Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony TA F6B - Odbudowa zasilacza impulsowego - czy jest sens?

Robcio_K 29 Dec 2015 23:28 633 2
 • #1
  Robcio_K
  Level 11  
  Witam.  Kupiłem ten wzmacniacz już jakiś czas temu, jako uszkodzony. Po oględzinach okazało się, że z przetwornicy impulsowej zostało jedynie czarne aluminiowe pudełko.
  Reszta w miarę kompletna. Ostatnio doszedłem do wniosku że wzmacniacz "nabrał mocy urzędowej" i można spróbować go "obudzić". Chciałbym uniknąć pakowania jako zasilacza transformatora (450W) i zamiast tego zbudować od podstaw przetwornicę, która w oryginale zasilała ten wzmacniacz. Problem jest jeden ale za to dość poważny - wykonanie transformatorów. Sam sobie z tym nie poradzę, stąd temat na forum. Reszta, jak wykonanie płytki według wzoru z dokumentacji nie stanowi problemu. Czy jest na forum ktoś, kto pomógłby mi policzyć i podpowiedzieć jak wykonać takie transformatory? Oryginalne trafa były nawijane na rdzeniach toroidalnych, może dałoby się wstawić bardziej popularne obecnie rdzenie ETD? Czy jest to gra warta świeczki?

  Ew. Opcja nr. 2: Jeśli odbudowa oryginalnej przetwornicy nie będzie możliwa to czy dobrym pomysłem będzie włożenie w jej miejsce przetwornicy takiej jaką zbudował forumowicz Qwet tylko o większej (450W) mocy?

  Pozdrawiam. Robert.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Jarosx9
  Level 35  
  Ale transformatory to się w takich sprzętach palą jako ostatnie chyba. Tak na psi rozum to wmień w tej przetwornicy wyszstkie tranzystory, sprawdź diody, przemierz oporniki z oznaczeniami z obudowy, kondensatory też wymień, nie wiem czy jakieś dławiki/cewki są - ale trzeba by posprawdzać.
  Wszystko to cię groszę wyjdzie, obstawiam tranzystory, może diody + coś jeszcze za grosze....

  PS. Może jakaś przebitka tranzystor/radiator, w starych sprzętach lubiły być wspólne radiatory + izolacja tranzystorów podkładkami.
 • #3
  Robcio_K
  Level 11  
  Robcio_K wrote:
  Po oględzinach okazało się, że z przetwornicy impulsowej zostało jedynie czarne aluminiowe pudełko.

  Kolego napisałem wyżej że z przetwornicy została jedynie obudowa, resztę ktoś wyjął i zabrał. Do mnie wzmacniacz trafił już bez przetwornicy stąd temat o zbudowaniu nowej.