Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RFM12B,atmega32 - Diagnoza układów RFM12B

nariox 25 Gru 2015 21:50 690 3
  • #1 25 Gru 2015 21:50
    nariox
    Poziom 11  

Witam!
    Kontynuuje temat komunikacji rs232,tym razem bezprzewodowej.
    Postępuje dokładnie jak w poradniku opisanym tutaj:
    Link i w dalszych czesciach

Złożyłem dwa moduły : każdy składa się z atmegi32+plytki z rfm12b,sn74hc125 i stabilizatora napięcia,kilku kondensatow,anteny
    Obydwa przeszły test komunikacji SPI.
    Załączone biblioteki dotyczą wersji na 868 MHz , przerobiłem je na 433- kody zamieszczam poniżej.
    Ustawienia procesora : wewnętrzny oscylator 8MHz

W części 2 nastąpilo załamanie przed wielkim triumfem( mały świętowałem po części ;P) . Otóż odbiornik nie odbiera danych- w puttym wyświetla cały czas : No Incomming data. W nadajniku podpiąłem przycisk, oraz dodatkowa diodę,ktora sygnalizować ma,że coś zostało wysłane do nadajnika.

Płytki wykonałem samodzielnie, ścieżki poprawiałem,być może istnieje gdzieś jakaś przerwa-póki co chciałem sprawdzić programowo na ile to możliwe, czy połączenia są dobre.W 1 części po detekcji POR, dostałem w rejestrze same 0.

Proszę o sprawdzenie ,czy dobrze przerobiłem bibliotekę na 433 MHz.

Odbiornik podpięty jest do komputera. Czy dobrym pomysłem byłoby podpięcie osobno nadajnika, oraz odczytanie wartości rejestru,który wysłał nadajnik?-wtedy mógłbym wyeliminować błąd sprzętowy.Czy mogę do tego użyć funkcji,które już zostały użyte w bibliotekach ? ( proszę o wskazanie których) - jestem początkujący, co nieco c rozumiem. to pierwszy tak poważny projekt z którym się mierze.

Przerobiona Biblioteka na 433MHz

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kod nadajnika:

Kod odbiornika

0 3
  • Semicon
  • #2 26 Gru 2015 20:14
    Marico
    Poziom 19  

nariox napisał:

Czy dobrym pomysłem byłoby podpięcie osobno nadajnika, oraz odczytanie wartości rejestru,który wysłał nadajnik?-wtedy mógłbym wyeliminować błąd sprzętowy.Czy mogę do tego użyć funkcji,które już zostały użyte w bibliotekach ? ( proszę o wskazanie których) - jestem początkujący, co nieco c rozumiem. to pierwszy tak poważny projekt z którym się mierze.

Piszesz jakimś niezrozumiałym "kodem". Co rozumiesz przez ”odczytanie wartości rejestru,który wysłał nadajnik”? Nadajnik nie wysyła żadnego rejestru. Nadajnik wysyła strumień danych wysyłany do bufora TX przez sterujący modulem mcu. Obok jest wątek o rfm12, jest opisanych w nim kilka spraw mających wpływ na prawidłowe działanie tandemu nadajnik-odbiornik.

0
  • Semicon
  • #3 26 Gru 2015 21:49
    nariox
    Poziom 11  

To wynika zapewne z mojej niewiedzy. Innymi słowy ,czy jestem w stanie sprawdzić zawartość bufora TX I wyslac ta przez spi),by mieć pewność że coś zostało wysłane w eter?
    "obok"? szukałem coś pomiędzy współpracą nadajnika z odbiornikiem,ale chyba kiepski ze mnie szukacz.

0
  • #4 26 Gru 2015 22:06
    Marico
    Poziom 19  

Nie, nie można odczytać w nadajniku z jego bufora TX tego co się wysłało. Chodzilo mi o ten wątek Link.

0