Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz samochodowy alpine MRV F407-pobiera dużo prądu bez obciążenia

26 Gru 2015 19:33 1686 12
  • Poziom 5  
    Witam, wzmacniacz działał bez zarzutu, aż do momentu, kiedy jechałem samochodem i nagle przestał grać. Po 10 minutach się zatrzymuje i wzmacniacz cały gorący. Po rozebraniu okazało się, że padł jeden tranzystor Q451 (IRF9540N). Wymieniłem go, jednak wzmacniacz wciąż się grzeje i pobiera 6A bez obciążenia. Po wylutowaniu tego tranzystora co się spalił wzmacniacz pobiera 0,5 A i gra na dwóch kanałach. Natomiast dwa pozostałe ledwo słychać i charczą.
    Wydaje mi się więc, że coś musi robić jeszcze zwarcie, skoro dobre po wlutowaniu dobrych tranzystorów bez obciążenia po kilku sekundach są gorące. Pytanie tylko co? Prawie wszystkie główne tranzystory sprawdziłem.
    Raz prąd po włączeniu skacze do 6A, a raz skokowo https://www.youtube.com/watch?v=4h8C2px7Vik
    Wzmacniacz samochodowy alpine MRV F407-pobiera dużo prądu bez obciążeniaDSC_43..JPG Download (1.74 MB) Wzmacniacz samochodowy alpine MRV F407-pobiera dużo prądu bez obciążeniaDSC_43..JPG Download (1.98 MB)
  • Poziom 43  
    pawel102102102 napisał:
    Prawie wszystkie główne tranzystory sprawdziłem.

Prawie...
    A nie lepiej wymienić wszystkie uszkodzone elementy? Jak masz dwa kanały sprawne a dwa nie - jakoś się nie dziwię, że żre prąd.
  • Poziom 5  
    Wszystkie tranzystory główne sprawdziłem i są ok. Natomiast te dwa z jednego kanału się grzeją po paru sekundach.
  • Poziom 10  
    Drogi kolego sprawa wygląda następująco.:
    -czy tranzystory ktore zamieniles maja dokładnie takie samo oznaczenie?
    -co do samego cyklicznego zwarcia być może ktorys z tranzystorów sterujacych nie ogarnia kuwety mimo poprawnego działania na krótko, radzilbym wymianę wszystkich skoro są widoczne
    I nie scalone,
    -co do samego zwarcia sprawdź czy kanały nie zawierają się że sobą nawzajem
    Uzyj wujka google wiele tego typu tematów było poruszane na forum
    Ps. Na filmiku nic nie widać.
    Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    przemolob z choinki się urwałeś?
    Po przekręceniu peerki kanału 4 wzmacniacz pobiera w stanie standby 0,80A (może to wynika z tego, że tranzystor jest innej firmy). Jutro sprawdzę czy gra.

Moderowany przez Dzimi:

Udzielam ostrzeżenie. Pkt.3.1.9 regulaminu forum.

• Poziom 10  
    Cytat:
    czy tranzystory ktore zamieniles maja dokładnie takie samo oznaczenie?

Wyraźnie napisałem wystarczyło grzecznie odpowiedzieć.
  • Poziom 5  
    przemolob napisał:
    Cytat:
    czy tranzystory ktore zamieniles maja dokładnie takie samo oznaczenie?

Wyraźnie napisałem wystarczyło grzecznie odpowiedzieć.

W związku z ostrzeżeniem ze strony moderatora Dzimi w sprawie Pkt.3.1.9 regulaminu forum postanowiłem odpowiedzieć koledze z forum.
    Chciałem także przeprosić za swoje zachowanie przemolob i całe grono moderatorskie. Chciałem nadmienić, że istnieje także punkt 3.1.17. regulaminu.

-Nie kolego. Wlutowałem te co miałem w domu. Wyglądają tak samo, więc kto by się przejmował oznaczeniem...
    -Tranzystor nie ogarnia kuwety? Nie wiem jak to skomentować...
    -wymieniać wszystkie tranzystory? Kolego ich jest około 50 i po co wymieniać sprawne?
  • Poziom 10  
    Po to że nie umiesz zlokalizować uszkodzonych
  • Poziom 5  
    przemolob napisał:
    Po to że nie umiesz zlokalizować uszkodzonych

Kolego zaufaj mi... jestem elektronikiem i wiem co umiem.
  • Poziom 10  
    Tytuł zawodowy o niczym nie świadczy czego dajesz przykład
  • Poziom 25  
    pawel102102102 napisał:
    Wyglądają tak samo, więc kto by się przejmował oznaczeniem...

I Ty nazywasz siebie elektronikiem? To, że wygląda tak samo, nie oznacza, że też tak działa...
  • Poziom 5  
    marcin55246 napisał:
    pawel102102102 napisał:
    Wyglądają tak samo, więc kto by się przejmował oznaczeniem...

I Ty nazywasz siebie elektronikiem? To, że wygląda tak samo, nie oznacza, że też tak działa...

Ojjj kolego ... To była ironia na głupie posty nic nie wnoszące do tematu. Może się jeszcze znajdzie ktoś kto mi powie jak tranzystor wygląda. To forum elektroniczne, więc chyba każdy wie, że symbole nie są dla samego bycia...
    Wzmacniacz naprawiłem, co do przyczyny to chyba bym zawyżył poziom forum, także zachowam to dla siebie.
    Pozdrawiam

Moderowany przez Dzimi:

pawel102102102 napisał:
    Wzmacniacz naprawiłem, co do przyczyny to chyba bym zawyżył poziom forum, także zachowam to dla siebie.
    - myślę że miesiąc "odpoczynku" od pisania na forum jest wystarczającym okresem.

• Poziom 25  
    pawel102102102 napisał:
    co do przyczyny to chyba bym zawyżył poziom forum

Proszę cię...

pawel102102102 napisał:
    To była ironia na głupie posty nic nie wnoszące do tematu.

Ok. możesz zamknąć temat.