Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool ART 492 - Lodówka - Nie działa panel, wyświetlacz - opis naprawy

TECHJET 29 Gru 2015 00:00 3408 2
  • #1 29 Gru 2015 00:00
    TECHJET
    Poziom 2  

W Wigilię padła mi lodówka, dziś ją naprawiłem, więc wrzucam opis rozwiązania problemu, może się komuś przyda.

Objawy jakie miałem w swojej lodówce:
    - lampka świeci się non stop
    - panel/wyświetlacz nie działa
    - chłodzenie nie działa

Tak samo jak w tym poście, padł panel sterujący. Nowy to koszt w serwisie 650zł, na allegro najtaniej za ok 350zł. Okazuje się, że wystarczy zakupić kilka (C13, C15, C32, C44, C45, C47) elementów elektronicznych i je przelutować. Oto lista:
    - TNY268PN - 1 szt
    - Podstawka pod układ scalony (na wszelkie wypadek, będzie łatwiej przy kolejnej awarii)
    - KE.100uF/35V - 2 szt
    - KE.10uF/50V - 1 szt
    - KE.22uF/400V - 2 szt (zamiast tych 15 uF)
    - KE.220uF/35V - 1 szt

Koszt elementów moim przypadku to 14zł. Przelutowali mi to w serwisie RTV AGD w ciągu 3h za 30zł. W sumie naprawa kosztowała 44zł.

Tak panel wyglądał przed przeróbką:

A tak po przelutowaniu nowych elementów:
    Whirlpool ART 492 - Lodówka - Nie działa panel, wyświetlacz - opis naprawy Whirlpool ART 492 - Lodówka - Nie działa panel, wyświetlacz - opis naprawy

Komputer sterujący jest zlokalizowany całkowicie na górze lodówki.
    Możliwe, że nie będziesz musiał nawet wyciągać lodówki z zabudowy. Ja niestety dopiero po wyciągnięciu lodówki zauważyłem, że komputer jest na górze i że nie musiałem jej wyciągać....

Inne modele lodówek, które mają taki sam lub prawie identyczny panel/komputer.
     - ART 489
     - KGIF 3309/A
     - CR328APZD
     - ART 489
     - KGIF 3305/A+
     - KGIF 3305/A+
     - KRCB 6066
     - ART 489/5
     - KGIF 3305/A+
     - KS3178BFUU/A01
    - ARC 7698

Powodzenia!

1 2
  • #2 18 Sty 2016 12:40
    WIKTORIO08
    Poziom 1  

Witam..Mam właśnie ten samo problem z tą lodówką. Jestem laikiem jeśli chodzi o elektonikę sprzętu AGD jednak udało mi się wymontować ten sam moduł co u Pana. Zauważyłem przepalony C44. Pytanie .. czy wystarczy jedynie ten jeden element wymienić aby lodówka powróciła do swojej żywotności ? Dziękuje za informacje. Pozdrawiam Sławek

0
  • #3 23 Sty 2016 21:49
    puma23
    Poziom 9  

Jeżeli chodzi o problemy z lodówkami Whirlpool to potwierdzam, że bardzo często padają kondensatory elektrolityczne na płytce modułu. Często widać gołym okiem że denka tych kondensatorów nie są płaskie ale wypukłe.W zdecydowanej większości przypadków oznacza to uszkodzenie kondensatora. W moim egzemplarzu po wizycie serwisanta który kosztował 200 zł i ewentualnym nowym module za 650 zł,zdecydowałem obejrzeć ów moduł. Od razu było widać przyczynę złej pracy.
    Po wymianie 3 szt elektrolitów ( wsadziłem kondensatory na napięcie 35 V i 50V ) i podłączeniu lodówka pracował OK. A tak na marginesie w tym module jest niesamowity procesor, zastanawiam się po co tak rozbudowany układ do tak prostego urządzenia jak lodówka. Pozdrawiam i życzę powodzenia w takich naprawach.

0