Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka bez wejścia USB - Programowanie

JacobD3 30 Gru 2015 18:14 912 12
  • #1 30 Gru 2015 18:14
    JacobD3
    Poziom 5  

Witam, chciałbym zrobić płytkę do programowania, którą kiedyś tam jak się nauczę większości chciałbym sprzedać. Rzecz w tym że nie chciałbym sprzedawać jej razem z wejściem do programowania. Tylko programuje mikroprocesor, wsadzam do płytki bez wejść i działa. Moje pytanie jest takie, co jest mi potrzebne do zaprogramowania mikroprocesora, sam programator czy coś jeszcze?

0 12
  • Semicon
  • Pomocny post
    #2 30 Gru 2015 18:39
    Franio2000
    Poziom 13  

Do zaprogramowania procesora wystarczy sam programator i program (na komputerze) za pomocą którego wgrasz program. Ja często jak robię jakieś urządzenie które nie będzie wymagało częstej zmiany softu to nie daje złączki do programowania w urządzeniu. Procesor programuje na płytce stykowej za pomocą zewnętrznego programatora usbasp i przekładam do urządzenia docelowego.

0
  • Semicon
  • #3 30 Gru 2015 18:42
    JacobD3
    Poziom 5  

A gdy programuje się w usbasp to potrzebny jest bootloader?

0
  • #4 30 Gru 2015 18:52
    Franio2000
    Poziom 13  

Nie jest potrzebny jest bootloader. Sam usbasp bardzo dobrze działa z AVRDUDE, ale dla ułatwienia polecam darmową (dla niektórych procesorów) nakładke MkAvrCalculator. Można łatwo wgrać np wsad hex, ustawić fusebity itd.

0
  • #5 30 Gru 2015 18:55
    JacobD3
    Poziom 5  

To potrzebny ten BL czy nie? A co daje ten MkAvrCalculator bo nie rozumiem? :)

0
  • #6 30 Gru 2015 19:02
    Franio2000
    Poziom 13  

bootloader to taki program wgrany w procesor, który pozwala go zaprogramować przez port szeregowy ( RX TX ). Bez bootloadera można zaprogramować przez SPI (MISO MOSI SCK). MkAvrCalculator jest nakładką na program AVRDUDE, która ułatwia obsługę procesora za pomocą komputera np wgranie wsadu hex, ustawienie fusebitów.

0
  • #7 30 Gru 2015 19:09
    JacobD3
    Poziom 5  

Czyli moge kupić atmege8 bez bootloadera jak programuje przez usbasp?

0
  • #8 30 Gru 2015 19:29
    Franio2000
    Poziom 13  

Dokładnie tak. Atmega8 to bardzo dobry wybór, sam często go wybieram. Ostatnio zrobiłem bardzo przydatne urządzenie wg opisów z tego postu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1501377&start=0

dodatkowo jeśli masz usbasp i potrzebujesz procesora z bootloaderem (np do arduino) to za pomocą usbasp możesz wgrać bootloader

0
  • #9 30 Gru 2015 19:53
    JacobD3
    Poziom 5  

I jeszcze mam pytanie, jak mam schematy różnych urządzeń, to jak z tego zrobić już schemat do wydruku czarno biały z lustrzanym odbiciem? Bo tego nie rozumiem i np do usbasp jest gotowy schemat do wydruku?

0
  • #10 30 Gru 2015 20:04
    Franio2000
    Poziom 13  

Potrzebujesz programu EAGLE i pliku *.brd. otwierasz ten plik w programie i dajesz drukuj. Na otwartym podglądzie zaznaczasz opcje co ma być wydrukowane.
    Lustrzane odbicie robisz jak chcesz lutować elementy od strony miedzi (np smd).
    Ktoś zrobił na YT fajny kurs, na którym wyjaśnia wszystko w zrozumiały sposób, wystarczy wpisać wyszukiwarkę "kurs eagle"

0
  • #11 30 Gru 2015 20:07
    JacobD3
    Poziom 5  

A skąd mogę wziąć taki plik do usbasp?

0
  • #12 31 Gru 2015 06:24
    emarcus
    Poziom 35  

JacobD3 napisał:
    A skąd mogę wziąć taki plik do usbasp?

USBasp to programator, który winieneś raczej kupic zamiast robic we własnym zakresie. Chociaż wiele ludzi korzysta z tej opcji to jednak musą miec mozliwośc zaprogramowania dla niego tego pierwszego processora.

Widac że nie bardzo orientujesz się w temacie, więc na tym etapie zaprzestań proces planowania i zacznij coś robic. Wiele rzeczy o które tu pytasz i z pewnościa byś bez końca pytał, wyjaśnią sie same jako oczywiste w trakcie postępu rozwiązywania cwiczeń/przykładów jakiegoś wybranego kursu, niezaleznie od wybranej platformy.

Jezeli w dalszym ciągu interesujecie źródło USBasp to tu jest link:
    http://www.scienceprog.com/building-and-insta...sbasp-usb-programmer-of-avr-microcontrollers/
    albo tu:

http://hackaday.com/2010/06/03/usbasp-avr-programmer-based-on-atmega8/

e marcus

0