Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Możliwości dostępu Internetu LTE

27 Gru 2015 14:39 1611 10
  • Poziom 6  
    Witam!

Trafiłem na tę stronę przeglądając oferty Internetu LTE - reklamy wskazywałyby, że wykupienie oraz korzystanie z Internetu jak wskazują krzykliwe napisy w reklamach - BEZ LIMITU (cokolwiek miałoby to znaczyć) jest banalnie proste. Tymczasem czytając kilka opinii i wątków odnośnie niektórych ofert mam coraz więcej wątpliwości, mianowicie:

1) Czy duża odległość od nadajników będzie sprawiać problem?
    Mieszkam w okolicach Koluszek (woj. łódzkie) i sprawdziłem na BTSearch dostępne w okolicy nadajniki - najbliższe mnie:
    8 km - Mobyland LTE1800
    8 km - Sferia LTE800
    8 km T-Mobile LTE1800
    4.5 km Orange LTE1800
    5 km Play LTE1800
    4 km SFERIA LTE800
    Czy takie odległości mogą sprawiać problemy? Czy anteny kierunkowe mogą zapewnić stabilny dostęp przy takich odległościach?

2) Która z ofert wydaje się "najuczciwsza"?

Sporo czytałem na stronie Plusa/Cyfrowego Polsatu na temat ich oferty i w wielu miejscach z perspektywy kompletnego laika zapisy wydają się być absurdalne. Np. fakt, że podane są jakieś wartości przy rozmaitych pakietach (np. 80 GB), ale mimo wszystko nie jest jasno wyznaczona granica w której może nastąpić radykalne zmniejszenie prędkości w związku z przekroczeniem pakietu. Regulamin jest tak skonstruowany, że może to się stać praktycznie w każdej chwili i mam obawy przed takimi praktykami.
    Podobnie wątpliwości budzi we mnie zaprezentowany zestaw IDU-100/ODU-100. Gdy tylko to zobaczyłem wydawało mi się to być idealnym rozwiązaniem dla mnie w związku z faktem, iż dom w którym mieszkam ma grube ściany i po ociepleniu i zmianie pokrycia dachu zdecydowanie trudniej jest mi złapać dobrą jakość sygnału na routerze wewnątrz domu. Jednakże, gdy poczytałem różne opinie na temat tego sprzętu już tak kolorowo jak na reklamie to nie wyglądało.

Na szybko jeszcze przejrzałem ofertę Playa i zasady regulaminu, opis na stronie oraz brak zawoalowania pewnych faktów wydał mi się bardziej godny zaufania. Dodatkowo fakt, że można wybrać opcję bez urządzeń i wybrać je samemu.

Czy biorąc pod uwagę nadajniki, które wymieniłem jesteście mi w stanie coś polecić?

3) Jak dobrać odpowiednie urządzenia?

Ostatnia kwestia - jak dobrać odpowiednie urządzenia? Rozumiem, że będę potrzebował przynajmniej router i antenę kierunkową - na co mogę zwrócić uwagę przy doborze tego sprzętu? W jaki sposób mogę dopasować je do swoich potrzeb?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 23  
    Ja wybrałem Play - aczkolwiek niczego nie sugeruje.
    Na stronach operatorów są mapki z zasięgiem jednak często mija się to z prawdą. W Play-u miałem możliwość darmowego przetestowania przez kilka dni, co było dla mnie super ponieważ czasami zabieram modem i laptopa w teren.
    U innych operatorów mozna mieć coś za połówkę czy za zlotowkę albo jakieś zwroty. Wiąże się to jednak z zakupem innych usług i dość długą umową.
    W dzisiejszych czasach umowa na 2 lata to masakra bo technologia postępuje dość szybko i za rok można sobie w brodę pluć jeśli pojawi się inna lepsza oferta.
    Opcja bez urządzen też jest dobra bo mamy krótszy okres umowy i możliwość zakupu ich samemu odpowiednio do wlasnych potrzeb.
    Na rynku wtórnym można kupić po bardzo niskiej cenie.
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Podaj dokładną lokalizację. Jeśli chodzi o Plusa/CP to teraz FUP działa liberalnie i możliwe są transfery nawet 150GB z pełna prędkością.Ale zapisy regulaminu tego nie gwarantują, pewny jest zawsze podany w umowie limit. Podobnie niejasne zapisy posiada T-mobile. w Orange regulamin jasno precyzuje limit z pełna prędkością.Podobnie w Play. Zasięg LTE raczej u wszystkich operatorów. Jeśli chodzi o oferty to ze sprzętem to w Plusie warto brać gdy jest się klientem Plusa lub TV Sat( SmartDom). w Orange , t-Mobile jest niewielka zniżka dla obecnych klientów a Play daje nawet 12 m-cy za free gdy bierzesz( przedłużasz) jednocześnie telefon w Play. Na dzień dzisiejszy bez konkurencji jest oferta na kartę w Play, bez limitu za 45 zł. A póki co wciąż można mieć nielimitowany( minimum 100GB) internet LTE w Play za 5 zł/m-c. Mowa o ofercie RBM na kartę.
  • Poziom 6  
    Dokładna lokalizacja to Stamirowice (woj. łódzkie).
    Dziękuję za tak szczegółowe przedstawienie dostępnych możliwości - to z pewnością pozwoli mi się bliżej przyjrzeć się tej ofercie również pod kątem zniżek.
  • Poziom 31  
    Kompletnie nie opłaca się brać z modemem. Weź to pod uwagę i kup sobie modem osobno.
    Modem można kupić za ok 100zł i sporo zaoszczędzić na abonamencie.

Lokalizacja i żadne mapy nie zagwarantują Ci dobrego zasięgu. Kup modem i kilka starterów w celu przetestowania - uważam że to najlepsze wyjście.
    matek451 napisał:
    internet LTE w Play za 5 zł/m-c. Mowa o ofercie RBM na kartę.
    Czy ta oferta dotyczy tylko zasięgu LTE? Gdy nie złapię LTE a np. EDGE czy 3G, to też obowiązuje ta promocja?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Najbliższy BTS LTE1800Play to Koluszki 11Listopada 65. Póki co najlepsza opcją jest RBM na kartę z internetem bez limitu za 5 zł/m-c. 100GB z pełną prędkością dostępną na LTE Play w twojej lokalizacji, potem możliwy lejek 2Mb/s. Promocja trwa od ponad 2 lat do odwołania. Potrzebny własny sprzęt do LTE, najtańsza opcja to modem E3372 za około 120 zł. Za 200 zł mobilny router MiFi z LTE. Stacjonarny router z wbudowanym modemem LTE 250-400 zł. Warto zrobić testy zasięgu i prędkości internetu LTE w Play np. na telefonie z LTE. Opcja RBM na kartę bez umowy. Sam korzystam na kilku kartach od ponad 2 lat. Ewentualna antena Dual LTE 1800MHz to koszt 200 zł.
  • Poziom 6  
    A czy mógłbym prosić o jakieś sugestie co do konkretnego modelu anteny Dual LTE 1800Mhz + stacjonarnego modemu do Wi-Fi w domu? Korzystałbym z dwóch urządzeń - laptopa oraz telewizora.

Z Internetu korzystam dość regularnie - po pracy oglądam sporo YouTube i gram w gry multiplayer więc podejrzewam, że 60 GB+ miesięcznie by mnie interesowało. Dodam tylko, że bardziej chodzi mi o to by łącze było w miarę przyzwoite - w sensie braku zakłóceń, aniżeli wysokich prędkości, tj. zadowoliło by mnie i 2Mb/s upload/download przy założeniu, że ping na serwerach z Sztokholmu byłby poniżej 100.
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Zaczynając od najtańszego czyli E5180As-22 z Plusa. Do kupienia za 250 zł na Allegro. Wersja z Plusa posiada złącza anten zew( delikatne TS5), 1xLAN, bramkę VoIP. Z droższych za 350 zł kupisz B315s-22, też z Plusa. Posiada 4xLAN( Gigabit), 1xWAN, bramkę VoIP, USB ( pamięci masowe, print serwer). Solidne złącza anten zew. (SMA). Do obydwu polecana antena Dual LTE1800 z Cybertecha http://www.cybertech.com.pl/p137,antena-dualn...4g-15dbi-mimo-do-huawei-e5180as-22-e5170.html lub http://www.cybertech.com.pl/p140,antena-dualna-lte-4g-15dbi-mimo-do-huawei-b315.html Kabel do 10m. Oczywiście do tego póki co karta RBM na kartę. Najlepiej taka podrasowana z RWK i na niej minimum 100GB w LTE Play za 5 zł/m-c.
  • Poziom 6  
    Postaram się sprawdzić wkrótce wszystko na polecanych przez Pana ustawieniach i opisać jakie to daje efekty. Dziękuję za rzeczowe porady i poświęcony czas.
  • Poziom 6  
    Tak jak obiecywałem robię update w temacie - obecnie udało mi się zakupić polecany przez Pana router Huawei B315-22 i w posiadanej przy telefonie karcie SIM od PLAY wykupiłem testowo pakiet 600 mb Internetu. Połączyłem się z siecią (bez problemu złapało zasięg LTE pomimo, iż nie posiadam jeszcze anteny) i testowałem przez dwa dni - rezultaty są następujące póki co:
    1) Stałość połączenia - ping był praktycznie cały czas bez zmian (łączę się z polskim serwerem TS, gdzie ping jest przez cały czas jednakowy - 24 ms bez najmniejszej utraty pakietów/W grze DOTA 2, gdzie łączę się z serwerami w Sztokholmie/Luksemburgu - ping na poziomie 28-50 ms). Dwa razy około godziny 23 było chwilowe zawahanie - drastycznie zwiększył się ping i packet lost, ale efekt trwał około 5 minut.
    2) Prędkość pobierania/ściągania - testowałem na stronie www.speedtest.net i wyniki wahają się o 2-3 Mb/s w poszczególnych testach. Średni wynik na załączonym obrazku. Możliwości dostępu Internetu LTE
    3) Zasięg - gdy wchodzę na stronę routera pokazuje mi jedną wartość jeśli chodzi o zasięg (jeśli da się sprawdzić jakieś inne, bądź sporządzić jakiś raport - proszę o wskazówki). Wartość ta to RSSI i waha się w zależności od pory dnia od -89 do -91 dBm. Jak rozumiem to wskazuje na dość słaby zasięg wynikający z niepodłączenia anteny zewnętrznej?
    4) Antena zewnętrzna - mam okazję kupić nową, nieużywaną antenę H4G 18dBi LTE/UMTS 1,8-2,1GHz w dość atrakcyjnej cenie i w związku z tym mam pytanie - jakie wady/zalety posiada ona w porównaniu do proponowanej przez Pana anteny od Cybertecha i czy w ogóle się ona nadaje?
    5) Wybór Internetu - jeśli chodzi o Play widzę na stronie taki pakiet Internetowy - Internet na kartę - Internet bez limitu za 45 zł/miesięcznie. Jednakże nie mogłem jej aktywować na karcie SIM, którą posiadam, gdyż jest napisane, że wymagana jest dla kart Play Internet na Kartę. Czy to o tej ofercie Pan pisał?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź, temat będę aktualizował, gdy dorzucę jeszcze antenę zewnętrzną - wtedy podzielę się rezultatami.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Pobierz i zainstaluj na komputerze program http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/count_huawei.php?Datei=ltewatch_h Pozwala monitorować wszystkie parametry sygnału LTE, mozesz za jego pomocą wymuszać pasma LTE, pokazuje Global Cell-ID BTS-a. Router pochodzi z Play ?( Plusa). Masz najnowsze FW? Antena zew. H4G to antena pojedyńcza na `1800-2100MHz, do LTE1800Play ponieważ pracuje w MIMO potrzebne dwie lub jedna dualna. Nie polecam tych anten z podstawowego względu, maja polaryzację kołową. Polscy operatorzy na 3G używają pionowej a do LTE z MIMO korzystają ze skośnej( anteny pod katem 90 stopni). Na koniec wisienka na torcie czyli karta SIM. Póki co żadna PInK z Play. Kupujesz kartę startową Fakt Mobile, do kupienia za 4,99 zł z kalendarzem Fakt 2016 dostępny w salonach prasowych, kioskach itp). aktywujesz kartę połączeniem. Następnie doładujesz za 5 zł i masz RWK. Po czym przeniesiesz ją do oferty RBM 5 kodem *163#( najpierw wybierasz 8 więcej , potem 3 RBM5 na kartę i 2 czyli przejdź)). Po przeniesieniu do RBM 5 będziesz miał Rok Ważności Konta. Teraz doładujesz za 25zł , będzie na karcie 31,50 i 1GB internetu co pozwoli uruchomić usługę Darmowy Internet LTE bez limitu, kodem *111*480*1# . W ten sposób będziesz miał minimum 100GB internetu LTE w Play z pełna prędkością. Po 30 dniach doładowujesz za 5 zł, włączasz pakiet 600MB za 5 zł( kod *111*547*1#) i ponownie aktywujesz darmowy Internet LTE. Dla karty tworzysz konto na Play24 gdzie masz pełny wgląd i możliwość włączania pakietów i usług. M-czny koszt to 5 zł za pakiet 600MB( musisz mieć jakiś bo to oferta głosowa i aby LTE działało na maksa). Kasa czyli 30 zł zostanie cały czas na koncie.