Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilenie bojlera wodą z zewnątrz budynku?

28 Gru 2015 21:43 942 12
  • Poziom 10  
    Witam

Wymyśliłem sobie że chce mieć bojler do C.W.U podgrzewany grzałką (muszę jakoś spożytkować prąd z paneli fotowoltaicznych) ale niestety jedyne w miarę sensowne miejsce go umiejscowienia to garaż. Na wstępie: brak kotłowni, kocioł dwu-funkcyjny wisi w małej łazience ok 4,5m2 i w tejże łazience są rozdzielacze do zimnej i ciepłej wody użytkowej.
    Do garażu mam poprowadzoną zimną wodę (około 8m długości w posadce) i w zasadzie jak zamiennie ją na rozdzielaczu to może to służyć jako zasilenie C.W.U idące z bojlera ale problem jest taki że muszę jeszcze do bojlera doprowadzić zimną wodę i jedyna opcja najmniej inwazyjna (poza "pruciem" płytek w holu) to wyjście zimną wodą z łazienki na zewnątrz budynku (w łazience rozdzielacz jest koło brodzika i rura by poszła pod brodzikiem i nic nie byłoby widać) zerwanie trochę kostki na długości około 8m i wejście do garażu no i do bojlera.
    Pytanie, czy to rozwiązanie ma rację bytu?
  • Poziom 31  
    Nie napisałeś nic o mocy paneli. Rurę musiałbyś na tyle głęboko w kopać żeby nie zamarzała.
  • Poziom 10  
    mam ponad 3,3kW paneli z czego mam około 1,5kW nadwyżki na ten moment... (aczkolwiek mam jeszcze prawie 1kW paneli które leżą w garażu i czekają w razie czego na montaż ale najpierw chcę żeby wyjaśniła się sytuacja z ustawą OZE)
  • Poziom 24  
    Dystrybucja ciepłej wody jast droga... Im dłuższe odcinki rur, tym większe straty ciepła. Dodatkowo dochodzi "spuszczanie" zimnej wody z rur, by ciepła napłynęła. Można pomyśleć o cyrkulacji, ale to znowu straty.

Po mojemu, to pomysł z bojlerem w garażu jest średnio udany.
    Dochodzi następne pytanie. Jak "rozdzielić" cwu z kotła gazowego i oddzielnego bojlera elektrycznego?
  • Poziom 10  
    co do rozdzielenia to na piecu i na bojlerze (przy rozdzielaczu) myślałem o zamontowaniu zaworów i na przemian był zamykał i otwierał w zależności z jakiego źródła chciałbym mieć ciepła wodę choć tylko w mocno awaryjnych przypadkach korzystał bym z wody podgrzewanej gazowo, bardziej mnie martwi właśnie ta strata ciepła wody idącej z bojlera do kranów choć w sumie wszystkie rurki w posadce są zaizolowane w piance/otulinie ponadto z pieca gazowego jak korzystam to też muszę chwilę odczekać zanim "zleci" woda zimna to nie problem
  • Poziom 24  
    Jeśli chodzi o straty ciepla, to ja sie bardziej martwie o sam bojler w garażu, gdzie temp. jest niska i rury w ziemi. Nawet najlepsza izolacja pomoże w części, ale im niższa temp. otaczająca całą armature, tym większe straty.

Nie lepiej wykombinować w domu jakiś "kąt" gdzie powiesisz zwykły elektryczny bojler?
  • Poziom 31  
    A może obniżyć sufit i tam go wsadzić?
  • Poziom 10  
    powiem szczerze że taki kont w zasadzie już wygospodarowałem w kuchni na podgrzewacz Astison Velis - niecałe 30cm głębokości ale oczywiście moja małżonka mocno krzyczy że zagracę kuchnie aczkolwiek miejsce jest idealne po na tej samej ściance co rozdzielacz tylko po drugiej jej stronie (ściana oddzielająca kuchnię od łazienki). Próbuję dlatego znaleźć równie dobrą aternatywę...
  • Poziom 10  
    w zasadzie wybór już padł na kuchnie gdzie zostanie zrobiona zabudowa przykrywająca bojler ale mam pytanie jeszcze odnośnie samego bojlera, na co bardziej zwrócić uwagę biorąc pod uwagę ciągle instalację fotowoltaiczną, na dobowe straty ciepła czy na moc grzałki ideałem chodzi mi o to żeby podczas pracy bojler jak nawiększą ilośc prądu pobierał "z paneli" aby uniknąć później opłaty dystrybucyjnej (bo sama energia powinna mi się zbilansować)?
  • Poziom 38  
    zasobnik CWU z PV możesz połączyć szeregowo z kotłem dwu-funkcyjnym ;)
  • Poziom 10  
    też o tym myślałem ale niestety potrzebował bym pewnie dodatkowej pompy oraz dodatkowe zawory a na to nie mam po prostu miejsca a nie chce z kuchni bądź łazienki robić kotłowni, próbuję zachować umiar... :)
  • Poziom 38  
    Ale do czego miałaby być pompa?? Ja mam zasobnik CWU 400l (zasilany z CO i PV) połączony szeregowo przez zawór termostatyczny z podgrzewaczem gazowym 120l i wyrazie gdy z 400l leci za zimna woda to kierowana jest na podgrzewacz gazowy i on robi robotę ;)
  • Poziom 10  
    pompa do tego aby przepuszczała wodę przez wężownice w bojlerze i pchała na kaloryfery z pominięciem kotła