Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja odbiorcza - dobrze wybrałem?

djarab 27 Dec 2015 12:49 3036 46
  • #1
    djarab
    Level 9  
    Witam forumowych Fachowców!

    Właśnie stoję przed modernizacją instalacji antenowej w domu moich rodziców.
    Póki co, chodzi tylko o telewizję naziemną z trzema odbiornikami TV + antena radiowa (zostaje ta sama). Może w przyszłości DVB-s
    Mam zamiar kupić:
    - ANTENA TELEVES DAT HD
    - MULTISWITCH GLOBO OPTICUM OMS 5/4P
    - Tunery FERGUSON ARIVA T750i

    Jestem kompletnym laikiem i chciałbym zapytać, czy taka konfiguracja będzie spełniać swoją rolę, czy należy jeszcze coś dodać, usprawnić?
    Ma ktoś może schemat Multiswitcha Optimum?
    Wiem, że dla większości z Was to banały, ale elektryka, elektronika, to kompletnie nie moje dziedziny, dlatego proszę wybaczcie za pytania lamy ;)
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc i wesołych po Świętach
  • #2
    niewolno2
    Level 40  
    Anteną do odbioru DVB-t dobierasz do warunków jakie posiadasz w swojej lokalizacji o której nic nie wspomniałeś. Przewód też ma kluczową rolę w tej instalacji i nie zapomnij o tym. Zwrotnica antenowa też będzie Ci potrzebna aby zsumować sygnał TV i Radiowy.
  • #3
    djarab
    Level 9  
    Teraz rodzice mają najzwyklejszą Dextę i w zupełności daje radę, więc z anteną raczej problemów nie będzie. Znajomy, który mieszka kilka domówdalej polecił mi tego Televesa.
    A coś więcej o tej zwrotnicy?
    Jak to wszystko połączyć z multiswitchem, żeby to miało ręce i nogi?
  • #4
    niewolno2
    Level 40  
    Są to tylko przykłady ale mam nadzieje że trochę naświetlą temat aby go ogarnąć.
    http://www.dipol.com.pl/przyklady_instalacji_antenowych_tv_sat_wlan_gsm_schematy.htm
    Sygnał z anteny TV sumujesz z sygnałem z anteny Radiowej stosując zwrotnicę lub sumator sygnału, następnie podajesz zsumowany sygnał na wejście Multiswitch-a i poszczególnymi przewodami rozsyłasz do pomieszczeń. W przypadku montowania anteny satelitarnej wraz dekoderami musisz zastosować gniazda końcowe RTV/SAT.
  • #5
    djarab
    Level 9  
    Dzięki wielkie, to wiele wyjaśnia.
    W przypadku instalacji telewizji naziemnej z multiswitchem gniazdo RTV-SAT też chyba jest jak najbardziej na miejscu?
    Jeszcze jedno pytanie.
    Wyczytałem gdzieś, że na "nieużywane" wejścia i wyjścia multiswitcha należy nakręcić rezystor obciążeniowy 75 om?
  • #6
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Witam.
    Jeśli to miałaby być instalacja rozwojowa (w przyszłości multiswitch bo jak na razie do samego odbioru DVB-T w trzech odbiornikach TV jest niepotrzebny, wystarczy rozgałęźnik 1/3), zastanowiłbym się nad rozwiązaniem tego typu: http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...tiswitche-MultiBAS/MultiBAS/SWK-9108-MultiBAS
    Zaletą zastosowania multiswitcha zintegrowanego ze wzmacniaczem kanałowym jest prostota instalacji, możliwość regulacji poszczególnych torów, podłączenie wielu anten oraz niezależna regulacja poziomów multipleksów cyfrowych.
    Nie jest to rozwiązanie zbyt tanie, ale skuteczne i niezawodne. Nie potrzeba również stosowania innych elementów jak np. zwrotnic.
  • #7
    djarab
    Level 9  
    To zbyt zaawansowany system jak na chałupę moich rodziców, oni w przyszłości może tylko jakiego cyfrowego se kupią i to wszystko. Poza tym budżet też ograniczony.
    Ale dziękuję za propozycję :)
  • #8
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Rozumiem więc się nie będę upierał (choć licząc wszystkie koszty po drodze wyjdzie nie wiele drożej).
    Sądząc po lokalizacji sygnał pewnie odbierasz z nadajnika Wręczyca Wielka. Masz ok 40-50km na północ. Jeśli chcesz użyć tego Televes'a to raczej w wersji biernej. Nawet po rozdzieleniu na trzy odbiorniki sygnału może "wystarczyć", oczywiście przy użyciu dobrego kabla koncentrycznego.
    Odnośnie do tego multiswitcha (w przypadku tej wersji) sytuacja może być podobna ale powinno się dokonać pomiarów podczas ustawiania anten TV i SAT przed jego podłączeniem. To podstawa, od tego zależy dalsze postępowanie.
  • #9
    djarab
    Level 9  
    Hmmm, a jak sie dokonuje pomiarow bo nie mam o tym zielonego pojecia :(
    Rozumiem, ze po rodzieleniu sygnalu na 3 odbiorniki, jego moc sie zmniejsza?
    Moze warto do zestawu dolozyc jakis wzmacniacz?
    Kurde, a myslalem, ze to proste bedzie...
  • #10
    irekr
    Moderator
    Drobna uwaga: charakterystyka antenowa MUX3 z Wręczycy jest dość dziwna, bo nie jest prowadzona emisja w kierunku południowym. Dlatego licz się z tym, że poprawny odbiór wszystkich trzech MUX-ów będziesz miał tylko z Katowic
  • #11
    djarab
    Level 9  
    Nie wiem skad teraz zbieramy sygnal, ale anteny skierowane sa na poludniowy wschod.
  • #12
    irekr
    Moderator
    ... czyli z RTCN Kosztowy.
    I prawdopodobnie tak zostanie...
  • #13
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Może widocznie dlatego (mając na uwadze wskazówki irekr) anteny są skierowane w stronę Katowic.
    Każdy element wprowadzony do instalacji a będący jej częścią (kable, wtyczki, beczki, rozgałęźniki, gniazdka itp.) stanowi tłumienie dla sygnału. Dlatego tak ważna jest antena i jej prawidłowe ustawienie oraz kable, którymi rozprowadzamy sygnał do poszczególnych odbiorników.
    Rozgałęźniki 1/3, w zależności od ich rodzaju/producenta, będą tłumiły sygnał na poziomie 6-8 dB. Podobnie muliswitche, choć tu tłumienie może być zdecydowanie wyższe. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj zastosujemy (multiswitch to taki sumator, rozgałęźnik i przełącznik w jednym)
    Do pomiarów stosujemy odpowiednie mierniki sygnałów, choć w przypadkach mało skomplikowanych może wystarczyć ogólny pogląd i obserwacja "dachów sąsiadów".
    Wzmacniacze to osobny rozdział, najpierw prawidłowo dobrana antena i porządne kable koncentryczne.
  • #14
    djarab
    Level 9  
    Ostatnio kupilem dosyc drogi, zelowy kabel koncentryczny, chyba jakis niemiecki.
    Antene TELEVES DAT HD polecil mi kumpel, ale moze jest cos lepszego?
  • #15
    TELMOR_PL
    Level 32  
    To, że kabel jest żelowy to prawidłowo. Takich kabli (do użytku zewnętrznego) należy używać w przypadku doprowadzenia sygnału z anten do wewnątrz budynków. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne (promieniowanie, wilgoć, mróz itp.). Ważne jest też, co w środku kabla - ekran, oplot, żyła wewnętrzna.
    Do anteny nie ma zastrzeżeń - jest to wersja bierna? (bez wzmacniacza).
  • #16
    djarab
    Level 9  
    TELMOR_PL wrote:
    jest to wersja bierna? (bez wzmacniacza)


    Tak mi sie wydaje, przynajmniej w opisie nic na temat wzmacniacza nie stoi.

    "Inteligencja" tej anteny polega na opatentowanej technologii "BOSS TECH" (Balanced Output Signal System), który automatycznie reguluje poziom sygnału wyjściowego. Televes zastosował w tej antenie swoje trzy europejskie patenty, które m.in. mają bronić tej anteny przed chińskimi podróbkami. Antena jest produkowana z elementów metalowych - aluminium z odpowiednią pokrywą cyny. Plastikowe elementy w kolorze żółtym i białym wykonano z bardzo odpornego tworzywa ABS. Całość przebadano i certyfikowano we własnym laboratorium w Santiago de Compostela.
    Wszystkie innowacyjne elektroniczne części z anteny DAT HD są w pełni zabudowane, co oznacza, że szum jest znacznie zredukowany, co poprawia stosunek sygnał/szum w paśmie UHF. Elektronikę anteny zabezpieczono osiągając lepszą eliminację zakłóceń z innych pasm (GSM). W ten sposób zoptymalizowano wzmocnienie w celu lepszego wsparcia sygnału nierównowagi na antenę i poprawa stosunku sygnał / szum w całym paśmie."

    kanały 21-69
    zysk 32 dB max
    współczynnik szumu 2 dB typ.
    zasilanie 12-24 Vcc
    pobór prądu 45
  • #17
    irekr
    Moderator
    Antenę dobiera się do konkretnych warunków. Tak jak wspomniano powyżej....

    Jeżeli sygnał ma być podzielony na kilka odbiorników to zaproponowana antena powinna wystarczyć, chociaż uważam ją za przerost formy nad treścią. Jest duża, stosunkowo ciężka, ma duże opory na wietrze i wymaga solidnego mocowania.
  • #18
    djarab
    Level 9  
    irekr wrote:
    ma duże opory na wietrze i wymaga solidnego mocowania.


    Akurat o to sie nie martwie, bo rodzice maja solidny maszt.

    A czy multiswitch GLOBO OPTICUM OMS 5/4P to dobry wybor?
  • #19
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Sądząc po opisie to wzmacniacz jest, tyle że z układem autoregulacji wzmocnienia w zależności od tego "co" dostanie na wejście (też takie robimy już od kilku lat). O tyle dobrze, że nie będzie przesterowania sygnału, bo w przypadkach skrajnych nic nie wzmocni i antena zadziała jak bierna.
    Też jestem zdania, podobnie jak irekr, odnośnie do "przerostu". U nas się mówi - przerost elektroniki nad zdrowym rozsądkiem.
    Muliswitch może być, choć nie znam producenta.
  • #20
    djarab
    Level 9  
    To moze

    Multiswitch MP-0504L Signal lub
    Triax TMS-5/4

    Chociaz znajac zycie, to wszystko jest produkowane w tej samej chinskiej fabryce ;)
  • #21
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Oba multiswitche są podobne cenowo - wskazanie na Signal, (tor aktywny TV naziemnej i wejściowy filtr LTE oraz lepsza separacja wejść i wyjść). Dipol ma dobre i sprawdzone multiswitche.
    Tylko, że stąd już nie daleko do naszego SWK-9108.
  • #22
    djarab
    Level 9  
    Jeszcze tylko pytanko odnosnie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego takiego montowanego na kablu (wtyk F). Warto, czy nie zawracac sobie glowy?
  • #23
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Zgodnie ze sztuką to takie zabezpieczenie powinno się stosować. Szczególnie gdy w rozbudowanej instalacji zamontowane są urządzenia o dużym zaawansowaniu technologicznym a przez to o dużej wartości. Jest nawet rozporządzenie MTBiGM z 2012 r, które o tym traktuje ale dotyczy w szczególności budownictwa wielorodzinnego.
    Mówimy tu o zabezpieczeniu każdego toru TV i SAT i to a nie "atrapie" zabezpieczeń. Porządne ograniczniki przepięć kosztują kilkadziesiąt Euro ale ma się pewność, bo niektórzy tylko myślą, że ją mają.
    W przypadku prostych instalacji koszt ograniczeń przewyższa koszt samej instalacji więc się raczej nie stosuje.
  • #24
    irekr
    Moderator
    Każde zabezpieczenie jest wskazane.

    Odnośnie multiswicha: zastanów się czy naprawdę jest potrzebny. Jeżeli odcinki kabli są niewielkie i mamy 2-3 odbiorniki, to nie taniej - i pewniej! - jest puścić do każdego odbiornika i dekodera po oddzielnym kablu..? Instalacja multiswicha to także konieczność wyposażenia instalacji w gniazda, a to już zaczyna kosztować i wprowadza dodatkowe kłopoty/tłumienia.
    Do tego dolicz pobór prądu 365x24h ... W skali roku to jest ponad 50 zł. I do tego kolejny element który może "dać ciała"....
  • #25
    djarab
    Level 9  
    irekr wrote:

    Instalacja multiswicha to także konieczność wyposażenia instalacji w gniazda

    A nie mozna po prostu zakonczyc kabla wtykiem antenowym?
    W sumie w 2 pokojach (po remoncie) sa gniazda.
    Mysle nad multiswitchem tylko i wylacznie z powodu cyfrowego, ktory w najblizszej przyszlosci ma sie pojawic. Chociaz u mnie w domu wszystko musi nabrac mocy :D
  • #26
    irekr
    Moderator
    Możesz rozwinąć tę myśl:
    "
    Myślę nad multiswitchem tylko i wyłącznie z powodu cyfrowego, który w najbliższej przyszłości ma się pojawić.
    "

    I jako moderator poproszę: popraw pisownię.... ;)
  • #27
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Dlatego pisałem, że zgodnie ze sztuką powinno być,...
    Pełna zgoda odnośnie do prostoty instalacji, im mniej urządzeń i różnych "wynalazków" po drodze i to potrzebujących zasilania, tym lepiej dla instalacji i pewniej przede wszystkim. Zdecydowanie mniejsza awaryjność, szczególnie gdy nie ma co się popsuć. O kosztach w rachunku ciągnionym nie wspomnę.
    Nie zawsze jednak można sobie poradzić bez tych dodatkowych elementów ale o ich zastosowaniu i rodzaju decydujemy wtedy, gdy tradycyjne i proste sposoby zawodzą.
  • #28
    djarab
    Level 9  
    irekr wrote:
    Możesz rozwinąć tę myśl:
    "
    Myślę nad multiswitchem tylko i wyłącznie z powodu cyfrowego, który w najbliższej przyszłości ma się pojawić.
    "

    I jako moderator poproszę: popraw pisownię.... ;)


    O cyfrowego Polsata mi chodzi.
    Jesli np. na wiosne rodzice sie w koncu zdecyduja, to wtedy znow czekalaby mnie przebudowa instalacji.
    Sory za brak polskich liter, ale niestety nie posiadam.

    Telmor, to w takim razie co polecasz zamiast multiswitcha?
  • #29
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Musisz się określić w miarę precyzyjnie, co w ostateczności chcesz uzyskać, tzn. jak ta instalacja ma wyglądać po uwzględnieniu wszystkich planów rozbudowy w przyszłości.
    Jednym słowem: czy TV naziemna z jednego kierunku (to już ustaliliśmy), czy radio też, SAT z jednego czy dwóch satelitów, ile odbiorników docelowo (ile gniazdek końcowych) itp.
    Jeśli już wiemy co chcemy, to odpowiednio dobieramy sprzęt, nie odwrotnie.
  • #30
    irekr
    Moderator
    Zanim kol. Telmor coś odpowie (edit: szybszy był!:) ) to ja zapytam: - ile hipotetycznie będzie dekoderów i ile odbiorników naziemnej.
    Z tego co czuje wystarczy prosty konwerter "4 w jednym" i dzielony sygnał z naziemnej na kilka odbiorników, całość doprowadzona oddzielnymi kablami - sat i Tv.

    Konstrukcja cepa i nie ma się co popsuć....
    I kupa kasy zostaje w kieszeni....