Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe - cały dom,

dulas1985 25 Gru 2015 11:56 1779 28
  • #1 25 Gru 2015 11:56
    dulas1985
    Poziom 5  

Witam,

Jestem na etapie zakupu szeregówki, powierzchnia to 125m2, standardowo zastosowane jest ogrzewanie centralne gazowe. Deweloper sugeruje zamianę grzejników na ogrzewanie podłogowe w całym domku. Zachwala to jako energooszczędne rozwiązanie i dużo wygodniejsze niż w przypadku grzejników.

Proszę o opinie ekspertów, ponieważ szukam już od jakiegoś czasu informacji na ten temat i o dziwo są sprzeczne. Przewaga opinii pozytywnych dotyczy ogrzewania w łazienkach, kuchni, przedpokoju i wszędzie gdzie są kafle. Natomiast bardzo mało pozytywnych opinii znalazłem o zastosowaniu na panele, podobno tam strata energii jest dużo większa, trzeba zastosować specjalne panele i sam system kładzenia ogrzewania jest inny, co za tym idzie droższy.

Co forum i użytkownik to inne opinie, mam mętlik w głowie i już nie wiem czy takie rozwiązanie ma sens. Proszę o plusy i minusy zastosowania ogrzewania podłogowego w całym domu oraz informacje czy aby na pewno jest tańsze w użytkowaniu niż ogrzewanie z kaloryferów?

Z góry dziękuje za informacje.

0 28
  • #2 25 Gru 2015 13:09
    stanislaw1954
    Poziom 40  

dulas1985 napisał:
    Proszę o plusy i minusy zastosowania ogrzewania podłogowego w całym domu
    Na pewno minusem jest brak możliwości powieszenia czegoś do wysuszenia- bo jedna drabinka (o ile w ogóle przewidziana)w łazience to za mało.
    dulas1985 napisał:
    czy aby na pewno jest tańsze w użytkowaniu niż ogrzewanie z kaloryferów?
    Może ileś tam metrów pexa jest tańsze niż grzejnik, to w trakcie wykonywania instalacji, natomiast już w trakcie grzania to nie stanowi różnicy. Ilość ciepła do ogrzania musi być doprowadzona, obojętnie w jaki sposób.

0
  • #3 25 Gru 2015 14:13
    PchlaW81
    Poziom 17  

Podłogówka nie będzie od razu grzała, grzejnik po niedługim czasie będzie ciepły - mówie tu od włączenia ogrzewania. Podłogówka w łazience spoko, ale drabinka jak najbardziej wskazana, wąż do podłogówki nie jest mega drogi, w kuchni można zrobić, czemu nie? Korytarz wejsciowy tez fajny bo cieplo z niego będzie sie rozchodzic po mieszkaniu w tym np. pojdzie na gore po klatce schodowej. Jakbym mial kase to podlogowki bym sobie zrobil wszedzie chocby na przyszlosc jak mi sie cos uwidzi, ale na ta chwile to lazienka, korytarz wejsciowy i kuchnia, a tak to grzejniki i tyle. Wiele osob ma takie rozterki, instalator tez decyzji nie podejmie, bo skad ma wiedziec jakie ludzie maja gusta? jeden bedzie zadowolony z cieplej podlogi a drugi bedzie narzekal ze go namowili i zaluje teraz bo sie dlugo grzeje, znam wiele przeypadkow ze ludzie

a - dublują wszystko, robią grzejniki i podłogówki
    b - robią podłogowki na parterze a pietro tylko grzejniki
    c - robia podlogowki i rury pex zakuwaja w scianie nie podłaczając ich jakby kiedys im sie uwidzial grzejnik albo bylo im za zimno to mozna wykuc i podpiać

0
  • #4 25 Gru 2015 17:51
    GregZorbaEmmanuelYork
    Poziom 15  

dulas1985 napisał:
    Standardowo zastosowane jest ogrzewanie centralne gazowe. Deweloper sugeruje zamianę grzejników na ogrzewanie podłogowe w całym domku. Zachwala to jako energooszczędne rozwiązanie i dużo wygodniejsze niż w przypadku grzejników.
    Przy podłogówce
    - odzyskujesz ciepło utajone /kocioł kondensacyjny/ jest 10-12% taniej
    - masz bardziej ustawne pomieszczenia - płacisz za m2
    - masz dużą bezwładność
    - masz możliwość wpięcia PC - jak gaz mocno zdrożeje
    - nie masz ciepłego kaloryferka do którego można się przykleić /główny zarzut płci pięknej/

Obecnie jest znanych i powszechnie stosowanych kilka metod wykonywania "podłogówki". Każda ma swoje wady i zalety.

0
  • #5 26 Gru 2015 10:13
    dulas1985
    Poziom 5  

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi ale proszę o informacje jak ma się zastosowanie podłogówki w cały domu do systemu mieszanego z kaloryferami ?

Co jest wydajniejsze, która metoda już po instalacji pozwali zmniejszyć koszta ogrzewania i czy kładąc podłogówkę pod panele nie mam starty ciepła?

0
  • #6 26 Gru 2015 10:47
    gersik
    Poziom 31  

dulas1985 napisał:
    Deweloper sugeruje zamianę grzejników na ogrzewanie podłogowe w całym domku

Zanim deweloper zrobi Ci ogrzewanie podłogowe niech da schemat instalacji i wyślij go tu. Deweloper będzie chciał to zrobić po taniości i śmiem twierdzić że będziesz miał problem z późniejszym jego użytkowaniem.
    Jeśli chodzi o system mieszany to podroży Ci instalację i zwiększy koszty eksploatacji bo będziesz musiał podnieść temp. wody na grzejniki. A od dawna wiadomo że im wyższa temperatura na kotle tym niższa sprawność ( kocioł kondensacyjny).
    O jakich stratach ciepła piszesz? Przecież ciepło nie znika pod panelami. Pod panelami powinien być mniejszy rozstaw rurek aby bardziej zostało oddane ciepło do pomieszczenia.
    Pamiętaj że ogrzewanie podłogowe aby dobrze funkcjonowało powinno być zaprojektowane do zapotrzebowania cieplnego twojego budynku i twoich oczekiwań temperaturowych.

0
  • #7 26 Gru 2015 16:35
    Ptak3124
    Poziom 24  

Szeregówka, dom czy mieszkanie. Obiekt do grzania powinien mieć wyznaczone zapotrzebowanie na ciepło. Ogrzewanie podłogowe ma jeden duży minus. Podłoga nagrzana do więcej niż 28°C jest mało przyjemna. Ale wtedy z 1m? powierzchni dostaniemy max. 60W mocy grzewczej. Podłoga pod meblami i dywanem też nie odda 60W. Biorąc pod uwagę tylko pow. grzewczą (powiedzmy 80m?), to mamy 4,8kW. Czy to wystarczy, by ogrzać cały budynek? Jeśli nie, to podłogę przy większych mrozach będzie trzeba "przegrzewać" a dla stopy nie jest to miłe ani zdrowe...

Samo ogrzewanie podłogowe jest dobre przy wykorzystaniu źródeł ciepła niskotemperaturowych (pompy ciepła, bufory itp). Razem z energooszczędnym budynkiem będzie to działało.
    Ty natomiast będziesz grzał kotłem na gaz i uzyskanie wys. temp. czynnika grzewczego nie jest problemem. Sugeruje z mojej strony, żebyś pozostał przy grzejnikach tradycyjnych.
    Jeśli natomiast pozostaniesz przy decyzji z ogrzewaniem podłogowym, to skup się nad izolacją budynku. Wskazana jest też rekuperacja wentylacji.
    Same rury w wylewce to jedno. Całość ogrzewania podłogowego będzie wymagać dobrego sterowania, by wszystko działało sprawnie i ekonomicznie.
    Uzgodnij wykorzystanie tylko podłogówki do ogrzewania domu z dobrym instalatorem, który będzie mógł w przyszłości Ci pomóc. Oczywiście wybierz instalatora, który nie ma nic wspólnego z interesami Twojego dewelopera.

0
  • #8 26 Gru 2015 20:42
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Wypowiem się jako instalator i użytkownik. Mam dom z instalacją CO robioną w 2002 roku i wteedy to nie byo informacji i doświadczeń. nam 100% podłogówki, na dole płytki ceramiczne, na górze panele 10mm. W żadnym wypadku nie zamieniłbym się na grzejniki, te same odczucia maja członkowie rodziny w swoich domach , gdzie jest ogrzewanie mieszane- woleliby wszędzie podłogowe.
    Ustawność pomieszczeń dużo lepsza szczególnie na poddaszu. Co do automatyki polecam podział na osobne sterowanie każdym pomieszczeniem ( trochę podnosi koszty na początku, ale zwraca się szybko w zużyciu paliwa i daje bardzo wysoki komfort użytkowania.
    Oczywiście do podłogowego musi być automatyka i włączamy ogrzewnie na jesieni i nic nie kombinujemy w stylu: :przepalę sobie dzisiaj , bo zimniej". Zapomnij, to nie grzejniki. Jak lubisz dywany i grube wykładziny to też podłogowe sie nie nadaje.

stanislaw1954 napisał:
    dulas1985 napisał:
    Może ileś tam metrów pexa jest tańsze niż grzejnik, to w trakcie wykonywania instalacji, natomiast już w trakcie grzania to nie stanowi różnicy. Ilość ciepła do ogrzania musi być doprowadzona, obojętnie w jaki sposób.

Dochodzi jeszcze takie coś co nazywamy odczuciem komfortu i przy podłogowym jest ono osiągalne przy temp ok 2 st.C niższej niż przy grzejnikach, dlatego, że przy grzejnikach komfortowo grzejesz sufit, a chodzisz po podłodze. Stąd ta różnica w komforcie jak i w portfelu. Zalecane jako źródło ciepła to kocioł kondensacyjny i pomp ciepła. Ostatnio uruchamiałem instalację z PC , która daje na podłogówkę 30 st.C, w budynku ciepło.
    Ptak3124 napisał:
    Podłoga nagrzana do więcej niż 28°C jest mało przyjemna. Ale wtedy z 1m² powierzchni dostaniemy max. 60W mocy grzewczej. Podłoga pod meblami i dywanem też nie odda 60W. Biorąc pod uwagę tylko pow. grzewczą (powiedzmy 80m²), to mamy 4,8kW. Czy to wystarczy, by ogrzać cały budynek? Jeśli nie, to podłoge przy większych mrozach będzie trzeba "przegrzewać" a dla stopy nie jest to miłe ani zdrowe...

Dzisiejsze budynki nie mają wiekszego zapotrzebowania niz 50W/m2. U mnie średnio w 15-letnim domu wychodzi ok 35W/m2. Zakładanie podłogówki do źle ocieplonych pomieszczeń nie ma sensu z powodu o którym pisał Kol. Ptak3124. Jednak w nowo budowanym szeregowym budynku zużycie powinno być ponizej 40W/m2.

0
  • #9 27 Gru 2015 12:49
    dulas1985
    Poziom 5  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Wypowiem się jako instalator i użytkownik. Mam dom z instalacją CO robioną w 2002 roku i wteedy to nie byo informacji i doświadczeń. nam 100% podłogówki, na dole płytki ceramiczne, na górze panele 10mm. W żadnym wypadku nie zamieniłbym się na grzejniki, te same odczucia maja członkowie rodziny w swoich domach , gdzie jest ogrzewanie mieszane- woleliby wszędzie podłogowe.
    Ustawność pomieszczeń dużo lepsza szczególnie na poddaszu. Co do automatyki polecam podział na osobne sterowanie każdym pomieszczeniem ( trochę podnosi koszty na początku, ale zwraca się szybko w zużyciu paliwa i daje bardzo wysoki komfort użytkowania.
    Oczywiście do podłogowego musi być automatyka i włączamy ogrzewnie na jesieni i nic nie kombinujemy w stylu: :przepalę sobie dzisiaj , bo zimniej". Zapomnij, to nie grzejniki. Jak lubisz dywany i grube wykładziny to też podłogowe sie nie nadaje.
    stanislaw1954 napisał:
    dulas1985 napisał:

Dochodzi jeszcze takie coś co nazywamy odczuciem komfortu i przy podłogowym jest ono osiągalne przy temp ok 2 st.C niższej niż przy grzejnikach, dlatego, że przy grzejnikach komfortowo grzejesz sufit, a chodzisz po podłodze. Stąd ta różnica w komforcie jak i w portfelu. Zalecane jako źródło ciepła to kocioł kondensacyjny i pomp ciepła. Ostatnio uruchamiałem instalację z PC , która daje na podłogówkę 30 st.C, w budynku ciepło.
    Ptak3124 napisał:
    Podłoga nagrzana do więcej niż 28°C jest mało przyjemna. Ale wtedy z 1m² powierzchni dostaniemy max. 60W mocy grzewczej. Podłoga pod meblami i dywanem też nie odda 60W. Biorąc pod uwagę tylko pow. grzewczą (powiedzmy 80m²), to mamy 4,8kW. Czy to wystarczy, by ogrzać cały budynek? Jeśli nie, to podłoge przy większych mrozach będzie trzeba "przegrzewać" a dla stopy nie jest to miłe ani zdrowe...

Dzisiejsze budynki nie mają wiekszego zapotrzebowania niz 50W/m2. U mnie średnio w 15-letnim domu wychodzi ok 35W/m2. Zakładanie podłogówki do źle ocieplonych pomieszczeń nie ma sensu z powodu o którym pisał Kol. Ptak3124. Jednak w nowo budowanym szeregowym budynku zużycie powinno być ponizej 40W/m2.

Witam ponownie,

Kolejny raz spotykam się z mieszanymi opiniami, albo ktoś zachwala podłogówkę w całym domu albo twierdzi, ze to błąd :-( Cały czas myślałem o mieszanym systemie, a teraz mimo wszystko zastanawiam się nad zastosowaniem tego systemu w całym domu. Tylko muszę mieć pewność, że taki system się sprawdzi, nie będzie droższy w eksploatacji i będzie nam wystarczająco ciepło.

Jak już wspomniałem domek to szeregówka, środkowa więc dogrzana z 2 stron i ma 125m2. Instalacja gazowa, piec jeszcze nie wybrany ale kondensacyjny, dwufunkcyjny - polecano mi Beretta MYNUTE BOILER GREEN 25 B.S.I. Jeżeli do podłogówki jest konieczny wybór innego pieca to proszę o sugestie, czym mam się kierować przy wyborze lub proszę o propozycję konkretnych modeli. Nie chciał bym wydać na piec więcej niż 8 tys - oczywiście jeżeli można wybrać coś dobrego i niezawodnego taniej to tym lepiej.

Z informacji technicznym znalazłem coś takiego: Współczynnik EP dla domku wynosi 85,01 kWh (m2*rok) oraz współczynnik EU = 61,87 kWh (m2*rok).

Niestety dalej nie wiem czy ogrzewanie podłogowe jest bardziej ekonomiczne od standardowego poprzez kaloryfery.?Wiem, że instalacja podłogówki jest droższa, zwłaszcza jeżeli każdy pokój ma mieć osobne sterowania, a to chyba konieczność zwłaszcza iż nie wszystkie pomieszczenia będą tak samo często użytkowane. Czy ktoś może jednoznacznie określić ze ogrzewanie podłogowe w eksploatacji będzie tańsze lub droższe od kaloryferów ? Druga sprawa to czy zastosowanie podłogówki w całym domu w tym konkretnym przypadku będzie lepszym lub gorszym rozwiązaniem ? Chodzi mi o czystko techniczne podejście do sprawy osób który znają temat i zajmują się tego typu instalacjami na co dzień.

pozdrawiam

0
  • #10 27 Gru 2015 12:59
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Powiem tak , mam podłogówkę i kaloryfery tam gdzie grzeje podłoga kaloryfery są wyłączone, tylko jest jeden minus podłoga musi być cały czas zasilana ciepłem.

Bo bezwładność jest ok 2 h.

Z rozdzielacza podłogówki możesz dać zasilanie na 180cm drabinki w łazience.

0
  • #11 27 Gru 2015 14:11
    wowka
    Poziom 28  

Jak zdecydujesz się na podłogówkę to dodatkowo podciągnij rurki w miejsca gdzie mają być grzejniki bo to koszt niewielki i w razie gdyby ci się podłogówka nie spodobała to powiesisz grzejnik

0
  • #12 27 Gru 2015 14:13
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

TYlko fachowcy niech ci zagęszczą rurki przy ścianach bo to ważne.

0
  • #13 27 Gru 2015 16:34
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Możesz wyjaśnić dlaczego przy ścianach? Bo ja mam inne zdanie: przy oknach balkonowych jak najbardziej. Ponadto by nie popełnić istotnych błędów nigdy nie umawiam się na montaż podłogówki bez mojego ( i po mojemu) ułożenia izolacji poziomej , styropianu, usuniecia mostków termicznych ( wystające fundamenty, cegły i bloczki pod drzwiami/oknami balkonowymi itp. Wielu inwestorów dziwi się do czego były potrzebne np. 10-15 szt pianki poliuretanowej przy układaniu styropianu w 200-metrowym budnku? Nie raz widziałem firmy od wylewek zasypujące "nadmierne" szczeliny (w niechlujnie ułożonym nogą styropianie) ...piaskiem.
    Podłogówka to nie jest żadna loteria i niczego nie ryzykujesz przy poprawnym wykonaniu i przyzwoitych materiałach. Wiele razy montowałęm rezerwowe podejścia pod grzejniki i nikt z nich nie korzysta.
    Jest jeden warunek: Nie jest to dobre ogrzewanie dla ludzi chorobliwie ciepłolubnych, dla których normalna temp. w mieszkaniu to 25 st.C , a znam takich. Grzejnikowe jest równie nie zdrowe przy takich nienormalnych oczekiwaniach. To włąśnie oni sa permanentnie chorzy i przeziębieni i myślą, że w cieple tropikalnym będą zdrowi.

0
  • #14 27 Gru 2015 21:51
    PchlaW81
    Poziom 17  

To jest własnie to, instalator tam nie bedzie mieszkał, ja jakbym byl juz prawie zdecydowany na same podlogowki to na Twoim miejscu bym zakol jeszcze w scianach rurki pod grzejniki, chocby w miejscu gdzie ewidentnie bedziesz mial watpliwosci ze moze byc chlodniej, nie wiem np. duzy salon.

0
  • #15 28 Gru 2015 12:32
    dulas1985
    Poziom 5  

Wspominacie cały czas o bezwładności =2/3h żeby osiągnąć taką samą temperaturę jak z kaloryferów oraz o tym iż podłogówka działa cały rok.
    Czy to nie generuje większych kosztów ogrzewania niz zwykłe kaloryfery które po sezonie są zazwyczaj wyłączane lub ustawiane na minimalną temperaturę?

Szeregówka brana jest na kredy, budżet jest ograniczony dlatego to deweloper będzie w standardzie robił kilka usług. Wychodzi to taniej niż u zewnętrznych firm(8% vat i bonus za dodatkowe usługi)

System który będzie zastosowany przez dewelopera przesyłam w załączniku, firma to COMAP - BIOFLOOR czy ktoś może się wypowiedzieć na jej temat?

Kolejna i ostatnia sprawa to podłogówka na panelach, z tego co wyczytałem to jest to kolejny problem. Po pierwsze panele zamiast standardowej izolacji muszą mieć tekturę falista, ich grubość może mieć maksymalnie 15mm, podłoga lita drewniana odpada i zostaje trójwarstwowe panele układane w systemie bez klejowym (podłoga pływająca). Co więcej muszą byc wykonane z takich materiałów jak: Dąb, Dąb czerwony, Buk, Klon, Badi, Bubinga, Dussie, Iroko, Jatoba, Mutenye, Padouk, Wenge. Co za tym idzie każdy zły wybór np. podkładu czy samych paneli spowoduje obniżenie ciepła i wydłużony czas bezwładności. Proszę o opinie w każdym z poruszonych tematów.

Z góry dziękuje wszystkim uczestniczącym w dyskusji.

0
  • #16 28 Gru 2015 12:46
    stanislaw1954
    Poziom 40  

[quote="dulas1985"] Wspominacie cały czas o bezwładności +/- 2/3h żeby osiągnąć taką samą temperaturę jak z kaloryferów [quote="dulas1985"] Z tą bezwładnością +/-2/3 h to trochę przesada. Wszystko zależy jak długo było nie grzane. Beton potrzebuje więcej czasu, żeby zaczął oddawać ciepło, jak bardzo wystygnie.

dulas1985 napisał:
    o tym iż podłogówka działa cały rok.
    Tu należałoby napisać cały sezon grzewczy-bo tak się korzysta z każdego ogrzewania. A dodatkowo się dogrzewa czasem-jak jest potrzeba i tu lepiej się sprawdza ogrzewanie grzejnikowe.

0
  • #17 28 Gru 2015 23:51
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

dulas1985 napisał:
    Po pierwsze panele zamiast standardowej izolacji muszą mieć tekturę falista, i

Jeśli chodzi Ci o podkład pod panel , to nie jest to żadna tektura tylko specjalny podkład gr 1,6mm dedykowany do podłogówki ze specjalnymi otworami lub perforacją.
    Co do grzania cały czas w sezonie ( nie cały rok) , to od tego jest automatyka by utrzymywać stosowna temperaturę, a izolacja zewnetrzna jest od tego by przy gwałtownej zmiane temp. zewn. nie wychłodzic budynku. W praktyce temp. ustawiona wg regulatora jest utrzymywana zgodnie z założeniem przy prawidłowo wykonanej instalacji i izolacji.

0
  • #18 30 Gru 2015 10:13
    dulas1985
    Poziom 5  

Czy ktoś zdążył zweryfikować plik który umieściłem i wypowiedzieć się o systemie COMAP - BIOFLOOR ?

0
  • #19 30 Gru 2015 11:40
    ls_77
    Poziom 28  

System jak każdy inny. Jeśli chcesz "drzewo" na podłodze to rozpocząłbym od producentów podłóg i dopiero potem według ich zaleceń wykonać ogrzewanie podłogowe.

0
  • #20 30 Gru 2015 13:28
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

dulas1985 napisał:
    Czy ktoś zdążył zweryfikować plik który umieściłem i wypowiedzieć się o systemie COMAP - BIOFLOOR ?

Dokładnie jak Kol. wyżej napisał, w folderach wszystko jest podobne, nikt tu Ameryki nie odkrywa. To nie nazwa handlowa czy system jest ważny (oczywiście na przyzwoitym poziomie jakości), tylko jak jest to wykonane, czyli wykonawca i jego wiedza, tak toretycznie również powinien byc projekt , choć jak widziałem taki projekt to miałem wrażenie, ze ktoś go zrobił na zasadzie kopiuj-wklej + małe poprawki by było zgodne z projektem ogólnym , a nikt sie na pofatygował na miejsce by uwzględnić rzeczywiste czynniki.
    Wielu hydraulików umie wykonać poprawnie taka instalacje, ale pojawiaja się problemy z okablowaniem, automatyka i sterowaniem niestety.
    Wg mnie system tylko podłogowy jest znacznie tańszy w utrzymaniu i budowie niz mieszany. Jak sie ma trochę pojęcia to koszty instalacji podłogówki sa porównywalne, a nawet niższe niż z grzejnikami.

0
  • #21 30 Gru 2015 18:46
    PchlaW81
    Poziom 17  

Nie przecuduj też z tymi "projektami". Wywalisz kase w bloto bo Ci ktos cos rozrysuje, moze to zrobic dobrze lub nie dobrze, instalator swoje i wyjdziesz na frajera, popytaj po znajomych co budowali domy kto im robil i jak to dziala i wez sprawdzonego instalatora a nie szukaj sobie kosztow.

0
  • #22 30 Gru 2015 19:14
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Podłogówka ma napewno jedną dużą zaletę. Mianowicie jest to jedyne ogrzewanie, które eliminuje marznięcie z stopy a jednocześnie nie powoduje upału po plecach (ani po głowie), jak to jest przy innych sposobach ogrzewania (ciepło idzie w górę, zimno w dół). Sam wolałbym podłogówkę niż grzejniki (przy grzejnikach jest tak, że człowiek poci się w samym T-shirt-ie a stopy ma zimne w ciepłych pantoflach i ciepłych skarpetach, szczególnie, gdy są drzwi balkonowe. Ja bym polecał podłogówkę jako jedyne ogrzewanie, gdyż zapewni ciepłe stopy.

0
  • #23 30 Gru 2015 20:29
    mitsurugi
    Poziom 24  

Zbigniew Rusek napisał:
    Podłogówka ma napewno jedną dużą zaletę. Mianowicie jest to jedyne ogrzewanie, które eliminuje marznięcie z stopy a jednocześnie nie powoduje upału po plecach (ani po głowie), jak to jest przy innych sposobach ogrzewania (ciepło idzie w górę, zimno w dół).

Jeżeli dla Ciebie odczuwalny komfort ciepła przy grzejnikach to np. 20 st C, to taki sam komfort przy podłogówce będziesz odczuwać jak w domu będzie 18 st C - ciepło "odczuwasz" od dołu do góry.
    Obniżenie temperatury wewnętrznej o 1 (jeden) st C daje oszczędność na paliwie do 6%. Wiec przy podłogówce spalisz 12% mniej paliwa.

0
  • #25 01 Sty 2016 11:07
    gersik
    Poziom 31  

dulas1985 napisał:

System może być. Tylko po jaką cholerę Ci mieszacz z pompą jak będziesz miał samą podłogówkę. Kocioł - rozdzielacz - podłogówka.

0
  • #26 02 Sty 2016 18:47
    dulas1985
    Poziom 5  

gersik napisał:
    dulas1985 napisał:

System może być. Tylko po jaką cholerę Ci mieszacz z pompą jak będziesz miał samą podłogówkę. Kocioł - rozdzielacz - podłogówka.

Mam rozumieć, że przy ogrzewaniu podłogowym nie jest potrzebny drogi i wydajny piec typu Junkers Cerapur Acu ZWSB24/28-3E z zasobnikiem tylko coś dużo prostszego? Jak tak to proszę o sugestie co kupić?

0
  • #27 02 Sty 2016 18:52
    gersik
    Poziom 31  

Piec nie jest potrzebny ale kocioł już tak. A co do typu kotła to się nie będę wypowiadał. Sprawdź tylko czy masz dostępny serwis pod ręką.

0
  • #28 04 Sty 2016 01:13
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

dulas1985 napisał:
    Mam rozumieć, że przy ogrzewaniu podłogowym nie jest potrzebny drogi i wydajny piec typu Junkers Cerapur Acu ZWSB24/28-3E z zasobnikiem tylko coś dużo prostszego? Jak tak to proszę o sugestie co kupić?

Jeśli masz mało miejsca to taki kocioł z zasobnikiem ma sens. Jeśli jest miejsce na kotłownie to osobiście wolałbym osobny kocioł i zasobnik i jeszcze parę zł powinno zostać.

0
  • #29 09 Sty 2016 18:18
    dulas1985
    Poziom 5  

Witam,

Zdecydowałem się w 100% na ogrzewanie podłogowe w całym domu i kocioł gazowy, kondensacyjny, wiszący, dwufunkcyjny z wbudowanym systemem zasobników warstwowych ciepłej wody 2 x 21 l marki: Saunier Duval ISOTWIN CONDENS F 30 - B/1 zasobnik 2x 21l

Dziękuje wszystkim za pomoc i doradztwo.

0