Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa oszczędniejsza instalacja oświetlenia / LED

30 Gru 2015 12:06 708 4
  • Poziom 9  
    Witam,
    Od paru miesięcy jestem posiadaczem domu w UK, i chciałbym zrobić troszkę oszczędniejszą instalację oświetleniową. Z racji że mam małe dzieciaki to wieczorem swiatła świecą się praktycznie wszędzie... A mam ich trochę.
    W salonie jest 6x30W,
    w kuchni 4x30W,
    przedpokój 1x30W,
    schody 2x30W
    i jeszcze dosyć często w pokojach powiedzmy 2x30W...
    W sumie jest około 450W...
    Z racji budowy pomieszczeń potrzebne są one raczej wszystkie. Myślałem o wykręceniu kilku żarówek np w salonie i kuchni ale moja Pani krzyczy że nie po to kupowaliśmy takie żerandole aby teraz w nich żarówek brakowało (faktycznie, źle to wyglądało)

Zrobiłem już małe postępy w tym celu, i na przykład w kuchni zrobiłem oświetlenie z diod SMD 12V pod górnymi półkami (fajny efekt), także myślę że działa to poprawnie, a użyłem 6 pasków po 3 diody
    Link
    Nowa oszczędniejsza instalacja oświetlenia / LED

i do tego Zasilacz impulsowy do taśm LED 12V DC 1,4A 16,8W.
    Prąd do tego wziąłem z okapu, i włącznik zrobiłem przed zasilaczem, czyli podczas spoczynku w zasilaczu nie ma prądu.

I teraz tak się zastanawiam i chciałbym zapytać was o poradę, a mianowicie:
    Posiadam jeszcze sporo tych pasków z diodami (ok 4m taśmy/ ponad 50 pasków po 3 diody) i mam zasilacz ze sstarego kompa który ma DC output 250W.
    I chciałbym podłączyć te diody do każdego z pomieszczeń (powiedzmy po kilka pasków) pod ten właśnie zasilacz plus dodatkowo wtedy i obecną instalacje z kuchni.
    I mam kilka pytań,
    1. Czy owy zasilacz zużywa cały czas te 250W prądu, czy to tylko jego moc maksymalna, a zużywał będzie tylko tyle ile bedzie potrzebne do zasilenia całej instalacji,
    2. Czy włącznik prąd do uruchomienia tego oświetlenia zamontować przed zasilaczem (czyli gdy nie potrzebuje światła zasilacz będzie wyłączony)
    Zasilanie 230V > Włącznik > Zasilacz > Oświetlenie
    czy podłączyć zasilacz na stałe, a dopiero za nim zrobić włącznik do światełek
    Zasilanie 230V > zasilacz > włącznik > oświetlenie,
    3. Czy sensowne będzie wykonanie całego obwodu pod 1 włącznik (czyli jeden pstryk włącza całą instalacje), czy lepiej zrobić to tradycyjnym sposobem i zamontować to tak jak zwykłą instalacje czyli wszędzie osobne włączniki, bo będzie potrzebne naprawde dużo kabla... i czy jakość lub przekrój kabla ma znaczenie przy 12V?
    4. Czy była by możliwość pod taki wynalazek zamontować jakieś ściemniacze, czujniki ruchu, sterowanie smartfonem (przypominam że to 12V)?
    5. Czy mogłbym także i czy miało by to sens podłączenie routera, dekodera, ramki cyfrowej, itp urządzeń 12V o małym poborze prądu pod ten jeden zasilacz?
    6. Czy potrzebne będą jakieś instalacje zabezpieczające/ bezpieczniki?
    7. Czy jednak lepiej zostawić to i wywalić pare żarówek z obecnej instalacji lub wymienić je wszystkie na normalne zamienniki ledowe (niechciałbym narazie ponosić dodatkowych kosztów), a po za tym bardzo lubie zrobić coś samemu i patrzeć jak to mnie słucha :)
    8. Jak by to wyglądało porównując z obecnym zapotrzebowaniem na energię..

Hmm na chwilę obecną to chyba tyle. Jestem ciekaw waszej opini / porady co o tym sądzicie i jak ewentualnie zrobić to tak aby faktycznie spełniało swoje zadanie i działało.

Dodam że znam sie dosyć dobrze na elektryce, podłączeniach itp, ale jeżeli chodzi o elektronike to już słabiej... :\

Oczywiście jeżeli będziecię chcieli to mogę wykonać foto-poradnik "ekipy z elektrody" z przebiegu podłączania i efektów końcowych całej zabawy.

Pozdrawiam i szcześliwego New Year :)
  • OptexOptex
  • Poziom 33  
    Jak policzyłem to masz piętnaście żarówek. Koszt wymiany na żarówki Led to ok. 150-200zł
    Zużycie energii spadnie z 450W do 75W. Biorąc pod uwagę żywotność zwykłej żarówki i Led to koszty inwestycji szybko się zwrócą.

Przeróbka instalacji domowej po to, by zastosować zasilacz komputerowy nie ma sensu. Stosując jeden zasilacz na kilka pomieszczeń wiąże się z tym, że zasilacz musi być ciągle włączony, a włączniki oświetlenia po stronie 12V. Jeśli zdarzy się sytuacja, że tylko w jednym pokoju bedzie potrzebne oświetlenie to zasilacz pożre więcej energii niż ta żarówka. Czas przeznaczony na przeróbkę instalacji lepiej poświęcić na kilka godzin dodatkowej pracy zarobkowej i za to kupić żarówki Led, a paski diod które leża sprzedać lub wykorzystać na jakieś dodatkowe oświetlenie ozdobne.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    W sumie to jest tego wiecej.. Te ledy chcialem zainstalowac jako dekoracje i oswietlenie jednoczesnie. Wieczorem musze miec ok 12 zarowek wlaczonych czyli wyszlo by ok 36 paskow. Z tego co wiem to 1 modol potrzebuje 1W pradu, czyli sumie 36W. Ten zasilacz ile pobieral by pradu w takim wypadku? Lub moze lepiej kupic nowy inny zasilacz i sie z tym pobawic?

Edit
    I ze tak wyprostuje, to te ledy i zasilacz dzialaly by tylko wieczorem. Czyli wtedy gdy musze miec wlaczone te pare swiatel. Instalacje moge zrobic w latwy sposob bo mam komin wentylacyjny na srodku domu i z niego mam dostep do kazdego pomieszczenia.
  • Poziom 21  
    Jak powiedział kolega norbi45 zainstaluj żarówki LED i to będzie najlepsze rozwiązanie. Paski LED wykorzystaj do podświetlania jakichś mebli, obrazów itp. To będzie najlepsze, najtańsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.
  • Poziom 32  
    Zasilacze komputerowe do oszczędnych nie należą. Efektywność poniżej 80% to normalne w nich (tych starszych). Oczywiście są też lepsze zasilacze z lepszą sprawnością
    Tak więc również polecam: idź w "zwykłe" ledy. Efekt osiągniesz zdecydowanie szybciej.