Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin kwalifikacji E12 Styczeń 2016

majkel36 10 Lut 2016 13:29 89133 381
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    Domino5000 napisał:
    Na egzaminie jest zmodyfikowana wersja Ubuntu? Nie uwierzę ani trochę w to :D. Wszystko opiera się na oficjalnych źródłach.

To specjalnie nie ma znaczenia. Modyfikacja dotyczy tylko języka . Sprawdzę jeszcze raz z oficjalnej strony i wtedy będzie wszystko jasne.
  • HELUPOWER
    piciu1979
    Poziom 2  
    Jak w pierwszym zadaniu sczytuje się dane zasilacza? Mogę prosić o przykład?
  • HELUPOWER
    Domino5000
    Poziom 9  
    Code:
    Standard - ATX

Napięcie wejściowe - 230V
    Moc wyjściowa - 450W
    Marka - Marka
    Model - Model
    Napięcie MOLEX - +5V, +12V

Coś w ten deseń
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    piciu1979 napisał:
    Jak w pierwszym zadaniu sczytuje się dane zasilacza? Mogę prosić o przykład?

Jeśli nie jesteś pewien co spisać to po prostu wypisz co widzisz na zasilaczu.
    Wszystkie napięcia oraz natężenie prądu do nich. Moc zasilacza (całkowita) oraz można również obliczyć moc nominalną (napięcia 3,3V oraz 5 V)
    MARKE / MODEL zasilacza oraz wszystkie złącza /wtyczki jakie posiada: Molex, MPC, SATA, floppy i wszystkie inne jakie będą dostepne w zasilaczu.

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

Ok sprawdziłem.
    Ubuntu Ubuntu 14.04.3 LTS z http://www.ubuntu.com/ faktycznie jest dość znacznie okrojona lecz nie posiada również normalnego spolszczenia (bez internetu nie ma możliwości dobrego spolszczenia zainstalować) , więc nie sądze abyście mieli taką wersje. Wiem, że różne szkoły mają z różnych źródeł Ubuntu oraz różne wersje i to niekoniecznie musi być 14.04.3 LTS czy ze wsparcia polskiego 14.04 PL LTS (lecz nie starsza niż 12.04) . OKE daje wytyczne i jest tam np OpenSUSE 13.2 (Gnome)

Jeśli chodzi o Windows to: Windows Vista Business , Windows 7 , Windows 8 lub 8.1 i wszystko w ersji min Professional .

Najlepiej dowiedzieć się od dyrektora/nauczyciela jaką niespodziankę będziecie mieć
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Nieruchomość napisał:

Nie.
    Właśnie w wersji Ubuntu , która Was obowiązuje jest ten program wbudowany lecz trzeba do tego posiadac sprawność intelektualną żeby go uruchomić. Więc nie pisz bzdur.

Czytanie ze zrozumieniem nie boli pisałem o wersji 14.4.3 a nie 14.4.1
    - zanim coś napiszesz sprawdź!!!!
    w 12.04 rzeczywiście mc domyślnie jest w systemie u nas w szkole tej wersji nie będzie bo ma problemy z modelem kart graficznych w komputerach, wersja 14x ma już wbudowane nowsze i te działają bez zarzutu...

W załączniku zrzut ekranu po czystej instalacji...

W odświeżonej dystrybucji mc brak!
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    pigula_shp napisał:
    Nieruchomość napisał:

Nie.
    Właśnie w wersji Ubuntu , która Was obowiązuje jest ten program wbudowany lecz trzeba do tego posiadac sprawność intelektualną żeby go uruchomić. Więc nie pisz bzdur.

Czytanie ze zrozumieniem nie boli pisałem o wersji 14.4.3 a nie 14.4.1
    - zanim coś napiszesz sprawdź!!!!
    w 12.04 rzeczywiście mc domyślnie jest w systemie u nas w szkole tej wersji nie będzie bo ma problemy z modelem kart graficznych w komputerach, wersja 14x ma już wbudowane nowsze i te działają bez zarzutu...

W załączniku zrzut ekranu po czystej instalacji...

W odświeżonej dystrybucji mc brak!

To Ty czytaj ze zrozumieniem.

W edycji Polskiej ubuntu te aplety są dostępne i były we wszystkich wcześniejszych wersjach.

Ty nie mówisz o edycji Polskiej . Oryginalny Ubuntu - NIE POSIADA edycji Polskiej a jedynie słabe spolszczenie + możliwość doinstalowania apletu językowego , ale na egzaminie nie macie takiej możliwości, więc 80% Ubuntu jest w wersji angielskiej jeśli Wasza szkoła zdecyduje się na Ubuntu z oficjalnej wersji. [tutaj jest czysty ubuntu ]

Wiele szkół natomiast stosuje w pełni spolszczoną wersje z http://ubuntu.pl/index.php i znam szkoły , które taką właśnie miały. O tym cały czas mówiłem , więc tutaj nie ma problemów z apletami o grupach i mc.

Jak się nie do końca wie o co chodzi to lepiej się nie odzywać.

P.S NIE ma znaczenia czy szkoła zastosuje się do oryginalnej dystrybucji czy też nie. Ubuntu to GNU/Linux i nie są stosowana tam takie prawa jak w przypadku Windowsa.
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Nieruchomość napisał:

W edycji Polskiej ubuntu te aplety są dostępne i były we wszystkich wcześniejszych wersjach.

Ty nie mówisz o edycji Polskiej . Oryginalny Ubuntu - NIE POSIADA edycji Polskiej a jedynie słabe spolszczenie + możliwość doinstalowania apletu językowego , ale na egzaminie nie macie takiej możliwości, więc 80% Ubuntu jest w wersji angielskiej jeśli Wasza szkoła zdecyduje się na Ubuntu z oficjalnej wersji

Najbardziej bawią mnie osoby, które nie mają zielone pojęcia a się wypowiadają - nigdzie w wytycznych nie jest podane że dystrybucja musi być w języku polskim - dotyczy to zarówno wersji Windows jak i Linux.
    Znów odsyłam do załącznika!!!

Jeżeli chodzi o system Linux Ubuntu na E12 to musi być w tej sesji nie starszy niż 12.04 a zalecany to 14.04 - obie wersje LTS

czyli pasują obie zarówno 14.04.01 jak i 14.4.03, którą wybierze asystent to zależy od niego 14.4.1 w pełni spolszczona ma tendencję do sypania błędami... ale w sumie to już nie jego zmartwienie tylko zdających (jak potrafią wyłączyć w trybie graficznym raportowanie błędów to problemów mieć nie będą...

Reasumując na egzaminie możesz pracować także na angielskiej wersji Windows - co jest np. bardzo częste w przypadku Windows Server i E13!!!Mnie to nie dziwi! Bo od informatyka wymaga się dzisiaj dość dobrej znajomości tego języka.

Poza tym ja o żadnych grupach nie pisałem - a jeżeli chodzi o pojęcie apletów - to sprawdź najpierw co to są aplety - bo na pewno Midnight Commander nim nie jest!!!

Nieruchomość
    Poziom 12  
    pigula_shp napisał:
    Nieruchomość napisał:

Ty nie mówisz o edycji Polskiej . Oryginalny Ubuntu - NIE POSIADA edycji Polskiej a jedynie słabe spolszczenie + możliwość doinstalowania apletu językowego , ale na egzaminie nie macie takiej możliwości, więc 80% Ubuntu jest w wersji angielskiej jeśli Wasza szkoła zdecyduje się na Ubuntu z oficjalnej wersji

Najbardziej bawią mnie osoby, które nie mają zielone pojęcia a się wypowiadają - nigdzie w wytycznych nie jest podane że dystrybucja musi być w języku polskim - dotyczy to zarówno wersji Windows jak i Linux.
    Znów odsyłam do załącznika!!!

Jeżeli chodzi o system Linux Ubuntu na E12 to musi być w tej sesji nie starszy niż 12.04 a zalecany to 14.04 - obie wersje LTS

czyli pasują obie zarówno 14.04.01 jak i 14.4.03, którą wybierze asystent to zależy od niego 14.4.1 w pełni spolszczona ma tendencję do sypania błędami... ale w sumie to już nie jego zmartwienie tylko zdających (jak potrafią wyłączyć w trybie graficznym raportowanie błędów to problemów mieć nie będą...

Reasumując na egzaminie możesz pracować także na angielskiej wersji Windows - co jest np. bardzo częste w przypadku Windows Server i E13!!!Mnie to nie dziwi! Bo od informatyka wymaga się dzisiaj dość dobrej znajomości tego języka.

Poza tym ja o żadnych grupach nie pisałem - a jeżeli chodzi o pojęcie apletów - to sprawdź najpierw co to są aplety - bo na pewno Midnight Commander nim nie jest!!!

Zanim nazwiesz mnie osobą niekompetentną to radziłbym nauczyć się ze zrozumieniem czytać, bo nigdzie nie napisałem, że musi być koniecznie język POLSKI lecz praktycznie wszystkie szkoły stosują się do zaleceń OKE a w nich jest jasno i wyraźnie napisane , że powinna być POLSKA edycja systemu, ale o tym oczywiście nie masz zielonego pojęcia po posługujesz się wiedzą wymyśloną przez samego siebie.

To do szkoły zależy decyzja jaki system operacyjny wprowadzi na egzamin i najcześciej jest to zależne po prostu od tego co ma. OKE podaje ogólne wytyczne oraz zalecenia. Wkleiłeś wycinek z 'przygotowania stanowiska do egzaminu', ale to nie wszystko .

APLET drogi kolego to zdrobienie od APLIKACJI i odnośni się do niewielkich programów użytkowych oraz pomocniczych. Radziłbym się trochę więcej wyedukować w pewnych dziedzinach i nie przestać korzystać z chaotycznego myślenia.

Dodano po 3 [minuty]:

pigula_shp napisał:

Nie ma czegoś takiego jak w pełni spolszczony ubuntu z oficjalnej dystrybucji. Nie myl pojęć, bo jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
    Sebuś233
    Poziom 2  
    Siemka wszystkim 😄😄😄
    Potrzebuje pilnie odpowiedzi z kwalifikacji E12 tylko z praktycznego co tam było bo wiem że wymiana zasilacza chyba a jutro mam egzamin poprawkowy :) jeśli ktoś by widział to dziękuję z góry ☺
    kamil445
    Poziom 8  
    Mnie czeka 15 Lutego E12.

Jest różnica między E12 a E12 POPRAWKOWY ?
    majkel36
    Poziom 6  
    Chyba nie ale mogę się mylić a o której godzinie masz ?
    nobstatoil
    Poziom 6  
    Jesli ma ktoś 12 lutego 2016 to prosilbym o wstawienie ! Z góry dziekuje ! ;)
    marek025d
    Poziom 6  
    Mam właśnie egzamin jutro o 8:00 E12 praktyczny. Mogę podrzucić coś jak chcecie po egzaminie, ale najwcześniej koło 11:30
    Domino5000
    Poziom 9  
    gsettings set org.gnome.desktop.session idle-delay [sekundy]

To jest na wygaszanie ekranu z poziomu Terminala.
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    Domino5000 napisał:
    gsettings set org.gnome.desktop.session idle-delay [sekundy]

To jest na wygaszanie ekranu z poziomu Terminala.

To teraz wykuć na pamięć komendę i już.

Nie , raczej nie o to chodzi :)

P.S

Gdzie to znalazłeś ? W dconf Editor ? (Ubuntu Desktop 14.04 LTS (Unity Gnome)) ??
    Knur87
    Poziom 7  
    Wiem że to może być głupie pytanie ale nie chcę niespodzianek - czy można korzystać z pomocy w terminalu typu "help" itd. ?
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    Knur87 napisał:
    Wiem że to może być głupie pytanie ale nie chcę niespodzianek - czy można korzystać z pomocy w terminalu typu "help" itd. ?

To bardzo dobrze, że o takie rzeczy pytasz i nie jest to glupie pytanie.
    Bez problemu możesz korzystać z 'help' .
    Nie jesteś ekspertem Linuxa i nie możesz znać na pamięć wszystkich poleceń oraz przełączników :)

W życiu są przyjemniejsze rzeczy od nauki komend czy np znaczników htmla . Wy macie wiedzieć o istnieniu ich a nie wykuciu na pamięć. Poza tym w pracy i tak pewne rzeczy się automatyzują wiec to co trzeba i tak Wam się wbije do głowy, bez obaw.
    marek025d
    Poziom 6  
    Czeka mnie bój, bo komend prawie nie znam i będę walczył głównie w wersji graficznej ;P
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    A z czego Mareczku jesteś dobry?
    Z matematyki , fizyki? , logiki ? algorytmiki ? Bo na studiach informatycznych oprócz biegłego pisania skryptów w bashu , programowania to specjalnie nie uraczysz niczego innego. A jeśli to studia inżynierskie to ewentualnie budowa np dysku twardego od podstaw (logiczna/fizyczna) wraz rozbiciem na czynniki pierwsze całej tablicy MBR. Takie coś jak znajomość jaki procesor do jakiego gniazda lub jakie są najnowsze karty graficzne to wiedza do niczego i musicie to wiedzieć. Tytuł technik informatyk bez ścisłej wiedzy w jakiejś dziedzinie informatyki nie przyda Wam się do niczego, pracy też po tym nie ma, chyba że do obsługi stoiska w markecie w dziale agd/artv choć słyszałem, że bardzo chętnie przyjmują licencjatów :)) więc się nie łapiecie.

Nasze Polskie szkolnictwo to gówno , więc lepiej zacznijcie myśleć.
    ZeToREk_PL
    Poziom 2  
    Ma ktoś egzamin 15 lutego? Fajnie by było jakby napisał co i jak :)
    Knur87
    Poziom 7  
    Kto jeszcze miał e12 ?

Dodano po 30 [sekundy]:

A i czy były dziś inne zestawy ?
    marek025d
    Poziom 6  
    ^232 Nie zesraj się, jakbym miał na lekcjach to co na egzaminie to bym ogarnął, u mnie przez te lata była jedna czy dwie lekcje o linuxie, reszta to Windows

Dziś był montaż dysku twardego i zasilacza. Chkdsk dysku twardego, Tworzenie konta, ukrycie liter dysków, blokada możliwości dodania drukarki , kosztorys w tabelce Excelu, oraz linux, tworzenie konta ustawienie bootowania na 25sek i coś jeszcze pod linuxem,Linux - ustawienie aby monitor po 30 minutach bezczynnosci się wyłączył,Ustawienie pod linuxem tego czasu bootowania to w terminalu trzeba bylo wpisac ; sudo nano /etc/default/grub, zmienić polem w tym pliku timeout na 25 i wcisnąć CTRL + O, otworzyć jeszcze jeden terminal i wpisać: update-grub,Pod Windowsem jeszcze trzeba było zmienić by pliki .bmp otwieraly się domyślnie w paint'cie
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    marek025d napisał:
    ^232 Nie zesraj się, jakbym miał na lekcjach to co na egzaminie to bym ogarnął, u mnie przez te lata była jedna czy dwie lekcje o linuxie, reszta to Windows

A o czym konkretnie?

Bo ten egzamin kwalifikacyjny to jak już mówiłem nawet nie jest podstawa. To zwykłe bezużyteczne brednie i edukacja Polska Wasz oszukuje.

Zupełnie tak samo oszukują ludzi na studiach z marnych szkółek niedzielnych czy podrobionych 'Uniwersytetów' lub 'Politechnik'.
    Od zawsze w Polsce liczą się tylko renomowane uczelnie a tam wiedzę na dzień dobry trzeba mieć kompletną. Cała reszta to marnotrawienie czasu, bo ani wiedzy ani pracy nie będziecie mieć.
    marek025d
    Poziom 6  
    Dobrze, że Ty będziesz mieć pracę, zostaniesz królem wszechświata, a my Twoimi poddanymi :)
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    marek025d napisał:
    Dobrze, że Ty będziesz mieć pracę, zostaniesz królem wszechświata, a my Twoimi poddanymi :)

Ja skończyłem Fizykę i mi tego rodzaju informatyk jak Ty nie będzie potrzebny nawet jako podwładny do czyszczenia butów . Brak u Ciebie logicznego myślenia spowoduje , że zniszczyłbyś mi buty pastując je w niewłaściwą stronę.

Powodzenia w byciu "informatykiem" od klikania po ekranie. Może 70 letnią babcię nabierzesz w takich kwalifikacjach i może nawet zmienisz jej tapetę windowsie na inną..

Porażka . Ja wysiadam.
    Domino5000
    Poziom 9  
    @Nieruchomość

Miałeś racje, co do tego Ubuntu, zwracam honor - nasza szkoła ma wersje remiks.