Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palmtop do nawigacji GPS

15 Cze 2005 00:10 2472 10
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Chce kupic palmtopa ktory pomoze mi poruszac sie samochodem (ew motocyklem) i mam pare pytan:

1. Jakie musi miec parametrzy sprzetowe zeby mogl bez problemu obslugiwac mape europy(zachodniej+Polska)? Nie mam pojecia czy wystarczy 266-300mhz czy trzeba wiecej.
    2. Jakie formy polecacie? (konkretne modele)
    3. Czy trzeba zwrocic uwage na jakis konkretny parametr?
    4. Czy palm sprowadzony np z USA bedzie poprawnie dzialal u nas?
    5. Jakie sa oplaty zwiazane z korzystaniem z GPS-u

Z gory dziekuje za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    sam palmtop nie bedzie ci dzialal musisz albo do niego podlaczyc zew. GPSa albo zaopatrzyc sie w specjalna wersje z takim modułem sa juz dostepne za oko;o 1600 zl razem z mapa polski ktore gadaja po polsku do ciebie :) i to jest wlasciwie calkowity koszt jaki ponosi urzytkownik jezeli chcesz mape innych regionow europy to trzeba sobie ja dokupic.

300Mhz spokojnie powinna wystarczyc

z takich praktycznych uwag dotyczacych korzystania z takiego urzadzenia to :
    trzeba ba z takim urzadzeniem nauczyc si jezdzic mimo swojej nieocenionej przydatnosci moze czasami wprowadzic w bład nie mozna slepo wierzyc w to co do nas mowi szczegolnie w miescie gdzie drogi sa blisko siebie jest pełno roznych uliczek Ciekawym przykładem jest np jazda z takim urzadzeniem w nocy gdy widocznosc jest ograniczona ty jestes na wiadukcie a pod toba jest droga na ktora masz wjechac urzadzenie to zasygnalizuje ze np masz skrecic w lewo ale nie zawsze musi istniec taki zjazd:) coprawda jest opcja automatycznego wytyczenia nowej trasy ale nie zmienia to faktu ze nawet z GPS-em czasami mozna nadrobic kilka kilometrow:) ale mimo wszystko i tak jest to nieocenione urzadzenie w terenie ktorego nie znamy
    czyli taki z zegrarem 300mhz spokojnie poradzi sobie z mapa europy? W sumie moge kupic szybszy ale po co placic wiecej jesli tanszy tez sobie poradzi
  • Poziom 33  
    Zwróć uwagę jeszcze na jedną ważną rzecz. Kupując Palmtopa upewnij się, czy ma on dodatkową baterię podtrzymującą pamięć. Spotkałem się z takim urządzeniem z wbudowanym odbionikiem GPS - to był Acer chyba N35, który nie posiada takiej dodatkowej baterii. Efekt tego jest taki, że jeśli dłużej poleży lub rozładuje się bateria, to często można utracić dane. Faktem jest, że można w takim urządzeniu ustawić automatyczny backup danych jeśli naładowanie baterii spadnie poniżej 30 %. Jednak mimo wszystko jest to bardzo niewygodne. Na takie właśnie urządzenie naciął się mój klient, ale to był jego świadomy wybór i żadne argumenty do niego nie przemawiały :D

Co do wymagń odnośnie nawigacji i programu. W tych urządzeniach niezbędna jest dodatkowa karta pamięci, na której instalujesz mapy. Tak więc upewnij się, czy będzie wolne gniazdo karty pamięci przy jednoczesnym włączonym odbiorniku GPS. Zwracam na to uwagę, bo czasami w niektórych modelach odbiornik GPS podłacza się właśnie w gniazdo kart pamięci (które zwykle pełni funkcje również gniazda rozszerzeń) i wówczas okazuje się, że nie bardzo jest gdzie zainstalować mapy do tej nawigacji.

Tak na marginesie - ja mam Fujitsu Siemens Pocket LOOX 420 i używam go do wszystkiego: do nawigacji, do internetu, do odbierania i wysyłania maili, jako organizer itp. Bardzo jest praktyczny i sobie go chwale. Odbiornik GPS zewnętrzny podłaczam do niego poprzez Bluetooth i chodzi bez problemu.
    Czy mozna wgrac program do nawigacji satelitarnej automapa xl oraz destinator 3 do zwyklego laptopa (z odbiornikiem gps)
  • Poziom 18  
    witam !
    spróbij MIO 164 - stosunkowo prosty i tani. Zaleta jest to, że odbiornik GPS jest wmontowany fabrycznie - unikniesz plątaniny kabli. Jest do niego sporo akcesoriów. Przy zakupie musisz (niestety) zakupic dodatkowa karte pamięci .
    pszemeq
    Slyszalem ze palmy z wbudowanym odbiornikiem GPS kiepsko odbieraja sygnal z satelit i lepiej dokupic osobny odbiornik na bluetooth ktory rzuca sie pod szybe. A co wo w.w. programow to czy na PC potrzebne sa jakies specjalne wersje czy to co kupie na palma bedzie dalo sie od razu wgrac na zwyklego laptopa? Chyba lepiej kupic laptopa bo niewiele trzeba dolozyc a mozliwosci sa znacznie wieksze.
  • Poziom 33  
    Osobiście używam odbiornika GPS na BT. Miałem jednak okazję testować takiego z wbudowanym odbiornikiem i musze przyznać, że dokładność tego drugiego pozostawiała wiele do życzenia.

Co do programó, to Automapę możesz aktywować albo na PC albo na Palmtopa. Z tym, że jeśli aktywujesz na jedno urządzenie, to później tego nie zmienisz. Przynajmniej tak mi sie wydaje - nie próbowałem nigdy instalować na PC mimo, że przy instalacji jest taki wybór.

Na koniec dodam, że próbowałem jeździć samochodem i nawigować laptopem i z doświadczenia wiem, że jest to mało wygodne, a wrecz uciążliwe. Palmtopa wrzucam na specjalny uchwyt, odbiornik GPS na BT za szybe i jedzie się bardzo wygodnie i co ważne jest to dość ergonomiczne rozwiązanie.
    Wie w koncu kupilem
    HP iPAQ hx2490
    oraz GPS
    GlobalSat BT-338
    i gra gitara:D