Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty miernik pojemności i indukcyjności

bf199 28 Gru 2015 11:22 9093 12
 • Prosty miernik pojemności i indukcyjności

  Witam, chciałbym przedstawić wam konstrukcję prostego miernika pojemności kondensatorów i indukcyjności cewek. Jest to projekt dość dobrze znany na elektrodzie, ja wykonałem go ponieważ zależało mi właśnie na tej drugiej funkcji (nie miałem czym mierzyć indukcyjności, a większość dławików, cewek itp. jakie posiadam w swoich zbiorach są bez oznaczeń wartości). Sercem urządzenia jest mikroprocesor PIC16F84, zaś wyniki pomiarów wyświetlane są na wyświetlaczu 16x1 znaków, płytka PCB została wykonana metodą termotransferu, a jej ścieżki pocynowałem w celu zabezpieczenia przeciw utlenianiu się. Kondensator wzorcowy, jakiego użyłem jest tolerancji 1%. Do zasilenia wykonałem układ prostego zasilacza składającego się z transformatora, mostka prostowniczego, stabilizatora napięcia i kondensatorów, całość umieściłem w uniwersalnej plastikowej obudowie, odpowiednio przygotowanej. Panele zaprojektowałem w corelu, wydrukowałem na papierze samoprzylepnym, a następnie zabezpieczyłem bezbarwną folią samoprzylepną. Gniazda pomiarowe umieściłem od boku, ponieważ do pomiaru używam krokodylków, które są regulowane w zależności od rozstawu wyprowadzeń badanego elementu. Jestem zadowolony z tej konstrukcji, jest prosta a zarazem funkcjonalna i przydatna dla mnie, często jej używam.

  Prosty miernik pojemności i indukcyjności Prosty miernik pojemności i indukcyjności Prosty miernik pojemności i indukcyjności Prosty miernik pojemności i indukcyjności Prosty miernik pojemności i indukcyjności

  W załączniku zamieszczam materiały potrzebne do wykonania tego miernika.

  LC met..rar Download (250.75 kB)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  bf199
  Poziom 20  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronika
  bf199 napisał 584 postów o ocenie 333, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Kolbuszowa. Jest z nami od 2005 roku.
 • PCBway
 • #2
  Hoptymista
  Poziom 14  
  Jaki jest maksymalny zakres badanej pojemności i indukcyjności?
 • #3
  miszcz310
  Poziom 19  
  Hoptymista napisał:
  Jaki jest maksymalny zakres badanej pojemności i indukcyjności?


  Popatrz na dwa ostatnie zdjęcia od prawej. Na panelu przednim są napisane zakresy pomiarowe.
 • #4
  kozak 22
  Poziom 13  
  Witam, jakiej obudowy użyłeś do wykonania tego miernika? Metalowa nóżka wchodzi w skład obudowy czy wykonałeś ją samodzielnie? Szkoda że miernik nie ma możliwości pomiaru ESR.
 • PCBway
 • #5
  bf199
  Poziom 20  
  Zakres dokładnie taki jak na opisie przedniego panelu, co do obudowy to nie pamiętam jaki był to model, ale jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę zmierzyć i podać jej wymiary:) Nóżka na spodzie pochodzi z demontażu jakiejś starej obudowy metalowej, jest nią pręt w kształcie leżącej litery "C" z nagwintowanymi końcówkami.
 • #6
  M. S.
  Poziom 34  
  "od 0,1pF"

  Hmm. A jaką pojemność mają te wielkie krokodyle?

  Podobny miernik wcisnąłem do obudowy o 1/4 objętości względem obudowy kolegi. Mogę cały miernik trzymać w dłoni. Do zgrubnych pomiarów mogę krótkimi końcówkami dotknąć punktów lutowniczych na płytce. Oczywiście zasilacz użyłem zewnętrzny. Wkładanie trafa i prostownika do środka jest kiepskim pomysłem, szczególnie jak z miernika nie korzysta się zbyt często. Lepszy zasilacz zewnętrzny, wspólny z innymi urządzeniami.

  Poza tym wykonanie bardzo ładne.
 • #7
  bf199
  Poziom 20  
  Startuje od 0, należy przed pomiarem wcisnąć przycisk "kalibracja". Wiem obudowa mogła by być odrobinę mniejsza, ale jak dla mnie jest w sam raz, poza tym taką akurat miałem. A co do zasilacza, chyba lepiej jak jest on już w urządzeniu niż podpinać jakiś zewnętrzny, tym bardziej że to miał być miernik że tak powiem bazowy:)
 • #8
  edekk
  Poziom 26  
  Witam.Do czego służą piny LK1 i LK2?
 • #9
  mkpl
  Poziom 37  
  Fajne wykonanie ;) ja nadal nie mam motywacji swojego obudować.

  Nie wiem jak tobie wyszło (mam nadzieję, że ok) ale w mojej sztuce początki i końce zakresów sa obarczone znacznym błędem. Tj 100pF =100pF ale 5pF - 4.2pF a 10n = 12.8n

  Jest to związane z jakością cewki pomiarowej. Niestety większość ferrytów zle pracuje w tych zakresach częstotliwości i przestraja obwód LC (zmienia się przenikalność rdzenia) więc należy rozważyć zastosowanie cewki powietrznej najlepiej w ekranie.
 • #10
  eurotips
  Poziom 36  
  Bardzo stara konstrukcja, polecam godnego następcę, jest równie prosty a ma o wiele większe możliwości, łącznie z pomiarem ESR kondensatorów elektrolitycznych bo zakres pojemności zaczyna się w nim również od 0.1pF ale kończy się na kilku milifaradach. Szukać pod hasłem LCM3.

  edekk napisał:
  Witam.Do czego służą piny LK1 i LK2?


  Tu jest odpowiedź, ze stronki VK3BHR, autora chyba nie trzeba tłumaczyć:

  To aid initial troubleshooting, the PIC program includes a test mode which is entered by shorting link LK1 and pressing "zero". The PIC will now repeatedly count oscillator cycles for 0.1 second and display the result. With just the 82uH inductor and 1000pF in circuit (no external component, no calibration capacitor), the oscillator will run at about 550KHz and the display will show around 55000
  If the frequency is too high (anything over 655.350KHz), the display will show "Over Range". If the oscillator isn't running, the display will show "0".

  For best accuracy, the free running frequency should be 10% to 15% below 655KHz. If it is too close, it may accidentally overflow the PIC's internal 16 bit count. You may need to adjust the inductance to get get the frequency right..

  A LK2 link, from pin 10 of the PIC 16F84 to ground , caters for "badly behaved" displays. If your display only ever shows 8 characters (ie. no pF, nF or uH as appropriate) then try grounding pin 10 of the PIC.
 • #11
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Konstrukcja bardzo estetyczna, ale... nie do końca przemyślana według mnie.
  1/ Przewody pomiarowe z boku - w wypadku ograniczonego miejsca na "zestaw pomiarowy" (mierniki, generatory, zasilacze itp sprzęty, które zawsze w pracowni elektronika muszą znaleźć się pod ręką) kłopot...
  2/ "Nibynóżka" z uchwytu szafek - pomysł taki sobie - co prawda ułatwia obsługę podczas używania miernika, ale poza tym? Gdyby istniała możliwość złożenia takiej "nibynóżki" byłoby idealnie.
  3/ Zakresy pomiarowe... Jeśli tak małe wartości (górny zakres) Ci wystarczają - OK. Jednak często okazuje się, że to jednak za mało.

  Ogromny plus za wnętrze. Dobrze przemyślane i rozłożone podzespoły i (co rzadko się spotyka) solidnie zabezpieczony transformator.
 • #12
  nsvinc
  Poziom 35  
  Pomiar pojemności chyba rzadko kiedy ma sens - kupuje się kondensator o danej pojemnosci i on [mniej wiecej] tyle ma mieć. Znacznie bardziej potrzebny jest pomiar indukcyjności - malo kto buduje kondensatory, ale kazdy nawija cewki i transformatory. A zakres indukcyjności jest ok, cięzko o cewkę <10nH (przynajmniej poza tematem w.cz.) czy większą od 0.1H. Filtry, przetwornice, transformatory to uzyteczny zakres 100nH...20mH. Tak czy siak do profesjonalnego dłubania w w.cz. i tak już trzeba dysponować mostkiem...
 • #13
  moria91
  Poziom 9  
  Witam,
  czy wyświetlacz 1x16znaków można zastąpić w jakiś sposób lcd 2x16?