Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin kwalifikacji E12 Styczeń 2016

majkel36 12 Lut 2016 14:54 89904 381
    pierre80
    Poziom 10  
    Knur87 Też mam 13 lutego tylko o 16.
    Podrzuć info co było. Ciekawe czy pierwsze podejście różni się od poprawkowego...
  • OptexOptex
    marek025d
    Poziom 7  
    Super, ludzie pytają się o odpowiedzi, o to jakie były pytania. Ale zawsze znajdzie się ktoś, kto musi tylko siać hejt :) Ale spoko :) U nas też był Ubuntu 14.04 LTS Triumfalna Turkawka :)
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    Domino5000 napisał:
    @Nieruchomość

Miałeś racje, co do tego Ubuntu, zwracam honor - nasza szkoła ma wersje remiks.

No to super. Ciesze się :)

Spokojnie dasz radę :!:

Code:
    passwd -x "x-dni" 'user' 
    - Powoduje wygaśnięcie hasła po x dniach , ale nie powoduje , blokady konta. Tzn można przejść z powodzeniem dalej . Dlatego jestem ciekaw jak dokładnie brzmi zadanie do tego?

Natomiast

Code:
    passwd -i  "ilość dni" 'user'
    - ustawia hasło nieaktywne po wygaśnieciu hasła .. ale to nie działa

Code:
    useradd -e 'data' 'user' 
    - ustawia wygasanie KONTA na określoną datę , czyli tak jak w dosie :
    Code:
    net user 'user' /expire:data

Code:
    chage -l 'user' - 
    pokazuje czytelnie zmiany na koncie.
    Knur87
    Poziom 7  
    dziś miałem zawodowy i całkiem prosty był był to arkusz 1 ;)
    danson.
    Poziom 1  
    Mógłby ktoś kto zdawał dziś o 8 podpowiedzieć, który arkusz był? :D
    pierre80
    Poziom 10  
    Podobno dziś zest. 5

Kto wie jak usunąć litery dysków żeby były nie widoczne dla danego konta?
    zabijq
    Poziom 7  
    pierre80 napisał:
    Podobno dziś zest. 5

W konsoli mmc -> dodawanie przystawek -> edytor obiektów zasad grupy i wybierasz tam konto.
    Potem konfiguracja użytkownika -> szablony administracyjne -> wszystkie ustawienia -> ukryj okreslone tutaj dyski w oknie mój komputer
    To z poziomu windows'a 7 :)
    Nieruchomość
    Poziom 12  
    zabijq napisał:
    pierre80 napisał:
    Podobno dziś zest. 5

W konsoli mmc -> dodawanie przystawek -> edytor obiektów zasad grupy i wybierasz tam konto.
    Potem konfiguracja użytkownika -> szablony administracyjne -> wszystkie ustawienia -> ukryj okreslone tutaj dyski w oknie mój komputer
    To z poziomu windows'a 7 :)

Szybciej będzie:

- Opcje folderów i wyszukiwania -> widok i tam pokaż litery dysków :)
  • OptexOptex
    kackam131
    Poziom 7  
    Witam.
    Czy ma ktoś te arkusze na e 12 praktyczny?( może ktos pamięta co było w każdym arkuszu jakie zadanie)
    jaaa123
    Poziom 2  
    Jest ktoś kto ma praktyczny w poniedzialek (15 luty)?
    zabijq
    Poziom 7  
    jaaa123 napisał:
    Jest ktoś kto ma praktyczny w poniedzialek (15 luty)?

Ja mam o 12.00
    Dajcie znać jaki arkusz był dziś ;)
    jaaa123
    Poziom 2  
    Byłbym wdzieczny gdybys od razu po egzaminie napisał co było i jaki arkusz :D
    Lawi
    Poziom 9  
    @Nieruchomość, przepraszam za Domino5000, ale go tak nastawiłem. Nigdy by ni nie przyszło do głowy, że na egzaminie dadzą coś innego, niż oficjalne obrazy... Chociaż możliwe, że to ludzie przygotowujący salę nie ogarniają. Dowiedziałem się o tym Ubuntu PL jak rozmawiałem z nauczycielem który przygotowuje sale. Przynajmniej teraz wiem jak wygląda stanowisko i ta opaska :)

A tera najważniejsze. Po małym rozeznaniu w internecie znalazłem wreszcie dobre rozwiązanie wygaszania ekranu po tych 28 lub 15 minutach. xset nie działa poprawnie bo ustawia czas wygaszania ekranu dla serwera X, a nie dla lockscreena gnome/unity. To znaczy że ekran się wygasi, ale nie zablokuje, albo wygasi się wcześniej niż myślimy. Poprawne rozwiązanie to użycie dconf lub gsettings:

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ścieżkę musicie jednak wykuć bo bash ma słabe autouzupełnianie (tab). Tak po trzy litery trzeba wpisać zanim dobrze załapie. Nie to co zsh...

Czas w sekundach. Dla nierozgarniętych, znak dolara oznacza że musicie wykonać komendę jako użytkownik a nie root. Żadnego sudo a tym bardziej su. su nie powinno się używać w ogóle, ponieważ ciągłe używanie roota może doprowadzić do rozwalenia systemu.

(Widziałem że już domino wrzucił komendę z gsettings, ale wolałem to lepiej opisać. Ścieżkę znalazłem i w internecie i ręcznie w dconf-editor, ale dconf-watch pomógł mi ogarnąć, że zmieniając wartość dconf,muszę podać też jej typ)

Nauka linuksa w technikum to też w większości porażka. U nas w szkole jest jeden nauczyciel który tego dobrze uczy. Niestety moja grupa miała z takim który otwarcie przyznawał że nie lubi nixów i ich nie ogarnia. gdyby nie to, że od roku Arch linux to mój daily driver, to nic bym nie umiał, zupełnie jak reszta grupy.

No i zawsze może się trafić nauczyciel który próbuje mi wmówić że na Androidzie są takie wirusy że jak przychodzi do nas wiadomość na Gmailu, to nie trzeba jej otwierać i już mogą nam zdjęcia robić :)
    pierre80
    Poziom 10  
    Orientuje się ktoś jakie są kryteria oceniania poszczególnych elementów dzisiejszego zestawu 5?
    zabijq
    Poziom 7  
    pierre80 napisał:
    Orientuje się ktoś jakie są kryteria oceniania poszczególnych elementów dzisiejszego zestawu 5?

Dzis na 100% był zestaw 5?
    jaga899
    Poziom 9  
    Lawi- dzięki za te komendy. Zastanawia mnie tylko jak oni to będą sprawdzać. Bo np. jak ustawimy przez konsolę wygaśniecie ekranu po 15min to jak sprawdzałam graficznie w ustawieniach/jasność i blokada/to tam wtedy wyświetla się 'wyłaczenie ekranu po nieaktywności przez: nigdy'.

Dodano po 1 [minuty]:

a ktoś coś wie o zestawie nr 6?
    zabijq
    Poziom 7  
    Egzaminator wklepie pewnie polecenie history w terminalu
    pigula_shp
    Poziom 12  
    W piątek prosty 1 arkusz

- montaż zasilacza
    - instalacja i skanowanie antywirusem
    - pliki bmp mają się otwierać w paincie
    - założenie konta i autoukrywanie paska zadań oraz liter dysków w systemie
    blokada dodawania drukarek dla wszystkich użytkowników systemu (konsola mmc)
    - skanowanie dysku na konsoli cmd
    - instalacja Linuxa na dysku z Windows
    - zmiana czasu oczekiwania na wybór systemu w grub loaderze na 25s
    - założenie konta w Linuxie
    - zrzut ekranu z wolnej pamięci i swapa (free -h)
    - konfiguracja ekranu po 30 minutach i kolejny zrzut ekranu potwierdzający wykonanie zadania
    - cennik z kosztorysem...
    zabijq
    Poziom 7  
    pigula_shp napisał:
    W piątek prosty 1 arkusz

- montaż zasilacza
    - instalacja i skanowanie antywirusem
    - pliki bmp mają się otwierać w paincie
    - założenie konta i autoukrywanie paska zadań oraz liter dysków w systemie
    blokada dodawania drukarek dla wszystkich użytkowników systemu (konsola mmc)
    - skanowanie dysku na konsoli cmd
    - instalacja Linuxa na dysku z Windows
    - zmiana czasu oczekiwania na wybór systemu w grub loaderze na 25s
    - założenie konta w Linuxie
    - zrzut ekranu z wolnej pamięci i swapa (free -h)
    - konfiguracja ekranu po 30 minutach i kolejny zrzut ekranu potwierdzający wykonanie zadania
    - cennik z kosztorysem...

A screeny czy jakieś inne materiały były zgrywane na płyty? Czy wszystko było oceniane na miejscu w szkole?
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Zrzuty na pamięć usb - nic nie było zgrywane...
    Lawi
    Poziom 9  
    @jaga899, no taki urok. Ale wiele egzaminatorów zaczęło zaliczać jakiekolwiek zmiany czasu wygaszania. Np jak masz dać 15 minut, to wystarczy im pokazać że wszedłeś w zmianę czasu i dałeś cokolwiek. Oczywiście nic nie gwarantuję więc lepiej zrobić to porządnie i dobrze opisać, tak żeby nie mieli wątpliwości (zakładam że żaden egzaminator nie słyszał wcześniej o dconf albo gsettings).
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Z dconf jest taki problem, że jak się za jego pośrednictwem ustawi czas wyłączania w sekundach na 15minut to w środowisku graficznym po wejściu w aplet od blokady ekranu egzaminator zobaczy ustawienia takie jakby jej w ogóle nie było!!!
    Lawi
    Poziom 9  
    Dlatego robisz screena z terminalem i wykonaną komendą :)

A jak w mmc zablokować dodawanie dla wszystkich użytkowników? Bo w rejestrze to zamiast HKCU trzeba pogrzebać w HKLM.
    jaga899
    Poziom 9  
    Ja to robię tak i działa:
    start->mmc->plik->dodaj/usun przystawkę->edytor obiektów zasad grupy->dodaj->komputer lokalny->zakończ i ok->wchodzę w 'zasady komputer lokalny'->Konfiguracja użytkownika -> Szablony administracyjne -> Panel sterowania -> Drukarki -> Zapobiegaj dodawaniu drukarek->włącz->zapisz ustawienia konsoli
    pigula_shp
    Poziom 12  
    Lawi napisał:
    Dlatego robisz screena z terminalem i wykonaną komendą :)

A jak w mmc zablokować dodawanie dla wszystkich użytkowników? Bo w rejestrze to zamiast HKCU trzeba pogrzebać w HKLM.

Owszem ale jest jedno ale...
    na 12.04 nie ma domyślnie zainstalowanego narzędzia dconf - brak dostępu do neta uniemożliwia tego wariantu...
    Egzamin kwalifikacji E12 Styczeń 2016
    jaga899
    Poziom 9  
    ok, więc sprawdzałam na 14.4.1 i z org.gnome.desktop.session działa ale trzeba było dodać 'set' Spróbuj:
    gsettings set org.gnome.desktop.session idle-delay 60

dałam '60', żeby szybko to zweryfikować.
    pigula_shp
    Poziom 12  
    jaga899 napisał:
    ok, więc sprawdzałam na 14.4.1 i z org.gnome.desktop.session działa ale trzeba było dodać 'set' Spróbuj:
    gsettings set org.gnome.desktop.session idle-delay 60

dałam '60', żeby szybko to zweryfikować.

Pięknie 12.04 i 14.4.1 na obu działa!
    Lawi
    Poziom 9  
    Ale przecież egzamin jest na 14.04 LTS a nie na 12.04

@jaga889, tak zadziała blokada tylko dla zalogowanego aktualnie użytkownika a nie dla wszystkich
    Michalikov
    Poziom 7  
    Ten zestaw 6 to true? Czy ktoś wyżej strollował? Jakieś info dotyczące pytań? :)