Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

przemek704 30 Gru 2015 20:57 8361 22
  • Witam Wszystkich!
    kilka lat temu wymyśliłem sobie, że zrobię zdalnie sterowanego robota, no i powoli zacząłem wprowadzać ten pomysł w życie, po drodze było mnóstwo przeróbek i po jakichś dwóch latach projekt zyskał chyba zamierzony wygląd.
    Robot dostał na imię Franek i chyba wszyscy widzą, że był wzorowany na Johnnym 5 :-), jest urządzeniem zdalnie sterowanym zasilanymi akumulatorami żelowymi, udało mi się go kilka razy użyć w celach zarobkowych ale nie mam czasu na to by zająć się tym bardziej na poważnie (praca zawodowa, rodzina i z tego robi się brak czasu na znalezienie klientów na takie usługi). Podstawowe funkcje Franka to:
    - potrafi jeździć
    - potrafi mówić tzn odtwarzać pliki w formacie mp3
    - rusza głową (góra-dół, prawo-lewo)
    - rusza ręką w której może mieć umieszczone gadżety reklamowe lub ulotki
    - w przedniej i tylnej części znajdują się wyświetlacze led na których wyświetlane mogą być teksty
    - w przedniej dolnej części znajduje się ramka w której może być umieszczony plakat reklamowy w formacie A3
    - robot może mieć zamontowaną chorągiewkę w której także może być umieszczony plakat w formacie A5

Miałem możliwość wykorzystania tego robota przy akcjach promocyjnych i robi naprawdę spore wrażenie na osobach które spotykają go na swojej drodze a na dzieciach to już całkiem szał :-)

Zamieszczam kilka przykładowych zdjęć, może też uda mi się w późniejszym terminie zamieścić jakiś film jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć Franka w akcji :-).

Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 30 Gru 2015 21:18
    Christophorus
    Poziom 42  

Moim zdaniem panel z wyświetlaczem LED jest zamontowany zbyt nisko. Według mnie optymalna jego wysokość to nad lub pod głośnikami. Przydało by się więcej informacji na temat konstrukcji jak i zdjęć z wnętrza robota.

• Metal Work Pneumatic
  • #3 30 Gru 2015 21:57
    przemek704
    Poziom 9  

Panel led ma regulowany kąt tak więc można go dostosować do aktualnych warunków, można też zmieniać prędkość przewijania napisów, gdy umieszczony był wyżej ze względu na swoje wymiary zakłóciłby wygląd i sylwetkę robota, zastosowanie mniejszego wyświetlacza led sprawiłoby, że wyświetlane teksty byłyby nieczytelne, postaram się zamieścić też więcej zdjęć ale dopiero za kilka dni bo w chwili obecnej bardziej szczegółowych nie posiadam

• #4 30 Gru 2015 22:22
    wzagra
    Poziom 33  

Jak robot utrzymuje stabilność? Jest to coś na zasadzie seagway'a czy jest trzecie koło?

• #5 30 Gru 2015 22:41
    shadow0013
    Poziom 34  

Fajnie pochwaliłeś się, ale mógłbyś coś więcej napisać o konstrukcji, zamieścić zdjęcia ze środka itd. itp jak przystało na opis w dziale DIY.

• #6 31 Gru 2015 07:24
    przemek704
    Poziom 9  

Zgadza się, z tyłu jest zamontowane koło. Robot napędzany jest silnikami z elektrycznego wózka inwalidzkiego, natomiast za ruchy głowy i rąk odpowiadają małe silniki elektryczne z odpowiednią przekładnią. Cały korpus robota wykonany jest z aluminium i pomalowany na srebrny kolor (by wyeliminować efekt utleniania aluminium). Jeśli chodzi o szczegółowe zdjęcia to tak jak pisałem na pewno zamieszczę, jednak robot stacjonuje w innym miejscu niż ja mieszkam i jak tylko tam pojadę to zrobię kilka zdjęć i zamieszczę

• #7 31 Gru 2015 09:36
    m.biruta
    Poziom 16  

Głowa widać wzorowana filmem "Short Circuit"

• #9 31 Gru 2015 21:53
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

przemek704 napisał:
    tak, jest zastosowane z tyłu trzecie koło. Robot napędzany jest silnikami z elektrycznego wózka inwalidzkiego, natomiast za ruchy głowy i rąk odpowiadają małe silniki elektryczne z odpowiednią przekładnią. Cały korpus robota wykonany jest z aluminium i pomalowany na srebrny kolor (by wyeliminować efekt utleniania aluminium). Jeśli chodzi o szczegółowe zdjęcia to tak jak pisałem na pewno zamieszczę, jednak robot stacjonuje w innym miejscu niż ja mieszkam i jak tylko tam pojadę to zrobię kilka zdjęć i zamieszczę

Z miłą chęcią zobaczyłbym to cudo na własne oczy, jak gdzieś będzie to napisz mi gdzie jest.
    Mógłbyś zainstalować tam kamerkę USB z mikrofonem podłączoną do małego Komputera (do zdobycia jako ,,terminal" na portalach aukcyjnych).
    Widziałem ten mały komputerek za 15zł, bierze bardzo mało prądu (8W-15W) i zasilany jest z 12V.
    W tym cacku zawarty jest dodatkowy port LPT, za pomocą którego można sterować silnikami, a system operacyjny uruchomisz z pendrive np. DSL Linux, Tiny Core Linux i FreeBSD.
    Możliwości rozbudowy jest naprawdę wiele :D

• #11 01 Sty 2016 18:51
    TheDaroo
    Poziom 10  

Lublin? A gdzie dokładnie bo chętnie bym go zobaczył.

• #12 01 Sty 2016 19:12
    przemek704
    Poziom 9  

Już nie mieszkam w Lublinie ale w dalszym ciągu w województwie lubelskim. Prawdopodobnie robot będzie na najbliższych targach rolniczych ale to dopiero w marcu. W tym momencie nie mam żadnych zaplanowanych zleceń bo nie mam czasu się tym zająć na poważnie. Pracuje w całkiem innej branży i praca ta zabiera praktycznie cały mój czas, a pozyskanie jakiegokolwiek klienta mailowo bądź telefonicznie łatwa nie jest niestety.

Dodano po 3 [minuty]:

Jutro zrobię zdjęcia poszczególnych elementów robota i wrzucę na forum

• #13 03 Sty 2016 15:06
    przemek704
    Poziom 9  

A teraz coś na temat szczegółów technicznych.
    1. Napęd robota wykorzystany jest z elektrycznego wózka inwalidzkiego. Rama wózka została przerobiona w ten sposób że zostało usunięte jedno z kół podporowych natomiast to drugie przyspawane zostało na środku. W wózku inwalidzkim koła napędowe były z tyłu, natomiast w robocie są z przodu. Do napędu służą dwa silniki elektryczne 200W 24V także z wózka inwalidzkiego, do sterowania tym wózkiem została wykorzystana radiowa aparatura modelarska (podstawowa bez żadnych udziwnień)nadajnik + odbiornik (umieszczony z prawej strony nad głową robota). Sterownik wykorzystany do sprzęgnięcia silników z aparaturą to gotowe rozwiązanie zakupione w sklepie internetowym ale niestety w Polsce niedostępne (silniki te generują duże przepięcia i dodatkowo są zasilane na 24V i krajowa oferta takich sterowników jak też indywidualni elektronicy nie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Ja elektronikiem nie jestem więc nawet nie próbowałem :-). Źródło zasilania silników odpowiedzialnych za jazdę to dwa akumulatory żelowe także takie jak w wózkach inwalidzkich. Robot porusza się z prędkością do ok 6km/h, która oczywiście jest płynnie regulowana przez wychylenie drążka na aparaturze. Czas działania to min 5-6 godzin a potem ładowanie akumulatorów. W przedniej części na dole zostały przyspawane małe kółka zabezpieczające przed przewróceniem się robota do przodu (kołka te mają regulowany kąt pochylenia w stosunku do podłoża). Sterowanie jazdą robota odbywa się przy użyciu prawego drążka na aparaturze RC
    Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

2. Korpus robota (cała jego sylwetka) to już całkowicie moja konstrukcja wykonana z różnego rodzaju profili i blach aluminiowych (tylko rura ta główna łącząca dolną część w której są silniki z tułowiem robota jest stalowa) całość pomalowana w lakierni samochodowej na kolor srebrny a potem w wyniku przeróbek malowałem nie które elementy bazą w sprayu i lakierem bezbarwnym, efekt trochę gorszy ale też OK. Na dłonie robota zakupiłem gotowe chwytaki w sklepie internetowym specjalizującym się w robotyce. Chwytaki te są wyposażone w mały serwomechanizm tak więc na przyszłość jest możliwość wykonania dodatkowych funkcji związanych z ruchem dłonią i chwytaniem przedmiotów. Tułów (tzn ta górna część nad rurą jest demontowalna poprzez odkręcenie dwóch śrub i robot mieści się do samochodu (dolna część robota sama wjeżdża po podeście do bagażnika samochodu osobowego - oczywiście odpowiedniego samochodu)
    Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

3. Do budowy głowy robota wykorzystałem obudowę z głośników do telefonu, okulary z lornetki dziecięcej oraz diody LED do oczek wodnych - oczy, oraz diody LED w tubie które imitują coś na kształt ust robota, diody te migają w rytm słów wypowiadanych przez robota(do tego celu został wykorzystany moduł do sterowania takimi diodami w samochodach czuły na wstrząsy (podbicie basu) który umiejscowiony jest w tułowiu robota przy głośnikach), całość została okręcona blachą aluminiową. Głowa obraca się w prawo i w lewo oraz do góry i do dołu za co odpowiadają małe silniki z przekładniami (dzięki przekładniom silniki te trzymają pozycję podczas drgań podczas jazdy robota) podobny silnik odpowiada za ruch przedramienia robota. Silniki zarówno odpowiadające za ruch głowy jak też przedramion są zasilane przez oddzielny akumulator żelowy a za sterowanie odpowiada dodatkowy sterownik radiowy silników. Sterowanie odbywa się przy użyciu lewego drążka na aparaturze RC.

Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

4. Funkcje multimedialne (jeśli można tak powiedzieć :-))

a) robot jeździ – jak opisałem powyżej

b) robot mówi – do tego celu wykorzystany jest odtwarzacz MP3 z wejściem USB dedykowany do skuterów i motorowerów zasilany także na 12V podłączony do głośników, podczas mowy tak jak pisałem wcześniej „usta robota” migają zgodnie z podbiciem basu)
    Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

c) robot rozdaje ulotki – w ręce robota może być zamontowany taki specjalny uchwyt na ulotki – zasobnik, zamiast zasobnika mogą być także w dłoni robota zawieszone np. breloczki bądź zapachy samochodowe, które mogą być także rozdawane

Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

d) robot wyświetla komunikaty tekstowe na dwóch wyświetlaczach LED znajdujących się jeden z przodu a drugi z tyłu (teksty oczywiście można zmieniać i regulować prędkość przewijania) – wyświetlacze kupione w sklepie internetowym

e) robot może mieć zamontowane plakaty reklamowe
    - plakat w formacie A3 poziomo w przedniej dolnej części robota w ramce OWZ
    - plakat w formacie A4 poziomo z tyłu „na plecach robota” w uchwycie z plexi
    - plakat A5 poziomo w czymś na kształt flagi – masztu z lewej strony robota nad głową

f) robot może być ubrany w czapkę i krawat z logo firmy którą reklamuje
    Robot Franek - zdalnie sterowany robot reklamowy

Przepraszam, że nie zamieściłem zdjęć samej konstrukcji jeżdżącej ale było sporo rozbierania a temperatura na zewnątrz nie służy :-)

COŚ DO ZROBIENIA NA PRZYSZŁOŚĆ
    1. Funkcja wydawania ulotek po jednej i podawania ręką z wykorzystaniem zbliżeniowych czujników optycznych – do opisania w przypadku gdyby kogoś to interesowało
    2. Zmiana sposobu sterowania poprzez zastosowanie terminala i kamerki internetowej zamontowanej na robocie wykorzystywanej do kontroli nad jazdą robota – wyeliminowanie konieczności patrzenia na robota aby kogoś nie rozjechał – tego jeszcze nie ruszyłem

• #15 08 Sty 2016 21:31
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Co do ulotek to można by zastosować dozownik banknotów, np. Ze zezłomowanego automatu z przekąskami :)

• #16 08 Sty 2016 21:39
    przemek704
    Poziom 9  

PC_Majster_Unix napisał:
    Co do ulotek to można by zastosować dozownik banknotów, np. Ze zezłomowanego automatu z przekąskami :)

Mam już jedno rozwiązanie opracowane tylko nie wiem czy zda egzamin.
    , zrobię zdjęcia i opiszę układ. Układ ten już dawno powinien być złożony i przetestowany ale brak czasu

• #17 09 Sty 2016 15:30
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Co powiesz na sztuczną inteligencję?
    Obecnie myślę nad podobnym robotem, planuję zrobić napęd z 6 silników od wycieraczek z golfa 2 lub 3.
    Dadzą radę ze 100kg konstrukcją?

• #18 12 Sty 2016 18:44
    przemek704
    Poziom 9  

Napisz na pw o co dokładnie chodzi, możemy coś pokombinować,

za kilka dni będę miał jakiś materiał na zmontowanie krótkiego filmu z działania robota, więc jak tylko go posklejam to wrzucę na forum

• #21 23 Mar 2016 22:26
    ppawel24
    Poziom 9  

Jestem pełen podziwu, dobra robota! :)
    Jaką kwotę pochłonął ten projekt?

• #22 24 Mar 2016 08:03
    przemek704
    Poziom 9  

ppawel24 napisał:
    Jestem pełen podziwu, dobra robota! :)
    Jaką kwotę pochłonął ten projekt?

Ze względu na dość długi czas realizacji, i częste zmiany niektórych rozwiązań (jak to przy prototypie) jest mi trudno to dokładnie określi ale mogę napisać na pewno kilkanaście tysięcy. Następny taki robot pewnie kosztowałby trzy razy mniej :-)