Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł ESP-07 (ESP8266) - kilka dziwnych objawów i aktualizacja softu

Kamil 1 29 Gru 2015 22:30 1878 3
  • #1 29 Gru 2015 22:30
    Kamil 1
    Poziom 16  

Witam.

Kupiłem na Allegro moduł ESP-07, jest to coś takiego:

z tym, że mój jest podobny ale jednak widzę, że to tak jakby nie oryginał, bo antena jest cała biała i nie ma napisu "Rainsun" no i ścieżki na drugiej stronie płytki też nie pokrywają się z tymi które można znaleźć w internecie. Ale moduł działa i już się nim bawię.

Zauważyłem tylko pewien drobny problem, otóż nie działa w nim komenda "AT+CIOBAUD?" bo za każdym razem zwraca ERROR. Moduł od nowości pracował na 115,200, więc wydałem polecenie "AT+CIOBAUD=9600" i teraz łączę się z nim na tej prędkości. Jest jeszcze jedna dość zaskakująca sprawa otóż gdy podłączę zasilanie modułowi to on przesyła mi na starcie takie informacje:

gdy to mi już wypluje to wtedy gdy chcę coś mu wysłać, dla przykładu komendę "AT", to zamiast odpowiedzieć mi "OK" przez chwilę milczy, potem sypie krzakami i ERRORami a dopiero po jakimś czasie już normalnie zaczyna odpowiadać. Zresztą to widać tutaj:

Wygląda to tak jakby potrzebował czasu na dostrojenie UARTa? Trochę to dziwne.

Mając na uwadze te dwa błędy - nie działającą komendę "AT+CIOBAUD?" oraz te chwilowe problemy z UARTem, postanowiłem, że zaktualizuję soft bo może to coś pomoże.

Na początku chciałem sprawdzić jaką mam aktualnie wersję. Wpisałem więc komendę "AT+GMR" i dostałem taką odpowiedź:

Code:
    AT version:0.40.0.0(Aug  8 2015 14:45:58)

SDK version:1.3.0
    Ai-Thinker Technology Co.,Ltd.
    Build:1.3.0.2 Sep 11 2015 11:48:04
    OK

Z tego co widziałem do tej pory w internecie to po tej komendzie powinienem dostać coś w tym stylu:

Code:
    0020000903

Może więc koledzy wiedzą jak mam z tych informacji które odebrałem odczytać wersję softu? Bo z tego co myślę to jest to 0.40.0.0? Czyli co nowsza czy starsza?

I teraz nie wiem czy wykonywać aktualizację czy nie bo nie chcę go jakoś zablokować?

0 3
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 29 Gru 2015 22:47
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Wszystko jest ok. Poczytaj serię artykułów tu:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Moduly-WiFi-Kurs-komunikacja-mikrokontroler.html
    Moduł w trakcie bootlowania przestawia szybokść UART, więc krzaki na pewnym etapie są normą. Przy pomocy poleceń AT możesz zaktualizować moduł bezpiecznie. Jeśli masz najnowszą wersję softu to po prostu się nie zaktualizuje.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 29 Gru 2015 23:06
    Kamil 1
    Poziom 16  

Dziękuję za rozwiane moich wątpliwości co do komunikacji. Już się trochę obawiałem, że to może być jakaś wada.

A jeśli chodzi o aktualizację softu, to właśnie z tego co udało mi się znaleźć w internecie to wystarczy wykonać polecenie "AT+CIUPDATE" i aktualizacja dokona się samoczynnie.
    Tak się jednak zastanawiam czy nie lepiej (o ile się da) wykonać kopię zapasową obecnego softu?

0