Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa

_kaktus_ 29 Dec 2015 20:52 6948 14
Optex
  • Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa
    Sprawa być może i jest prozaiczną lub może też okazać się dla niektórych pomijalna, lecz dla mnie był to nie lada problem spędzający nawet sen z oczu ...
    Przedstawię niewielki układ pełniący autonomiczną funkcję wyganiania wilgoci, z pomieszczenia gdzie ta jest nadmiernie produkowana - łazienka.
    Przyglądając się problemowi kilka lat brałem, pod uwagę różne rozwiązania analizy poziomu wilgotności i rozważałem ich różne cechy. Bo jest to sprawa kluczowa dla dalszego postępowania.
    Dość popularnym rozwiązaniem jest komercyjny sterownik z elementem do pomiaru wilgotności względnej w roli głównego sensora. Dla mnie rozwiązanie nie do przyjęcia ... już tłumaczę dlaczego. Otóż co się stanie gdy weźmiemy gorący prysznic gdzie nagrzana woda w zetknięciu z zimnymi powierzchniami generować będzie chmury skondensowanej pary. Ta z kolei gdy osiądzie tworzy rosę ... Co się stanie gdy sensor wilgotności zostanie zroszony? Ano wentylator będzie huczał o wiele za długo ...
    Mając takie wyobrażenie musiałem opracować inne rozwiązanie pozbawione w mojej ocenie wszelkich wad :D

I tak powstał zamysł by problem potraktować trochę inaczej - odgórnie. Postanowiłem by sterownik analizował i monitorował obecność użytkownika łazienki, bo przecież tylko wtedy wilgoć jest nadmiernie produkowana.

Przy takim podejściu do analizy tematu, trzeba "nauczyć" układ poznawania czy do łazienki wszedłem np umyć zęby i wilgoci naprodukuję stosunkowo niewiele, czy też może zabawię tam dłużej by naprodukować trochę pary :D - a co w sytuacji gdy wejdę tam tylko na chwilę by np odłożyć ręcznik?

Tak analizując potrzeby powstały wyraźne drogi postępowania i zachowania układu, tym samym obsługi wentylatora, który wilgoć ma wypompować na zewnątrz ... i zadbać o naszą łazienkę.

Mając pewne zaplecze postanowiłem w projekcie użyć gotowe moduły by zaoszczędzić sobie pracy i przyspieszyć narodziny układu. Do projektu wykorzystałem bardzo popularny ostatnimi czasy moduł sensora PIR HC-SR501, oraz moduł jednokanałowego przekaźnika sterowanego sygnałem 5V. Tym sposobem zostało do wykonania "serce" sprawujące jednocześnie rolę mózgu ;-) A ponieważ nie lubię przerostu formy nad treścią do roboty zaprzęgnąłem µC ATtiny13 - również z ciekawości do tej konstrukcji bo wcześniej nigdy nie miałem przyjemności. MCU musiał wystarczyć, a planowanych funkcji było kilka. Również zakładałem możliwość sprawowania władzy ręcznie nad tym automatem, oraz opcję konfiguracji części procesu wentylowania, samodzielnie przez użytkownika.

Teraz było jedynie koniecznie wszystko jakoś pospinać by współgrało i jakoś logicznie pracowało. Modułów nie będę tu opisywał bo pewno każdy je zna, a jeśli nie to pewno chętnie się zapozna we własnym zakresie (na koniec podam link do opisu HC-SR501 który kiedyś wykonałem). Z punktu widzenia projektu istotne mogą okazać się podstawowe cechy modułów:
    - czujnik HC-SR501 może z powodzeniem pracować zasilany napięciem 5V DC. Choć jego wyjście pracuje w logice 3V nie stanowi to problemu dla układu nadrzędnego zasilanego napięciem 5V.

- układ wykonawczy - typowe sterowanie przekaźnikiem mocy z "buforem" tranzystorowym i kontrolką led, zasilane napięciem 5V DC.

W tamtym czasie posiadałem mikrokontroler w obudowie 10-QFN więc zrobiło się dodatkowo ekstremalnie ... co nie przeszkadzało w powstaniu układu prototypowego na płytce stykowej.
    Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa

całość połączyłem według opracowanego schematu:

W zamieszczonych załącznikach widać wszystkie planowane podzespoły, wraz z przyciskiem o działaniu chwilowym. Całość, w sensie plan działania oparłem o zależności czasowe na podstawie zebranych "danych", w ten sposób powstała funkcjonalność:
    – po wykryciu obecności osoby w pomieszczeniu łazienki, sterownik odlicza czas zwłoki do załączenia wentylacji – na wypadek krótkotrwałych “wizyt” gdzie automat nie musi włączać wentylacji,
    – gdy czas ten minie, a sterownik stwierdzi dalsze przebywanie osoby w tym pomieszczeniu załączy krótki cykl wentylacji,
    – po upływie stałego czasu, krótkiego cyklu wentylacji, o ile dalej będziemy przebywać w łazience, sterownik aktywuje długi cykl wentylacji,
    – do dyspozycji użytkownika jest przycisk do manualnego zażądania pracy wentylatora, służy do aktywowania “programu” monitorowania od cyklu "wiania" krótkiego, gdy zajdzie potrzeba załączenia “na żądanie” wentylatora, oraz do wyłączenia wentylatora, gdy mamy już dość huczenia.

Czas trwania długiego cyklu jest nastawiany manualnie w trybie “konfiguracji”. Sterownik zlicza ilość "kliknięć" przyciskiem, którą mnoży przez 8, w ten sposób wytycza czas pracy wentylatora w cyklu długim. Nastawa ta zapamiętywana jest w pamięci EEPROM µC. Cykl krótki i czas zwłoki nastawione są na stałe na 5 minut.
    Tryb konfiguracji aktywujemy przytrzymując naciśnięty przycisk i załączając zasilanie. Teraz mamy jedenaście sekund na kliknięcie stosowną ilość razy przyciskiem. Po upływie tego czasu sterownik zaprezentuje ilość zliczonych kliknięć mrugając diodą LED, i zachowa nastawę w pamięci nie ulotnej µC.
    Komunikację i funkcje informacyjne w chwili obecnej zapewniają dwie diody LED. Pierwsza informuje o zadziałaniu sensora PIR. Druga potwierdza klikanie przyciskiem, oraz po załączeniu zasilania układu informuje użytkownika o zaprogramowanym czasie trwania cyklu wentylacji - długiego. Dodatkowo informuje mruganiem o aktualnym trwaniu cyklu długiego w trakcie pracy wentylatora.
    Czas pracy wentylatora w cyklu długim wyliczamy następująco: ilość mrugnięć x 8 = czas pracy wentylatora w minutach.

Z uwagi na wybrany MCU mozaikę PCB do wykonaniu projektu, zleciłem do wykonania profesjonalnej firmie.
    Wyszło następująco:
    Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa

Po zmontowaniu uzyskałem zamierzony efekt kanapki skromnie się prezentując w sposób poniższy:
    Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa

W taki a nie inny sposób skomplikowałem prostą wydawało by się rzecz tworząc układ, który robi to co chciałem i dodatkowo informuje mnie na bieżąco o swoich poczynaniach. Tak abym nie musiał zastanawiać się, ani ja ani pozostali domownicy, co w danej chwili kombinuje.
    Jasno, zwięźle, przejrzyście i energooszczędnie, gdyż głównymi pożeraczami prądu w układzie są mrugające diody led i przekaźnik.

Całość (oprócz wentylatora) zasilana jest z domowej instalacji oświetleniowej 12V AC. Wentylator wyposażyłem w dodatkowy wyłącznik (równoległy z przekaźnikiem) by mieć absolutną władzę nad samym wentylatorem. Posiadaną kratkę wentylacyjną z przesuwaną żaluzyjką przerobiłem tak by dodatkowo oddziaływała na przełącznik dźwigienkowy. Zamykając tym samym żaluzję uniemożliwiam pracę wentylatora, co wydaję się logiczne.

Sensor PIR z kontrolkami led umieściłem w podwieszanym suficie, w optymalnym miejscu, zarówno dla działania czujnika jak i obserwacji generowanej informacji świetlnej.
    Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa Łazienkowy kontroler wentylacji według kaktusa

Elektronikę modułów zabezpieczyłem stosownym lakierem, a sterownik chwilowo wylądował w torebce strunowej :D są to sprawy bardzo istotne z uwagi na warunki pracy.

Jak do tej pory nie było potrzeby zamontowania przycisku, choć układ posiada stosowną funkcjonalność. Automat sprawuje się wyśmienicie i bezawaryjnie ponad rok czasu, ku mojemu spokojowi ducha, rozwiązując poprzednie problemy ;-)

Konstrukcję prezentuję by wzięła udział w losowaniu nagród.
    Chętnie udzielę wyjaśnień w razie niedosytu "braci forumowej" i wysłucham konstruktywnych uwag.

I może tego nie powinienem "mówić" ale jednak ... nie chcę doczekać się komercyjnej produkcji podobnego/wzorowanego rozwiązania bez udziału mojej skromnej osoby.

Strona domowa projektu , opis funkcjonalności zastosowanego modułu PIR.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    _kaktus_
    Level 13  
    Has specialization in: lubie uc
    _kaktus_ wrote 49 posts with rating 46, helped 8 times. Live in city Zawadzkie. Been with us since 2010 year.
  • Optex
    morozaw
    Level 15  
    Moim zdaniem złe podejście do problemu. Co z suszącymi się ręcznikami czy praniem?
    Według mnie powinieneś monitorować rzeczywistą wilgotność i tak sterować wentylatorem.
    Jeśli w Twojej aplikacji się sprawdza to OK, ale to trochę nie logiczne. :(
    Ciężko jest zalać czujnik nieświadomie. Powinieneś przetestować najpierw wersję z czujnikiem wilgotności :)
    AndrewS_
    Level 16  
    morozaw wrote:
    Powinieneś przetestować najpierw wersję z czujnikiem wilgotności :)

Zgadzam się, np. taki SHT11 nie jest może tani, ale i nie "głupi"
  • Optex
    kokosoft
    Level 15  
    Z suszeniem prania to bardzo cenna uwaga. Sam posiadam wentylator z wbudowanym czujnikiem wilgoci i spisuje się dość dobrze. Włącza się sam podczas kąpieli i nie zauważyłem zbyt długiej pracy spowodowanej osadzeniem sie rosy na czujniku. Nie udało mi się go jednak wyregulować tak dobrze, aby automatycznie włączał się w celu przewietrzenia łazienki w czasie suszenia prania. To znaczy jest to możliwe, ale podczas opadów deszczu również się aktywował i byłem zmuszony zmniejszyć czułość. W planach mam budowę czujnika wilgoci do wentylatora, który drogą radiową odbierał by wilgotność powietrza na zewnątrz.
    morozaw
    Level 15  
    Podczas suszenia prania, wentylator powinien pracować najlepiej cały czas, by wilgotność powietrza była możliwie najmniejsza. :) Wtedy pranie szybciej wyschnie. :)
    _kaktus_
    Level 13  
    morozaw wrote:
    Moim zdaniem złe podejście do problemu. Co z suszącymi się ręcznikami czy praniem? ...

A no widzisz, znowu dla mnie jak mówisz ręcznik nie jest problemem, a wypranego i odwirowanego ubranie nie suszę w łazience ... z drugiej strony nie traktuję ich jako "generatory nadmiernej wilgotności" stanowiące problem.

morozaw wrote:
    ...Według mnie powinieneś monitorować rzeczywistą wilgotność i tak sterować wentylatorem.
    Jeśli w Twojej aplikacji się sprawdza to OK, ale to trochę nie logiczne. :( ) ...

Tak jak pisałem wcześniej chciałem tego uniknąć, bo dla mnie nie jest to dobre rozwiązanie, oczywiście nie oznacza to, że nie znajdzie swoich zwolenników ;-)

morozaw wrote:
    ... Ciężko jest zalać czujnik nieświadomie. Powinieneś przetestować najpierw wersję z czujnikiem wilgotności :) ...

Heh nie wiem skąd posiadasz informacje mówiące o tym, że tego nie uczyniłem ;-p

Ale na podpórkę moich spostrzeżeń zacytuję następnego Pana, który podjął głos

kokosoft wrote:
    Nie udało mi się go jednak wyregulować tak dobrze, aby automatycznie włączał się w celu przewietrzenia łazienki w czasie suszenia prania. To znaczy jest to możliwe, ale podczas opadów deszczu również się aktywował i byłem zmuszony zmniejszyć czułość.

Widać nie tylko moje obserwacje takiego mechanizmu powodują zmniejszenie do niego zaufania ...
    Podobnych sytuacji znam więcej, takie patenty obserwowałem długoterminowo łącznie z moimi znajomymi, którzy to dość często są zmuszeni bezpiecznikami resetować podobne ustrojstwa bo wentylator pracuje z nieznanych powodów mnóstwo czasu .... i nie chce przestać ...

Kolega kokosoft ma rację "mówiąc" że można podkręcić czułość by system wietrzenia reagował szybko i często ... ja tam uwielbiam ciszę i spokój, a zwiększenie czułości może powodować .... ;-p
    I dlatego ta wypowiedź bardzo mi się podoba, są to słowa użytkownika mającego praktyczną wiedzę, i cenne spostrzeżenia. Dałem plusa ;-)

Koledze AndrewS_ powiem, że jest to tylko jeden z modeli czujników dostępny na rynku, a dobry czujnik (analogowy) rezystancyjny łatwo możesz zbudować sam z odpadu laminatu i jednego dodatkowego elementu biernego, koszt jeszcze mniejszy i też nie będzie "głupi" ale to Twój układ ma tu "myśleć" ...
    Gdybyś był zainteresowany budową swojego egzemplarza takiego sensora pytaj, mam bagaż doświadczeń w tym zakresie ;-)

Dla podsumowania na wstępie jasno określiłem założenia i cieszę się, że Panowie podjęliście dyskusję. Podkreślę ponownie, ten sterownik to odmienne podejście do tematu, z premedytacją zbudowany z pominięciem elementu do monitorowania wilgoci ;-)
    Na wszelkie drobne przypadłości, układ został jak wiecie wzbogacony o możliwość załączenia manualnego (na określony czas - by nie przyciągał dodatkowej uwagi). Tak że jeśli ktoś chciałby przy takim rozwiązaniu suszyć pranie wystarczy wejść zaglądnąć ze dwa razy czy już jest przeschnięte (by uruchomić mechanizm), bądź posłużyć się doraźnie przyciskiem ;-P bo do tego służy.

Takie moje zdanie.

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

@morozaw

mam do Ciebie zapytanie,
    a co powiesz na zastosowanie tego wynalazku jako eksterminator pana smrodka z toalety?

Nada się albo nie?
    deus.ex.machina
    Level 32  
    _kaktus_ wrote:

mam do Ciebie zapytanie,
    a co powiesz na zastosowanie tego wynalazku jako eksterminator pana smrodka z toalety?

Nada się albo nie?

By mieć pewność trzeba byłoby użyć czujnika jakości powietrza wewnętrznego (IAQ sensor) - zazwyczaj maja detekcje brzydkich zapachów - jest tego coraz więcej na rynku wiec i ceny szybko spadają.
    tatanka
    Level 20  
    W łazience jest też WC :?:
    Jeżeli tak to przegląd prasy nie odbędzie się w ciszy i spokoju :D
    Powinien być dodatkowy przycisk opisany jako ŚW ( święty spokój ), wydłużający czas na 15min.
    rutekr1
    Level 12  
    Moim zdaniem dużym ułatwieniem by było zastosowanie PIR nad prysznicem i oślepienie go tak aby nie widział 180* wtedy funkcjonalność przeniosła by się tylko i wyłącznie na branie prysznica a koszt ograniczył by się tylko do PIR i wentylatora, działa banalnie prosto i nie musisz nad nim stać i go programować ale od czego mamy wyobraźnie. Ogólnie dobry projekt pozdrawiam.
    _kaktus_
    Level 13  
    deus.ex.machina wrote:
    _kaktus_ wrote:

mam do Ciebie zapytanie,

Nada się albo nie?

By mieć pewność trzeba byłoby użyć czujnika jakości powietrza wewnętrznego (IAQ sensor) - zazwyczaj maja detekcje brzydkich zapachów - jest tego coraz więcej na rynku wiec i ceny szybko spadają.

Taaaakk właśnie tego typu odpowiedź chciałem sprowokować ... a to z ciekawości jakie sensory polecicie zastosować moi drodzy, w tego typu funkcjonalności.

Może trochę zbaczając z nurtu tematu głównego ale traktując sprawę całkiem poważnie, elementy Air Quality Sensors, z tego co się orientuję służą przede wszystkim do określania stężenia CO2 co stanowi w moim mniemaniu głównie jakość powietrza, oraz dodatkowo VOC (Volatile organic compound).
    I teraz powiedz mi @deus.ex.machina miałeś przyjemność rozkminiać / testować taki sensor i znasz zakres jego działania czy tylko posiadasz wiedzę teoretyczną?

Bo ja zastanawiam się czy do zapoznania się z kolegą bonkosławem nie wystarczyłby zwykły/niezwykły czujnik gazów i dymu np MQ2 o szerokim spektrum działania i wykrywania gazów określanych mianem łatwopalnych - metan, butan, propan itd.
    Nurtuje mnie to i pewno będę chciał kiedyś wykonać serię eksperymentów.

tatanka wrote:
    W łazience jest też WC :?:
    Jeżeli tak to przegląd prasy nie odbędzie się w ciszy i spokoju :D

Jeśli to zapytanie do mnie to: kiedyś, dawien dawno zadbałem oto by korzystając z pomieszczenia z wanną, nie blokować dostępu do szlachetnej porcelany :D

tatanka wrote:
    ... Powinien być dodatkowy przycisk opisany jako ŚW ( święty spokój ), wydłużający czas na 15min.

taka funkcjonalność jest możliwa teraz :wink: może nie dokładnie z tym odcinkiem czasu ale jest

rutekr1 wrote:
    Moim zdaniem dużym ułatwieniem by było zastosowanie PIR nad prysznicem i oślepienie go tak aby nie widział 180* wtedy funkcjonalność przeniosła by się tylko i wyłącznie na branie prysznica a koszt ograniczył by się tylko do PIR i wentylatora, działa banalnie prosto ...

i szlag trafił moje wyuzdane funkcjonalności ;D a tyle czasu poświęciłem by były ...

[quote="rutekr1" ... ale od czego mamy wyobraźnie. Ogólnie dobry projekt pozdrawiam.[/quote]
    no właśnie, moja kazała mi się napracować,
    dziękuję za dobre słowo, w zamian ode mnie masz +

Przy okazji zdradzę Wam jeszcze jeden sekret, nie wiem czy któremuś z Panów zdarzyło się w tym z zasady małym pomieszczeni używać środków czystości ...
    powiem tyle chemia to paskudna i wrednie cuchnąca - na pewno nie należy do zdrowych inhalacji jej wdychanie ...
    Wtedy mój wynalazek też będzie funkcjonował pomimo braku zaparowania, oczywiście dodatkowo można klikać załącznikiem w razie niedosytu. I proszę nie proponujcie kolejnego sensora choć może było by to ciekawe ;-)

Dziękuję wszystkim za ich dotychczasowe wypowiedzi.
    sundayman
    Level 25  
    Jako producent muszę skomentować tą uwagę ;

Quote:
    nie chcę doczekać się komercyjnej produkcji podobnego/wzorowanego rozwiązania bez udziału mojej skromnej osoby.

Chyba się za dużo naczytałeś o patentowej polityce Apple :)

Po pierwsze - to nie jest wynalazek, więc nawet gdybyś chciał - patentu na takie coś nie otrzymasz.

Jedyne, co możesz zrobić, jeżeli naprawdę zależy ci na ochronie, to rejestrować to jako wzór przemysłowy. Do tego jednak samo PCB z czują IR to za mało.
    Musiałby to być gotowy produkt, możliwy do wprowadzenia na rynek.
    Posiadający zwłaszcza specyficzną obudową chociażby.

Jednak - nawet w tym przypadku, ochrona dotyczyłaby DOKŁADNEJ kopii, głównie w sensie wizualnym. Bo na ochronę idei wyciągu łazienkowego ze sterowaniem MCU i PIR nie masz co liczyć.

Gdyby ktoś chciał wykorzystać twoje oprogramowanie - to oczywiście byłoby nielegalne. Ale - powiedzmy sobie szczerze - nie jest to tak odkrywcze rozwiązanie (sam posiadam takie w domu), żeby nie można było napisać własnego softu.

Zatem - muszę kolegę rozczarować - publikacja czegoś takiego na elektrodzie to nieco za mało, żeby sobie rościć prawa do "podobnego/wzorowanego rozwiązania".
    Zwłaszcza, że nawet podobnych rozwiązań zarówno komercyjnych jak i DIY nie brak;

Wystarczy poszukać u wujka Google "Bathroom Fan with PIR Sensor".
    deus.ex.machina
    Level 32  
    _kaktus_ wrote:
    deus.ex.machina wrote:

Taaaakk właśnie tego typu odpowiedź chciałem sprowokować ... a to z ciekawości jakie sensory polecicie zastosować moi drodzy, w tego typu funkcjonalności.

Może trochę zbaczając z nurtu tematu głównego ale traktując sprawę całkiem poważnie, elementy Air Quality Sensors, z tego co się orientuję służą przede wszystkim do określania stężenia CO2 co stanowi w moim mniemaniu głównie jakość powietrza, oraz dodatkowo VOC (Volatile organic compound).
    I teraz powiedz mi @deus.ex.machina miałeś przyjemność rozkminiać / testować taki sensor i znasz zakres jego działania czy tylko posiadasz wiedzę teoretyczną?

Jak już napisałem - ceny spadają i jest tego coraz więcej ale mimo wszystko najtańsze czujniki to kilkadziesiąt Euro...

AQS które byłyby interesujące to nie tylko VOC czy CO2 ale tez tzw Body Odor Sensor. Myślę ze w ciągu 2 - 3 lat sytuacja się zmieni i czujniki takie będą zwyczajnie bardziej przystępne cenowo - powiedzmy ze 20 - 30E jest tu taka kwota graniczna.
    _kaktus_
    Level 13  
    sundayman wrote:
    Jako producent muszę skomentować tą uwagę ;

Quote:
    nie chcę doczekać się komercyjnej produkcji podobnego/wzorowanego rozwiązania bez udziału mojej skromnej osoby.

Chyba się za dużo naczytałeś o patentowej polityce Apple :)

Eeee, nie, nie znam i powiedzmy nie ciekawi mnie.

sundayman wrote:
    Po pierwsze - to nie jest wynalazek, więc nawet gdybyś chciał - patentu na takie coś nie otrzymasz.

No dla mnie jest TO WYNALAZEK, sam wymyśliłem czyli wynalazłem rozwiązanie satysfakcjonujące, adekwatne do problemu, zbierałem spostrzeżenia kilka lat, zaprojektowałem, wykonałem i używam, dodam tyle - nie podglądając co gdzie kiedy i jak zbudował również samodzielnie.

sundayman wrote:
    Jedyne, co możesz zrobić, jeżeli naprawdę zależy ci na ochronie, to rejestrować to jako wzór przemysłowy. Do tego jednak samo PCB z czują IR to za mało.
    Musiałby to być gotowy produkt, możliwy do wprowadzenia na rynek.
    Posiadający zwłaszcza specyficzną obudową chociażby.

Jednak - nawet w tym przypadku, ochrona dotyczyłaby DOKŁADNEJ kopii, głównie w sensie wizualnym. Bo na ochronę idei wyciągu łazienkowego ze sterowaniem MCU i PIR nie masz co liczyć.

Gdyby ktoś chciał wykorzystać twoje oprogramowanie - to oczywiście byłoby nielegalne. Ale - powiedzmy sobie szczerze - nie jest to tak odkrywcze rozwiązanie (sam posiadam takie w domu), żeby nie można było napisać własnego softu.

pierwsza myśl DUŻE SŁOWA. Ja to wszystko rozumiem, i nie do końca zależy mi na "ochronie", a bardziej na poszanowaniu mojej pracy przez drugiego człowieka. Nie mam nic przeciw temu jeśli by ktoś chciał prywatnie/na swoje potrzeby, zbudować podobny bądź identyczny układ wzorując się na tym konkretnym rozwiązaniu, lub zwrócił się o kod. Ale scyzoryk mi się w kieszenie otwiera na przypuszczenie, że jak to się dzieje w praktyce, znajdę w portalu handlowym rozwiązanie oparte np na tym, sprzedawane powiedzmy detalicznie.
    Cały "widz" dla mnie polega na tym ... słuchaj kaktusie zainspirował mnie układ, który wymodziłeś ... spróbuję go zbudować na wzór funkcjonalny i zobaczę czy będzie się sprzedawał ... tymczasem postawię ci broawa - OK? itd itp

sundayman wrote:
    Zatem - muszę kolegę rozczarować - publikacja czegoś takiego na elektrodzie to nieco za mało, żeby sobie rościć prawa do "podobnego/wzorowanego rozwiązania".
    Zwłaszcza, że nawet podobnych rozwiązań zarówno komercyjnych jak i DIY nie brak;

Wystarczy poszukać u wujka Google "Bathroom Fan with PIR Sensor".

Jak wyżej napisałem chodzi mi, o pewne ludzkie zachowanie ;-) A pracę przedstawiłem by wzięła udział w konkursie ;-p
    Z ciekawości trochę pomyszkowałem w czeluściach internetu i znalazłem kilka zabawnych konstrukcji ... i może tu zakończę myśl.

Dodać jedynie mogę. że nie raz podglądałem komercyjne rozwiązania by podpatrzeć jak "to" się robi, ale zaraz zaznaczę nie po to by kopiować i sprzedawać ... po to by przeanalizować i coś wypatrzeć, czegoś się nauczyć ...
    I sądzę, że będąc producentem, jak mówisz, niejednokrotnie też szukałeś inspiracji i podglądałeś co kto jak zrobił ... nie wnikam co z tego wynikło.

Poza tym fajna jikonka forumowa ;-D

deus.ex.machina wrote:
    ...
    Jak już napisałem - ceny spadają i jest tego coraz więcej ale mimo wszystko najtańsze czujniki to kilkadziesiąt Euro...

Heh pobudziłeś mnie, i trochę czasu spędziłem na rozeznaniu aktualnej sytuacji. Czujniki iAQ (Indoor Air Quality - Modules), udało mi się znaleźć w cenie 24 dularów (jednostka monetarna kaktusa adekwatna wartością do USD) ... niestety nie wiem jakiej jakości bo nie jestem biegły w temacie.

deus.ex.machina wrote:
    ... AQS które byłyby interesujące to nie tylko VOC czy CO2 ale tez tzw Body Odor Sensor...

Ciekawie opowiadasz, pierwsza moja konkluzja .. sprzęt będzie rozpoznawał nas po "smrodzie" ;-DD jakby nie było zakrawa na indywidualną kontrolę dostępu, oczywiście w miarę możliwości takiego sensora. Domyślam się, że masz z tego typu wynalazkami dużo styczności i chciało by się "posłuchać" więcej.

Dodano po 28 [minuty]:

deus.ex.machina + od kaktusa :D
    deus.ex.machina
    Level 32  
    _kaktus_ wrote:

deus.ex.machina wrote:
    ...

Heh pobudziłeś mnie, i trochę czasu spędziłem na rozeznaniu aktualnej sytuacji. Czujniki iAQ (Indoor Air Quality - Modules), udało mi się znaleźć w cenie 24 dularów (jednostka monetarna kaktusa adekwatna wartością do USD) ... niestety nie wiem jakiej jakości bo nie jestem biegły w temacie.

deus.ex.machina wrote:
    ... AQS które byłyby interesujące to nie tylko VOC czy CO2 ale tez tzw Body Odor Sensor...

Ciekawie opowiadasz, pierwsza moja konkluzja .. sprzęt będzie rozpoznawał nas po "smrodzie" ;-DD jakby nie było zakrawa na indywidualną kontrolę dostępu, oczywiście w miarę możliwości takiego sensora. Domyślam się, że masz z tego typu wynalazkami dużo styczności i chciało by się "posłuchać" więcej.

Jak już napisałem - ceny spadają zwłaszcza że Google wszedł w to na początku ubiegłego (już) roku - myślę ze za 2 - 3 lata możemy spodziewać się naprawdę tanich, przystępnych czujników.

Co do rozpoznawania zapachów ciała - dużo prac badawczych wiąże nadzieje na zdolność wykrywania określonych chorób (np nowotworów) - jako zwierze człowiek już dawno zatracił zdolność rozpoznawania zapachów własnego ciała a smutna prawda jest taka ze dla wielu zwierząt zwyczajnie śmierdzimy (psy, konie itd).
    sundayman
    Level 25  
    Quote:
    I sądzę, że będąc producentem, jak mówisz, niejednokrotnie też szukałeś inspiracji i podglądałeś co kto jak zrobił ... nie wnikam co z tego wynikło

Co prawda moja działalność polega głównie na realizacji nie moich pomysłów, tylko pomysłów klienta, ale dla własnej przyjemności regularnie przeglądam internet w poszukiwaniu ciekawych pomysłów. Tak samo - jestem przekonany - robi cała masa osób prywatnych i firm. Jest to całkowicie normalne i zdrowe.
    Tak długo, jak długo jakiś pomysł czy proces nie jest realnie chroniony prawem (*) wykorzystywanie "cudzego myślenia" jest imo normalnym motorem rozwoju. Zresztą, nie zawsze i nie wyłącznie jest to z pobudek finansowych.

Gdyby ludzkość od zarania wszystko patentowała, to dziś ognia używała by garstka ludzi, a reszta nadal siedziałaby na drzewach :)

(*) czasem zresztą jest to sprowadzone do absurdu, jak np. patent na "kontrastową podeszwę damskiego obuwia" ( http://www.elle.pl/moda/artykul/koniec-wojny-louboutin-i-ysl-o-najseksowniejsze-podeszwy-swi )