Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate Barracuda 7200.10 - Dysk wydaje dziwne dźwięki

Rzeczo 30 Gru 2015 12:56 1395 11
  • #1 30 Gru 2015 12:56
    Rzeczo
    Poziom 3  

Witam,
    Od jakiegoś czasu po starcie komputera oraz podczas obciążenia dysk wydaje dziwny dźwięk, taki jakby ktoś piłował deski albo drapał ścianę. Dźwięk jest na tyle głośny, że przy otworzonej obudowie kuzyn słyszał go przez Skype'a. Ostatnio wymieniłem kabel SATA, który miał dosłownie wgniecione do środka parę PIN'ów jednak to nic nie pomogło. Gdy kopiuję jakieś pliki dysk zaczyna od przesyłu <1 MB/s i rozkręca się tak do 5 MB/s. Zauważyłem, że przy starcie komputera zarówno procesor i ram pracują na max 5%, a mimo to komputer tak muli, że musi odstać jakieś 5 minut by można było cokolwiek zrobić. Gdy włączam nieco bardziej wymagającą grę tj Rust Experimental to komputer potrafi się zwiesić. Fizycznie działa dalej tylko ekran przestaje się aktualizować, kursor zostaje unieruchomiony, z głośników wydobywa się ciągły dźwięk jakby miecza świetlnego :D. Ponadto komputer nie reaguje na wyłącznik i przycisk reset. Podczas takiego obciążenia dysk i ram pracują na 75%-85%. Sam dysk ma już 8,5 lat i jest to najstarsza razem z zasilaczem część w komputerze.

Pełna specyfikacja komputera:
    System: Windows 7 64 bit Home premium
    Procesor: Intel Core 2 Duo E8500 2x3,16 GHz
    Pamięć: 2x4 GB RAM DDR3 Kingston (bodajże 1333 MHz)
    Karta graficzna: Sapphire Radeon R7 250 2GB GDDR5
    Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101 A 450W,
    Chłodzenie: Spartan LT HE992,
    Płyta główna: Asus P5G41T-MLX3
    Dysk: Seagate Barracuda 7200.10 (ST3320620AS)

Pozdrawiam.

0 11
  • #3 30 Gru 2015 13:01
    adamadi33
    Poziom 43  

Rzeczo napisał:
    Sam dysk ma już 8,5 lat

Wiec pora na wymiane
    Sprawdziłeś S.M.A.R.T dysku twardego?

0
  • #6 30 Gru 2015 13:27
    Rzeczo
    Poziom 3  

adamadi33 napisał:
    Koniec tego dysku dobiega końca.
    Zgarnie danych na jakieś tam nośniki lub coś innego i wymiana dysku twardego.

Też tak myślę, ponieważ w tym kompie nie może nic innego się zepsuć. Gdyby zasilacz nie dawał rady to pewnie wyłączyłby cały komputer w chwili crashu. Są jeszcze 2 kwestie:
    1. Niedawno wymieniłem kartę graficzną Geforce 9400 GT na tą którą podałem w pierwszym poście.
    2. Nie aktualizuję Windowsa - może tu leży wina.

0
  • #9 17 Sty 2016 17:29
    310artur
    Poziom 43  

Ale w czym problem. To chyba normalne że dysk z czasem pracuje trochę głośniej. Mój samsung ma 30000 godzin przepracowane i też zupełnie inne dźwięki wydaje niż na początku. Podobnie jak u ciebie działa prawidłowo nie wykazując błędów. Cóż począć to przecież mechanika - wieczna nie jest. Zawsze możesz go dać na aukcje trochę dołożysz i kupisz coś młodszego/nowego. Tylko po co?

Spróbuj jeszcze prostych metod. Sprawdź czy mocowanie ma dobre (śruby dokręcone) spróbuj włożyć w inną zatokę na dysk. Można próbować dokręcać na 3 śruby zamiast 4 (niby absurd ale czasem zmienia odgłosy). Czyli pokombinować z mocowaniem. Ze starego nowego nie zrobisz ale może będzie przynajmniej akceptowalnie.

Drugiej takiej sztuki możesz nie trafić. Ale fakt że ryzyko utraty danych rośnie.
    Jakiej odpowiedzi oczekujesz?

0
  • #10 17 Sty 2016 17:42
    Rzeczo
    Poziom 3  

Próbowałem różne proste metody. Co do dokręcania śrub to nie dało rady w domowych warunkach, ponieważ te śruby mają jakiś nietypowy gwint.
    Generalnie to chciałbym aby ktoś ocenił wynik z MHDD. Na moje oko nie wygląda to źle, aczkolwiek wolę zasięgnąć opinii profesjonalistów.

0
  • #11 17 Sty 2016 18:58
    310artur
    Poziom 43  

Jak śruby mogą mieć nietypowy gwint przeszkadzający w ich dokręcaniu? Jeśli masz nietypowy łepek to zwyczajnie zmień śruby. Są to inne niż do napędu np. to fakt mają większy skok gwintu. Ale każdy HDD takie ma - w każdym komputerowym sprzedadzą ci 4 takie śruby na śrubokręt płaski/krzyżakowy za parę groszy. Może też znajdziesz je gdzieś jak masz stary dysk/komputer.

Co do wyniku z MHDD na moje mało wprawne oko jest dobry (nawet bardzo dobry jak na wiek dysku). Tylko 63 sektory powyżej 10ms.

0
  • #12 17 Sty 2016 21:59
    winmap
    Poziom 30  

Można by tak że kupić nie wiem jak to się fachowo nazywa taką osłonę na dysk aby niwelowała te dzwięki. Dysk w porządku to albo się z tym pogodzisz że sobie po warczy albo będziesz próbował tych metod na zagłuszenie. ;)

0