Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co dla mnie najlepszym wyborem? Lustro, bezlusterkowiec, kompakt?

28 Gru 2015 13:56 2724 25
  • Poziom 7  
    Witam

Wiem, że to pytanie przyprawia o zawrót głowy ale czytałem mnóstwo wątków i nadal nie wiem.

Potrzebuję sprzętu do okazjonalnego robienia zdjęć oraz filmów - imprezy, imieniny, wakacje, dziecko itd.
    Obecnie korzystam z :
    - staruśkiego Nikon coolpix S200 - przy dobrym oświetleniu w miarę ok, chociaż brakuję mi regulacji głębi ostrości, przy oświetleniu w pomieszczeniach bądź zachmurzenie itp jest tragedia - dużo szumów, nieostre rozmazane fotki

- smartphona Note 3 - tutaj bardzo cięzko zrobić dobre zdjęcie - aparat reaguję wolno, zanim zrobi zdjęcie trzy razu ucieka mi kadr, przy kiepskim świetle jest równie źle co przy kompakcie od nikona

Zależy mi na :
    - szybkości robienia zdjęc - tak aby uchwycić najlepsze momenty
    - regulacja głębi ostrości - zależy mi żeby móc robić zdjęcia rodzinie z delikatnie rozmazanym tle
    - b. dobrej jakości filmy
    - wymiary lustrzanki raczej mnie nie przerażają aczkolwiek wiadomo że na wakacjach z dzieckiem poręczniej jest mieć mały kompakt.
    -dobrej jakości zdjęcia przy kiepskim oświetleniu - wieczór, pomieszczenia przy świetle nienaturalnym itd.

Na pewno nie będę miał czasu na obróbki zdjęć - za dużo obowiązków.
    Mam w planach poszerzyć nieco wiedzę o zdjęciach - narazie jednak zniechęca mnie do tego kiepski sprzęt, w którym ustawienia muszę wprowadzać z menu a dobre kadry w tym momencie uciekają.....

Biiorę pod uwagę sprzęt nowy jak również używany.

Budżet, hm.... załóżmy do 1500 zł - pare stów w górę nie jest problemem, jednakże biorąc pod uwagę to że jestem amatorem i że zdjęcia raczej okazjonalne jako pamiątka chce rozsądnie podejść do tematu - wszak innych wydatków nie brakuje.
    Będe wdzięczny za podpowiedzi który wybór będzie Waszym zdaniem optymalny w moim przypadku wraz z podaniem propozycji modeli.
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    najtaniej obecnie bezlusterkowce
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/samsung-nx300-18-55-mm-czarny.bhtml
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/panasonic-dmc-gf6k-14-42-mm-czarny.bhtml
    jeśli nie dostaniesz w takich cenach to nawet do 1300zł się opłaca w innych sklepach czy alledrogo

fajny bezlusterkowiec w wygodnej obudowie
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/panasonic-dmc-g6k-14-42-mm-czarny.bhtml

bardzo fajny, drożej jest nowocześniejszy model A5100
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-op...-alpha-a5000-ilce-5000l-16-50-mm-czarny.bhtml

fajny zestaw, dwa obiektywy z sensownym telezoom
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-op...42-mm-45-150-mm-czarny-torba-akumulator.bhtml

No i lustrzanki
    http://www.euro.com.pl/lustrzanki/canon-eos-1200d-18-55-mm-dc-is-ii.bhtml
    http://www.euro.com.pl/lustrzanki/nikon-d3300-18-55-vrii-czarny.bhtml
    ten nikon jest bardzo bardzo dobry i ma świetną obecnie cenę !

Podsumowując, każdy z w/w da bardzo dobrej jakości zdjęcia i bardzo porównywalną jakość, wybija się na plus Nikon D3300 z lustrzanek i bezlusterkowiec samsung NX300 ponieważ ma bardzo dobry obiektyw i niską cenę do jakości i możliwości, za to Sony A5000 mimo że ma następce A5100 to jednak jest atrakcyjny cenowo.

Kompaktów nie polecam, za niska jakość w słabym oświetleniu, a jesli jest dobry to cena czesto wyższa od w/w aparatów.

Osobiście zastanawiałbym się nad Nikon D3300 lub Samsung NX300 lub Sony A5100.
  • Poziom 7  
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Czy te obiektywy będą wystarczające jesli chodzi o jasność (f=3,5)?

Jeśli decydowałbym się na tego Nikona D3300 nie lepiej wziąć obiektyw 18-105 ? Czy w zupełności wystarczy mi 18-55?

Tak sobie jeszcze porównuję - co byście wzieli na moim miejscu pod wzgledem cena/jakość - D3300 z obiektywem 18-55 czy bezlusterkowiec Panasonic Lumix G DMC-GF6 + 14-42 mm + 45-150 mm ? Bądź inny?

Lepiej lustrzanka z jednym obiektywem czy bezlusterkowiec z dwoma????
  • Poziom 26  
    Nikon D3300
    minusy: brak wifi, ciemny i mały wizjer, problem z podpięciem obiektywów manualnych innych niż nikon, video
    plusy: bardzo dobra matryca, dobry celny af, dostęp do dużej ilości obiektywów

panasonic DMC-GF6
    minusy: powierzchnia matrycy przez co ma słabsze użyteczne ISO, brak wizjera
    plusy, wifi, focus peacking, podepniesz nawet słoik jak będzie adapter, video

Musisz się zastanowić tez nad wielkością i ciężarem, a to że są dwa obiektywy to żaden plus bo użyteczność tego telezooma jest bardzo ograniczona ze względu na jasność.
    W nikonie, brałbym z tym 18-55mm, 18-105mm jest bardzo fajny ale... czy wtedy nie lepiej kupić samo body i używaną jakąś sigme/tamrona ze światłem f/2.8 ?
  • OptexOptex
  • Poziom 7  
    no własnie - tak jak pisałem biorę pod uwagę również sprzęt używany - jak to wyjdzie cenowo?

Czy dobrym pomysłem byłoby zakupienie samego body+ obiektyw stałoogniskowy?

Szczerze mówiąc do tej pory wogóle nie korzystam z zooma bo tragicznie wpływa to na jakość zdjęcia a jak fotografuję to raczej jestem przyzwyczajony do tego ze muszę chodzić :)

Z tego co wyczytałem stałoogniskowe mają dobre jasności - a więc coś na czym mi bardzo zależy
  • Poziom 26  
    Trudno coś doradzić, ja używam w bezlusterkowcu 2.4/16mm i 1.7/45mm, oba rewelacyjnie ostre z samsungiem NX300, a w nikonie mam Sigme 2.8-4/17-70mm, którego prawie nie używam od czasu zakupu bezlusterkowca.

Zaleta 16mm to szerokość co ułatwia zdjęcia w pomieszczeniach i super do krajobrazów, a 45mm jest rewelacyjnie ostry, ładny bokeh i uzyskuje się bardzo ładna głębia ostrości co daje fajne rozmycie tła na f/1.7 ( obiektywy samsung nx, nie znam jakości i cen panasonic/olympus ).

Wszystko zależy co się lubi fotografować i jak to robimy, jeden napisze że tylko stałoogniskowe szerokie lub waskie, a inny że tylko zoom, a jeszcze inny że używa najwięcej telezooma.
  • Moderator Samochody
    Obecne matryce APS-C i większe mają bardzo wysokie czułości i małe szumy, więc w amatorskiej fotografii jasność obiektywu nie jest już aż tak super ważna. Obiektyw zmiennoogniskowy jest o wiele bardziej praktyczny, tzw. zoom optyczny to nie to samo co cyfrowy (jak w smartfonie czy tanich kompaktach). Na Twoim miejscu skłoniłbym się ku kompaktowi z dużą matrycą i trybem manualnym. Samsung ma kilka ciekawych modeli w atrakcyjnych cenach.
    Lustrzanka używana w trybie LiveView jest praktycznie bezlusterkowcem i jeśli zamierzasz korzystać wyłącznie z tego trybu to w/g mnie nie ma sensu kupowanie większej, cięższej i droższej lustrzanki. Zaletą lustrzanki nad bezlusterkowcem jest fakt, że matryca działa tylko w chwili robienia zdjęcia, dzięki czemu się nie nagrzewa i ma mniejsze szumy. Inna jest też szybkość AF w trybie normalnym i LV.
    Z kolei bezlusterkowiec ma sens jeśli chcesz się bawić w trochę bardziej ambitną fotografię, ale do tego musisz mieć kilka obiektywów. Sporo daje zewnętrzna lampa błyskowa, ale nie akcesoryjne zabawki do kompaktów...
    Ja zastąpiłem Olympusa E500 (lustrzanka) Samsungiem WB690 (kompakt) i nie żałuję.
    Jak chcesz fotografować w terenie lustrzanką to musisz ze sobą mieć plecak z obiektywami i dodatkowe body... bo nie w każdych warunkach da się wymienić obiektyw, zwłaszcza jak masz body za 4-5 tys. zł a obiektywy za drugie tyle lub więcej.
  • Poziom 7  
    Chyba zoomy naprawdę nie są mi konieczne - potrzebuję aparat głównie do zdjęć rodzinnych - a do tej pory najbardziej podoba mi się kadrowanie z bliska.

W Nikosiu S200 mam mały zoom optyczny z którego nigdy nie korzystam - tak jestem poprostu przyzwyczajony.
  • Poziom 26  
    Ale nikt nie zmusza do kręcenia obiektywem, a czasami może się przydać, pamiętaj że nie zawsze szeroko daje ten fajny efekt na zdjęciu, rozmawiamy o normalnych aparatach, w kompakcie przy tak malutkiej matrycy kawałku plastiku w obiektywie szału nie będzie w innych ogniskowych.
    Przysłoną i ogniskową tworzymy odpowiednią głębie ostrości, jeśli stawiasz tylko na szerokie np 16mm to ograniczasz się mocno, podobnie kupując tylko coś w okolicy 50mm, a zoom ma to i to tylko że ciemniej, to jednak przy w/w aparatach nie jest tak istotne ponieważ tam aparaty mają dużą powierzchnie matrycy i użyteczne ISO.
  • Poziom 10  
    Kupić lustrzankę z małym zoomem, np: Nikon D-90, D-7000 kit. Do tego dokupić stałoogniskowe 50/1,8 i masz na każdą okazyjną okazje i do porterów z pięknym rozmazaniem.
  • Poziom 7  
    Ok dzieki
    Rzejrze sie pewnie za jakas używką - jk sprawdzic stan uzywanej lustrzanki?
  • Poziom 10  
    Po za wizualnymi oględzinami Najprostszym sposobem sprawdzenia jak wiele eksploatowany był dany egzemplarz aparatu fotograficznego jest zrobienie dowolnej fotki najlepiej w jpg i wrzucenie jej na odpowiednią stronę która odczyta nam interesujące nas dane http://www.myshuttercount.com/ lub instalacja programu na komputerze np. opanda
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Warto też przemyśleć czy w przyszłości nie zechcesz skorzystać z obiektywów manualnych.
    Do bezlusterkowców można podpinać takie wynalazki jak: c-mount, md, m39 i inne. Adaptery nie muszą posiadać dodatkowych soczewek aby ostrzyć na nieskończoność. ;)
  • Poziom 18  
    Witam
    Ja np nie mogę się już od dawna zdecydować, miałem już kupować lustrzankę D5300,D5500, ale stwierdziłem, że nie będzie mi się chciało dźwigać aparatu z paroma obiektywami, a zanim kupie dodatkowy obiektyw to też jakiś czas minie.

Obsługuję starego kompakta Canon is150 i na manualnych ustawieniach z ograniczeniem do 7mpix, zdjęcia wychodzą sensownie, nie mniej jednak problem występuje nadal przy gorszym oświetleniu, a przy ISO 400 niestety widać już niedoskonałości, które drażnią.

Postanowiłem zakupić jednak kompakta i skłaniam się ku następującym modelom :

- Canon Powershot G5X
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/canon-powershot-g5-x.bhtml
    - Panasonic DMC-LX100
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/panasonic-dmc-lx-100-czarny.bhtml
    - Canon Powershot G1 xMark II
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/canon-powershot-g1-x-mark-ii.bhtml
    - Sony DSC-RX100 II, III ?
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/sony-dsc-rx100-ii-czarny.bhtml
    - Olympus Stylus 1s
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/olympus-stylus-1s-czarny.bhtml
    - Canon Powershot G7X
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/canon-powershot-g7-x.bhtml
    - FujiFilm finepix x30
    http://www.euro.com.pl/aparaty-cyfrowe/fujifilm-finepix-x30-srebrny.bhtml

Najbardziej skłaniałbym się pomiędzy Stylusem, a x30, a myślę by dołożyć do DMC=LX100.
  • Poziom 10  
    MluMlu napisał:
    ale stwierdziłem, że nie będzie mi się chciało dźwigać aparatu z paroma obiektywami

No bez przesady to aż takie masz zmienne warunki ? przecież wystarczy jeden jasny odpowiedni zoom dla większości zastosowań . Polecam lustrzanki każdemu kogo nie zadowala zwykły pstryk z nad morza .
    MluMlu
    Tak jak już przedpiśmienni wspomnieli. Fizycznie większa matryca to mniejsze szumu. 700D z Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM w moim odczuciu zestaw nie do przebicia i gdybym miał wydać teraz taką kwotę na nowy aparat to zdecydowanie bym wziął taki zestaw.
  • Poziom 26  
    Dokładnie, przecież posiadanie lustrzanki nie oznacza obowiązku zakupu dodatkowych obiektywów, oczywiście gabaryty i waga jest większa od kompaktów ale niestety praw fizyki nie oszukamy i coś co pozwoli nam zrobić dobre zdjęcia musi mieć normalny obiektyw duża powierzchnie matrycy.
    Nikon lub Canon z w/w obiektywem Sigma to dla amatora rewelacyjny zestaw, jeśli chcemy mniejszy aparat to są bezlusterkowce zwane kompaktami z wymienną optyką lub aparatami hybrydowymi, sony, fuji, olympus, samsung.
  • Poziom 32  
    Napiszę tak. Szukałem aparatu do robienia fotek w kiepskim oświetleniu bez użycia lampy błyskowej. Padło na Nikona D3300 z obiektywem 18-55. Skok jakościowy zdjęć w porównaniu do kompaktów widać. Narzekać nie można. Przy ISO1600 nie ma co kręcić nosem, fotki są przyzwoite bez drażniącego szumu. Gdzie w tych samych warunkach w kompaktach przy ISO 800 efekty były takie sobie.
    Aparat ma trzy wady.
    1. Tryb Live View do fotografowania w pozycji zombie jest na tyle wolny, że nikt rozsądny nie będzie go używał do robienia zdjęć. Podobny niepraktycznie powolny tryb jest w Canonie 1200D. Przez to należy nauczyć się robić zdjęcia od nowa, kadrując wizjerem.
    2. Dla mnie minusem jest zbyt mała regulacja korekcji dioptrii w wizjerze. Przy mojej wadzie wzroku nie mogę używać aparatu bez okularów. Oko jest zbyt oddalone od muszli ocznej i nie widać całego obrazu.
    3. Autofokus przy nagrywaniu filmów zakłóca ścieżkę dźwiękową. Przy odtwarzaniu słychać wyraźnie pracę silnika obiektywu. To ewidentna wada konstrukcyjna samego aparatu i lokalizacji lub mocowania wewnętrznego mikrofonu. Tu rozwiązaniem może być mikrofon zewnętrzny, który nie będzie zbierał drgań korpusu.
  • Poziom 26  
    1. Osobiście uważam że robienie przez wizjer to dobry nawyk, D3300 ma mały i ciemny wizjer co nie ułatwia, jednak to nadal lepsza opcja i bardziej komfortowa niż patrzenie na ekranik w aparacie.
    2. Dokup muszle oczną z odpowiednią korekcją dioptrii.

Jeśli ktoś chce robić zdjęcia patrząc na ekran to zdecydowanie bezlusterkowce, lustrzanki nawet te najnowsze nadal mają problem z af w takim trybie ze względu na konstrukcje.
  • Poziom 10  
    Odkąd mam Nikona D 7000 przestałem używać lamp błyskowych . Wysokie ISO i jasny obiektyw sigma załatwiają praktycznie sprawę w każdych warunkach / np. w pomieszczeniach / . Przy ISO 1600- 3000 szum jest praktycznie nie widoczny.
  • Poziom 18  
    andamira napisał:
    MluMlu napisał:
    ale stwierdziłem, że nie będzie mi się chciało dźwigać aparatu z paroma obiektywami

No bez przesady to aż takie masz zmienne warunki ? przecież wystarczy jeden jasny odpowiedni zoom dla większości zastosowań . Polecam lustrzanki każdemu kogo nie zadowala zwykły pstryk z nad morza .

Robię zdjęcia podróżując, są to zdjęcia w ruchu komunikacji miejskiej, potem dojeżdżam do muzeum i tam np brakuje mi jasnego szerokiego obiektywu, wracając robi się ciemno i bawię się już długim czasem naświetlania, w krajobrazach czy architekturze czasami przydaje się niestety również zoom.

Wystawy psów czy makiet z kolejkami piko na halach wystawowych to również udręka...

Trzymałem lustrzankę w ręku i niestety :/ ciężka i duża....

Podobają mi się za to bezlusterkowce, szkoda, że większość posiada dopiero obiektyw od f3.5.... pewnie napiszecie mi, że nadgonię ISO.

Chciałbym się wyleczyć całkowicie z kompaktów, nie mniej jednak zastanawiam się czy na pewno lepszy będzie bezlusterkowiec z ciemnym obiektywem czy może jednak kompakt z dużą matrycą i jasnym obiektywem.
  • Poziom 10  
    Z opisu wynika , że twoje fotki to tzw, reportaż , szkoda marnować takie ujęcia . Ja pstrykam na wystawach kotów przez 6-8 h non stop i jakoś daję rade. A mam wtedy podpięty zoom 50-150 dość ciężki . Wszystkie te trudy wynagradzają mi fotki . Np. w Poznanskiej Arenie robię zdjęcia bez użycia lampy błyskowej , własnie dlatego , że mam duzy zapas ISO . Pomyśl o tym . A kompakt nie może mieć "normalnej" dużej matrycy w takim małym opakowaniu . Kompakty przy 6-8 mln już są na granicy , reszta to typowe chwyty marketingowe no jaki jasny może być obiektyw w kompakcie ?
    andamira napisał:
    A kompakt nie może mieć "normalnej" dużej matrycy w takim małym opakowaniu ...

Matryca APS-C nie jest większa od karty CF, które na przykład były w kompaktach z 2000r Canon G1. Tak więc wielkość raczej nie ma tu nic do tego. Przykłady:
    FinePix X100 i Coolpix A z matrycą APS-C
    Sony RX1R z matrycą FF. ;)

Natomiast jasny obiektyw zmiennoogniskowy dla dużej matrycy to już koszta. Obstawiam, że kompakt z matrycą APS-C i z obiektywem 18-50 2,8 musiałby kosztować ok 5000tyś i będzie bardziej przypominał "bezlusterkowca". ;)
  • Poziom 18  
    Czyli rozumiem, że żaden z kompaktów z mojej powyższej listy nie jest wart zakupu ?
    Najzwyczajniej podałem najlepszą propozycję jeśli chodzi o relację jakość/cena. O puszkę nie będę się kłócił. Może to być body, do którego podepniesz Sigmę. ;)
  • Poziom 18  
    W takim bądź razie zastanawiam się nad Olympusem OM-D E-M10 Mark II i Panasonic'iem DMC-GX7.