Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4

tomek10861 26 Dec 2015 23:18 14739 11
Optex
 • sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4
  Witam wszystkich!
  Chciałem wam zaprezentować nasz projekt, którym jest system sterowania oświetleniem świątecznym. Projekt ten jest już jego 4 odsłoną. :) W tym roku pomagał mi kolega, na stronie można sterować jego choinką.

  adres: http://sterowanie24.pl

  Opis techniczny

  sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4 sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4

  Światełka

  Jako oświetlenie zastosowałem światełka LED, jest to dużo lepsze rozwiązanie niż światełka żarowe. Głównie ze względu na trwałość, jaki i pobór prądu. Orientacyjna moc całego zestawu to około 110 W (podana przez producenta) przy czym nie zdziwiłbym się, gdyby była to moc o połowę mniejsza :D
  Światełka mają poblokowane sterowniki celem stałego świecenia, niektóre ze światełek nie mają sterowników wcale (multiklor) - są to światełka z tamtego roku, które trochę nieumiejętnie przerobiłem. W tamtym roku usunąłem sterowniki i zasilałem światełka z wyprostowanego 230V. Niestety dałem kondensator, przez co napięcie wynosiło ponad 325V - światełka nie wytrzymały tego (dokładniej ich rezystory), przez co światełka z tamtego roku musiałem pozbawić uszkodzonych rezystorów i dać nowe. Była to trochę żmudna praca, ale została zakończona sukcesem. Jako nowe rezystory dałem pojedyncze rezystory 5W, 10k. W tym roku całość zasilam wyprostowanym 230V, jednak bez kondensatora. Napięciem 230V DC zasilane są również zasilacze impulsowe kart przekaźnikowych, ale o tym dalej :)

  Moduły wykonawcze - karty przekaźnikowe LPT i DTMF

  Na opis zasługuje tutaj 16 kanałowa karta przekaźnikowa DTMF. Jest to moja autorska konstrukcja wykorzystująca dekoder kodów DTMF, dwa rejestry przesuwne i ULNy. Karta ta połączona jest z komputerem sterującym przewodem telefonicznym, który jest zamiennikiem przewodu audio. Do karty przesyłane są ramki DTMF bezpośrednio sterujące rejestrami przesuwnymi
  1 - DATA
  2 - CLOCK
  3 - DATA i CLOCK
  4 - LATCH pierwszego rejestru
  8 - LATCH drugiego rejestru
  # - LATCH pierwszego i drugiego

  Całość działa bardzo sprawnie chociaż miałem jakieś problemy (dwa razy padły mi rejestry przesuwne - raz zapewne za sprawą elektrostatyki, drugi raz za sprawą wilgoci lub błędów konstrukcyjnych które poprawiłem). Dla pewności kartę pomalowałem bezbarwnym lakierem celem zabezpieczenia przed wilgocią. Zarówno karta DTMF jak i LPT umieszczone są na zewnątrz mojego domu w metalowych puszkach owiniętych folią :) Karty zasilam z zasilaczy impulsowych (zasilacz od starego routera oraz ładowarka od chańskiego notebooka 9V).

  Karta DTMF kolegi jest 4 kanałowa - nie posiada rejestrów przesuwnych, dekoder DTMF steruje za pośrednictwem ULNa przekaźnikami.

  Co do karty LPT nie ma się co tu dużo rozwodzić, ULN sterujący przekaźnikami wpięty bezpośrednio do portu LPT komputera 25m skrętką komputerową (w dodatku aluminiową -_- )  sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4 sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4 sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4
  Przy rejestrach przesuwnych brakuje kondensatorów 100nF na zasilaniu, dodałem je później. Dodatkowo nie zasilam rejestrów ze ścieżki, która odprzęga diody w ULNach (starą ścieżkę przeciąłem, dałem kablowy mostek).

  Komputer sterujący

  Jako komputer zastosowałem terminal HP ThinkClient T5000. W tym roku wyrzuciłem z niego kartę pamięci CF i dałem zwykły dysk laptopowy, działa to jak najbardziej poprawnie (kartę prawdopodobnie ubiły operacje odczytu/zapisu).

  Do tego komputera podłączona jest karta DTMF do złącza audio, karta LPT do złącza LPT :D oraz termometry 1-Wire po RS232 za pomocą przelotki na kilku diodach i rezystorach. Na komputerze zainstalowany jest Linux Debian.

  Komputer streamujący
  Jest to Acer Extensa 5220, podłączony jest do niego grabber video do którego podłączona jest kamera CCTV. Kamera ta jest podłączona 50m skrętka telefoniczną - dlatego występuje taka, a nie inna jakość obrazu. Dodatkowo komputer przetwarza obraz z kamerki IP oraz stream audio mojego mikrofonu (który leci po sieci LAN z mojego komputera - transmitowany przez program VLC) i radia open.fm Całość "zebrana do kupy" leci na dedykowany serwer kolegi (podziękowania dla http://djlive.pl) który udostępnia to poszczególnym odbiorcom.

  Oprogramowanie - skrypty
  Strona została napisana w PHP z użyciem AJAXA i nie tylko. Tutaj wykazał się kolega Krzysiek (autor djlive.pl), który lepiej ogarnia programowanie front endu ode mnie. Strona zapisuje stan do bazy danych MySQL. Cała strona siedzi na płatnym VPSie. Zarówno mój komputer sterujący jak i komputer Krzyśka łączą się z bazą danych MySQL (mój komputer co 0,25s) i pobierają aktualny stan ustawiając go. DTMF jest generowany specjalnym programem - dtmfdial - dzięki czemu ramka składająca się z 17 kodów DTMF trwa około 1s. Stany na LPT zapisuje mój autorski program napisany w C. Same skrypty zapisujące dane do poszczególnych programów są napisane w PHP i posiadają pętlę while (u Krzyśka for) trwającą 59s, natomiast sam skrypt jest co minutę wywoływany w crontab. Skrypt z termometru nie chciał się wykonywać w crontab dlatego napisałem skrypt w Bashu, który co minutę uruchamia skrypty odpowiedzialne za odczyt i zapis temperatury.

  Popularność
  Strona została opublikowana w wielu miejscach, podziękowania dla niebezpiecznik.pl który udostępnił naszą stronę. Dodatkowo strona została udostępniona na wielu grupach FB (jedna z nich miała ponad 160tyś użytkowników). Generalnie najwięcej mieliśmy ponad 400 osób na stronie. Dzień wcześniej gdy stronę udostępnił niebezpiecznik.pl do strony zostało wygenerowane w ciągu godziny 600 tysięcy zapytań, w 24 godziny ponad 3 miliony. Początkowy serwer należący do pewnej firmy hostingowej wytrzymał ten ruch, jednak znacznie obciążył infrastrukturę firmy (zamulała nawet ich strona główna) :v Koniec końców całość została przeniesiona na VPSa. Największym problemem przy takiej ilości osób okazała się obsługa zapytań. Na samym początku uruchomiliśmy apache, który umarł po minucie(!) od przekierowania ruchu na nowy serwer. Strona przez jakiś czas nie była dostępna, a my kombinowaliśmy z wyborem innego oprogramowania serwerowego. Z pomocą przyszedł nginx, który używaliśmy również do transmisji video. Z domyślnymi ustawieniami padł po kliku minutach. Należało go zoptymalizować - po zmianie wielu ustawień, z 10 sekund oczekiwania na odpowiedź do serwera zeszliśmy do 50ms. Przy okazji zablokowaliśmy boty spamujące w przyciski ograniczając liczbę zapytań do serwera.

  Generalnie w tym roku pobiliśmy już wszelkie rekordy :P i jak na razie jesteśmy na dobrej drodze :)

  Podziękowania
  Przede wszystkim dla Krzyśka autora djlive.pl za wspólną pracę przy projekcie.
  Dziękuję również radiu open.fm za darmowe udostępnienia transmisji na nasze potrzeby.Dziękuję firmie toshiba która bez żadnych problemów przesłała diody LED za darmo (sami nawet przesłali mi listę jakie mogą mi zaoferować).
  Dziękuję firmie kapilar.pl z łodzi za chęć ofiarowania neonów. Niestety problemy logistyczne uniemożliwiły mi ich odbiór.

  Koniec końców dziękuję Panu mgr inż. Grzegorzowi Jaskowiakowi, właścicielowi firmy phu Spectrum z Janowa Lubelskiego (http://www.ljanet.pl/) za dużą chęć pomocy poprzez udostępnienie za DARMO internetu i sprzętu na potrzeby projektu. Koniec końców niestety z racji tego, że z braku czasu napisałem do tego Pana e-mail w dzień przed sterowaniem, nie udało mi się zestawić odpowiedniego linka. Za rok jednak na pewno z tym Panem będę współpracował :)

  No koniec łapcie trochę zdjęć przedstawiających projekt i filmik - choinkę Krzyśka :)
  Śmiało zapraszam do zadawania pytań i ocen projektu :)

  sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4 sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4 sterowanie24.pl - Sterowanie światełkami online v4

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  tomek10861
  Level 27  
  Offline 
  Has specialization in: komputery hardware, komputery software, programowanie
  tomek10861 wrote 1370 posts with rating 191, helped 13 times. Been with us since 2007 year.
 • Optex
 • #2
  Duch__
  Level 31  
  Za duzo tego. Mam wrazenie tez ze sa straszne opóźnienia w streamingu rzedu około 1 min. Dodatkowo nie wiem po co ta muzyka w strimingu. Żona omało mnie nie zabiła jak mi laptop wyryczał.
 • Optex
 • #3
  marcin55246
  Level 25  
  Ja mam opóźnienia jakieś 5-cio, 6-cio sekundowe, ale za dużo ludzi tym się bawi i chaos jest, jeden, wielki.
 • #4
  Zuliczek
  Level 17  
  Widzę że w tym roku większy rozmach i więcej kontrolek ;)
  Powodzenia :D

  A gdzie zeszłoroczne zabezpieczenia przeciw skryptom??
 • #5
  tomek10861
  Level 27  
  Muzyka for fun :-) zawsze można wyciszyć ;-) co do ilości - miało być kolejkowne drzewko. Kod jednak nie został dokończony. Nie ma sensu go kończyć jak za parę dni będzie max dwie osoby na stronie :-D

  Zabezpieczenie Krzysiek dodał. Ograniczenia ilości połączeń z jednego IP daje rade ;-)

  Opóźnienia to jakieś 4-8 s. Jak bardzo stream muli to trzeba odświeżyć stronę :-)
 • #7
  perch
  Level 27  
  Gratuluję wykonania projektu, oglądałem Teleexpress :D
 • #8
  sweter_007
  Level 14  
  Witam.
  Przed chwilą w TVP1 Teleexpress było o tych światełkach. Szacun :)
 • #11
  tomek10861
  Level 27  
  Szczerze to nie wiem szacowany pobór LEDów to około 100W (gdy włączone są wszystkie) terminal z laptopem to jakieś 30 - 40W :D Co do zdjęcia dzięki, dzięki pierwszy raz takie sam robiłem (i to nie moim aparatem).

  Strona strasznie zamulała :D Ale serwery dały radę :P Ze dwa razy wyrzuciły błąd - cloudflare trochę zawsze wspomógł stronę :) Na stronie w jednym momencie było ponad 1100 osób w jednej chwili :)