Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr do ściemniacza PWM LED - likwidacja przepięć i zakłóceń

Mario029 29 Gru 2015 11:16 876 2
  • #1 29 Gru 2015 11:16
    Mario029
    Poziom 9  

Witam,
    Jak zmodyfikować/ uzupełnić układ ściemniacza PWM do pasków LED, tak aby nie występowały zakłócenia i przepięcia mogące uszkodzić ledy. Ideałem jest uzyskanie idealnego przebiegu prostokątnego z impulsem 12V, bez skoków napięcia przy każdym impulsie tak jak na rysunku 1.
    Układ składa się z zasilacza impulsowego, stabilizowanego 12V, ściemniacza PWM (jak na rysunku 2), dwóch przewodów po ok. 2m, pasków led ok. 30W.

Filtr do ściemniacza PWM LED - likwidacja przepięć i zakłóceń Filtr do ściemniacza PWM LED - likwidacja przepięć i zakłóceń

Szukałem odpowiedzi na forum, nie znalazłem żadnych konkretów.

0 2
  • Deimic Smart Home
  • #2 29 Gru 2015 18:19
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Przepięcia spowodowane są szybkim rozłączaniem obwodu z indukcyjnością (w twoim przypadku jest to indukcyjność pętli przewodów).
    Przepięcia na drenie tranzystora nie pojawiają sie w obwodzie LED'ów, ale mogą wywołać zakłócenia
    Daj większy kondensator przy zasilaniu (1000uF), oraz diodę szybką zamykającą obwód od drenu do zasilania.

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 07 Sty 2016 09:39
    Mario029
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź,
    Wmontowałem kondensatory wg wskazówek. Zmieniłem jeszcze wartości niektórych elementów aby otrzymać 500 Hz. Dziś zaprzyjaźniony elektronik podłączył mój układ do oscyloskopu (podłączenie przy pasku LED). Efekty z grubsza widać na załączniku (podziałka główna co 5V, impuls ma 517Hz). Ponieważ ściemniacz steruje minusem, obraz na oscyloskopie jest jakby odwrócony tzn. stan wysoki jest minusowy. Widać że stan niski, który teoretycznie powinien wynieść zero spada od ok. 6V do 5V. Podobno jest to normalne ponieważ diody z rezystorami na pasku kumulują trochę prądu i podczas tak krótkiego impulsu nie zdążą się rozładować. Stan wysoki to w pierwszym momencie to ok. 13V potem 12V.
    Nie ma natomiast wysokich skoków napięcia - szpilek do 120V, jakie widać było w pierwszym poście. Przebieg z takimi szpilkami pokazuje jeden z producentów "markowych" ściemniaczy LED, twierdząc że tanie ściemniacze, nie "markowe" tak mają.
    Zdjęcie jest z telefonu, więc jakość kiepska.

Filtr do ściemniacza PWM LED - likwidacja przepięć i zakłóceń

0