Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer 5820TG - nie włącza się po zmianie ustawień w biosie

30 Gru 2015 13:49 2382 21
  • Poziom 9  
    Witam,

potrzebowałem opcji w biosie VT-x i znalazłem zmodowany bios (forum.notebookreview.com/threads/acer-aspire-timelinex-4820tg-5820tg-modded-bios-insyde.568951/). Wszystko działało tak jak miało być.

Jednak zmieniłem jakieś tam opcje i po ponownym włączeniu nie odpala się laptop, zaświecają się na chwile i gasną diody i tak cały czas. Próbowałem wyciągać baterie cmos, baterie laptopa itp. Cały czas to samo. Probowałem wgrywać nowy bios poprzed Fn+ESC, nic nie idzie. Wyczytałem informacje, że ustawienia biosu mogą być również zapisane w pamięci NVRAM.

Ma ktoś jakieś pomysły?
  • Spec od komputerów
    Pozostaje przeprogramowanie kości BIOS w zewnętrznym programatorze.
  • Poziom 9  
    Jesli nie ma innych mozliwosci, moglbym prosic wiecej informacji na ten temat?
  • Spec od komputerów
    Potrzebny pprogramator, pewny wsad i umiejętność programowania.
  • Poziom 17  
    no chyba ze masz programator Elnec-a, to wtedy bez umiejetnosci programowania.
    a czasem kolega nie zrobil kopii zapasowej bios-a?
    generalnie zrobia ci to w kazdym serwisie komputrowym koszt chyba w okolicach 50-100zl
  • Poziom 9  
    Nie mam zadnego programatora, mam kopie zapasowa oficjalnego biosu jednak nic nie moge z tym zrobic poniewaz komputer wlacza sie i wylacza. Bootowanie org biosu z pendrive - FN+ESC / Windows+B nie przechodzi rowniez przez to. W poblizu za bardzo nie mam sensownego serwisu. Na Allegro chca 150zl za to z 12 miesieczna gwarancja. Samemu moglbym w tej cenie zrobic kupujac odpowiedni sprzet itp - dobrze byloby sie nauczyc czegos nowego
  • Poziom 17  
    Tu masz pochwale ode mnie, zdrowe podejscie do tematu.To moze na poczatek jakis tani programator do biosow-np. Willem,produkt polski,troche siermiezny ale daje rade.i pewnie spokojnie zmiescisz sie ponizej kwoty.te willemy produkuje czlowiek z Gdyni,
    tu masz link:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic398725.html
  • Poziom 9  
    Tak poczytalem troche o tym. Kwestia czy musialbym wylutowywac pamiec z plyty glownej, czy odpowiednie klipsy do programatora zalatwilyby sprawe. Jesli tak, wystarczyloby kupic tylko programator z klispami, a nastepnie w programie wgrac plik wsadowy na pamiec. Czy dobrze rozumiem, czy cos pominelem?
  • Poziom 9  
    Udalo mi sie zlokalizowac uklad: Winbond 25x40bvsig 10 13.

Poczytalem na internecie, ze programator CH341A powinien mi starczyc. Z opisu widze ze obsluguje ten uklad. Dodatkowo chcialbym kupic klips pomiarowy SO8 SOIC8 + adapter SO8 ISP, aby nie wylutowywac ukladu. Podsylam screen jak to wyglada:

Cos jeszcze pominelem? Czy po zakupie obu rzeczy wystarczy podpiac sie pod uklad, nastepnie zaladowac odpowiedni wsad i zapisac na pamieci?

Kwestia tylko skad wziac odpowiedni wsad do owego laptopa?
  • Spec od komputerów
    Podaj oznaczenie kodowe płyty.
  • Poziom 9  
    MBPTN06001023053C52500 DAZR7BMB8E0

Cos takiego znalazlem:

5820TG

Quanta ZR7B
    Bios + KBC tested
  • Spec od komputerów
    Na płycie masz dwie kości, do przeprogramowania obie.
    Powiniem mieć w swoich zasobach zgrane wsady, chwilwo nie mam dostępu do bazy.
  • Poziom 9  
    Dwie kosci? O ktorej mowa? Myslalem ze tylko ta kosc biosu co jest na powyzszym screenie jest do przeprogamowania. Jak ta druga namierzyc - bo glownie chodzi o to aby nie bylo potrzeby wylutowywania ich, wiec nie wiem czy do tej drugiej klipsem sie wepne
  • Poziom 9  
    Udało mi się namierzyć drugą kość:

Podsumowując:
    Kość biosu: Winbond 25Q32BVSIG 1016 - U37
    Kość KBC: Winbond 25X40BVSIG 1013 - U28

W czwartek / piątek powinien przyjść programator. Znalazłem jakieś wsady, jednak nie są sprawdzone. Jakby ktoś posiadał sprawdzone proszę o kontakt.
  • Poziom 10  
    Witam!
    Czy mógłbyś mi dać wskazówki gdzie znajduję się ta druga pamięć?
    Mam podobny problem, po aktualizacji BIOS-a z poziomu windows laptop padł, czarny ekran i koniec. wentylator chodzi, diody coś tam migają i nic poza tym.
    czy te wsady są ok? czy ten programator opłacało się kupić?
  • Poziom 9  
    Wrzuciłem zdjęcie do poprzedniego postu. Co do programatora, udało mi się nim przeprogramować obie kości. Jedynie problem był przy wlutowanych układach i zabawy z klipsem. 25Q32BVSIG za pomocą klipsa można było programować, 25X40BVSIG nie wykrywał klips. Wsadów jeszcze nie zdążyłem przetestować z powodu braku czasu - obie kości już mam wylutowane i przeprogramowane, zostaje tylko przylutować. Jakiś czas czekałem na lutownicę hot-air stąd te opóźnienia.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Kupiłem ten programator CH341A, fajna zabawka za śmieszne pieniądze.
    Przeprogramowałem obie kości wsadami od boro1234567 i laptop wstał :)
    Niestety wentylator cały czas chodził na maxa.
    Poszperałem jeszcze trochę i wszystko ruszyło tak jak należy po wgraniu wsadów które są w załącznikach.

Mam nadzieję że komuś się przyda.
  • Poziom 9  
    A jaki był powód chodzenia wentylatora na maxa? Nie ma żadnych problemów z ekranem (miganie itp?)? Ja w następnym tygodniu będę składał całość.
  • Spec od komputerów
    cwirek91 napisał:
    A jaki był powód chodzenia wentylatora na maxa?

ME region.
  • Poziom 10  
    Może tak to rozwinę...
    Dostałem laptopa aby przeinstalować system, zrobiłem to ale gdy komputer usypiałem to po wybudzeniu nie działała mysz i klawiatura więc nie dało się nic zrobić.
    Wyczytałem gdzieś że BIOS może być za stary, więc ściągnąłem go ze strony producenta w rozszerzeniu .exe i wykonałem update do wersji 1.25.po tej operacji laptop padł.
    Więc musiałem wgrać wsady programatorem, ponieważ przez USB i Fn+Esc nie chciało wgrać.
    Po tej kolejnej operacji wszystko wstało ale wentylator od załączenia chodził na pełnych obrotach.
    Po wgraniu wsadów które podałem wszystko chodzi jak należy. Wentylator reguluje się w zależności od obciążenia i temperatury oraz po wybudzeniu laptopa touchpad i klawiatura działa.
  • Poziom 9  
    Skorzystałem ze wsadów w poprzednich postach i ruszyło. Wszystko działa tak jak przedtem. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.