Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z zasilaczem .......

Lecho1 14 Jun 2005 23:43 1992 14
Termopasty
    Lecho1
    Level 11  
    Mam taki problem spalilem sobie zasilacz. Nie zwrucilem uwagi ze przeloncznik seciowy 115 na 230 V był przelonczony na 115 ,wlaczylem zasilacz i bum!!! Teraz nie wiem co jest spalone jedyna zecza ktora ma widoczne uszkodzenia to jest TH1 zdjecie nizej .Sprawdzilem w zasilaczu mostek prostowniczy kondensatory i filtr wszystko wydaje sie byc sprawne .Rezystancia wejscia sieciowego wynosi 230K ohm,po wlaczeniu go do zasilania wysadza korki , w zasilaczu juz teraz nic nie szcela. Podejzewam ze moga byc spalone tranzystory impulsowe ktore sa zaraz za kondensatorami ale niechce sam kombinowac dlatego prosze o pomoc!
  • Termopasty
    k4be
    Level 31  
    1. utnij/odlutuj przewody od przełącznika napięcia
    2. wylutuj mostek i klucze, sprawdź czy nie zwarte
    3. sprawdź, czy rezystory o małych wartościach na pierwotnej nie są przerwane

Dodano po 55 [sekundy]:

... i wymień ten termistor ze zdjęcia (wcześniej nie było foto widoczne)
  • Termopasty
    Lecho1
    Level 11  
    A co to jest to na zdjeciu co mi wysadziło bo nie moge tego zidentyfikowac??? O jakie klucze chodzi? Dobra to teraz to juz wiem co to jest ale nie wiem jakie ma parametry?
  • Helpful post
    k4be
    Level 31  
    klucze - tranzystory mocy (powinny być 3)
    ten element to termistor - weź dowolny z innego zasilacza (czasem są zielone nie czarne :))

Dodano po 2 [minuty]:

i zapomniałem o najważniejszym: zasilacz włączaj do sieci przez żarówkę 40W !!!!
    Lecho1
    Level 11  
    Ok dzieki zaraz sprzwdze tranzystory ,mostek juz patrzylem nie jest zwarty ,nawet bezpiecznik jest caly ,chociaz on akurat mugl by sie spalic i uratowac reszte:/

Dodano po 12 [minuty]:

Jeden sprawdzilem 2SC2625 sprawdzilem przewodzi w karzda strone jest spalony!
    ankuch
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A może napiszesz jakie są te dwa pozostałe tranzystory :?:
    Nie szukaj wróżki, jeśli będziesz tak oszczędny w słowa.
    k4be
    Level 31  
    jeszcze posprawdzaj rezystorki, wymień ten tranzystor (co do pozostałych - musisz być na 100% pewny że są dobre!) i testuj z żarówką...
    Lecho1
    Level 11  
    Jezeli sie nie myle to sa chyba 2 te kluczujace tylko sa w tym zasilaczu i obydwa sa spalone przewodza w obie strony zaraz poszukam w starych zasilaczach moze cos znajde a jak nie to bede musial kupic :(( Ciekawe ile to moze kosztowac.

Dodano po 2 [minuty]:

sa chyba tylko dwa kluczujace wiekszej mocy sa to 2SC2625 i obydwa sa spalone1
    k4be
    Level 31  
    powinien być trzeci, inny, od przetwornicy standby (najczęściej na tym samym radiatorze albo gdzieś blisko) - też sprawdzić!
    jankolo
    lecho1, czy w momencie, w którym spaliłeś sobie zasilacz, był on podłaczony do komputera? Jeżeli tak, to zastanów się, czy przypadkiem nie zostało zniszczone "conieco" poza zasilaczem?
  • Helpful post
    ankuch
    Lecho1 wrote:
    Jezeli się nie myle to sa chyba 2 te kluczujace tylko sa w tym zasilaczu i obydwa sa spalone przewodza w obie strony zaraz poszukam w starych zasilaczach moze cos znajde a jak nie to bede musial kupic :(( Ciekawe ile to moze kosztowac.

Tak, to są tranzystory przetwornicy głównej. Mają wiele zamienników, najpopularniejszymi są MJE13007 lub jak kto woli KSE13007.
    Ale to nie wszystko, powinien być jeszcze jeden tranzystor mocy pracujący w przetwornicy ST-BY (jeśli to MOSFET nie musi być na radiatorze).
    Jednym słowem musisz sprawdzić wszystkie elementy strony pierwotnej. Najprawdopodobniej na tych tranzystorach się nie skończyło.
    Lecho1
    Level 11  
    Byl podlaczony ale komputer dzila nic mu nie jest nie wiem czy jest sens naprawy tego zasilacza ile moga kosztowac te tranzystory ?? Jest i ten trzeci przy tych malych przetwornicach K 18 21 jak sie nie myle .Do tych 2SC niema jkis zamienikow?

Na jakie napiecie moga byc te diody zenera co sa kolo przetwornic?

Dzis to juz ide spac bo nawet cyna mi sie skonczyla:( jutro pokombinuje i zorietuje sie czy naprawa mi sie oplaca bo pewnie połowa zasilacza poleciala.
    ankuch
    2SC2625 :arrow:
    2SC2335, 2SC4106, 2SC3039, 2SC4242, MJE13007 i wiele innych.
    Cena: 3-4 zł/szt.

W standby
    MOSFET 2SK1821 :arrow:
    STP2N60
    ankuch
    Zenerka to tam bedzie raczej tylko jedna przy MOSFECIE w ST-BY. Pozostałe z tych małych to 1N4148 (te też sprawdź).
    Zenerka na płycie jest zwykle znakowana np. ZD1. Jeśli nie wyparowała, wylutuj ją i pod lupą powinno się dać odczytać jej wartość.