Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzewający się silnik krokowy

29 Gru 2015 20:44 2721 39
 • Poziom 6  
  Witam,
  podpiąłem do mostka l298n wraz z zamontowanymi diodami schotky silniczek wymontowany ze skanera o oznaczeniu 2T354308 (na silniku podana rezystencja 4 Ω). W nocie producenta (Neocene) znalazłem jedynie informacje o serii 2T3543, że są to silniki 48 krokowe ,12V, 5 lub 6 Ω.Mostek dobrałem podobnie parametrami do tego mostka zamontowanego na sterowniku skanera i podpiąłem do zasilacza ze skanera. Steruje silniczkiem za pomocą Arduino uno i wszystko jest ok.Problem w tym iż po jakichś 5 minutach nawet nie poruszając wirnikiem silnik od samego momentu trzymającego nabiera ogromnych temperatur (ok.100-120 stopni). Wydaje mi się że nie powinno się tak dziać tzn. powinien być ciepły ale nie aż tak gorący, chociaż czytałem że są silniki, które mają tak wysoką temperaturę pracy.Na koniec podkreślę że nawet przy takiej temperaturze silnik działa bez zastrzeżeń( nie tnie się, nie gubi kroków). Proszę o poradę czy mam takie temperatury ignorować, a jeśli nie to co może być przyczyną takiego stanu rzeczy??Drugi silnik kupiony już przeze mnie działa na tym układzie bez takich problemów więc wydaje mi się że sam układ jest ok.Z góry dziękuje za pomoc.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Za duży prąd.
 • Poziom 6  
  Też tak myślałem, ale przecież użyłem takiej samej specyfikacji mostka i tego samego zasilacza próbowałem też dać rezystory 330 Ω na wyjściu z mostka na silnik, lecz wtedy w ogóle nie ruszał.Co więc mogę uczynić??Może rezystory umieścić na wyjściu zasilania przed mostkiem??Albo mniejsze rezystory np. 100 Ω ?Zasilacz jaki stosuje to 12V 1.25 A.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  kris1992is napisał:
  Problem w tym iż po jakichś 5 minutach nawet nie poruszając wirnikiem silnik od samego momentu trzymającego nabiera ogromnych temperatur (ok.100-120 stopni)
  Zatrzymany silnik... Zakładam, że zasilasz go z 12V. Jeśli zasilacz "udźwignie" obciążenie to przy 6Ω płynie prąd ok. 2A wydzielając na uzwojeniu 24W. Po 5 minutach powinien świecić.

  Silnik jest na 12V ale ważna jest częstotliwość przełączania faz. Przy określonej częstotliwości ma określoną prędkość. Ważny jest tu stosunek U/f = const.
  Jeśli więc chcesz go zatrzymać to musisz równocześnie zadbać o proporcjonalne zmniejszanie napięcia.
  W "górę" działa ta sama zasada - wyższa prędkość => wyższe napięcie (nawet ponad 12V).
  Oczywiście nie należy tu przesadzać z dokładnością. Można zasilać układ napięciem 12V dla pewnego zakresu prędkości kątowych pamiętając, że przy wyższych prędkościach moment na wale będzie słabł aż do utknięcia (gubienia kroków).
 • Poziom 6  
  Cytat:
  Silnik jest na 12V ale ważna jest częstotliwość przełączania faz. Przy określonej częstotliwości ma określoną prędkość. Ważny jest tu stosunek U/f = const.
  Jeśli więc chcesz go zatrzymać to musisz równocześnie zadbać o proporcjonalne zmniejszanie napięcia.
  W "górę" działa ta sama zasada - wyższa prędkość => wyższe napięcie (nawet ponad 12V).
  Oczywiście nie należy tu przesadzać z dokładnością. Można zasilać układ napięciem 12V dla pewnego zakresu prędkości kątowych pamiętając, że przy wyższych prędkościach moment na wale będzie słabł aż do utknięcia (gubienia kroków).

  Z pierwszej części wypowiedzi wnioskuję że muszę dać zasilacz o mniejszym napięciu lub zamontować stabilizator w układzie.Dobrze zrozumiałem??A drugiej to już nie rozumiem, prędkość na silniku jaką ustawiam jest dość mała w porównaniu z jego osiągami. Akurat poruszanie wirnikiem w moim przypadku wpływa korzystnie na temperaturę całego silnika(grzeje się ale wolniej). Silnik stojąc bez obciążenia rozgrzewa się u mnie najbardziej .
 • Poziom 29  
  kris1992is napisał:
  wnioskuję że muszę dać zasilacz o mniejszym napięciu lub zamontować stabilizator w układzie
  Znacznie lepszym i w zasadzie jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest kontrola prądu przez sterownik. Słowo klucz: "chopper". Poszukaj.
 • Poziom 34  
  Uzwojenie silnika ma stosunkowo dużą indukcyjność. Po włączeniu napięcia prąd narasta wolno. Czym silnik kręci się szybciej tym średni prąd w uzwojeniu jest mniejszy. Silnik się więc mniej grzeje.
  Zamiast dodatkowego stabilizatora lepiej jest dodać w szereg z uzwojeniem rezystor. Takie rozwiązanie w mniejszym stopniu wpłynie na moment obrotowy i maksymalną prędkość. Niestety rezystor(y) będzie się grzał. Jeśli silnik jest duży to można pomyśleć o impulsowej regulacji prądu w uzwojeniu.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  kris1992is napisał:
  Z pierwszej części wypowiedzi wnioskuję że muszę dać zasilacz o mniejszym napięciu lub zamontować stabilizator w układzie.
  Pisałem o stałym stosunku napięcia do częstotliwości. Skąd więc pomysł stabilizatora?
  Najlepszym rozwiązaniem byłoby skonstruowanie zasilacza o napięciu rosnącym proporcjonalnie do częstotliwości (czyt. prędkości silnika).
 • Poziom 6  
  Przepraszam Cię W.P. , lecz jestem tylko studentem informatyki i to jest tak naprawdę moje drugie starcie z Arduino i pierwsze z silnikami krokowymi, więc muszę przyznać się że nie zrozumiałem do końca tego co napisałeś, bo nie jestem jakimś wybitnym mózgiem z elektroniki(dopiero zaczynam swoją przygodę z tym tematem). Aczkolwiek wracając do tematu Twoje rozwiązanie wydaje się dość drogie więc spróbuje z tymi rezystorami tylko tym razem zmniejszę trochę ich opór i mam nadzieję że to już pomoże...Jutro spróbuję je zakupić i zamontować i dam znać czy pomogło :)

  Dodano po 26 [minuty]:

  Jeszcze się upewnię bo właśnie wyliczyłem sobie na boku jaki rezystor byłby mi potrzebny i wyszło mi że 6 Ω.Dobrze obliczyłem??Wiem, pewnie głupie pytanie ale nie chce znowu się denerwować na swoją głupotę i zastanawiać co jest nie tak :(
 • Poziom 6  
  No właśnie czytam o tych chopperach i wszędzie jest on robiony za pomocą l297 którego nie mam :( dlatego też spróbuję z tym rezystorem, bo tak potrzebuje tylko dwa rezystorki i może będzie dobrze, a przynajmniej mam taką nadzieję, bo już sporo sobie nerwów napsułem przez ten projekt...Zwłaszcza że jeśli bym chciał dodawać sterownik l297 to musiałbym nowe diody i l298n kupić bo mam to już wszystko polutowane na płytce...
 • Specjalista elektronik
  Jeszcze się upewnię bo właśnie wyliczyłem sobie na boku jaki rezystor byłby mi potrzebny i wyszło mi że 6 Ω.Dobrze obliczyłem?
  Opisz, jak to wyliczyłeś (i podaj namiary na dane). Warto byłoby też wiedzieć, jaka ma być moc tego opornika. A może prościej (i lepiej) użyć żarówek?
 • Poziom 34  
  Obawiam się, że mogłeś źle zinterpretować dane z karty katalogowej. Często napięcie jest podawane jedynie jako parametr przy jakim zmierzono moment obrotowy i maksymalną prędkość. Nie oznacza to, że takie napięcie może być stale obecne na uzwojeniu.
  Określenie "silniczek" jakie używasz sugeruje jakieś niewielki element. Większość osób widząc typowy silnik z 2A uzwojeniem za mały go raczej nie uzna.
 • Poziom 29  
  kris1992is napisał:
  No właśnie czytam o tych chopperach i wszędzie jest on robiony za pomocą l297 którego nie mam
  Przecież sterujesz tym za pomocą Arduino. Co stoi na przeszkodzie, aby zrobić choppera programowo?
 • Poziom 6  
  Więc tak silniczek ma takie rozmiary jak na załączonym zdjęciu, bo on jest z tej serii tylko podejrzewam że wyprodukowany na specjalne zamówienie firmy Mikrotec(skaner), ponieważ ma mniejszy opór niż nominalnie w nocie. Przegrzewający się silnik krokowy

  Silnik w skanerze był podpięty do mostka L6219OS, gdzie wyczytałem z noty katalogowej, że mostek ten jest do 50V na silnik oraz prąd ciągły na kanał 0.75A lub szczytowy 1A.Zasilacz wziąłem ten sam jaki używał skaner.Najpierw próbowałem silnik podpiąć pod mostek L293D (szczytowo ok.1,2 A na kanał), lecz mostek strasznie się grzał przy pracy więc stwierdziłem że pewnie silnik pobiera więcej prądu, ponieważ jak można wyliczyć z prawa Ohma przy 4 ohmach oporu i napięciu 12V silnik maksymalnie może pobrać 3 A więc zainteresowałem się mostkiem l298n który ma maksymalnie 2A na kanał więc w sumie może obsługiwać do 4A. Problem polegał cały czas na tym że w żadnej nocie ten akurat model nie jest opisany tylko cała seria która ma inny opór bo tak jak opisałem 5-6 ohmów.

  Dodano po 6 [minuty]:

  landy13 a mógłbyś mniej więcej opisać jak to zrobić na arduino, bo szukałem wczoraj informacji o tym chopperze i l298n i z ominięciem l297 znalazłem tylko jeden poradnik w którym o ile dobrze pamiętam gośc podpiął inputy z mostka do pinów bez PWM a piny Enable A i Enable B do PWM1 i PWM2 oraz Current sensing A, Current sensing B do Arduino(nie pamiętam już gdzie). Ale boję się że spale tak Arduino które ściślej należy do uczelni, więc nie chciałem ryzykować.Po za tym nie jestem do końca pewny czy takie przepięcie wystarczy...Ale jeśli ktoś kto się na tym zna to potwierdzi to spróbuję i tak, lecz chce mieć przynajmniej pewność że nic nie uszkodzę bo i tak to by wymagało przelutowania pinów na mostku, bo na razie mam Current sensing A, Current sensing B połączone z masą a piny ENA i ENB połączone z +5V z arduino.

  Dodano po 6 [minuty]:

  W.P. Silnik ma na celu napędzanie napiętego paska który będzie sterował małym laserem poruszającym się po poziomej rurce.Wyliczyłem to z prawa Ohma podając napięcie jakie używam w zasilaczu czyli 12V silnik działał płynnie na maksymalnie ok. 2A na kanał więc taką też wartość przyjąłem z czego wychodzi 12/2=6Ω. Jeśli moja logika jest zła to proszę o sprostowanie.Tak jak mówię nigdzie nie ma danych gdzie mógłbym się dowiedzieć ile ten silnik rzeczywiście pobiera. Jedyne co mogłem to wyliczyć że maksymalnie może do 3A ciągnąć ale wątpię żeby przy takim prostym zadaniu aż tak wiele potrzebował.
 • Specjalista elektronik
  Więc tak silniczek ma takie rozmiary jak na załączonym zdjęciu, bo on jest z tej serii tylko (...) ma mniejszy opór niż nominalnie w nocie.
  Zamiast zamieszczać zdjęcia, z których i tak nie widać rozmiarów, ani typu silniczka, lepiej byś podał typ i namiary na jego notę.

  Jedyne co mogłem to wyliczyć że maksymalnie może do 3A ciągnąć ale wątpię żeby przy takim prostym zadaniu aż tak wiele potrzebował.
  Jak silnik będzie zatrzymany i nie ograniczysz mu prądu (np. stosując PWM), to będzie tyle pobierał i prawdopodobnie od tego się spali.

  Przecież sterujesz tym za pomocą Arduino. Co stoi na przeszkodzie, aby zrobić choppera programowo?
  Należałoby do Arduino podłączyć sygnał zwrotny z L298 i wykorzystywać go w programie tak, jak to robi L297.
 • Poziom 34  
  2A przy 12V to jest 24W mocy zamienianej na ciepło. Taki miniaturowy silnik bez specjalnego chłodzenia może wytrzyma ze 3W.
 • Poziom 6  
  _jta_
  Czyli jakbym przerobił mój schemat Przegrzewający się silnik krokowy

  Tak że wylutowałbym połączenie 1-8-15 pinu i podpiął 1 i 8 do Analogów w Arduino dodał na tym połaczeniu rezystory jak na obrazu z połączenia L297:
  Przegrzewający się silnik krokowy
  Następnie sterował za pomocą podobnego kodu do tego:
  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod  To by rozwiązało sprawę??
 • Poziom 36  
  kris1992is napisał:

  Silnik w skanerze był podpięty do mostka L6219OS, gdzie wyczytałem z noty katalogowej, że mostek ten jest do 50V na silnik oraz prąd ciągły na kanał 0.75A lub szczytowy 1A. Zasilacz wziąłem ten sam jaki używał skaner.


  A nie czasami 5.0 V.
 • Poziom 6  
  Ale to z tych analogów nie mogę tym sterować??? A jeśli nawet to jakie rezystory by mi były wtedy potrzebne??Te 6 Ω??

  Dodano po 4 [minuty]:

  krzysiozak napisał:
  kris1992is napisał:

  Silnik w skanerze był podpięty do mostka L6219OS, gdzie wyczytałem z noty katalogowej, że mostek ten jest do 50V na silnik oraz prąd ciągły na kanał 0.75A lub szczytowy 1A. Zasilacz wziąłem ten sam jaki używał skaner.


  A nie czasami 5.0 V.


  Nie, właśnie 50V ale to maksymalnie jak pisałem...
 • Poziom 29  
  kris1992is napisał:
  landy13 a mógłbyś mniej więcej opisać jak to zrobić na arduino
  Nie, bo Arduino nie używam, a nawet na żywo nie widziałem. A tak z ciekawości - jakaż to uczelnia uczy studentów Arduino?
  kris1992is napisał:
  oraz Current sensing A, Current sensing B do Arduino(nie pamiętam już gdzie)
  Zapewne do wejścia ADC lub komparatora.
  kris1992is napisał:
  na razie mam Current sensing A, Current sensing B połączone z masą
  A powinny być połączone przez rezystory pomiarowe.
  _jta_ napisał:
  Należałoby do Arduino podłączyć sygnał zwrotny z L298 i wykorzystywać go w programie tak, jak to robi L297.
  Otóż to. A L297 robi to w ten sposób, że porównuje napięcie z rezystorów pomiarowych (Rsense) z napięciem referencyjnym na pinie 15. Podłącza się tam dzielnik rezystorowy, w fazie prób może być potencjometr. Gdy Usense>Uref prąd jest wyłączany, gdy spadnie załączany z powrotem. To tak w skrócie.
  W Arduino można wykorzystać ADC lub chyba lepiej komparator.
 • Poziom 29  
  _jta_ napisał:
  Przypuszczam, że tam jeszcze jest jakaś histereza - np. wyłączanie przy 1.1 Uref, włączanie przy 0.9 Uref.
  Możliwe. Dawno nie miałem z tym do czynienia. Ale bardziej kojarzy mi się rozwiązanie czasowe. Albo stała częstotliwość, albo czas przerwy.
  Raczej stała częstotliwość ustalona elementami RC na pinie 16.
 • Poziom 6  
  Dopiero wczoraj udało mi się zakupić oporniki, są to małe żaróweczki 55 W na 12 V z czego wyliczyłem że każda da opór ok. 4 Ω i zamontowałem po jednej na wyjściu z mostka na każdą cewkę(silnik bipolarny więc 2 ) i nic to nie dało a jeśli dało to mało...Jedyne co mu pomaga to wprawianie albo jednego albo drugiego silnika w ruch.Nie wiem spróbuje jeszcze z tym chopperem coś pokombinować, ewentualnie zamontuje jakiś wiatraczek który będzie chłodził go od spodu bo już nie mam pomysłów.Uczelnia, która może nie tyle co uczy a mniej więcej pokazuje że takie urządzenie jest to krakowskie AGH.
 • Poziom 43  
  kris1992is napisał:
  są to małe żaróweczki 55 W na 12 V z czego wyliczyłem że każda da opór ok. 4 Ω
  :) One mają te ~4Ω, ale jak włókno jest gorące. Na zimno maja znacznie mniej.
 • Poziom 6  
  Aha no to tego nie wiedziałem, myślałem że w ten sposób skutecznie zamienię droższe oporniki 25 wattowe, które po za tym raczej do niczego mi się nie przydadzą.Cóż człowiek uczy się na błędach całe życie.
 • Poziom 34  
  Przez dłuższy czas ten silnik wytrzyma maksymalnie kilka W. Zastosuj żarówkę 12V/3W lub rezystory rzędu 50 Ω.
 • Poziom 6  
  3W wystarczy ??Nie spalę wtedy tej żarówki??