Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RemoteBoot - system zdalnego zarządzania komputerem PC z WiFi

ghost666 28 Dec 2015 12:06 4185 9
Altium Designer Computer Controls
 • RemoteBoot - system zdalnego zarządzania komputerem PC z WiFi
  Czym jest Remoteboot? To sprzętowy układ do zdalnego zarządzania komputerem. Pozwala na monitorowanie stanu komputera - czy jest włączony i czy pracuje, oraz na kontrolowanie poprzez webowy interfejs fizycznych przycisków - zasilania i resetu - komputera.

  Remoteboot opisywany był na videblogu EEVBlog!

  Dlaczego Remoteboot?

  Układ ten pozwala na zdalny - poprzez sieć - dostęp do komputera, niezależnie od jego stanu. Można dzięki temu zdalnie włączać i wyłączać komputer, resetować go etc. I to wszystko bez wykorzystania dedykowanego oprogramowania, takiego jak Teamviewer, VNC czy SSH. Dzięki temu, że możemy zdalnie włączać i wyłączać komputer gdy chcemy z niego skorzystać (na przykład pobrać jakieś pliki). Dzięki temu możemy oszczędzić 438 kWh prądu rocznie, co oznacza zmniejszenie o 420 kilogramów emisji CO2. Wykorzystanie Remoteboot zmniejsza o niemalże 99% zasilanie pobierane przez komputer PC podczas stanu w którym jest nieużywany.

  Porównanie z Wake on Lan

  Wake on Lan (WOL) to inna technologia, która pozwala na załączanie wyłączonego komputera PC zdalnie, przez sieć. Jest to dosyć stara technologia, a Remoteboot ma szereg zaklet nad WOL:

  RemoteBootWakeOnLAN
  Potrzebne wsparcie na płycie głównejNieTak
  Wsparcie WiFiTakNie
  NiezawodnośćWysokaNiewielka
  Wymagane oprogramowaniePrzeglądarka internetowaDedykowane oprogramowanie


  * Remoteboot nie potrzebuje wsparcia routera, a WOL wymaga wsparcia routera, który przekazywać musi sygnał wybudzający komputer z internetu do sieci lokalnej. W większości komercyjnie dostępnych, domowych routerów funkcja przekazywania sygnałów WOL nie jest dostępna.
  * Remoteboot współpracuje z wszystkimi komputerami, a WOL wymaga wsparcia płyty głównej - nie każda płyta główna wyposażona jest w tego rodzaju funkcjonalność.
  * Remoteboot łączy się z siecią bezprzewodowo (WiFi) a WOL wymaga połączenia kablowego - duża część komputerów nie korzysta z tego rodzaju podłączenia do sieci.
  * Remoteboot jest zupełnie niezależny od komputera, a system WOL jest jego elementem, co powoduje, że może nie działać stabilnie np. w czasie gdy zasilanie jest odłączone od komputera.
  * Do połączenia się z Remoteboot wystarczy w zupełności zwykły komputer z przeglądarką WWW, a nawet telefon komórkowy czy tablet. Do połączenia z WOL wymagane jest specjalne oprogramowanie, które może wygenerować sygnał WOL.

  Prezentacja działania

  Musisz włączyć zdalnie swój komputer PC? Wystarczy nacisnąć jeden przycisk w interfejsie WWW.

  Awaria komputera? potrzebny reset? Można zresetować komputer PC korzystając z tego samego interfejsu WWW.

  Remoteboot Cloud

  Wszystkie urządzenia Remoteboot mają dostęp do Chmury Remoteboot, która zapewnia centralny punkt, umożliwiający zarządzanie wszystkimi posiadanymi urządzeniami z jednego miejsca. Chmura nie jest wymagana do funkcjonowania samego systemu zdalnej kontroli Remoteboot, pozwala jedynie na zarządzanie większą ich ilością z jednego punktu, bez wykorzystywania dodatkowych usług, takich jak dynamiczne serwisy DNS i inne.

  Chmura pracować będzie przez co najmniej 3 lata od początku sprzedaży systemu Remoteboot.

  RemoteBoot - system zdalnego zarządzania komputerem PC z WiFi


  Timer i Watchdog

  W urządzenie wbudowano programowy timer. Jest on domyślnie wyłączony, jednakże można go zdalnie skonfigurować. Monitoruje on aktywność diody LED komputera, sygnalizującej jego pracę. Jeśli dioda nie zapali się ani razu w ustalonym czasie Remoteboot zresetuje komputer. Funkcja ta została zaprojektowana do automatycznego rebootowania maszyn, które się zawiesiły. Do pracy tego systemu, oprócz wstępnej konfiguracji, nie jest wymagana ingerencja człowieka.

  Monitor portu szeregowego

  W Remoteboot wbudowano port szeregowy (3,3 V TTL), który wykorzystać można do monitorowania portów urządzeń embedded lub serwerów.

  Jak działa Remoteboot?

  Remoteboot to zupełnie niezależny, sprzętowy system zarządzania resetem i zasilaniem komputera PC zintegrowany z chipsetem WiFi i własnym, niezależnym procesorem. Układ działa jako webserwer, z poziomu którego można konfigurować jego działanie a także kontrolować i monitorować zdalnie działanie komputera PC. Integracja układu w Chmurze Remoteboot umożliwia konfigurację i zarządzanie wieloma modułami Remoteboot naraz.

  Remoteboot nie jest kompatybilny w laptopami, komputerami typu all-in-one oraz iMacami - wymaga standardowego złącza przycisków zasilania i resetu.

  Specyfikacja techniczna

  Procesor: ESP8266 12-E
  Dwa cyfrowe, przełączane wyjścia - dla przycisków power i reset.
  Dwa cyfrowe wejścia (z zabezpieczeniami) - dla diod: aktywności komputera PC i zasilania.
  Trzy dodatkowe linie cyfrowe wejścia/wyjścia.

  W zestawie załączone są wszystkie elementy potrzebne do zmontowania układu. Urządzenie oparte jest o procesor ESP8266, zaprogramowane w Arduino IDE z wykorzystaniem Espressif SDK. To standardowy zestaw narzędzi dla tego procesora, co oznacza, że do woli modyfikować można oprogramowanie sterujące tym układem.

  Ryzyka i wyzwania projektu

  Opracowanie
  Zasadnicza część projektu oprogramowania jest już opracowana, jednakże nadal wiele elementów wymaga "wykończenia". Część sprzętowa układu jest w pełni opracowana i aktualnie produkowane prototypy posiadają wszystkie funkcje docelowego urządzenia.

  Produkcja
  Wielkoskalowa produkcja płytki drukowanej jest już zagwarantowana - ustalono już z firmą koszt i ilość produkowanych urządzeń. Pierwsze, testowe płytki zeszły już z linii produkcyjnej i sprawdzono je pod kątem jakości. Autorzy projektu mają już doświadczenie w produkcji urządzeń elektronicznych w tej skali, więc ryzyko związane z wytwarzaniem urządzeń jest minimalne.

  Logistyka
  Płytki drukowane zostaną wysłane w kopertach z folią bąbelkową prostu z Chin - to najbardziej efektywna metoda dystrybucji. Może zdarzyć się, że niektóre przesyłki nie trafią do adresatów, dlatego też wspierający poprzez Kickstartera użytkownicy, którzy spodziewają się otrzymać urządzenia powinni skontaktować się z autorami projektu, gdyby nie otrzymali paczki.

  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/658903329/remoteboot-wifi-remote-management-module-for-pcs/description

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11403 posts with rating 9632, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  piotr_go
  DIY electronics designer
  25$ za płytkę (tak prostą) która wygląda gorzej niż robiona autorouterem? Sorry, NIE.
  Przydały by się otwory montażowe.

  Quote:
  Remoteboot jest zupełnie niezależny od komputera, a system WOL jest jego elementem, co powoduje, że może nie działać stabilnie np. w czasie gdy zasilanie jest odłączone od komputera.

  taaa, jasne, Remoteboot pewnie bez prądu kompa uruchomi :P
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  gbd.reg
  Level 21  
  piotr_go wrote:
  25$ za płytkę (tak prostą) która wygląda gorzej niż robiona autorouterem? Sorry, NIE.


  Zauważ, że płacisz de facto nie tylko za płytkę, ale też za oprogramowanie zawarte na tej płytce i za dostęp do chmury. A to drugie z pewnością wymaga stałych środków na utrzymanie.
 • #4
  piotr_go
  DIY electronics designer
  gbd.reg wrote:
  i za dostęp do chmury

  Za to to bym zapłacił żeby nie było...

  Soft? są gotowe przykłady typu zapal leda, odczytaj wejście.
  Wystarczy niewielka modyfikacja.
 • #5
  timo66
  Level 23  
  Quote:
  Dzięki temu możemy oszczędzić 438 kWh prądu rocznie, co oznacza zmniejszenie o 420 kilogramów emisji CO2.

  Można to rozwinąć? Na jakiej podstawie przyjęto pobór mocy w wysokości 50W?
 • #6
  Dragas
  Level 26  
  piotr_go wrote:
  Quote:
  Remoteboot jest zupełnie niezależny od komputera, a system WOL jest jego elementem, co powoduje, że może nie działać stabilnie np. w czasie gdy zasilanie jest odłączone od komputera.

  taaa, jasne, Remoteboot pewnie bez prądu kompa uruchomi :P

  Zasilacz komputerowy posiada takie coś jak standby, gdzie non stop jest 5V (i około 1-2A), więc spokojnie z tego można zasilać, a założenie jest pewnie takie, że router wifi nigdy nie jest wyłączany.
 • #7
  eDZio
  Level 16  
  Fajne jako ciekawostka czy pomysł na budowę takiego urządzenia.
  Taka prymitywna forma konsoli zdalnego sterowania które są montowane w serwerach. Np. iDRAC od Della.
 • #8
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Dragas wrote:
  Zasilacz komputerowy posiada takie coś jak standby, gdzie non stop jest 5V (i około 1-2A), więc spokojnie z tego można zasilać, a założenie jest pewnie takie, że router wifi nigdy nie jest wyłączany.

  Wiem o +5VSB, to napięcie zasila też WOL.
  Nie bardzo wiem jak przy zaniku zasilania miał by paść WOL a Remoteboot nie.
  Zresztą bez różnicy, bo bez prądu i tak kompa nie uruchomisz.
 • #9
  gbd.reg
  Level 21  
  piotr_go wrote:
  Nie bardzo wiem jak przy zaniku zasilania miał by paść WOL a Remoteboot nie.
  Zresztą bez różnicy, bo bez prądu i tak kompa nie uruchomisz.


  Ale jeśli urządzenie było zasilane z osobnego źródła, to w przypadku braku zasilania komputera mamy połączenie i ewentualną informację dlaczego komputer nie chce się uruchomić. W przypadku WOL nie mamy nic.

  Poza tym wiele razy spotkałem się z sytuacją, gdzie po chwilowym braku zasilania WOL nie działał - działał wyłącznie gdy od ostatniego uruchomienia komputera nie zostało odłączone całkowicie zasilanie.
 • #10
  japko1024
  Level 18  
  Widzę, że to dość prowizoryczne rozwiązanie. RemoteBoot pewnie wymaga własnego adresu IP, który można by wykorzystać do czegoś więcej niż tylko włączanie i wyłączanie komputera. Powierzanie sterowania zasilaniem swojego komputera zewnętrznej firmie (właścicielowi "chmury") też nie jest idealnym rozwiązaniem (chociaż zwykle i tak lepszym, niż powierzanie jej np. zawartości dysku twardego). Nietrudno sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby komputer nagle się wyłączył podczas pracy nad ważnym dokumentem lub podczas instalacji aktualizacji systemu operacyjnego, nie mówiąc już o urządzeniach stosowanych w przemyśle lub szpitalach. Poza tym ta usługa ma działać przez ograniczoną liczbę lat. A w jaki sposób wyliczono oszczędności zużycia energii?