Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn trójdrożnych od podstaw

Star_dust 28 Gru 2015 17:00 1557 5
  • #1 28 Gru 2015 17:00
    Star_dust
    Poziom 2  

Witajcie
    Nie jestem pewien czy porywam się z motyką na słońce, ale chciałbym się przymierzyć do wykonania trójdrożnych kolumn głośnikowych. Nie zależy mi na tym by były piękne, tylko na jak najlepszej jakości dźwięku, w jak najszerszym paśmie częstotliwości. Zaznaczam, że nigdy nie robiłem czegoś podobnego i tak na dobrą sprawę nie wiem od czego zacząć. Wiem tylko, że gotowe zestawy, zwłaszcza highendowe są często wręcz nieprawdopodobnie przecenione. Ten fakt motywuje mnie do zabawy, nauki i pracy nad tym projektem. Proszę zatem o podpowiedzi. Pokój odsłuchowy ma ok. 21 m2. Budżet mniej więcej 6000 - 7000 zł. Termin wykonania nieokreślony.

0 5
  • #2 28 Gru 2015 17:46
    siewcu
    Poziom 33  

Jakimś wzmacniaczem/amplitunerem dysponujesz czy też musi się zmieścić w podanej kwocie? Jeśli nie masz żadnej wiedzy w tym temacie, to chyba prościej będzie zlecić komuś budowę kolumn. Dlaczego? Bo jeśli nie zrobisz nic sam, to tracisz automatycznie całą przyjemność z budowy kolumn - obudowy zrobi stolarz, zwrotnice będę musiał też komuś zlecić, zostanie Ci jedynie włożenie zwrotnicy do obudowy i przykręcenie głośników. Będzie z tego satysfakcja? Nie sądzę.

0
  • #3 28 Gru 2015 17:54
    spokojan
    Poziom 18  

Jaka moc zestawu wchodzi w grę bo od tego trzeba zacząć a potem szukać głośników .Określ Się to coś podpowiemy ,jaki gatunek muzy preferujesz i jak głośno lubisz słuchać

0
  • #4 28 Gru 2015 18:43
    Star_dust
    Poziom 2  

Myślę, że obudowy dałbym radę złożyć sam, a to już byłaby jakaś frajda. Zleciłbym tylko fornirowanie. Mam monobloki na lampach 6C33C w układzie push-pull o mocy nieco ponad 40W. Słucham muzyki klasycznej i progrocka/metalu. Jedno już wiem na pewno z doświadczenia (odsłuchowego): głośnik niskotonowy musi być odpowiednio duży i łatwy do wysterowania.

0
  • #5 28 Gru 2015 20:52
    Granat :)
    Poziom 34  

Duży głośnik w takim małym pokoju, no nie wiem. Wyczuwam tutaj raczej zamiłowanie do klasyki, ten urok itd. a niekoniecznie dobre w rozumieniu technicznym brzmienie. W sensie, ma już kolega swoje ulubione brzmienie. Ciężko, naprawdę ciężko będzie coś doradzić.
    A tak z ciekawości. Skąd kolega jest?

0
  • #6 29 Gru 2015 00:51
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Duży głośnik = wolny głośnik = finezji tym tyle ile mają dziady wyjące pod kościołem.

Przedstaw kolegom - co posiadasz, co miałeś i czy Cię to satysfakcjonowało a jeśli nie to dlaczego, jakie masz to pomieszczenie bo 21m2 może być 2,5m a może być 15m wysokie, jakie źródło sygnału itp.

Daj coś od siebie.

0