Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie

drzasiek 30 Gru 2015 20:13 34608 106
  • Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie
    Witam,
    Przedstawiam dziś moją 3 osiową frezarkę CNC.
    Nie ma w niej nic szczególnie pięknego, odkrywczego, nie wykazałem się też nadzwyczajną starannością :) Ale pokazać ją chciałem, ponieważ konstrukcja została w całości wykonana z wyciętych na laserze blach stalowych bez dodatkowych obróbek typu gięcie, wiercenie, gwintowanie. Nie spotkałem się do tej pory z tego typu konstrukcją, a więc może komuś się spodoba i go zainspiruje.

Pomysł na frezarkę wycinaną z blach wziął się z chęci taniego i szybkiego wykonania konstrukcji. Ponieważ nie mam znajomości ani innego sposobu taniego wejścia na zakład produkcyjny aby wykonać detale, po przemyśleniach postanowiłem, że najtańszym sposobem będzie zaprojektowanie konstrukcji w taki sposób, aby dało się wyprodukować jej detale jak najszybciej, za czym idzie niska cena. Cięcie detali z dużego arkusza blachy na laserze to operacja szybka i prosta, nie wymaga wielokrotnego mocowania, obracania a tym bardziej technologii przedprodukcyjnej. Bez znajomości i dużego przebierania w ofertach zestaw detali wyciętych z blachy 6mm zdobyłem za ok 900 zł.

Konstrukcja została zaprojektowania do skręcania za pomocą śrub M5.
    Wałki podparte fi16.
    Śruby napędowe TR10x2
    Silniki unipolarne 1.5 Nm
    Elektrowrzeciono 850W, 11000-28000rpm, zaadaptowane z frezarki do drewna, kupione dawno temu za 35zł.
    Górna blacha stołu wykonana z aluminium aby można ją było splanować.
    Pole robocze: 390x360x160
    Koszt pozostałych części(silniki, śruby, wałki, łożyska, podpory itd to około 800zł). Łączny koszt to ok 1700 zł, myślę, że to niedużo jak za frezarkę stalową, chociaż cięgle o wiele więcej niż na początku zakładałem.
    Na filmiku planowanie stołu.

Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie
    Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie
    Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie

Filmik z frezowania kołowej kieszeni.

Link

Posów 200mm/min
    zagłębienie 0,4mm (spokojnie można po więcej zbierać)
    Frez 8mm

Łożysko pasuje w otwór idealnie.

Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie

W ramach dalszych testów postanowiłem spróbować jak frezarka radzi sobie frezując stal.

Na początek z palca spróbowałem przejechać fragment stali który miałem pod ręką (reszta z budowy frezarki )

Zachęcony dobrym efektem zamontowałem to co udało mi się znaleźć bez wychodzenia z pracowni, czyli ok 6 mm grubości kuty stary hak do kaloryferów.
    Miał on bardzo nieprostopadłe ściany, jednak nie starczyło mi czasu aby go splanować. Wykonałem otwór pod łożysko 19mm (ustawiłem otwór dokładnie 19mm bez żadnych tolerancji).

Efekty frezowania:
    Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie Frezarka CNC - trochę inna niż wszystkie

Otworu nie szlifowałem niczym po frezowaniu, Jedynie papierem ściernym krawędzie.

Łożysko po nasmarowaniu i potraktowaniu w imadle wchodzi na mocny wcisk.

I kiepskiej jakości filmik:

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Specjalizuje się w: avr, arm embedded systems
    drzasiek napisał 2198 postów o ocenie 3082, pomógł 106 razy. Jest z nami od 2009 roku.
  • Computer Controls
    mick
    Poziom 15  
    Rewelacja!
    Takie części można by sprzedawać w komplecie do samodzielnego składania.
    Pewnie nie jeden by się skusił :)
    Zapodaj jakiś filmik z frezowania czegoś bardziej wymagającego.
    tatanka
    Poziom 20  
    Rewelacja.
    Ile ważą same blaszki :?:
    Samo wycinanie kosztowało 900zł :?:
    ( blacha pewnie z 20 zł )
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    mick napisał:
    Rewelacja!
    Takie części można by sprzedawać w komplecie do samodzielnego składania.
    Pewnie nie jeden by się skusił :)
    Ja bym na pewno się skusił. Ogólnie to piękna robota. Ile waży cały sprzęt ?
  • Computer Controls
    konrad123456
    Poziom 15  
    Witam :) Przepiękna konstrukcja i prosta w budowie ( bez dodatkowych spawań itp. )
    Może konstruktor udostępni projekt do blach ?
    Planuje zrobić frezarkę ze sklejki wyciętej na laserku ,ale ten projekt mnie zainspirował i aż głupio by było go nie wykonać . Poza tym mam dostęp do lasera to wycięcie nie było by problemem :P
    Pozdrawiam ! :D
    waldix

Poziom 18  
    Przez ostatnich parę dni widziałem chyba kilkadziesiąt różnych frezarek, ponieważ sam od jakiegoś czasu zastanawiam się na budową własnej.
    Ten projekt jest jak dla mnie najlepszy jaki do tej pory widziałem.
    Stalowy więc mocny a do tego bez spawania w cenie 1700zł za całość. Mistrzostwo świata.
    Gdybyś udostępnił plany i namiar na firmę w której wszystko wycinałeś to od razu robię taką samą. Jedyne co bym zmienił to zamiast śrub trapezowych dałbym kulowe.
    gigipawel
    Poziom 14  
    Świetna robota konstruktorska i w wykonaniu !
    Nie pokazałeś sterowania , jakie sterowanie krokówek?

Musisz tylko w przyszłości pomyśleć o wzmocnieniu bramy i będzie dużo sztywniej.

Brawo !
    tatanka
    Poziom 20  
    Czy zamiast tych wzmacniających płaskowników nie można zastosować teowników lub ceowników :?:
    Uprościło by to konstrukcję. ( mniej wycinania i elementów )
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Wygląda w pełni profesjonalnie, gratulacje............
    Gdyby nie ten gumowy kawałek wężyka użyty na sprzęgło silnika krokowego, można mieć wrażenie że rozłożyłeś na części sprzęt dobrej firmy w celu konserwacji.

powodzenia.............
    voltbolt
    Poziom 13  
    Mi się wszystko podoba, czepię się tylko jednej rzeczy...
    Brak jakiegokolwiek zabezpieczenia antykorozyjnego blachy przed składaniem.

przy zastosowaniu chłodziwa z czasem korozja zacznie dawać się we znaki
    Spokojnie można było całość pomalować proszkowo, nie wyszło by tak drogo.
    Estetycznie wyszło by też 100/100.
    drzasiek
    Dziękuję za opinie.

1. Szalony pomysł sprzedawania zestawu do samodzielnego montażu przemknął mi przez myśl, ale zdecydowanie konstrukcja musiałaby być bardziej dopracowana, mocowania pod konkretne silniki, sterowniki, osłony śrub, wrzeciono handlowe, tak aby wysyłać kompletny zestaw. Tutaj konstrukcja jest zrobiona pod to wrzeciono które miałem, ale identycznych nowych pewnie już nie ma. Łączny koszt z elementami handlowymi pewnie by się zbliżył do 2500 zł, do tego trzeba by na tym coś zarobić, nie wiem czy za ok 3 kpln ktoś by taką frezarkę kupował, a już na pewno czy byłoby zainteresowanie warte zachodu.

2. Nie nagrałem narazie filmiku z frezowania innych elementów, póki co muszę dopracować zabudowę/osłony i koryta na chłodziwo bo frezarka stoi w mojej pracowni elektronicznej a tam nie można sobie pozwolić na latające wióra aluminium.

3. Cena blach to na pewno nie 20 zł a sporo więcej. To żelastwo waży około 70 kg. Wycenę miałem zrobioną wraz z kosztem materiału więc nie jestem w stanie podać ile kosztowała sama blacha.

4. Całego sprzętu nie zważyłem, bo nie miałem jak po złożeniu. Ale jako że nie jestem, w stanie go sam dźwignąć (wygodne w podniesieniu to nie jest) to obstawiam wagę pod 100 kg.

5. Jeśli chodzi o projekt, w zasadzie nie mam co do niego komercyjnych planów więc mógłbym go udostępnić, ale dopiero po nowym roku bo nie mam go na komputerze na którym aktualnie pracuję.

6. Sterowniki krokowe to samoróbki, wykonałem je dawno do pierwszej wersji maszyny (konstrukcja drewniana, wycinana ręcznie) która do niczego się nie nadawała :) Sterownik prosty, do silnika unipolarnego, sterowanie dwufazowe pełnokrokowe z redukcja prądu spoczynkowego, mega88, drivery mosfet i mosfety. Program to dosłownie kilka linii, do napisania w parę minut.

7. Można było oczywiście zastosować inne wzmocnienia ale na etapie projektu założyłem, że całość ma być wycięta z jednego arkusza na jednym zamocowaniu i uruchomieniu maszyny. Nie znałem możliwości firmy która mi to zrobi a tym bardziej kosztów.

8. Co do malowania, to po prostu nadałem temu kolor aby za chwilę nie świeciło rdzą. Nie mam zamiaru na tym produkcji seryjnych prowadzić więc chłodziwo nie będzie się po tym lało godzinami, czasem potrzebuję splanować radiator czy wyciąć otwory w obudowach. Z pewnością u mnie się nie nadwyręży ta maszyna.
    GanzConrad
    Poziom 22  
    Wielu myślało nad konstrukcją skręcaną z klocków lego przy pomocy jedynie śrubokręta, ale niewielu zrobiło to tak rewelacyjnie jak Ty (jak z resztą wszystkie pozostałe oscyloskopy itp.).
    Ja się naczytałem o CNC na znanym forum i zacząłem od ...organizowania warsztatu, czyli wiertarki pionowe, gwintowniki itp, itd. Jeszcze nie skończyłem zaplecza warsztatowego, a już koncepcja uległa zmianie.
    Projekt jest o wiele lepszy od wielu innych prowadzonych jako openhardware i bazujących na wycinaniu klocków laserem ze sklejki 5mm, więc jeśli zdecydowałbyś się na upublicznienie projektu, na pewno znajdą się chętni, aby dostosować go do np. mokrego chińczyka, czy standardowych długości śrub kulowych itp.
    Ad1. pomysł wcale nie jest szalony. Na alledrogo za 7kPLN schodzą "jak ciepłe bułeczki" konstrukcje daleko odbiegające jakością od Twojej (choćby m.in. x-carve). Tutaj większość pracy to projektowanie, odchodzi robocizna w postaci spawania, wiercenia itp, więc jest potencjał do zarobienia paru zł.
    trance123
    Poziom 21  
    Powiem tak sam bym chętnie kupił coś takiego ale np aby były warianty sama maszyna, maszyna + sterowanie itp . Dopasowanie konkretnego wrzeciona nie problem popularne chińczyki mają swoje uchwyty, wyjce kresa też i w zasadzie oprócz frezarek jak w poście te są najpopularniejsze. Większości z nas nie zależy aby taka maszyna drapała by stal z mega prędkościami ale żeby była tania i dostępna i twoja maszyna to na to odpowiedź .Gratuluję udanego projektu i naprawdę pomyśl poważnie nad jego rozwojem może znalazła by się grupa osób i koszty za wycinanie poszły by w dół.

Nie mogę naprawdę się oderwać od zdjęć . Mocowanie konkretnych silników to nie problem, defakto to już zrobiłeś standard NEMA 56. Nikt nie będzie pchał tam dużo większych silników. Śruby trapezowe 12 mm pewnie przez wysokość prowadnic i łożysk tak aby się zmieścić? Co do sprzęgieł kosztują koło 20 pln więc to nie problem je wymienić .
    Radzio M.
    Poziom 33  
    A mnie zastanawia jak długo wytrzymuje takie pseudo sprzęgło z węża? Jest na tym jakiś zauważalny poślizg?
    Ogólnie konstrukcja wykonana bardzo ładnie. ;)
    drzasiek
    W takim razie zastanowię się jeszcze nad upublicznieniem projektu :)
    Ale gdybym miał głowę do biznesu to już bym był bogaty. A jako że jestem konstruktorem a nie biznesmenem, muszę zachować swoich wiele pomysłów w kieszeń. Jakbym zaczął prowadzić firmę, to nie miałby kto konstruować :)

Nie rozumiem pytania o pracowanie śruby podczas pracy? W jaki sposób układ straci sztywność?

Śruby to 10x2, ze względu że mi pasowały do łożyska i interesował mnie skok gwintu jak najmniejszy przez co można było zastosować mniejsze silniki.

Sprzęgło z wężyka wielokrotnie jest stosowane w tego typu samoróbkach.
    Ileż to może mieć elastyczności, nawet jak się podda w zakresie 5 stopni, to przy śrubie jaką mam jest to ok 0.03mm w posuwie, od tego typu konstrukcji ze śrubą trapezową ciężko oczekiwać nawet takiej dokładności.
    morozaw
    Poziom 15  
    Pamiętaj, że zawsze możesz sobie zastrzec prawa autorskie do produkcji zarobkowej :)
    strikexp
    Poziom 27  
    Konstrukcja świetna bo stalowa i może ciąć stal. A to jest niedostępna opcja we frezarkach za 4000zł!

Gdybym tylko miał wrzeciono w tak świetnej cenie jak Ty... już by u mnie stała taka frezarka, tyle że mniejsza o 30%.
    Dobrze by było gdybyś udostepnił plany, niektórzy mają znajomych z wycinarką laserową/plazmową/wodną :)
    podlaski
    Poziom 10  
    Gdybym był Szydłem... nie... gdybym był premierem, to bym takich gości sponsorował dyskretnie.

Dodano po 5 [minuty]:

A ja szukam CNC do kopiowania kształtów z drewna... Ktoś pomoże?

Gdyby budżet był poselski, to nie byłoby sprawy. Ale nie jest.
    tatanka
    Poziom 20  
    drzasiek napisał:
    3. Cena blach to na pewno nie 20 zł a sporo więcej. To żelastwo waży około 70 kg. Wycenę miałem zrobioną wraz z kosztem materiału więc nie jestem w stanie podać ile kosztowała sama blacha.

Cena blachy to ok 5zł za kg.
    Czyli sama blacha ok 350zł, cięcie wychodzi 550zł
    qetuo1
    Poziom 14  
    Kolego tatanka cena 5zł za kilogram to cena z narzuconą juz marżą,sam pracuje w zakładzie na laserze i cena blachy St3S to 1.80 za kg +30% marży na materiale i tyle samo na całej usłudze.
    strikexp
    Poziom 27  
    Dobra to teraz kto da najlepszą cenę dostanie zamówienie na 100 kompletów od forumowiczów :D
    eurotips
    Poziom 36  
    Trzy kroki do ideału:
    1. żeliwna podstawa
    2. śruba kulowa
    3. zabezpieczenie śrub przed odkręcaniem np tym:
    FoxTech
    Poziom 20  
    Fajna koncepcja ale mam spore wątpliwości co do sztywności tej konstrukcji. Czy brama się nie ugina? Mierzyłeś to czujnikiem zegarowym?
    drzasiek
    Żeliwna podstawa w konstrukcji tego typu jest nie do wykonania bez przypadkowego materiału prawie idealnie pasującego lub dużego budżetu :)
    Śruba kulowa jak najbardziej, tylko czemu te ch...y są takie drogie? Procentowo cena tej maszyny bardzo by wzrosła.
    Szukam w myślach genialnego rozwiązania zastępującego raz na zawsze napęd śrubowy w tego typu maszynach :)
    Jeśli chodzi o kleje do gwintów to śmiem wątpić w ich skuteczność. Albo inaczej, porównałbym ich skuteczność do skuteczności leczenia Amolem :) Jak nic nie dolega to po amolu człowiek zdrów. Tak samo z klejem do gwintów, jak żadna siła nie próbuje śruby odkręcić to klej trzyma jak szalony.
    Miałem przyjemność widzieć różne obudowy urządzeń skręcane na kleju po testach na wytrząsarce. Obudowa zamocowana na gumowych amortyzatorach. W środku duże płytki ze sporą ilością elektroniki zamocowane na sztywno do obudowy, elektronika przetrwała, niemal wszystkie śruby były poluzowane. Nie jestem w stanie przytoczyć parametrów drgań i amortyzatorów ani szczegółów obudowy, ale zraziło mnie to do klejenia gwintów.

Ja skręcałem na nakrętkach samokontrujących, a z tymi mam same dobre doświadczenia. Otóż elementy zawieszenie w prawie każdym samochodzie skręcane są takimi nakrętkami, a to jest jak dla mnie wystarczający test.

Nie mierzyłem uginania bramy ponieważ nie dysponuję w domu tego typu sprzętem pomiarowym. Brama jest usztywniona z tyłu 2 wzmocnieniami o słusznej szerokości i przytwierdzona do podstawy z przodu i z tyłu na długości przekraczającej połowę podstawy.
    Zawsze takie wzmocnienio-mocowanie można zwielokrotnić.
    trance123
    Poziom 21  
    FoxTech napisał:
    Fajna koncepcja ale mam spore wątpliwości co do sztywności tej konstrukcji. Czy brama się nie ugina? Mierzyłeś to czujnikiem zegarowym?

Się zaczyna ;] Nawet jak się ugina przy stali co to zmienia w domowych warunkach ? Przecież autor pisał do czego tego używa więc taka sztywność jest aż nad to.
    eurotips
    Poziom 36  
    trance123 napisał:
    FoxTech napisał:

Się zaczyna ;] Nawet jak się ugina przy stali co to zmienia w domowych warunkach ? Przecież autor pisał do czego tego używa więc taka sztywność jest aż nad to.

Każdy wpis wnosi tu coś nowego, konstrukcja typowa zrobiona z profili nie wywołałaby tak dużego zainteresowania tym bardziej że kolega sam przyznaje że jest lepszym elektronikiem niż mechanikiem.
    Konstrukcje skręcane rzadko stosuje się w budowie maszyn, może się okazać że docelowo to jednak trzeba będzie co nieco pospawać.
    strikexp
    Poziom 27  
    Panowie nie przesadzajmy z wymaganiami, autor przecież zaznaczył na początku że miało być tanio!
    Ja to bym jeszcze obniżył cenę kupując silniki na aliexpress, a zasilanie robiąc samemu z zasilacza ATX.
    Czekam z niecierpliwością na plany bo bardzo realnie widzę samodzielna konstrukcję nieco mniejszej wersji.

Swoja drogą cięcie laserem wcale nie jest tanie, niedawno badałem temat. Okazało sie że laser się przepala po pewny mczasie a nowy kosztuje bardzo konkretne pieniądze. Dlatego aż tyle liczą za wycinanie laserem.
    Przy materiale w postaci zwykłej taniej stali, może warto zainteresować się innymi sposobami cięcia. Co z tego że kilka kilo stali więcej się utnie, skoro jak pokazał ktoś wyżej, to jest i tak tylko 1/3 kosztu.
    FoxTech
    Poziom 20  
    Każda zbudowana konstrukcja ma parametry które ją charakteryzują.
    Budując zasilacz laboratoryjny po jego ukończeniu chcemy znać przynajmniej zakres napięć i wydajność prądową, raczej nikt nie zadowala się stwierdzeniem typu"pociągnie silnik od wycieraczek więc w zupełności spełnia moje wymagania bo zajmuję się głównie cyfrówką".
    W przypadku frezarki podstawowym parametrem jest sztywność ramy. Na wiotkiej ramie cokolwiek byśmy nie zmienili na bardziej precyzyjne śruby, prowadnice, wrzeciono to nasza robota pójdzie w gwizdek kiedy rama trzęsie się jak galareta.
    I tu dochodzimy do kwestii kluczowej: kolega zbudował swoją ramę w sposób innowacyjny. Warto było by wiedzieć co ona "może" Być może ktoś zechce powtórzyć tą konstrukcję w innych gabarytach, warto wiedzieć czego się po niej można spodziewać.

PS. W budżecie 1700zł nie widziałem niczego lepiej wykonanego.