Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAS na FreeNAS + router (może PfSense) - jaki hardware?

30 Gru 2015 14:01 1794 7
  • Poziom 9  
    Witam,
    potrzebuję rozwiązanie następujące: NAS na 3-4 dyski + router LTE. Chciałbym, żeby złożony komputer służył właśnie za NAS i router z firewallem - wszystko oparte na oprogramowaniu Open Source (wstępnie wybrałem: FreeNAS i pfSense).

NAS chciałbym, żeby miał następujące możliwości:
    - 3 dyski HDD w RAID 5 lub 4 dyski w RAID 5/ 10 (myślałem o dyskach 3-4 TB od Western Digital lub Seagate). Czy wszystkie dyski powinny być identyczne (firma/model) jeśli chce RAID?
    - NAS powinien mieć typowe rozwiązania (wczytywanie danych z pendrive-a do katalogu, FTP, P2P/Torrent, itp.)
    - Dobrze jakby nie zużywał za dużo prądu ;) Fajnie byłoby go zmieścić w jakiejś obudowie ITX albo co najwyżej mini tower.
    - streaming video do telewizora - nie wiem co będzie najlepszym rozwiązaniem? Myślałem o DLNA, większość nowych TV już to ma. Czy inne rozwiązanie będzie lepsze? Dodam, że TV będzie kupiony na wiosnę. Na razie FullHD, 4K to melodia przyszłości. Nie wiem jeszcze czy TV będzie miał Ethernet, ale raczej nie.
    - chciałbym mieć możliwość udostępnienia w sieci: drukarki/skanera (urządzenie wielofunkcyjne), pendriveów czy zewnętrznych dysków, itp.

Router miałby pełnić funkcje:
    - dostęp do sieci po LTE (modem z anteną zew.) z firewallem pfSense
    - nie zdecydowałem czy będzie na wyjściu WiFi czy po kablu, ale chce podłączyć 2 komputery, rzadziej 3-4, max. 5 urządzeń (wliczając w to komputery, TV tablet/komórkę). Pewnie zdecyduje się na jedno i drugie - czyli LAN + WIFI.

Jaką płytę kupić? Dual Core czy QuadCore? Jaki procesor?

Myślałem o platformie ITX (np. Celeron czy Pentium), ale jeśli trzeba coś mocniejszego, to pomyśle np. o Core i3 na 1155.

4GB RAM wystarczą?

Na dysk "systemowy" pomyślałem, że wezmę SSD o pojemności ok. 60 GB.

Jakie pozostałe podzespoły kupić? W tym akcesoria sieciowe?

Chciałbym, żeby zestaw chodził sprawnie (tj. szybko). Chcę uniknąć sytuacji, że przy podłączeniu dodatkowego urządzenia do sieci spadną mocno transfery czy obraz na TV będzie przerywał....

Dziękuje za wszelkie uwagi i sugestie!!
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Hej,

Ja swojego FreeNASa skladalem miesiąc temu, wykorzystałem do tego celu:
    Asrock qc5000-itx/ph ze wzgledu na wymiary, 4x cpu 1.5ghz i 4xsataIII
    8GB RAM - mysle ze 4 tez by wystarczylo, chociaz czytalem ze ZFS lubi miec 1TBhdd = 1GB RAM
    na systemowy hdd wzialem ssd 128gb - lepiej wiecej przy znikomej roznicy w cenie
    3x 2tb seagate
    obudowa inter tech sc-4100

zaluje teraz ze:
    - nie kupilem 3x 4TB
    - karta sieciowa nie ciagnie pelnego gbps (ledwie 600mbps), bede kupowac inna karte sieciowa na PCI-e

przy oblozeniu transkodowania filmow na urzadzenia mobilne żre mi 45-50W

Jako router w domu sluzy mi mikrotik rb951g-2hnd

Na twoim miejscu zacząłbym od obudowy. Wtedy narzucasz sobie wymiar płyty głównej, CPU. Dalej już z górki. Ilość dostępnych SATA, portów rozszerzeń.

Z tego co widzę bez wirtualizacji nie posadzisz na jednej maszynie FreeNAS + pfSense.
  • Poziom 9  
    Dzięki za (p)odpowiedź!

Właśnie o czymś takim myślałem. 8 GB - OK, niektóre ITX dają mozliwość włożenia 16 GB :) SSD myślałem o 60-tce ze względu na cenę, 120/128 o stówkę droższe :)

Fajna obudowa ta sc 4100 (dość droga jak na ITX, ale fajna bo oferuje 4+1 kieszeni na dyski. Akurat).

Uważasz, że w takim przypadku lepiej mieć router osobno? Tj. jako kolejne urządzenie poza NAS-em? Czy ten Microtik ma w miarę dobry firewall?? Z tego co pamiętam można im chyba wgrać alternatywne oprogramowanie?

Cytat:
    Z tego co widzę bez wirtualizacji nie posadzisz na jednej maszynie FreeNAS + pfSense.

Nie rozumiem, jak by miało to wyglądać?

Gospodarzem jest np. jakiś linux (np. Ubuntu server) i FreeNAS oraz pfSense chodzą jako goście? Chyba trochę to kłopotliwe i dość trudne do skonfigurowania.

Wtedy musiałbym chyba pokusić się o i3 i i5 żeby mieć pełną wirtualizację z VT-x, VT-d,...
  • Poziom 31  
    Zacznijmy od tego, że FreeNAS i pfSense łączy FreeBSD jako system bazowy. Więc na upartego można by zainstalować jedno z nich i z linii komend uzupełnić drugim - chociaż wiem, GUI czasem jest fajnie mieć. Wtedy masz all-in-one.

Tylko popatrz ile takie płyty kosztuja :) Chociaż może coś pomieszałem.

Ja wybierając obudowę chciałem mieć koniecznie z HotSwapem i Backplanem. Czyli szybki dostęp do dysków. Inną obudowę jaką rozważałem był Fractal design 304, brak szufladek ale opcja na 6 dysków. ale wchodzi normalny ATXowy zasilacz.

PS. Właśnie patrze na specyfikację mojej płyty. Max 32GB RAM :)
  • Poziom 9  
    32 GB to może przesada na NAS, ale chyba z mniej niż 8 się nie będe wygłupiał. Pytałem o 4 GB bo w szufladzie mam płytę z AMD, która właśnie ma obsadzone 4 gigsy.

Pisałeś o GUI, ale rozumiem, "oglądasz" je w urządzeniach klienckich (przez sieć) w przeglądarce?

Jak się sprawuje FreeNAS w praktyce? (na razie moja wiedza o nim jest zerowa, przejrzałem tylko screeny i jeden film na Youtube).

Teraz sprawdziłem ceny i widzę, że SSD staniały (w odróżnieniu od innych podzespołów, które zdrożały ostatnio), więc taki 120-128 GB pójdzie na systemowy.
  • Poziom 31  
    jak sie sprawuje ?

używam go głównie jako zasobu sieciowego. tutaj po kablu osiągam zapis odczyt rzędu 65MB/s, chcę wsadzić inną kartę sieciową gdyż wierzę, że zwiększy to transfer w okolice 100MB/s

uzywam go jako chmury - owncloud, bez zastrzezen. pliki się synchronizuja i zawsze są pod ręką

używam go jako Plex Media Server - nie zmęczył się gdy 4 użytkowników jednocześnie oglądało różne filmy

GUI jak to GUI, Graphical User Interface. Tak do zarzadzania FreeNASem korzystasz z przeglądarki (zresztą jak to pokazane jest na filmach)

Ja za swojego SSD 128GB zapłaciłem 190pln (ale to nie jest górna półka 500/500)
  • Specjalista Sieci, Internet
    przeqpiciel napisał:
    po kablu osiągam zapis odczyt rzędu 65MB/s, chcę wsadzić inną kartę sieciową gdyż wierzę, że zwiększy to transfer w okolice 100MB/s

Ja polecam Intela serwerowego na 2 porty rj45: allegro oferta nr 5746794631.
  • Poziom 31  
    KOCUREK1970 napisał:
    przeqpiciel napisał:
    po kablu osiągam zapis odczyt rzędu 65MB/s, chcę wsadzić inną kartę sieciową gdyż wierzę, że zwiększy to transfer w okolice 100MB/s

Ja polecam Intela serwerowego na 2 porty rj45: allegro oferta nr 5746794631.

Właśnie zastanawiałem się nad czymś ze stajni Intela bądź Broadcom BCM95709 (też dwa porty)