Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34

DarekMich 28 Dec 2015 18:49 7992 11
Optex
 • [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34
  Witam, w chciałbym się podzielić moim ostatnim tworem jaki powstał z chwili potrzeby.

  [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34 [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34 [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34 [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34
  [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34  EDIT [AKTUALIZACJA]:
  Spoiler:
  Zaktualizowałem plik wiegand.zip, jako, że w trybie panic poprzednio nie pokazywana była w konsoli informacja kiedy wciśnięty był przycisk EXIT, naprawiono, teraz w trybie panic pokazuje się w konsoli:

  Code:
  #B:5: OFF

  gdzie numer 5 to numer strefy

  w trybie normalnym jest tj. było, czyli:
  Code:
  #B:5: ON
  
  #O:5: ON
  <po wygaśnięciu>
  #O:5:OFF


  Gdzie:
  B - button
  O - Output  Jako kiedyś przeczytałem o biochipach dostępnych do zakupu przez internet od razu pomyślałem, że to coś dla mnie. Program prezentowany poniżej służyć ma praktycznemu wykorzystaniu tagów RFID 125KHz i służyć ma do celów dawania dostępu/otwierania wybranych stref/drzwi oraz usprawiedliwienia dla praktycznego użycia implantu który mam w prawej i lewej ręce (prawa xEMi 125 KHz, lewa xNTi NTAG2)

  Założenia były dosyć ogólne, część funkcji doszła w trakcie tworzenia oprogramowania. Jako, że na codzień korzystam z systemu autoryzacji dostępowej dla pracowników w moim zakładzie pracy łącznie z rozliczaniem godzin dość dużo "rozwiązań zdołałem w ten sposób podejrzeć (gdzie już od roku testuje implant)

  Na wstępnie muszę powiedzieć, że jest to moja pierwsza przygoda z Arduino oraz Arduino Ide i C dla AVR, jeszcze tydzień temu jedynie się zastanawiałem "jak by to było" aż przyszły zamówione przeze mnie 2x Arduino Mega 2560 (ot taki prezent na święta :).

  Dotychczas programować zdarzało mi się jedynie przy pomocy PHP/JAVA/JAVASCRIPT (ostatnie kilka lat), w czasach szkoły średniej (czyli ponad 10 lat temu) miałem pierwsze raczkowanie w assembler dla 8051, gdzie AVR były poza sferą moich możliwości (na ten czas).

  Ogólnie jestem pod niesamowitym wrażeniem tego jak łatwe i proste oraz przyjemne potrafi być programowanie dzisiejszych uP

  Aktualny program powstał, gdyż chciałem "dorobić" sobie możliwość otwierania samochodu przy pomocy taga RFID(takie usprawiedliwienie dla implantu w prawej dłoni), jednak nie chciałem poprzestać jedynie na tym fakcie, chciałem móc niezależnie otworzyć same drzwi kierowany, osobno bagażnik, czy wyłącznie drzwi pasażera oraz być może skopiować program na inną płytkę i np zamontować we własnym domu (przykład).

  Aktualnie dostępne na rynku rozwiązania są niesamowicie drogie(200 EUR i wiele wiele więcej) i posiadają wiele oczywistych ograniczeń (np tylko 2/4 wejścia/wyjścia, brak elastyczności etc).

  Niżej zaprezentowany program posiada aż 12 stref, każda może posiadać 1 lub więcej czytników(po jednym dla każdej ze stron drzwi), przycisk wypuszczenia, sensor alarmowy(czujnik otwarcia drzwi). Całość posiada wejście emergency umożliwiające natychmiastowe otwarcie wszystkich stref (np sygnał z alarmu pożarowego, przycisk w "pokoju ochrony" etc), System posiada 3 stopnie autoryzowania dostępu:
  1 najwyższy tzw mastercarta, oprócz zwykłego otwierania drzwi, mozna nią także programować/kasować karty 3 poziomu.
  2 20 kart 2 poziomu dostępu, ich programowanie odbywa się wyłącznie za pomocą konsoli UART
  3 500 karty najniższego poziomu

  Dodana jest linia panic - np w razie wykrycia kradzieży, gdzie do czasu trwania sygnału autoryzacja kart 3 poziomu jest wyłączona, de aktywowane są również przyciski w strefach autoryzacja dostępna jest jedynie za pomocą kart z poziomu 1 lub 2 (uruchomiona np na czas trwania alarmu lub też przy pomocy przycisku z pokoju ochrony)

  Przytrzymanie przycisku wyjścia nie blokuje strefy jako otwarta - wyzwalanie jest jedynie zboczem opadającym. Przytrzymanie karty przy czytniku utrzymuje strefę otwartą.

  Za pomocą konsoli można:
  - sprawdzać stan wejść,
  - listować karty,
  - kasować poszczególną kartę, dodać jedynie 1 kartę
  - sprawdzić czy dana karta jest w systemie i jaki ma poziom,
  - podglądać zdarzenia - typu otwarte drzwi bez uprzedniej autoryzacji, użycie autoryzowanej karty lub nie, załączona linia emergency/panic
  - można zmienić czas trwania impulsu na wyjściu (wartość long) w ms [domyślnie 150ms]
  - otwarcie strefy za pomocą komendy UART

  Tryb panic mozna uruchomić za pomocą alarmu lub komendy z UART( komenda "set panic on"), różnica polega na tym, że jeżeli panic uruchomiono za pomocą komendy - należy ją powtarzać nie rzadziej niż co 5 minut. Daje to możliwość autoryzacji i otwarcia strefy przy pomocy komend z konsoli UART (po połączeniu z komputerem -i powrotu do pracy normalnej w przypadku gdyby pc nam sie "zawiesił")
  Np. Wysyłane są numer czytnika, ID karty i jeżeli komputer ją autoryzuje otworzy strefę, lub otworzy przy pomocy przycisku wyjścia.
  Tryb panic może być włączony na stałe podając sygnał GND na PIN 18 (nawet przed uruchomieniem układu)

  Pamiętajcie, że karta poziomu 1 i 2 w trybie panic mogą aktywować daną strefę, warto montować też czytniki z obu stron drzwi w takim przypadku

  Karta mastercard jest pierwszą użytą kartą z urządzeniem i jest zapisywana w pamięci eeprom kontrolera. Jej wykasowanie następuje poprzez podanie stanu niskiego na PIN 12 w chwili uruchomienia układu(czyszczona jest jedynie zmienna, nic nie jest kasowane w eeprom) jednak pierwsza użyta karta w dowolnym czytniku spowoduje zapisaniem nowej karty mastercard w eeprom.

  Kiedy karta mastercard nie jest zapisana, układ będzie jej wyczekiwał sygnalizując to szybkim miganie diody LED przy PIN 13, jeżeli przytrzymamy kartę mastercard przez dłużej niż 5 cykli odczytu wchodzimy w tryb programowania.
  Dioda LED przy PIN 13 miga, choć wolniej. Jeżeli nic nie zrobimy po 10s kontroler wyjdzie z trybu programowania i nie dokona zapisu żadnych zmian(każde odczytanie karty spowoduje wyzerowanie licznika, każda karta dodawana jest do tablicy tylko 1 raz,więc jej przytrzymanie przeciąga programowanie tak długo jak znajduje sie przy czytniku).

  Jeżeli karta mastercard będzie trzymana po wejściu w trym programowania przez kolejne 5 cykli odczytu nastąpi całkowite wyczyszczenie wszystkich dodatkowych kart i zmiany zostają zapisane. Jeżeli po wejściu w tryb programowania zaczniemy przykładać kolejno karty to każda karta daje nam dodatkowe 10s okna czasowego od chwili ostatnio użytej karty (limit 500 kart!). Nadpisujemy tablicę kart w pamięci przy pomocy masterkarty.

  Tryb programowania mastercartą można wyłączyć w konsoli UART.

  Jeżeli mastercarta jest wyczyszczona tryb programowania jest automatycznie przywracany - jeżeli był wyłączony w konsoli - jednorazowo do kolejnego uruhomienia układu.

  Poniżej zamieszczam listę opcji (język eng) oraz podstawowa lista komend UART:

  Code:
   Please feelfree to use/modify below program according to your needs.
  
    Current futures:
    - 12 zones/readers with dedicated output per each zone and dedicated exit button,
    - panic line - when active only master and admin cards can trigger exit and from pc console
    - panic confirmation output - when panic is active this line is active as well (ex. for led)
    - emergency line - when active - for example from file alarm it will set all exits to open
    - emergency confirmation output- when active emergency line this pin is active as well (ex. for led)
    - emergency has priority over panic !!!
    - each zone have its exit button, when pressed - it triggers the output
    - each zone have alarm trigger, when line gets high then it triggers single alarm line with message on UART with zone number
    - very first card used with any readersets this card as mastercard and saved to eeprom (can be reprogrammed)
    - mastercard is always validated and triggers the output (despite panic mode on)
    - when hold mastercard for 5 reads it switches to program mode (and temporary clear all remembered cards),
      when no card will be swiped and master continue to be read for another 5 reads, all cards are erased and changes are saved to eeprom
    - when in program mode, every new card swiped against the reader is being remembered, to write to eeprom just swipe mastercard one time as last card in programming process
    - you can connect more than 1 reader for every zone (like 1 reader for each side of the doors);

    - when nomastercards is set onboard led will blink very fast,
    - when in program mode onboard led will blink slow

    UART futures:

    When 'console on' typed in your UART console, controller temporarily disable event messages, it will time out after 30s from last entered console command

    available console commands (capital letters not required):
    - at - automatic answer OK
    - console on - activates the console mode
    - console off  / exit - de - activates the console mode
    - list master - shows current mastercard ID
    - list WIEGAND - shows currently selected WIEGAND mode 26/34 bits - not every reader have 34 bit output!!!
    - list cards - list 1 card id per line
    - list admin - list 1 card id per line
    - list outtime - will show currently set output delay
    - list out all - will show all shut sensors state  OK for sensor conected with GND, NO for not conected
    - list out 5 - will show 5 zone shut sensore state  OK for sensor conected with GND, NO for not conected
    - list cards space - show currently held ID's in memory as: 10/500
    - list admin space - show currently held ID's in memory as: 1/20
    - check B86FCC5 - check is card is master/admin or saved in eprom or not in memory
    - hex 200 - converts decimal integer to hex number - just left it when tested :)
    - clear master - temporary clears mastercard, first card swipped will be permanently saved as mastercard
    - clear cards all - permanently removes all cards from eprom (it can take some time)
    - clear admin all - permanently removes all admin cards from eprom (it can take some time)
    - clear cards B86FCC5 - cleares card with id B86FCC5 from saved cards in eprom - no efect if card is a mastercard
    - clear admin B86FCC5 - cleares card with id B86FCC5 from saved admin cards in eprom - no efect if card is a mastercard
    - set master B86FCC5 - it will set card B86FCC5 as a mastercard
    - set cards B86FCC5 - will add card with id B86FCC5 into first available cards slot in eprom
    - set admin B86FCC5 - will add card with id B86FCC5 into first available admin cards slot in eprom
    - set WIEGAND 26 - will set WIEGAND standard for 26 bits - all cards will still be stored as 32 bits
    - set WIEGAND 34 - will set WIEGAND standard for 34 bits - all cards will still be stored as 32 bits
    - set masterprog on/off - will enable/disble ability to run programming mode with mastercard
    - set panic on/off - will disble temporary ability to validate cards saved in eprom, always not validated not affecting mastercad and admin cards in eeprom. Command need to be repeated every at least 5m (can be more often)
    - set out 5 - will triger output for zone 5 equal with validatet card
    - set outtime 3000 - will set output delay for 3000ms (saved in eeprom) [default: 150ms]
   
    - pin 20 when connected to ground will open all doors (ex. trigerred by fire alarm, emergency button etc) - when active pin 21 will go to GND
    - pin 18 when connected to ground will activate panic mode - only master card and admin card can trigger doors - panic mode - no in/out mode pin 19 will go to GND
    - pin A0...A11 is equal to reader 0... reader 11 output is low when exit is trigerred

    - all even pins from 22..44 are lines D1 for each WIEGAND reader
    - all odd pins from 23..45 are lines D0 for each WIEGAND reader
    - PIN 46..54, A15..A12 will act as a door sensore, when change to high while zone is not triggerred wil send alarm message via UART and triger alarm pin 17 for 100ms down to gnd


    external functions:
    Pin 18 to GND - panic mode - output trigger is possible oly by pc, mastercard or admin cards. Normal cards are temporary deactivated Pin 19 will go to GND when panic is activated
    Pin 20 to GND - emergency exit - all zones are activated as long as Pin 19 is with GND - all doors openned no need to scan any card/reader Pin 21 will go to GND when emergency is activated
    - pin PWM2...PWM13 trigers output on pins A2..A13, expeption (PWN0 and PWM1) because of the usbuart are Pin 15 trigers A0, Pin 14 trigers A1
    - pin 12 when connected with GND on startup will temporary clear mastercard variable and will set masterprog to enable, it will allow to set very first scanned cacrd as mastercard


    Uart event messages:
    #MCOK, #MCNO - when boot mastercard loaded or not from eeprom
    #READY - initialization is ready
    messages which begins with ! are just for informational purpes
    messages which begins with ? are results respond for console command
    !OK - confirmation message
    !NO - error occured - for ex. not enough spaceto add extra card etc
    #R:3:86FCC8:OK - mesasage from reader  1 digit is reader number, second hex is TAG ID, last OK - validated, MC - mastercard, AC - Admin card, NO - unrecognized card
    #O:3:ON, #O:3:OFF - Message romoutput, first digit is output number, second ON - activated, OFF deactivated
    #B:4:ON - button which triggers zone state
    #A:4:ON - doors on zone 4 were opened when lockwas not trigered

    #PANIC:ON, #PANIC:OFF - panic line signalization
    #EMERGENCY:ON, #EMERGENCY:ON - emergency line signalization


  Program w wersji pozwalającej jedynie na odczyt danych z magistrali WIEGAND zajmował około 4KB flash oraz ~470B ram. Teraz po rozbudowaniu o wyżej wspomniane opcje zajmuje ~21KB flash oraz ~2KB ram z czego znaczną większość zajmują stringi użyte do konsoli, a ram konsumowany jest przez tablice na karty (1 karta = 4 bajty), przy 31 kartach program zużywa jedynie ~680B ram.

  Nie przejmowałem się zbytnio optymalizacją pamięci flash jako, że Arduino mega 2560 posiada 256KB flash, 8KB ram oraz 4KB EEPROM, płytka posiada jedynie 1 ostatni pin który nie znalazł jeszcze zastosowania wszystkie pozostałe są już zagospodarowane na potrzeby sterownika.

  Mile widziane komentarze, postaram się dzisiaj dodać film z działania oraz zdjęcia.

  Wszystkie pliki dostępne w załączniku - czas pracy około 70h.

  Można stosować wszystkie dostępne czytniki posiadające wyjście WIEGAND z liniami D0 oraz D1.


  Każda strefa składa się z następujących pinów:
  Code:

  Strefa 0:
  D1 - PIN 22
  D0 - PIN 23
  SENSOR - PIN 46
  OUT - A0
  Exit button - PIN 15

  Strefa 1:
  D1 - PIN 24
  D0 - PIN 25
  SENSOR - PIN 47
  OUT - A1
  Exit button - PIN 14

  Strefa 2:
  D1 - PIN 26
  D0 - PIN 27
  SENSOR - PIN 48
  OUT - A2
  Exit button - PWM 2

  Strefa 3:
  D1 - PIN 28
  D0 - PIN 29
  SENSOR - PIN 49
  OUT - A3
  Exit button - PWM 3

  Strefa 4:
  D1 - PIN 30
  D0 - PIN 31
  SENSOR - PIN 50
  OUT - A4
  Exit button - PWM 4

  Strefa 5:
  D1 - PIN 32
  D0 - PIN 33
  SENSOR - PIN 51
  OUT - A5
  Exit button - PWM 5

  Strefa 6:
  D1 - PIN 34
  D0 - PIN 35
  SENSOR - PIN 52
  OUT - A6
  Exit button - PWM 6

  Strefa 7:
  D1 - PIN 36
  D0 - PIN 37
  SENSOR - PIN 53
  OUT - A7
  Exit button - PWM 7

  Strefa 8:
  D1 - PIN 38
  D0 - PIN 39
  SENSOR - PIN A15
  OUT - A8
  Exit button - PWM 8

  Strefa 9:
  D1 - PIN 40
  D0 - PIN 41
  SENSOR - PIN A14
  OUT - A9
  Exit button - PWM 9

  Strefa 10:
  D1 - PIN 42
  D0 - PIN 43
  SENSOR - PIN A13
  OUT - A10
  Exit button - PWM 10

  Strefa 11:
  D1 - PIN 44
  D0 - PIN 45
  SENSOR - PIN A12
  OUT - A11
  Exit button - PWM 11  PIN 17 - impuls 100ms kiedy drzwizo staną otwarte bez uprzedniej autoryzacji (zbocze rosnące sensora strefy)
  PIN 18 - gdy stan niski uruchamia tryb PANIC, uaktywnia tostan niski na PIN 19 (potwierdzenie)
  PIN 20 - gdy stan niski uaktywnia tryb emergency (np sygnał z czujników ppoż) potwierdza ten stan staniem niskim na PIN 21)


  EDIT:
  - dodałem, tzw minimum jakie zastosowałem do odczytywania sygnałów z czytnika WIEGAND, należy zmienić jedynie port linii D0 oraz D1 w początkowej sekcji:

  Code:

  #define d1 44 //mega 2560
  #define d0 45 //mega 2560


  Wyjście na konsoli to:
  Code:

  Card detected: ID DEC: 6264216 / ID HEX: 5F9598
  Card detected: ID DEC: 6280047 / ID HEX: 5FD36F

  pamiętajcie, że konsola UART jest ustawiona na

  Code:

  Serial.begin (115200);


  Program nie korzysta ze sprzętowych przerwań, programowo jest wykrywane zbocze opadające na liniach d0 oraz d1

  Wersja minimum będzie bez problemu działała na każdej płytce Arduino, należy ustawić jedynie piny. Ilość RAM użytej W programie to 288bajty, sam program to 5.5KB, nie wiem czemu tak dużo (widocznie znacznie ma też to jakie biblioteki się używa).

  Program mimo, że minimum można dużo bardziej zoptymalizować, ale już nie byłby tak czytelny.

  Plany na przyszłość(do zrobienia / to do):
  - dezaktywacja wybranej strefy (wejście/wyjście),
  - obsługa sieci przy pomocy modułu ethernet podłączonego do SPI (może wymagać pewnych kompromisów - np rezygnacja z 1-2 stref, powód - brak dostępnych pinów) - porządny system zarządzania WWW - w końcu zostało ponad 220KB pamięci!.
  -możliwość korzystania lub też nie z zewnętrznej bazy danych SQL w celu autoryzacji kart i historii zdarzeń.
  - możliwość kaskadowego łączenie modułów.
  - dodanie obsługi modułów wifi (np ESP8266).
  - dorobienie obsługi 8 bitowej i 4 bitowej komunikacji WIEGAND (stosowana w czytnikach z klawiaturami), gdzie 4 bity są bez żadnej parzystości, a w przypadku 8 bitów pierwsze 4 są negacją pozostałych 4.
  Póki co na potrzeby samej możliwości zastosowania układu w samochodzie nie widzę już potrzeby dalszej jego rozbudowy.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  DarekMich
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: technik elektronik
  DarekMich wrote 323 posts with rating 44, helped 4 times. Live in city Nottingham. Been with us since 2005 year.
 • Optex
 • #2
  Duch__
  Level 31  
  Rozumiem że mieszkasz w GB i tam zostałeś zaszczepiony implantami? Gdzie w Polsce można się zaszczepić?
 • Optex
 • #3
  Karol966
  Level 30  
  DarekMich wrote:
  implantu który mam w prawej i lewej ręce
  Może to nie na temat ale za mniej niż 100 000 zł (słownie sto tysięcy złotych) nie dał bym się oczipować :P
  Wiadomo, że użyłeś gotowej elektroniku opartej o arduino no ale jakieś fotki mimo wszystko w DIY są zdaje się wręcz wymagane...
 • #4
  DarekMich
  Level 15  
  Odnośnie implantów, to nimi się nie szczepi a je się wszczepia - niestety na własną rękę. Najpopularniejsza metoda to salony Piercingu gdzie za na prawdę niewielką opłatą można tego dokonać przez osoby z na prawdę dużym doświadczeniem medycznym. Same implanty do najtańszych nie należą (nie mówię tu o tych stosowanych u zwierząt czy do znaczenia żywności które można kupić za mniej niż 4 USD).

  Oba implanty instalowałem sam, z pomocą członka rodziny (mój Tata) pomógł mi z prawą ręką w lutym 2015, gdzie po "zadomowieniu się implantu i pełnym wygojeniu dopiero 3 m-ce (chciałem być ostrożny) zacząłem go używać na codzień. drugi ma 1,.5 m-ca i jest kompatybilny z telefonami (tak można np odblokować ekran telefonu, czy mam na nim zapisaną moją wizytówkę vcard).

  Nie docenia się posiadania "implantu" do chwili gdy nie zacznie stanowić on integralną część naszego codziennego życia, np przykładając rękę do czytnika żeby przejechać tramwajem, wejść do autobusu, "odbić" się w pracy, wejść na basen/siłownie, zapłacić za kawę, czy chociaż by zamknąć/otworzyć auto, odblokować telefon gdy ten będzie tylko w waszej ręce. W pewnym momencie samemu się zapomina że to dzięki małemu czemuś w ręce - wszystko zaczyna sie odbywać naturalnie.

  Co do zdjęć, wieczorem dzisiaj jak wrócę z pracy obiecuję wstawić Film. trochę trudno mówić o zdjęciach, ale wstawię, w sumie 2 przewody od czytnika do Arduino - chciałem uniknąć komentarzy w stylu o podłączył 2 przewody i uważa, że coś zrobił - choć i z takimi się liczę. Układ miał być prosty - maksymalnie kopiowalny (gdzie znaczenie miała cena/ilość/łatwość) a w aktualnej sytuacji spełnia wszystkie te założenia.
 • #5
  Duch__
  Level 31  
  Czuć taki implant pod skórą? Jaki objaw powodował że chciałeś poczekać na dokładne wygojenie rany? Pytam bo RFID nie jest dla mnie nowością (codzienność w pracy), jednak nigdy nie myślałem o wszczepieniu se mojej karty zbliżeniowej pod skórę.
 • #6
  DarekMich
  Level 15  
  Implanty są programowalne, tak siedzą w tzw facial layer - nie wiem jak po Polsku (az mi wstyd :() ale znajdują sie bezpośrednio pod skórą. Objaw wygojenia... Hmm... Może powiem tak, samo "włożenie" go trwa mniej niż 5 minut, rana po zabiegu jest znikoma, nie boli bardziej niż jak każdy inny zastrzyk. po 2-3 dniach rana jest już całkowicie zamknięta. może pojawić się mały siniak który zniknie po jakiś kolejnych 3-4 dniach(nie każdemu się zdarza), więc mówimy tu o jakimś około tygodniu-1.5 gojenia. następnie implant posiada chropowatą powierzchnię i przez to "wrasta" w tkankę, po około 2-3 tygodniach jak już się umiejscowi sie nie da przesunąć. Zostaje tam na zawsze. aj czekałem 1-2 miesiące ze względu na to, ze chciałem uniknąc sytuacji, ze zacznę go używać i jak po każdym jednym zabiegu inwazyjnym mogą wystąpić powikłania (jakie się spotyka po np kolczykowaniu).

  Ogólnie jest to uznawane za bezpiecznie. Sam implant jest na prawdę niewielki, zasięg nie przekracza 2cm od czytnika, więc trudno mówić tutaj o jakiś phishingach (typu kradzież danych itp itd). Nie da się również człowieka śledzić tą metodą (prosze niech nikt nie zaczyna tego typu tematu).

  Retencja danych szacuje sie na 10 lat przy 25 stopniach, następnie bity "mogą" przestawiać się z powrotem w 1 (jedynki), więc dobrze jest raz na jakiś czas sobie "to" odświeżyć.

  Taka aplikacja jest jedynie dobra dla osób które mają, bądź będą miały potrzebę stosowania tagów RFID do celów dostępowych, choć nie ukrywam - sporo przy tym zabawy dla każdego elektronika

  EDIT:
  Przykłądowy film z samego "procesu" - nie jestem autorem:


  Sam implant i narzędzie wygląda następująco:
  [Arduino Mega 2560][RFID]12 strefowy czytnik dostępu na magistrali WIEGAND 26/34

  I jest to ogólnie niezwykle łatwe.

  Odnośnie kossztów:

  xEM (czyli RFID 125 kHz) - czyli układ programowalny ATA55772 - za zestaw z wysyłką zapłaciłem 52 GBP (~260 PLN)

  xNT (NFC/RFID 13.56 MHz) - NFC NTAG2 z 888bajtów pamięci - za zestaw z wysyłką wyniósł mnie 78 GBP (~350 PLN)

  Uważam to teraz za jedne z lepszych inwestycji jakie zrobiłem
 • #7
  bodzio667
  Level 18  
  Są jakieś przeciwwskazania dotyczące prześwietlania promieniami RTG takiej koniczyny z implantem ? Nie uszkodzą naszych 350 PLN w łapce ? :D
 • #8
  DarekMich
  Level 15  
  Z gory przepraszam za brak PL znakow, komputer z ktorego pisze nie posiada PL jezyka klawiatury.

  bodzio667 wrote:
  Są jakieś przeciwwskazania dotyczące prześwietlania promieniami RTG takiej koniczyny z implantem ? Nie uszkodzą naszych 350 PLN w łapce ? :D


  Widze, ze zainteresowanie tematem glownym schodzi troche na bok :)

  Nie ma zadnych, nie ma takiej dawki promieniowania X jakie bylo by w stanie uszkodzic (czyt. wymazac zawartosc zapisanych przez nas danych), odnosie samych badan metoda rezonansu magnetycznego, Tagi byly testowane na etapie wdrazania do produkcji polem magnetycznym o sile 6.5T (tesli). urzadzenia nie ulagaja uszkodzeniu, dane nie sa wymazywane jedynie najblizsze okolice gdzie znajduje sie tag sa mniej czytelne (czyt rozmazane).

  Zalecam bardziej dociekliwe pytania zadac jedynej osobie na swiecie ktora sprzedaje uzadzenia i wdrozyla je do produkji Amal Graafstra

  Swojego czasu byla to jedynie kampania crouftingowa, potem przerodzilo sie w firme.

  Wiecej szczegolow znajdziecie na internecie.
 • #9
  nsvinc
  Level 35  
  Układ wyszedł całkiem konkretny, ale ja implantu wszczepić sobie bym nie dał za nic...
  Mówisz, że phishing jest niewykonalny, a jednak - bardzo łatwo Cię zczytać (chociażby w tłumie, lub czytnikiem zamontowanym tam, gdzie trzymasz ręce, e.g. pod biurkiem, w myszy komputerowej... a tez nietrudno o czytnik w długopisie) Jak ktoś będzie chciał, to zrobi, i zajumie Ci 'tożsamość' - będzie mógł wejść tam gdzie Ty i ukraść coś jako Ty, a Ty sie nie wymigasz tłumaczeniem że ktoś Ci kartę ukradł...
  DarekMich wrote:
  czekałem 1-2 miesiące ze względu na to, ze chciałem uniknąc sytuacji, ze zacznę go używać i jak po każdym jednym zabiegu inwazyjnym mogą wystąpić powikłania (jakie się spotyka po np kolczykowaniu).

  Coś do mnie nie dotarło. Bałeś się powikłań spowodowanych falami elektromagnetycznymi działającymi na implant w ręce?... Przecież mogłeś używać implantu od razu, nawet przez plaster na rance po wszczepieniu, bez zadnego wpływu na rozwoj powikłań (gdyby miały wystąpić, i tak by wystąpiły, bez względu na obecność fal EM)...
 • #10
  DarekMich
  Level 15  
  Nigdy nie Twierdziłem, ze phishing jest niewykonalny, ale ze względu na budowę implantu zasięg nie przekracza więcej jak 2cm, podobno sięga 10cm w urządzeniach co czytają z 1m (ale nie popadajmy w paranoję przecież). Implant używałem do zabawy od razu, bałem się zacząć go stosować od razu na poważnie, tzn przekonać w pracy że nie opowiadam bajek, tylko faktycznie mam tag RFID w ręce, potem to samo w IT a na koniec np po miesiącu ze względu na jakąś infekcje musiałbym go sobie wyciągać. Wolałem z poważniejszym zadaniem dla niego poczekać 1-2 m-ce. Wszystko wykonane sterylnie, ale zawsze jak każde inne jest to tylko ciało obce w ciele a każde reaguje inaczej. Nic więcej nic ująć. Promieniowanie jest znikome, jestem krótkofalowcem i znam wpływ pola elektromagnetycznego na człowieka, gdzie siła takiego implantu jest na prawdę pomijalna.

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

  Jako aktualizację chciałem dodać, ze wstawiłem kilka zdjęć i film z najprostszą prezentacją działania układu.

  W celach pokazowych czas działania wyjścia został ustawiony na 1000ms (1s).
  Z góry przepraszam za stonowany głos, ogólnie późno wracam z pracy, wszyscy w domu już śpią. Za dnia trudno będzie mi nagrać cokolwiek ze względu na fakt, że 3 letnia córeczka raczej będzie na pierwszym planie, tak samo jak jej 7 letnia siostra :)

  Proszę darować komentarze typu 2 kabelki podpiął i coś zrobił, ten DIY raczej odnosi się do samego oprogramowania. Jego założeniem było to, żeby każdy nie wydając 500 PLN i więcej na sterownik mógł sobie coś takiego zamontować.

  Uprzejmie proszę o komentarze osób którym zdarzyło się wgrać oprogramowanie do swojego uP i je przetestować(o ile posiadają czytnik).

  Pamiętajcie również, że urządzenie zapamiętuje 1 masterkartę, 500 kart 3 poziomu oraz 20 kart poziomu 2. Karty poziomu 2 programuje się przy pomocy konsoli UART.

  Ogólnie konsola w tym projekcie została dosyć dobrze z utylizowana, po podłączeniu do komputera i zastosowaniu oprogramowania możliwości układu znacząco rosną.

  Pozdrawiam i dobranoc.
 • #11
  Milek79
  Level 15  
  nsvinc wrote:
  Mówisz, że phishing jest niewykonalny, a jednak - bardzo łatwo Cię zczytać (chociażby w tłumie, lub czytnikiem zamontowanym tam, gdzie trzymasz ręce, e.g. pod biurkiem, w myszy komputerowej... a tez nietrudno o czytnik w długopisie) Jak ktoś będzie chciał, to zrobi, i zajumie Ci 'tożsamość' - będzie mógł wejść tam gdzie Ty i ukraść coś jako Ty, a Ty sie nie wymigasz tłumaczeniem że ktoś Ci kartę ukradł...
  Kartę można zczytać tak samo :P
  W ogóle nie rozumiem jaki jest sens wykorzystywania zwykłych rfidów do zastosowań wymagających jakiegokolwiek bezpieczeństwa. Piloty samochodowe od dawna są zmiennokodowe, a do rfidów to jeszcze jakoś nie dotarło.
 • #12
  DarekMich
  Level 15  
  Milek79 wrote:
  ...Piloty samochodowe od dawna są zmiennokodowe, a do rfidów to jeszcze jakoś nie dotarło.


  Otoz mylisz sie i to bardzo. Karty dostepowe Firmy PROXIMITY albo Wszelkie karty na 13.56 MHz korzystaja wlasnie z takiej mozliwosci. Karta ktora place za Tramwaj u siebie w miescie posiada 4KB pamieci, jej zawartosc zmienia sie za kazdym razem gdy ja zblize do czytnika, to samo u mnie w pracy, posiadamy 2 poziomowy systemd ostepu. 1 podstawowy wpusci Cie jedynie przez brame samochodem, oraz do budynku, jednak pomieszczenia wewnatrz budynku (np sejf ktory mamy jest wielkosci duzego bloku wielorodzinnego) juz korzysta z kart NFC ze zmiennym kluczem. System ma 8 lat