Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Strefowy system audio w domu jednorodzinnym

rafal30. 28 Dec 2015 22:11 3309 8
Optex
 • #1
  rafal30.
  Level 7  
  Witam wszystkich uźytkowników forum.
  Planuję zestaw audio do mojego domu. Jestem na etapie prowadzenia kabli i wyboru podzespołów.
  Może zacznę od tego, co chciałbym uzyskać. W salonie 30m planuje mieć kino domowe: kilka głośników sufitowych i subwoofer.
  To byłaby moja audio zone1. Dodatkowo chciałbym mieć kolejne strefy: w kuchni -audio zone2( cztery głośniki sufitowe); w łazience- audio zone3( jeden głośnik sufitowy); w garażu- audio zone4( cztery głośniki sufitowe); w ogrodzie- audio zone5( dwa głośniki wiszące na ścianie). Potrzebuję takiej funkcjonalności, aby każda zone`a mogła mieć własne( niezależne od innych stref) źródło dźwięku oraz każda zone`a grała to samo z jednego głównego źródła dźwięku( kino domowe). Chodzi o to, aby np. w kuchni mógłbym podłączyć telefon przez wyjście słuchawkowe do złączki w ścianie kuchni i włączyć muzykę w tej pojedyńczej strefie. Tak samo dla reszty stref np. w łazieńce mogę podpiąc do złączki na ścianie w łazience i zagra tylko w tej strefie. Chciałbym też mieć możliwość podczas np. imprezy móc załączyć wszystkie strefy pod jedno główne źródło dźwięku( tuner kina domowego).
  Nie wiem co bym potrzebował, żeby taką funkcjonalność móc stworzyć.
  Zastanawiam się, czy każda strefa powinna mieć swój wzmacniacz a po środku stałby element zarzączający poszczególnymi źródłami audio in/ audio out?
  A może zamiast kablowego dostarczania sygnału wejściowego do poszczególnych stref ze ścian pomieszczeń łatwiej to zrealizować przez wifi lub bluetooth?
  Co do posiadanych urządzeń:W salonie: TV , projektor, xbox; w sypialni na piętrze TV; ponadto rejestrator kamer cctv, ale nie wiem gdzie go postawię.
  Będę potrzebował switcha HDMI 4x2 przełączającego między sygnałami wejściowymi HDMI a TV i Projektorem w salonie.
  Mam nadzieję, że za bardzo nie pomieszałem i wiecie o co mi chodzi:)
  Będę wdzięczy za wszelką pomoc.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Optex
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  Poczytaj sobie o amplitunerach 4 strefowych (z większymi się nie spotkałem).
 • Optex
 • #3
  irek6311
  Level 33  
  Podstawowe pytanie jaki fundusz masz na to wszystko, jakby to miało być funkcjonalne to Pioneer SC-LX58 czy Denon AVR-X5200W i resztę załatwisz wzmacniaczami bo ma wyjścia na dodatkowe końcówki mocy, dodatkowo można to jeszcze rozwinąć spinając wzmacniacze w pętlę (od jednego do drugiego sygnał idzie, dodatkowo można urządzenie wpiąć w dany wzmacniacz i niezależnie muzykę odtwarzać), kupić używane wzmacniacze na Allegro tak za 200zł można już coś kupić.
 • #4
  rafal30.
  Level 7  
  Dzięki irek6311 za odpowiedź. Czy mógłbyś narysować nawet prosty schemat jak według Ciebie powinna wyglądać ta konfiguracja z opcją "na full" z wzmacniaczami podpiętymi w pętlę? Czy możesz udzielić więcej informacji jak to wszystko połączyć według Twojego pomysłu?
 • #5
  irek6311
  Level 33  
  Wzmacniacze łączysz wyjście magnetofon (OUT) bo tam zawsze jest sygnał z wejściem drugiego wzmacniacza (IN) może być AUX czy Radio, tak możesz dowolną ilość wzmacniaczy połączyć i nagłośnić dowolną ilość pomieszczeń, dodatkowy plus to że w danym wzmacniaczu możesz puścić inne żródło dżwięku, jeśli jakieś nowsze wzmacniacze zakupisz to mają wejścia cyfrowe audio, wtedy można DAC podpiąć i muzykę flac puszczać (przykładowo Yamaha A-S501), co do stref KD to jeden rozbudowany amplituner z tych co podałem i można 2 tańsze jeszcze po HDMI wpiąć jak chcesz więcej pomieszczeń uzbroić w Kino domowe, amplitunery mają opcję przepuszczania sygnału gdy wyłączony więc nie wszystko musi pracować równocześnie, co do rozdzielania sygnału HDMI to polecę SPLITTER SWITCH HDMI MATRIX LINDY 4 IN - 2 OUT UHD, tak na koniec zacznij od głównego pomieszczenia z instalacją Kina Domowego, potem się doradzi co dalej, nigdy to co się zaplanuje nie spasuje na 100%, kable HDMI/RCA stosuj Prolink, są dobre i w rozsądnej cenie na Allegro, tańszych firm nie polecam bo przy większych długościach kabli będą problemy z sygnałem.
 • #6
  rafal30.
  Level 7  
  Kolego irek6311, mógłbyś zaproponować konkretne modele urządzeń i konkretny sposób ich połączenia? Chciałbym to wizualnie sobie wyobrazić.
 • #7
  irek6311
  Level 33  
  Yamaha RX-A2050 i wcześniejsze modele co podałem, te jako główne amplitunery (wybierz sam któryś), jako dodatkowe do stref amplitunery Pioneer VSX-924 przykładowo czy Denon AVR-X2200W, w instrukcji obsługi tych amplitunerów jest obrazowo pokazane jak podłączyć strefy, nie będę tego powielać, obejrzeć te amplitunery gdzieś w salonie i posłuchać jak grają, taka instalacja w całym domu do trudny projekt, trudno to zrobić na forum bez wglądu w obiekt (dom) i potrzeby użytkownika, najlepiej jak by to ktoś rozeznany w temacie u ciebie zrobił, chyba że czujesz się na siłach i masz minimum wiedzy, instrukcje modeli amplitunerów z tematu są na Forum lub stronach producentów.
 • #8
  rafal30.
  Level 7  
  Kolego irek6311, dzięki za zainteresowanie moim tematem.
  Aby zobrazować o co mi chodzi narysowałem schemat instalacji.
  W salonie stałby główny amp, który obsługiwałby strefę kina domowego.
  W pokoju obok mogę zrobić coś w stylu szafki rack. Tam znajdowałby się wzmacniacze strefowe. Tam dochodziłyby również wszyskie głośniki( poza kinem domowym). Jakich przewodów należy urzyć do podłączenia tego wszystkiego w całość? Salon rozumiem, kable głośnikowe schodzą do głównego amp. W urządzeniu tym mam dedykowane wyjścia na poszczególne głośniki.
  W pokoju obok będzie reszta głośników. Rozumiem jak połączyć poszczególne głośniki do konkretnych wzmacniaczy strefowych. Interesuje mnie, jak zorganizować zarządzanie sygnałem wejściowym w tych wzmacniaczach? Jakich kabli użyć? Jeżeli będę chciał załączać muzykę w danej strefie ze ściany w tym pomieszczeniu, jak powinienem to zrobić? Jaki kabel? Czy z racji tego, że będą to dłuższe odległości, będę musiał zastosować sygnał audio w postaci cyfrowej? Gdzieś w internecie czytałem o przesyłaniu audio po kablu cat5. Czy można to zrobić w moim projekcie? Myślałem o zastsosowaniu jako wzmacniaczy strefowych takiego produktu: Wzmacniacz estradowy Skytec SPL1000 2x500W.
  Link : http://www.sprzet-dyskotekowy.pl/product-pol-13030-Wzmacniacz-z-EQ-Skytec-SPL1000-2x500W.html
  Czy da się to wykorzystać, bo cena nie jest chyba wygurowana. Przyznam, że planuję instalację wykonać samodzielnie z pomocą fachowych porad z tego forum.
  Bardzo diękuję za wszystkie porady.
 • #9
  s4home
  Level 20  
  Kup dwa amplitunery Yamahy z systemem MusicCast np 3 strefowy RXA2050 i 2 strefowy RXV679. Masz możliwość zarządzania wszystkimi strefami z jednej aplikacji na smartfony, tablety, przesyłania muzyki ze wszystkich wpiętych źródeł bezprzewodowo pomiędzy urządzeniami. 2050 nagłaśniasz salon, łazienkę i ogród , z drugiego garaż i kuchnię.