Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozpoznanie rdzenia ferrytowego spawarki.

30 Gru 2015 13:23 2538 13
  • Poziom 20  
    Witam.
    Trafiła mi się spawarka Telwin Tecnica 140 z pękniętym rdzeniem transformatora w dwóch miejscach.

Próbowałem ścisnąć transformator taśmą, lecz bezskutecznie dalej pobiera bardzo duży prąd w spoczynku.
    Przebieg prądu na szeregowo z uzwojeniem pierwotnym wpiętym rezystorze metalizowanym 1Ω, 1V/dz. Zasilanie falownika napięcie ok 120v.

Więc stawiam pierwsze pytanie czy da się go jeszcze w jakiś sposób uratować?

Pytanie drugie jaki to może być rdzeń? Posiadam schemat bardzo słabej jakości i rozczytać nie mogę. Po wymiarach pasuje do EE65 ale jaki materiał? Na schemacie podana jest wartość Al=27µH

schemat, parametry transformatora w lewym dolnym rogu http://elektrotanya.com/PREVIEWS/45612216/234...esztogep/telwin_140_welding_machine.pdf_1.png
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 28  
    Przebieg prądu magnesującego jest w normie, 1A szczytowo to przyzwoita wartość. Producenci spawarek często celowo go zwiększają (szczeliną w rdzeniu) aby zwiększyć stromość przebiegu prądu - wtedy stabilizacja prądu spawania działa stabilniej.
  • Poziom 28  
    Szpilki to artefakty prawdopodobnie spowodowane sposobem podłączenia oscyloskopu - masa przyrządu podłączona do obwodu w którym występuje szybkozmienny potencjał.
    Czy jesteś w stanie zmierzyć indukcyjność uzwojenia pierwotnego transformatora? Prawdopodobnie będzie to kłopotliwe gdyż należałoby odłączyć go od pozostałych obwodów.
    Czy w rdzeniu występuje przekładna izolacyjna między jego połówkami?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 20  
    Indukcyjność pierwotnego 1,085mH, częstotliwość pracy 33,5kHz
    Przekładka jest grubości dosłownie zwyczajnej taśmy izolacyjnej.

Udało mi się rozszyfrować zapiki na schemacie i fabrycznie jest L pierwotnego= 0,939mH
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przy tej indukcyjności i częstotliwości przy zasilaniu 320V prąd magnesujący osiągnie wartość szczytową nieco ponad 4A, i musisz się z tym pogodzić.
    Energia zgromadzona w rdzeniu przez prąd magnesujący nie jest bezpowrotnie tracona, lecz wraca (przez diody zwrotne) do kondensatora filtrującego zasilanie falownika.
  • Specjalista elektronik
    Pęknięty rdzeń można skleić jakimś Superglue, tylko może trzeba go zdemontować, żeby mieć dostęp i nie posklejać niepotrzebnie czegoś innego.

Zazwyczaj pęknięcie zmniejsza indukcyjność (nawet po sklejeniu, ale jak cienka spoina, to niewiele), więc większa nie jest zawiniona przez pęknięcie.
  • Poziom 20  
    Przy próbie odpalenia pożegnałem parę IRGPC40U, na ograniczeniu prądowym pobierał bardzo duży prąd a na pełnym zasilaniu jeden wielki pisk i buum.
    Spróbuje to skleić, a jeśli nie to rdzenie nie są aż takie drogie wymienię i tyle.
  • Poziom 20  
    _Jta_ dziękuję bardzo za naprowadzenie na trop, o wszytko winiłem trafo a okazało się że w obwodzie bramek dolnych kluczy uszkodzony jest tranzystor BC327 "pozornie sprawny" odpowiedzialny za szybkie rozladowanie bramki.
    Po wymianie spawarka odpala i pobiera normalny prąd nawet na żywej sieci.
    Nie mogę póki co wykonać próby spawania bo odpaliłem ją na próbę na jednej parze kluczy.
  • Poziom 20  
    Witam ponownie.
    Co może być nie tak? Spawarka nie daje odpowiedniego prądu spawania. Przy próbie zajarzenia łuku włącza się ograniczenie prądowe i zmniejsza wypełnienie. Na płytce jest dodatkowy potencjometr od kalibracji ale kręcenie nim nic zbytnio nie zmienia.

Link

Trudno mi podejrzewać elektronikę bo jak pamietam przy ostatniej próbie spawania jeszcze na IRFP460 miałem ten sam problem, ale coś zrobiłem czy potrząsnąłem spawarką dokładni nie pamiętam ale po tym zaczęła przez krótką chwile pięknie spawać aż do czasu kiedy IRFP460 uszkodziły się.
  • Poziom 28  
    Wg mnie masz jakiś problem z zasilaczem elektroniki sterującej w tej spawarce, bo gdy regulujesz prąd (oraz podczas zajarzania łuku) zmienia się amplituda impulsów bramkowych, a nie powinna!
  • Poziom 20  
    Witam po przerwie.
    Elektronikę zasilałem z zewnętrznego zasilacza i było to samo, przeszukałem całą płytkę w poszukiwaniu uszkodzeń bezskutecznie.. No ale o dziwo dzisiaj udało mi sie ją pomyślnie uruchomić

Link
    co było, albo co dalej jest nie tak pozostaje wciąż zagadką :)