Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016

Kamiiil02 03 Lut 2016 14:49 54003 388
    bodzio507
    Poziom 30  
    To jest właśnie zwiększanie trudności zadań z kwalifikacji E.7 poprzez łączenie różnymi rodzajami przewodów.
    Rok temu w sesji styczeń 2015 był układ sterowania taśmociągiem.
    3 styczniki, dużo styków, ale uczniowie mieli 16 metrów przewodu 1 mm² i garść końcówek tulejowych.

Następne zadania były już z kilkoma rodzajami przewodów i różnymi końcówkami i rzeczywiście jest to bardziej czasochłonne.
  • Relpol przekaźniki
    kuszczyk
    Poziom 9  
    bodzio507 napisał:
    To jest właśnie zwiększanie trudności zadań z kwalifikacji E.7 poprzez łączenie różnymi rodzajami przewodów.
    Rok temu w sesji styczeń 2015 był układ sterowania taśmociągiem.
    3 styczniki, dużo styków, ale uczniowie mieli 16 metrów przewodu 1 mm² i garść końcówek tulejowych.

Następne zadania były już z kilkoma rodzajami przewodów i różnymi końcówkami i rzeczywiście jest to bardziej czasochłonne.

Tamte zadanie egzaminacyjne było łatwiejsze aczkolwiek stres swoje robi, ja na zajęciach połączyłem ten układ który miałem w tym roku na egzaminie praktycznym w 1 godzinę, a tutaj ledwo się wyrobiłem.
    iksnamod
    Poziom 10  
    Dzisiaj na 9 miałem egzamin i również potwierdzam, że było identycznie jak na schemacie, zeszło mi 1,5 godziny na łączenie ale zasuwałem ;)
    SebaSRS
    Poziom 11  
    Egzamin a zajęcia to trochę co innego :)
    Na zajęciach nie zwracasz tak szczególnej uwagi na doginanie przewodów, mocne dokręcanie zacisków przyłączeniowych aparatów (aż jedną ręka musiałem trzymać płytę-stanowisko a drugą kręcić), idealne dopasowanie przewodów , itd.

Przyznam się szczerze, że ja pierwszy raz tak dokładnie układ sprawdzałem ;)
    Tyle pomiarów, symulacji (np. omomierz pomiędzy S301 a szyna N, symulowanie samopodtrzymania palcem i sprawdzenia czy przyciski wyłącz działają, podobnie z przyciskami załącz...) +dodatkowo mocne szarpanie za przewody (tutaj trochę problemów robił ZUG, bo była już nieźle zużyta, ale dałem radę), jeszcze nigdy nie robiłem na gotowym układzie :D

Ja zrobiłem w ok 120-130min, ruszyło od pierwszego, nie wymagało nawet zmiany kolejności faz (wirnik obracał się w prawo; nie wiem czy to powód że z przyzwyczajenia podłączam L1-czarny,L2-brazowy,L3-szary, i tak samo w silniku L1-U,L2-V,L3-W, czy po prostu szczęście :D )

Dodam jeszcze, że egzaminatorzy sprawdzają czy przewody się pewnie przykręcone - u mnie nawet dwa razy :!:
    iksnamod
    Poziom 10  
    Tak samo sprawdziłem wszystkie przyciski, styki pomocnicze pod względem działania. I się okazało, że styk NO nie przewodził po wciśnięciu, tak samo słyszałem jak kolega obok ze stanowiska też miał uszkodzony. Lepiej sprawdzić wszystko pod względem działania przed łączeniem, bo jak na koniec coś nie zadziała to będzie stres, panika, sprawdzanie czy dobrze wg. schematu podłączone a tu się okaże że któreś styki są uszkodzone i podejrzewam że ciężko wtedy będzie do tego dojść...

Dodano po 1 [minuty]:

Seba gdzie zdawałeś??
    bodzio507
    Poziom 30  
    Podobnie na zajęciach nie zakładasz końcówek tulejowych, tylko zazwyczaj bazujesz na tym co jest na stanie. Zazwyczaj na tym co zostało z poprzednich egzaminów.
    Taki układ powinno się poza egzaminem łączyć maksymalnie w 90 min żeby na egzaminie dać radę.
    SebaSRS
    Poziom 11  
    U mnie ZTCP utrudnieniem dla niektórych było zastosowanie przycisków wyłącz/załącz w jednym aparacie (aparat coś jak LP322 z legranda, ale u mnie chyba FAEL był), co wiązało się z tym, że styki na schemacie nie zgadzały się z rzeczywistością, ale jeśli ktoś widział co robi i dlaczego się tu znalazł ;) nie miał z tym problemu.
  • Relpol przekaźniki
    SebaSRS
    Poziom 11  
    Zgadzam się, ale to kolejne kryterium do oceniania... Punkty z powietrza się nie wezmą ;)
    dawidxi
    Poziom 11  
    Rozdzielnice musieliście przykręcić wkrętakiem?
    michalmiecz
    Poziom 10  
    Jak zdawałem egzamin z E.08 to na stanowisku były wkrętarki (i to nawet kilka do wyboru) i byłem mile zaskoczony......
    iksnamod
    Poziom 10  
    Ja miałem wkrętarkę normalną do przykręcenia rozdzielni :)
    pitbullekkk
    Poziom 2  
    Panowie to jest uklad montazowy. Dobrze go narysowalem? Wszystko ok?
    Prosze o szybka odpowiedz mam egzamin w srode.
    Michał 1997
    Poziom 15  
    pitbullekkk napisał:
    Panowie to jest uklad montazowy. Dobrze go narysowalem? Wszystko ok?
    Prosze o szybka odpowiedz mam egzamin w srode.

Elektrycznie jest OK, układ zadziała poprawnie. Kolejność połączeń też się wydaje być dobra.

W piątek na zajęciach składałem w celu omówienia taki oto układ. Część kolegów już miała w sobotę egzamin i potwierdzili, że będzie to samo.
    Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016 Egzamin E.7 sesja styczń-luty 2016
    SebaSRS
    Poziom 11  
    U mnie na egzaminie były takie przyciski, ale na cały układ miałem tylko dwa, nie tak jak kolega wyżej - 4 :)
    domini123456
    Poziom 7  
    Witam czy ten układ podłaczyłem poprawnie? jutro mam egzamin, wszystko na czarno co narysowałem to przewody dy 1,5mm, oczywiście oprócz przewodów OWY, a na czerwono DY 2,5 i jest to układ mocowy.
    St00rm
    Poziom 7  
    Brak przewodu PE w drugiej skrzynce. Z rozdzielnicy robisz mostek na drugą skrzynkę. To pierwsze, co rzuciło mi się w oczy.
    MietekFighter
    Poziom 20  
    W drugiej skrzynce nie ma miejsca na przewód PE.
    domini123456
    Poziom 7  
    Uciąłem ten przewód PE, u nas w szkole były 2 dni egzaminy ja byłem na 2 dzień i większość osób zrobiła tak jak ja, układ działał poprawnie.
    SebaSRS
    Poziom 11  
    Chyba nieźle: 80/100%, choć mogło być trochę lepiej, gdyby nie jedno-dwa zadania nie przemyślane do końca..
    domini123456
    Poziom 7  
    Ja w szoku jestem 100% wynik praktycznego :)
    dawidxi
    Poziom 11  
    58% - egzamin teoretyczny
    100% - egzamin praktyczny