Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wzmacniacz Unitra Eltron 60 będzie dawał radę na kolumnach o mocy rms 450w??

28 Gru 2015 23:08 855 12
  • Poziom 5  
    Pytanie tak jak w temacie. Posiadam dwie kolumny 8 Ohm 450w RMS i jestem ciekaw czy wzmacniacz eltron 60 pociągnie ów sprzęt. Jeśli tak to jakie pomieszczenie będzie w stanie nagłośnić..
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Co to za kolumny? Pokaż je, albo podaj model.
  • Poziom 5  
    Czy jest to konieczne skoro znasz parametry?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Kuba8989 napisał:
    Czy jest to konieczne skoro znasz parametry?

Zależy czy masz kolumny Dibeisi o mocy 450W, dla których 60W z Eltrona może zakończyć się śmiercią czy jakieś lepsze kolumny. 450W to już zahacza o estradę. Poprosiłem o model, tak trudno to napisać? :)

Parametrów nie znam, ważna jest efektywność, jeśli chcesz określić jak będą grały przy dostarczeniu takiej mocy. Najlepiej całą charakterystykę bym zobaczył.

Kolumny grać pod eltronem będą. Jak wszystko masz to wystarczy podłączyć i się przekonać. Uważaj, bo kolumny powinny miec moc mniejszą niż wzmacniacz, bo wprowadzając wzmacniacz w przester, sygnał sinusoidalny na wyjściu przesterowanego wzmacniacza jest podobny do prostokątnego. Sygnał prostokątny = odcinki prądu stałego. Prąd stały dla głośnika - grzałka (jak to określił jeden z kolegów na forum)
  • Poziom 5  
    Kolumny to model "TOMPOL PRO TSX203"
    Moc rms-450
    Moc max-900
    Impedancja-8
    Skuteczność-98
    Pasmo- 40Hz-22kHz
    Zdjęcia już wysyłam

Dodano po 4 [minuty]:

Czy wzmacniacz Unitra Eltron 60 będzie dawał radę na kolumnach o mocy rms 450w??
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Pytanie podobne do tego: "czy szklanka wody zmieści się w wannie?"
    Moc nominalna głośników to jest taka moc, którą głośnik przetworzy na dźwięk ze zniekształceniami nie wyższymi, niż deklarowane (np. 10% dla sprzętu powszechnego użytku, lub 1% dla "hifi", lub ile tam deklaruje ambitny producent - tak mówiły stare Normy: DIN, PN, GOST, BS, ASA ...).
    Gdyby głośnik nie mógł grać "po cichu", to byś mógł się zastanawiać 'dlaczego?'. To tylko syrena alarmowa i klakson samochodowy nie potrafią grać "po cichu".
    Jeżeli do głośnika dostarczysz moc niższą, niż nominalna - to on zagra ze zniekształceniami niższymi, niż deklarowane. Jeśli natomiast dasz mu moc wyższą, niż nominalna, to nadwyżkę głośnik przetworzy na zniekształcenia, dym z cewki i trociny z membrany.
  • Poziom 5  
    Nie wiem czy dobrze zinterpretowałem.
    Czyli głośniki będą grały...
    No dobrze. A zatem czy coś może się stać gdy taki zestaw będzie grał jakieś 5h?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kuba8989 napisał:
    ... czy coś może się stać gdy taki zestaw będzie grał jakieś 5h?
    Tak! Publiczność może się domagać dalszego grania ...
    Teraz coś podobnego: czy potrafisz przebiec "setkę" w 15 sekund? A co się stanie, jak będziesz biec wolniej (z mniejszym wysiłkiem) i przebiegniesz ją w 1 minutę? Głośnikowi też jest "łatwiej", jak nie musi grać pełną mocą.
    Moc nominalna to jest najwyższa moc, jaka zapewnia jeszcze akceptowaną (deklarowaną) jakość odtwarzania. Odtwarzanie z niższą mocą zapewni wyższą jakość. A to, że głośniki nie będą wykorzystane? Mój samochód potrafi "wyciągnąć" 160, ale rzadko jadę powyżej 100, a często tylko 50 ...

Tu masz przykład zależności zniekształceń od doprowadzonej mocy dla "jakiegoś tam" głośnika: http://hometheaterhifi.com/wp-content/uploads...ver-power-amp-thd-n-ratio-vs-power-out-lg.jpg .
    Tutaj głośnik 200W ma minimum zniekształceń przy 10W.
    A w łańcuchu: wzmacniacz -> głośnik -> ucho, najdoskonalszym ogniwem jest wzmacniacz.
  • Poziom 27  
    Rzuuf napisał:
    Tak! Publiczność może się domagać dalszego grania ...

No i w sumie tyle w temacie. Byle nie przesterować wzmacniacza. Gdy usłyszysz zniekształcenia musisz trochę zejść ze wzmocnienia, bo wzmacniacz sobie nie radzi.
    Doświadczeni uzywają mocnego wzmacniacza do słabszych kolumn. Mogą wtedy w pełni wysterowac kolumny bez większych zniekształceń. Jednak, gdy ktoś przekręci gałkę wzmocnienia do końca, to można zapomnieć o swoich kolumnach :) Dlatego w takiej konfiguracji sprzętu mogą używać tylko doświadczone osoby.

Dodano po 4 [minuty]:

Kuba8989 napisał:
    TOMPOL PRO TSX203

DJ_Dexinter napisał:
    masz kolumny Dibeisi o mocy 450W

Ale trafiłem :) Tompol robi na Dibeisi, jeśli dobrze pamiętam.
  • Poziom 5  
    Dzięki Panowie, mogę spać spokojnie. :D
  • Poziom 31  
    Po pierwsze eltron jest zaprojektowany do 4 om więc na 8 om da połowę mocy , o drugie skoro pożyczyłeś kolumny trza było pożyczyć wzmacniacz i okablowanie.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    DJ ANNUS napisał:
    Po pierwsze eltron jest zaprojektowany do 4 om więc na 8 om da połowę mocy

Kolego... co za herezja, że jak impedancja dwa razy większa, to moc dwa razy mniejsza?
    Z tyłu eltrona znaduje się gniazdo, do którego po podłączeniu dwóch kolumn o impedancji 8 omów łączy je równolegle, co daje 4 omy. Wzmacniacz jest obciążony więc zestawem o impedancji wypadkowej 4 omów.
  • Poziom 5  
    Kolumny nie są pożyczone :)
    Szukam wzmacniacza w przystępnej cenie, stąd też to pytanie.