Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputer nie startuje. Procesor czy płyta główna?

bluebarry 28 Gru 2015 20:33 1002 15
  • #1 28 Gru 2015 20:33
    bluebarry
    Poziom 4  

Witam serdecznie
    Mam problem z komputerem. Ostatnio postanowiłem wyczyścić swój komputer.
    Odłączyłem komputer od prądu, grafika wyjęta, chłodzenie z procesora również, coś mnie tknęło i wyjąłem procesor przy czym pogiełem piny. Złożyłem komputer z powrotem. Komputer nie miał na tyle siły żeby wystartować, widać było że chce ale nie może, później już w ogóle nie chciał się włączyć. Poszedłem z poradą do kolegi, sprawdził mi wszystko po kolei i mówi do mnie że to płyta główna że coś z nią nie tak, prawdopodobnie to przez te pogięte piny. Na drugi dzień poleciałem do Komputronik'a i kupiłem nową płytę. Kolega wyjął starą płytę i zamontował nową. Niby wszystko działa, komputer uruchomił się normalnie, ale na monitorze nic się nie wyświetla.
    Po podłączaniu kabla widać że obraz jakby przeskakuje ale obrazu nie widać. Czy to procesor czy może coś innego?

Płyta która mi się zepsuła- MSI Z97-G43, Intel Z97, 4xDDR3, VGA, GbLAN, ATX (Z97-G43)

Płyta którą kupiłem drugiego dnia - Płyta główna MSI Z97M-G43, LGA 1150, 4xDDR3, VGA, 1x M2, GbLAN, mATX (Z97M-G43)

Procesor - i5 4690k

0 15
  • #2 28 Gru 2015 20:41
    rexl
    Poziom 11  

Skoro wszystko działało, a problemy zaczęły się po wygięciu pinów na procesorze, to obstawiałym na niego, chyba że gdzieś przeskoczył ładunek elektrostatyczny podczas czyszczenia.

Spróbuj z innym procesorem na chwilę jeżeli masz dostęp tak wykluczysz chociaż jego.

Karty graficznej nie masz?

0
  • #3 28 Gru 2015 20:42
    irondick
    Poziom 31  

Podłącz poprzez zintegrowaną grafikę bezpośrednio z płyty. Bez tej w PCI-E.

0
  • #4 28 Gru 2015 20:50
    bluebarry
    Poziom 4  

rexl napisał:
    Skoro wszystko działało, a problemy zaczęły się po wygięciu pinów na procesorze, to obstawiałym na niego, chyba że gdzieś przeskoczył ładunek elektrostatyczny podczas czyszczenia.

Spróbuj z innym procesorem na chwilę jeżeli masz dostęp tak wykluczysz chociaż jego.

Karty graficznej nie masz?

Oczywiście że mam Radeon R9 280x

Dodano po 5 [minuty]:

irondick napisał:
    Podłącz poprzez zintegrowaną grafikę bezpośrednio z płyty. Bez tej w PCI-E.

Już próbowałem to robić, niestety było to samo.

0
  • #5 28 Gru 2015 20:50
    karolark
    Poziom 40  

rexl napisał:
    problemy zaczęły się po wygięciu pinów na procesorze

Trochę ciężko to zrobić skoro to BGA, jak w poście powyżej wyjąc grafikę sprawdzić na integrze.

0
  • #6 28 Gru 2015 20:51
    rexl
    Poziom 11  

To skoro masz, to podłącz pod płytę główną tak jak mówią koledzy wyżej i zdaj relację.

0
  • #7 28 Gru 2015 20:59
    bluebarry
    Poziom 4  

rexl napisał:
    To skoro masz, to podłącz pod płytę główną tak jak mówią koledzy wyżej i zdaj relację.

Niestety to samo się dzieje po podłączeniu monitora do zintegrowanej.

0
  • #8 28 Gru 2015 21:03
    karolark
    Poziom 40  

Kołki pod płytą dobrze założone? wyjąć na biurko i na pająku podłączyć bez niczego tylko procesor i ram - jakie będą efekty?

0
  • #9 28 Gru 2015 21:05
    bluebarry
    Poziom 4  

karolark napisał:
    Kołki pod płytą dobrze założone? wyjąć na biurko i na pająku podłączyć bez niczego tylko procesor i ram - jakie będą efekty?

Nie mam na to warunków w obecnej chwili.

0
  • #10 28 Gru 2015 21:08
    karolark
    Poziom 40  

No to na razie podaruj sobie włączanie skoro nie ma możliwości wykonania podstawowych czynności diagnostycznych.

0
  • #11 29 Gru 2015 17:29
    irondick
    Poziom 31  

Ustawienia w BIOSie są właściwe, wybrana karta zintegrowana?

0
  • #12 30 Gru 2015 11:57
    bluebarry
    Poziom 4  

irondick napisał:
    Ustawienia w BIOSie są właściwe, wybrana karta zintegrowana?

Jak napisałem wyżej nie widzę nic na monitorze więc sprawdzenie tego jest raczej niemożliwe.

0
  • #13 30 Gru 2015 12:46
    adamadi33
    Poziom 43  

Clear CMOS zrób na tej nowej płycie głównej.

0
  • #14 30 Gru 2015 14:17
    ic
    Poziom 13  

Podmień zasilacz i wtedy sprawdź

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdź jeszcze przycisk reset. Może jest wciśnięty i zablokowany

0
  • #16 05 Sty 2016 21:43
    bluebarry
    Poziom 4  

Problem rozwiązany. Obrazu nie było ponieważ stara płyta z pogiętymi pinami spaliła procesor. Odesłałem go do serwisu gdzie mi go wymienili na nowy.

0