Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop z niebieską diodą LED o mocy 100W

DJ.TRoX 29 Gru 2015 23:36 5814 5
  • Witam.
    Z okazji nadchodzącego sylwestra oraz karnawału, mam przyjemność zaprezentować stroboskop z diodą led o mocy 100W.

Stroboskop z niebieską diodą LED o mocy 100WStroboskop z niebieską diodą LED o mocy 100WStroboskop z niebieską diodą LED o mocy 100W

strb.PDF Download (190.04 kB)

Wszystko zaczęło się od diody led, którą kupiłem za całe 25zł + przesyłka. Dioda jest matrycą 10x10 małych diodek na wspólnym radiatorze i powierzchni około 2cm x 2cm. Punkt pracy 3A przy napięciu około 34V. Świeci na prawdę imponująco. Z odległości 15cm czuć ciepło strumienia świetlnego, mimo że sama dioda aż tak bardzo się nie grzeje. Próbując odpowiedzieć na pytanie poco mi ona, zrobiłem z niej stroboskop.

Stroboskop pracuje generując krótkie błyski przez większą część czasu nie świecąc, więc nie potrzebujemy 100W mocy a nie więcej niż 10% tej wartości. Przyjąłem maksymalny czas błysku 4ms a okres 60ms (około 16Hz). Znalazłem w TME transformatorek o symbolu TI-EF16-1182 (12W 34V), produkcji Feryster z zalecanym kluczem TNY278 - topologia FlyBack. Tu niestety się pomyliłem, bo TNY278 to seria TinySwitch-III a ja wstawiłem kostkę ze swojej biblioteki z serii TinySwitch-II, tak więc uwaga na schemacie jest błąd! Kostki różnią się rozkładem wyprowadzeń. Trzeba przyznać, że seria III ma rozsądniejszy pinout od wersji II, duży punkt dla ekipy z Power Integration. Ostatecznie wlutowałem układ od spodu i dolutowałem brakującą ścieżkę kynarem.

Na wyjściu przetwornicy mamy 36V ze sporą pojemnością tak aby napięcie w trakcie błysku nie siadało zbyt mocno. Generowanie impulsów zrealizowałem procesorkiem ATTINY85. Pierwszy potencjometr to częstotliwość a drugi czas błysku (80us...4ms). Potencjometrem PR3 ustawiam na stałe wartość prądu diody.

Ze względu na pracę z napięciem sieci 230V nie zalecam tematu osobom początkującym!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: sterowanie, przemysł
    DJ.TRoX napisał 226 postów o ocenie 80, pomógł 20 razy. Mieszka w mieście warszawa. Jest z nami od 2005 roku.
    malpek
    Poziom 17  
    To chyba nie skończony projekt? Brakuje ważnego elementu którym jest obudowa. W obecnym stanie urządzenie jest niebezpieczne w uźytkowaniu.
    DJ.TRoX
    Poziom 17  
    No właśnie ta ciekawość sprawiła, że tą diodę kupiłem. Spróbuję nagrać kawałek filmu tyle, że to chyba zbyt wiele nie odda. Powyżej 2ms błysku jest efekt totalnego oślepienia. Z racji chyba zmęczenia receptorów niebieskiego koloru, uwydatniają się detale z otoczenia w kolorze żółtym i pomarańczowym. Co do obudowy to nie mam jeszcze żadnego pomysłu. Niewątpliwie należałoby przez diodą postawić kawałek matowego szkła albo plexi. W chwili obecnej trzeba diodę kierować na ścianę bo inaczej można oślepnąć.
    pawel1029384756
    Poziom 21  
    Bardziej problem z nagraniem może być z tym, że kamera robi za mało klatek na sekundę, kiedyś nagrywałem film przy stroboskopie, tylko że nie ledowym i jak obejrzałem film, to było widać albo dolną część albo górną.
    Ja bym w to nie patrzył, , jak już to łączyć z innymi światłami, żeby oko mył przygotowane chociaż trochę, bo tak to można sobie tylko zaszkodzić. Wiem co mówię, kilka razy sobie mignąłem przy pracy stroboskopami.
    seg
    Poziom 12  
    Cytat:
    Z racji chyba zmęczenia receptorów niebieskiego koloru, uwydatniają się detale z otoczenia w kolorze żółtym i pomarańczowym

A może Twoja LED wchodzi nieco pasmem w zakres UV?