Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa prostownika samochodowedo na 12v

darek12 30 Gru 2015 21:59 1515 21
  • #1 30 Gru 2015 21:59
    darek12
    Poziom 9  

Witam.
    Budowałem prostownik samochodowy 12v i zastosowałem diody z prostownika jednak też mam gotowy mostek prostowniczy i zastanawia mnie czy nie był by moze lepszy ten mostek od tych diod.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

a tak wyszedł ogólnie cały prostownik, moc to maksymalnie 15Amper. Wydaje mi się że w zupełności wystarczy a napięcie po wyprostowaniu 13,2Volta.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

1 21
  • #2 30 Gru 2015 22:13
    wzagra
    Poziom 33  

Czy ten prostownik to tylko transformator, diody i amperomierz i obudowa? Żadnej regulacji? Jakiś układ elektroniczny? Schemat?

I dział, jakby, nie ten.

0
  • #3 30 Gru 2015 22:21
    karolark
    Poziom 40  

13,2V to za mało do naładowania aku, i to wyprowadzenie przewodów :-(.

0
  • #4 30 Gru 2015 22:25
    darek12
    Poziom 9  

regulator nie potrzeba bardziej większy akumulator wolę ładować przez żarówkę H4 niż wstawić regulacje na uzwojeniu pierwotnym. Ten akurat miał być prosty w budowie i działać.

Dodano po 1 [minuty]:

zaznaczam cała obudowa jest bakelitowa to nie metal.

0
  • #5 30 Gru 2015 22:25
    WędkarzStoLica
    Poziom 31  

Ten mały mostek bez radiatora się ugotuje.

0
  • #6 30 Gru 2015 22:30
    darek12
    Poziom 9  

Tak wiem, że na radiatorze bo mam taki mostek w innym prostowniku ale 6 Amperów tylko daje a i tak jest na kawałku aluminium i to mimo wszystko jest dość ciepły i zastanawiałem się czy tutaj nie dać tego 25A i na dużym radiatorze ale miałem diody od prostownika więc zastosowałem diody a czy dłużej pochodzą czas pokarze.

0
  • #7 30 Gru 2015 22:32
    wzagra
    Poziom 33  

13,2V to pewnie napięcie skuteczne - czyli wystarczy, bo Umax to 18,6V, czyli nawet za dużo.

Kolego opisz to jakoś z sensem, bo to, co przedstawiłeś w pierwszym poście to (nawet nie wiem jak to opisać) "kaszana".

0
  • #8 30 Gru 2015 22:33
    miszakol
    Poziom 8  

Zasilanie za małe (nominalne 14.4 v )

1
  • #9 30 Gru 2015 22:37
    darek12
    Poziom 9  

dokładnie napięcie skuteczne nie pamiętam ilu amper owe te diody ale coś pewnie ok. 60Amperów, wyjęte były z jakiegoś alternatora od ruskiego samochodu ciężarowego.

0
  • #10 30 Gru 2015 23:38
    PEPE64
    Poziom 16  

Napewno diody będą lepsze od mostka.Jakby się grzały,daj jakiś wiatrak.W alternatorze są intensywnie chłodzone.A napięcie trochę małe. 14.4V jak kolega wyżej napisał musi być.
    A diody dałeś dwie czy cztery?

-1
  • #11 31 Gru 2015 12:30
    darek12
    Poziom 9  

zastosowałem 4 diody jest pełny mostek

0
  • #12 31 Gru 2015 17:47
    12pawel
    Poziom 33  

PEPE64 napisał:
    A napięcie trochę małe. 14.4V jak kolega wyżej napisał musi być.

miszakol napisał:
    Zasilanie za małe (nominalne 14.4 v )

Nie piszcie bzdur. Napięcie jest za duże i trzeba będzie ograniczać prąd ładowania.

0
  • #13 31 Gru 2015 22:55
    PEPE64
    Poziom 16  

@12pawel,prąd ładowania oczywiście można ograniczyć.A jeszcze lepiej jakby była regulacja.Ale napięcie musi być większe niż 2 wolty na celę,aby naładować aku do pełna. Popatrz na to: https://www.youtube.com/watch?v=wGi4Q41DubY
    Pozdrawiam.

-1
  • #14 31 Gru 2015 23:08
    12pawel
    Poziom 33  

PEPE64 napisał:
    Ale napięcie musi być większe niż 2 wolty na celę,aby naładować aku do pełna

Poczytaj trochę co to jest napięcie skuteczne i szczytowe i w dalszym ciągu nie pisz już bzdur.
    Przy napięciu 13,2V po mostku prostowniczym (napięcie skuteczne), napięcie na akumulatorze może przekroczyć i to znacznie dopuszczalne 14,4V. Jest tyle tematów o prostownikach poczytaj trochę.

0
  • #15 01 Sty 2016 00:10
    PEPE64
    Poziom 16  

@12pawel, o napięciu skutecznym i szczytowym uczyłem się i czytałem jeszcze w III RP.Wiem że po naładowaniu aku do pełna (14.4) może się ładować dalej i silnie gazować,ale zależy to też od mocy trafo,czy np. toroid. czy sztywny czy miękki itp.Najlepiej przeprowadzić test czy pobiera prąd (jaki) po naładowaniu do 14.4V i wtedy działać. U mnie np. w mercedesie (W210,E300) napięcie ładowania wynosi (kilka minut po odpaleniu) 15V! I jeżdżę już ładnych kilka lat na jednym akumulatorze. Pozdro.

-1
  • #16 01 Sty 2016 09:46
    12pawel
    Poziom 33  

PEPE64 napisał:
    Najlepiej przeprowadzić test czy pobiera prąd (jaki) po naładowaniu do 14.4V

Nie trzeba mierzyć bo to jest oczywiste że po naładowaniu do 14,4V akumulator ciągle będzie pobierał prąd. I wtedy albo trzeba nadzorować i odłączyć ręcznie lub założyć elektronikę która zrobi to za nas.
    Swój akumulator możesz ładować jak chcesz, ale na forum pisz tak jak powinno się to robić.

0
  • #17 01 Sty 2016 13:55
    marian paszek
    Poziom 18  

Zapominasz ze tak to się ladowalo aku jak napiecie sieci było stabilne.Obecna norma en .jest bardziej rozchwiana . 230V + - 10 % czyli może się wachac od 207 do 252V .co będzie jak podlaczysz aku gdy będzie 210 V a godz później skoczy na 240 bo sąsiad wylaczy krajzege . . Czyzby ten trafus był tak cwany ze sam się dostosuje ?. U mnie jest syst .napiecie 242 a u corki 2 ulice dalej 234V. wyobraz sobie ze go komus uzyczysz i w efekcie ugotuje aku ,chyba ze będziesz siedział i wpatrywal się w V-tomierz podczas całego procesu ladowania . To najlepszy prostownik do uśmiercania aku .tyle ze to już twój problem .
    Reg. na pierwotnym ci nie pomoze przy takiej normie . Musisz mieć stabilne napiecie na wyjściu prostownika + automatyczne wylaczenie jak aku dobije do 14,4 V. Możesz isc na impreze i nic się nie stanie .

1
  • #18 01 Sty 2016 14:07
    12pawel
    Poziom 33  

marian paszek napisał:
    Zapominasz ze tak to się ladowalo aku jak napiecie sieci było stabilne

Tak tzn jak?

Dla dzisiejszych kierowców co przy samochodzie potrafią tylko zalać paliwo (i to czasami nie do końca) to trzeba prostowniki automatyczne które załatwią całą procedurę.

Jak czytam miliony tematów na elektrodzie odnośnie prostowników to ręce opadają. Kiedyś nie było innych prostowników jak trafo i mostek i jakoś każdy kierowca ogarniał wszystko, a teraz to jest jakaś masakra. Naczyta się jeden z drugim o napięciu 14,4V i myśli że wszystkie rozumy pozjadał a nie wie nawet co to oznacza. Podobnie z prądem ładowania. Jak na forum ktoś napisze że ładuje akumulator prądem większym niż "1/10 Pojemności" to od razu że tak nie wolno, że akumulator do wyrzucenia itp. A alternator na to nie patrzy, zaraz po rozruchu ładuje w akumulator 50A i dobrze.
    Ludzie myślcie i mierzcie miernikami, a nie czytajcie artykułów z pseudo fachowcami z gazetek motoryzacyjnych itp.

1
  • #19 01 Sty 2016 14:23
    marian paszek
    Poziom 18  

Lepiej policz z przekładni jak będzie się zachowywalo napiecie na wtornym przy skrajnych stanach . Nie porównuj dawniejszych akumulatorow z obecnymi . to już nie ta technologia . Alternator ci nie da w aku 50 A bo reg napięcia do tego nie dopuści . spadnie napiecie w inst to reg zwiększy prad ladowania tak aby sprostać zapotrzebowaniu wszystkich odbiornikow pradu +aku i nie przekroczy max napięcia ladowania .

0
  • #20 01 Sty 2016 15:09
    arturavs
    Poziom 39  

marian paszek napisał:
    Alternator ci nie da w aku 50 A bo reg napięcia do tego nie dopuści .

I Kolego bardzo się mylisz. Już sama nazwa "regulator napięcia" mówi sama za siebie. Regulator
    pilnuje aby napięcie nie przekroczyło tych magicznych 14,4 -14,6 V, a pobór prądu zależy od odbiorników ( w tym akumulatora). Zmierz sobie dobrym amperomierzem cęgowym DC przepływ prądu do, i z akumulatora. Zdziwisz się.

0
  • #21 01 Sty 2016 15:21
    12pawel
    Poziom 33  

marian paszek napisał:
    Alternator ci nie da w aku 50 A bo reg napięcia do tego nie dopuści

Dla wszystkich "znawców" teoretyków przedstawiam wykres budowa prostownika samochodowedo na 12v
    Pomiar wykonany w Hondzie Civic 2000rok.

1
  • #22 01 Sty 2016 15:28
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

marian paszek napisał:
    Alternator ci nie da w aku 50 A bo reg napięcia do tego nie dopuści

A dlaczego miał by nie dać, może dać cały swój prad łądowania czyli 70A , 90A lub 150A.

Jestem naocznym świadkiem jak alternator przez chwilę ładował 150A po czym spaliło bezpiecznik.

0