Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symbisa - najpotężniejszy(?) układ IoT świata.

ghost666 30 Gru 2015 15:29 7275 6
 • Symbisa - najpotężniejszy(?) układ IoT świata.
  Symbisa to rewolucyjne urządzenie Internetu Rzeczy (IoT), które pozwala na zdalne lokalizowanie położenia, oświetlenia, temperatury, wilgotności i ruchu w czasie zaledwie minut. Przyjazny użytkownikowi interfejs został zaprojektowany specjalnie po to, aby umożliwić korzystanie z IoT wszystkim użytkownikom, nawet tym, którzy nie umieją programować. Dzięki połączeniu wielu sensorów i Twojej wyobraźni z tym układem wszystko jest możliwe.

  Symbisa pozwala na monitorowanie wielu rzeczy dookoła nas, dzięki czemu nasze życie może być spokojniejsze - nie musimy zaprzątać sobie głowy pewnymi sprawami. Cokolwiek jest Twoim zmartwieniem czy problemem albo życzeniem, Symbisa może pomóc Ci w tej kwestii i dostarczyć odpowiednie rozwiązanie. Symbisa to doskonałe urządzenie monitorujące, zapewniające ciągły dostęp do pięciu wbudowanych sensorów - nie np. tylko jednego, jak w wielu prostszych sensorach IoT.

  Za opracowanie Symbisa odpowiedzialna jest firma Hanhaa, brytyjski start-up, projektujący układy elektroniczne. Układ ten jest jednym z pierwszych komercyjnych produktów opartych o mikrokontroelr Intel® Quark™ D2000. Motywacją do stworzenia tego układu była chęć monitorowania przesyłek, rozsyłanych przez firmę na cały świat. Przesyłki, co czasami się zdarza, gubiły się, spóźniały się etc. a żadne gotowe rozwiązanie obecne na rynku nie adresowało tej kwestii. Dlatego specjaliści z firmy Hanhaa podjęli się rozwiązania tej kwestii samodzielnie.

  Co można zrobić z Symbisa?

  Z Symbisa dokonać można prawie wszystkiego. System wyposażony jest w pięć sensorów, umożliwiających pomiar wilgotności, temperatury, ruchu (przyspieszenia) natężenia oświetlenia oraz pozycji (GPS). Z sensorów tych można korzystać w dowolny sposób.

  Wykorzystując Symbisa możemy zadbać o to co dla nas, cenne i monitorować środowisko otaczające nas czy naszych najbliższych w sposób dotychczasowo niespotykany.  Przykładowe aplikacje

  Monitoruj swoje rzeczy - nie możesz znaleźć bagażu na lotnisku? Wyśledzisz jego pozycję z wykorzystaniem smartfona w kilka sekund.

  Sztuka jest cenna - malujesz? a może posiadasz cenną rzeźbę? Możesz śledzić jej losy i warunki transportu, gdy nadajesz je kurierem.

  Sprawdź co w domu - Symbisa może monitorować stan Twojego mieszkania, gdy Ty jesteś na przykład na wakacjach.

  Monitoruj uprawianie sportów - trenujesz do triathlonu? śledź ile kilometrów pokonujesz na rowerze, mocując Symbisa do roweru,

  Ciągle poza domem? - uspokój swoich rodziców informacjami o pogodzie i lokalizacji, albo śledź swoją trasę na wypadek, gdybyś się zgubił.

  Ucz! - możesz uczyć swoich studentów albo własne dzieci - wykorzystaj dane z Symbisa do nauki fizyki czy innych przedmiotów.

  Monitoruj rośliny w ogrodzie - czujnik wilgotności i natężenia oświetlenia sprawdzą, czy Twoja roślinka otrzymuje dostateczną ilość światłą i wody.

  Martwisz się o rodzinę? - monitoruj miejsce pobytu swoich dziadków lub dzieci. Dodatkowo możesz też monitorować ich otoczenie, aby móc zrelaksować się, wiedząc, że są bezpieczni.

  Super, ale ja nie umiem programować...

  Nie musisz! Otwórz pudełko z modułem, a prosty program pozwoli Ci skonstruować aplikację, korzystając z funkcji przeciągnij i upuść. Symbisa jest bardzo prosta w konfiguracji i zarządzaniu - nie musisz mieć żadnych technicznych zdolności. Sprzętowa strona układu jest w pełni zintegrowana, musisz podłączyć tylko baterię a system uruchomi się sam. Nie trzeba konfigurować połączenia czy przycisków.

  Do układu dołączone jest przyjazne środowisko, pozwalające na dowolną kontrolę nad danymi z pięciu sensorów, co pozwala na śledzenie ich pomiarów w dowolny sposób. Wystarczy tylko przeciągnąć i upuścić ikony sensorów jakie chcemy użyć w programie, konfiguracyjnym, aby utworzyć oprogramowanie. Nawet z poziomu tabletu czy telefonu możemy konfigurować działanie sensorów, sposób ich odczytu oraz poziomy przy których mają one wysyłać informacje do nas. Dodatkowo przygotowano zestawy ustawień fabrycznych, pozwalające od razu realizować pewne określone zadania.

  Układ nie potrzebuje do działania karty SIM. W Symbisa wbudowano czterozakresowy układ GSM 2G z kartą SIM nowej generacji. Transmisja 2G to najpopularniejszy obecnie standard przesyłu danych w sieci GSM.

  Dalsze możliwości

  Symbisa pozwala na pełną kontrolę nad kodem i sprzętem układu. System Symbisa integruje sprzęt, usługi i wsparcie w jedno, które dostarczane jest do finalnego użytkownika, chcącego wejść w świat Internetu Rzeczy i zmienić swoje otoczenie, wszystko w ciągu kilku minut. Do układu dodano slot rozszerzeń, pozwalający na dodanie do układu dodatkowych możliwości - nowych sensorów, aktuatorów czy modułów radiowych. Autorzy projektu współpracują z wiodącymi producentami sensorów, aby umożliwić integrację systemu z kolejnymi ich rodzajami. Planowane jest wprowadzenie do sprzedaży sensorów dymu czy glukometrów.

  Abu umożliwić interakcję z użytkownikiem do modułu dodać można buzzer i przycisk, do którego dynamicznie przyporządkowywać można różne funkcje. Można na przykład sprawdzać obecność człowieka - po usłyszeniu dźwięku buzzera ma on nacisnąć przycisk. Do Symbisa dodać można wyświetlacz wykonany w technologii e-ink o przekątnej 2,9". Wysyłać na niego można wiadomości tekstowe itp. Taka funkcjonalność nie wymaga żadnych innych urządzeń, wystarczy sama Symbisa.

  Dodatkowo autorzy projektu planują dodanie opartego na chmurze systemu zarządzania projektem, podobnego do języka Scratch. Wykorzystując telefon lub tablet programować będzie można działanie modułu wykorzystując opcję przeciągnij i upuść. Tworzyć w ten sposób można sekwencje działania układu czy całe programy dla Symbisa, umożliwiające monitorowanie. Zapisać je można jako API w module, w innych systemach lub odtwarzać np. z Excela.

  Koszty eksploatacji

  Nie ma nic za darmo, konieczne jest ponoszenie pewnych kosztów związanych z eksploatacją modułu. Autorzy projektu podeszli do tego bardzo kreatywnie i nowatorsko - nie płaci się za łącze czy za pasmo, a za konkretne jego wykorzystanie, to jest przesłanie informacji o zdarzeniu, lub inny kontakt z urządzeniem. Każde takie zdarzenie wiąże się z bardzo małą opłatą, ale poza nią nie interesują nas koszty utrzymania łącza etc. Nie musimy martwić się też roamingiem czy tym z jakiej sieci korzystamy - opłata za wysłanie jednego zdarzenia jest stała i wynika z naszej taryfy.

  W tabelce poniżej zebrano koszty różnych taryf oraz przybliżoną ilość zdarzeń na godzinę, jakie możemy w ramach tej taryfy zrealizować. Rozliczanie w ten sposób jest o wiele wygodniejsze i łatwiejsze do roz0planowania, niż korzystanie z klasycznych płatności za łącze.

  Ilość wydarzeńMiesięczny koszt [GBP]Przybliżona liczba wydarzeń na godzinę w miesięcu
  100021
  300044
  500066
  10000812


  Dodatkowo, oprócz kosztów samej transmisji, liczyć musimy się z następującymi kosztami:

  * 1,5 GBP miesięcznie za utrzymanie łącza
  * Jednorazowa opłata aktywacyjna 1,5 GBP
  * Koszt samego urządzenia - zaczyna się od 40 GBP.

  Symbisa - najpotężniejszy(?) układ IoT świata.
  PlanyPlany przewidują rozpoczęcie produkcji układów, gdy tylko zakończy się kampania na Kickstarterze. Celem jest wprowadzenie do szerszej sprzedaży modułów Symbisa w 2017 roku. Urządzenie prezentowane będzie także na klasycznych targach w Europie i poza nią. W 2016 roku urządzenie prezentowane będzie na Mobile World Congress w Barcelonie i na Embedded World w Niemczech.

  Źródło: https://www.kickstarter.com/projects/257830083/internet-of-things-go-live-in-minutes-with-symbisa?ref=discovery

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9749 postów o ocenie 7917, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  landy13
  Poziom 29  
  ghost666 napisał:
  Autorzy projektu podeszli do tego bardzo kreatywnie i nowatorsko - nie płaci się za łącze czy za pasmo
  A już kawałek dalej:
  ghost666 napisał:
  musimy się z następującymi kosztami:

  * 1,5 GBP miesięcznie za utrzymanie łącza


  Nie mogę tego zrozumieć. Czy jestem za tępy? Czy też tępi powinni być odbiorcy tej reklamy?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  hazet
  Poziom 26  
  Widziałeś coś za darmo na tym świecie :| W myśl powiedzenia, że " ... za darmo to boli gardło".
 • #4
  zgierzman
  Poziom 26  
  ghost666 napisał:
  żadne gotowe rozwiązanie obecne na rynku nie adresowało tej kwestii
  ghost666 napisał:
  w sposób dotychczasowo niespotykany

  I wiele innych takich kwiatków. Co to w ogóle znaczy, że rozwiązanie nie adresowało kwestii?
  Tłumacz miał chyba kiepski dzień, albo to google translator tłumaczył.
 • #6
  Matheu
  Poziom 21  
  ghost666 napisał:
  Dzięki połączeniu wielu sensorów i Twojej wyobraźni z tym układem wszystko jest możliwe.
  Mam sporą wyobraźnię, ale dla mnie to brzmi jak marketingowy bekot...

  ghost666 napisał:
  Cokolwiek jest Twoim zmartwieniem czy problemem albo życzeniem, Symbisa może pomóc Ci w tej kwestii i dostarczyć odpowiednie rozwiązanie.
  Martwi mnie bezrefleksyjne przekazywanie informacji prasowych. To, że na stronie jakiejś firmy jej rzecznik prasowy/ spec od marketingu napisał COŚ, to nie znaczy, że na forum technicznym należy to bezmyślnie kopiować.

  Link
  (link do materiałów zewnętrznych)