Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016

Kamiiil02 20 Sty 2016 18:11 55038 388
    riessen1988
    Poziom 9  
    dawidxi napisał:
    Czyli, dopiero załączenie bezpiecznika spowoduje przepływ prądu do układu sterownia. Jeżeli zostanie załączony tylko i wyłącznie wyłącznik silnikowy to styki NO przyłączone do wyłącznika zmienią swoje położenie i w przypadku NO zamkną się, ale nie spowoduje to podania napięcia na układ sterownia.

Dokładnie tak jak piszesz:)

Dodano po 4 [minuty]:

dawidxi napisał:
    @Keneda, według twojego schematu podanie napięcia na cewkę stycznika poprzez drugi przycisk, w ogóle nie będzie możliwe i stycznik nie zadziała.

Wydaje mi się, że dobrze zrobił, przycisk drugi jest podłączony do pierwszego według schematu i czy wciśniesz przycisk 1 czy 2 to i tak podajesz zasilanie na cewkę stycznika i na podtrzymanie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    dawidxi
    Poziom 11  
    Jakoś mi ten układ wgl. nie pasuje. Dlaczego jeden ze styków roboczych stycznika, oznaczony na rysunku jako 1, idzie na jeden z przycisków rozwiernych STOP, a nie na wyjście w wyłączniku silnikowym, oznaczone jako 4.
    bodzio507
    Poziom 30  
    @dawidxi dodawaj do swoich postów schemat o który pytasz bo nie bardzo wiem o co pytasz.
    jahool
    Poziom 9  
    Schemat keneda wedlug mnie jest dobrze
    Dawidxi jesli tobie on nie pasuje masz schematy ideowe i narysuj sobie samemu schemat montażowy
    dawidxi
    Poziom 11  
    bodzio507 napisał:
    @dawidxi dodawaj do swoich postów schemat o który pytasz bo nie bardzo wiem o co pytasz.

Dobrze.

Chodzi mi o ten schemat. Co sądzisz jest dobry?

Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016
    jahool
    Poziom 9  
    Jest dobrze na tym schemacie z stycznika z 1 nie idzie na wylacz a na WS 4. Kreski poprostu sie zlewaja
    dawidxi
    Poziom 11  
    Ok, a układ sterownia jest na 100% dobry. Oba przyciski START będą wstanie podać napięcie na cewkę stycznika?
    riessen1988
    Poziom 9  
    dawidxi napisał:
    Jakoś mi ten układ wgl. nie pasuje. Dlaczego jeden ze styków roboczych stycznika, oznaczony na rysunku jako 1, idzie na jeden z przycisków rozwiernych STOP, a nie na wyjście w wyłączniku silnikowym, oznaczone jako 4.

Powiększ sobie obrazek, bo faktycznie na normalnym ekranie widać tak jak piszesz, ale po powiększeniu widoczne jest że z Wyłącznika idzie na stycznik..
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    jahool
    Poziom 9  
    dawidxi napisał:
    Ok, a układ sterownia jest na 100% dobry. Oba przyciski START będą wstanie podać napięcie na cewkę stycznika?
    Raczej tak. Przeanalizuj sobie uklad ideowy a potem porownaj z tym montazowym
    Klint Estłód
    Poziom 10  
    To prawda ze ten egzamin jest w rozdzielniczkach? to takie normalne jak na e8 sa? trzeba je jakos wycinac czy sa gotowe czy co? i tym przewodem do silnika idziemmy z wyłącznika silnikowego czy ze s tycznika skoro teoretycznie on przed silnikiem jest;p
    bodzio507
    Poziom 30  
    @Klint Estłód poczytaj to co jest wyżej i na poprzednich stronach.
    Na większość twoich pytań jest tam odpowiedź.
    Keneda
    Poziom 11  
    Do drugiej rozdzielni wykorzystywaliscie ochronny czy ucinaliscie jeden przewód i w środku robiliscie mostek?

Jak wykorzystaliscie złączke ZS?
    dawidxi
    Poziom 11  
    Czy rozdzielnice, trzeba będzie wkręcić do płyty montażowej oraz szyny TH35 do rozdzielnic?
    jahool
    Poziom 9  
    dawidxi napisał:
    Czy rozdzielnice, trzeba będzie wkręcić do płyty montażowej oraz szyny TH35 do rozdzielnic?

Wszystko powinno być napisane w arkuszu egzaminacyjnym l. Według mnie trzeba przykrecic
    Mateusz.Ł
    Poziom 3  
    Rozdzielnice owszem trzeba będzie przykręcić do płyty montażowej w odpowiedniej odległości od krawędzi płyty będzie to podane w karcie egzaminacyjnej. Szyna TH jest już przymocowana do rozdzielnicy.
    gluszec2
    Poziom 10  
    Fotki z E7 egzamin praktyczny
    Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016 Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016
    Keneda
    Poziom 11  
    Panowie jakbyście się odwołali do tego, że narysowane były styki 1 i 2 na schemacie i to był wyłącznik, a na stole miałem włącznik ze stykami 1 i 2. Jakbym sam nie ogarnął to pewnie zrobiłbym źle, jak sądzicie osoba która zrobiła zgodnie z numeracją ze schematu, a np. 1 i 2 to u niej na stole włącznik a nie wyłącznik ?
    gluszec2
    Poziom 10  
    Przecież miałeś miernik i bez problemu sprawdzisz który to włącznik a który wyłącznik - różni producenci różnie opisują swój osprzęt ale symbole na nich to raczej zawsze są dobre.
    bodzio507
    Poziom 30  
    @Keneda

Czy piszesz o przyciskach sterowniczych?
    Keneda
    Poziom 11  
    Tak. Piszę o przyciskach sterowniczych. Po prostu na schemacie włącznik ma styki 3 i 4, a ja miałem na stole włącznik o stykach 1 i 2. Źle oznakowane, wina szkoły, że źle dobrała sprzęt ? (chociaż nie widziała schematu), czy po prostu były to przykładowe numeracje?
    bodzio507
    Poziom 30  
    Nie ma w elektryce czegoś takiego jak "włącznik". Jest wyłącznik.

Moim zdaniem na schematach nie powinno być żadnych oznaczeń, ze względu na to że szkoła może zakupić dowolny sprzęt spełniający kryteria.
    Ale też Ty masz potwierdzić swoją wiedzę, czyli w tym przypadku rozpoznać element po symbolu.

Nie jest to błąd którym można podważyć egzamin, ale możesz zgłosić do CKE skargę że miałeś problemy. Może uwzględnią to w przyszłych egzaminach.
    michalmiecz
    Poziom 10  
    Koledzy, do czego jest na schemacie z egzaminu złączka szynowa? Według mnie wszystko da się połączyć bez niej chyba że coś pominąłem...?
    bodzio507
    Poziom 30  
    A widzisz w obwodzie sterowania pod 230 V symbol ZS?
    gluszec2
    Poziom 10  
    Pewnie, że można podłączyć bez złączki ale będzie to niezgodne ze schematem i na egzaminie bym tego jednak unikał.