Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MCU + 12V N-MOS + PWM i wentylator od PC = spadają obroty po podpięciu TACH

28 Gru 2015 20:02 831 4
 • Poziom 10  
  Od jakiegoś czasu próbuję stworzyć regulator obrotów wentylatora.

  Napotkałem właśnie na problem, którego nie daję rady rozwiązać.

  Wentylator od PC, 3 pinowy, GND, 12V, TACH out (tach to otwarty kolektor). Jeżeli zasilam go ze stałego napięcia z regulowanego zasilacza to wszystko jest ok. Zasilam wentylator, podpinam TACH i sprawdzam częstotliwość sygnału.

  Więc jaki jest problem? Otóż chcę sterować prędkością wentylatora z mikrokontrolera i PWM (zasilanie wentylatora z 12V przez N-Mosfet). To już wiem, że jeżeli PWM<100% to sygnał z tacho zamieni się w to samo co na wyjściu PWM (dlatego planowałem do pomiaru na chwilę ustawiać PWM na 100, zmierzyć prędkość i wrócić do poprzedniej).

  Problem mój zaś polega na tym, że kiedy PWM idące na wentylator jest mniejsze niż 100, to kiedy tylko pin TACH od wentylatora podepnę gdziekolwiek (do 5V przez rezystor pullup, do analizatora sygnałów lub do wejścia MCU) to mam znaczny spadek obrotów wentylatora.

  Jak bardzo? Kiedy normalnie wystarczy mi 30% PWM żeby wentylator ruszył to przy wpięciu TACH potrzebuje już 60% i tak samo jeżeli przy 70% PWM wentylator obraca się płynnie z "wiszącym" sygnałem TACH to po jego podpięciu tak zwalnia, że prawie staje w miejscu.

  Do wiadomości dołączam schemat według którego mam podpięty PWM, MOSFET i wentylator.

  Podsumowując. Problem pojawia się kiedy:
  - PWM <100% i wystarczy że podepnę sygnał TACH do pullupa i do pina mikrokontrolera

  Problem nie pojawia się kiedy zasilam wentylator stałym napięciem albo PWM = 100%.

  Problem występuje na trzech różnych wentylatorach (jeden bezpośrednio wyjęty z kompa). Testowałem dla fPWM 10, 20 i 40kHz. Również zauważyłem, że kiedy podpinam sygnał TACH i wentylator zwalnia, to nie ma żadnych spadków napięcia na źródle zasilania ale za to kiedy wpinam TACH i wentylator zwalnia, to prąd pobierany przez wentylator wzrasta o 30-40mA w stosunku do tego co jest przedtem.
 • Poziom 10  
  Podpiąłem kondensator w taki sposób MCU + 12V N-MOS + PWM i wentylator od PC = spadają obroty po podpięciu TACH

  Problem niby znikł ale wentylator przestał praktycznie reagować na PWM, trzeba skręcić do mniej niż 50 żeby cokolwiek zauważyć zmianę w prędkości.
 • Poziom 37  
  Za duża pojemność, za dużo energii się magazynuje w kondensatorze.
 • Poziom 10  
  Będę jutro próbował, miałem wrażenie że coś między 0.22uF a 1uF daje rade ale za każdym razem nie mogę powtórzyć rozwiązania, które rzekomo było akceptowalne.