Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie "starego" systemu Windows 7 na nowej płycie głównej

30 Gru 2015 22:00 1065 15
  • Poziom 8  
    Witam

Muszę uruchomić system Windows 7 pro 64 bit , który do tej pory pracował na płycie z chipsetem 965 ( Core 2 duo) na nowym komputerze z płytą z chipsetem b150m ( i5 ).

Od razu oszczędzę kolegom porad pod tytułem " postaw nowy system" bo koniecznie muszę uruchomić ten ( serwer z płatnymi programami pod SQL).

Próbowałem już naprawiać system z płyty, dograć sterowniki SATA z wiersza poleceń, usunąć stare sterowniki SATA, tryb awaryjny.

Dysponuje obrazem dysku.
  • Poziom 22  
    Adams799 napisał:
    Witam

Musze uruchomić system Windows 7 pro 64 bit , który do tej pory pracował na płycie z chipsetem 965 ( core 2 duo) na nowym komputerze z płytą z chipsetem b150m ( i5 )

OD razu oszczędzę kolegom porad pod tytułem, " postaw nowy system", bo koniecznie muszę uruchomić ten ( serwer z płatnymi programami pod SQL)

Zainstaluj stary dysk twardy w nowej maszynie, odpal w trybie awaryjnym (F8 klawisz po przejściu procedury POST biosu). Jeżeli na tym etapie maszyna wstanie zabezpiecz licencje, a potem postaw system na nowo.
    Jeżeli maszyna nie odpali (BSOD, reset automatyczny) to oszczędzając dalszych wywodów - nie da się. Po prostu M$ nie przewidział takiej opcji.
    Może naprawa istniejącej instalacji na nowej maszynie poprawi sytuację, ale na tę ewentualność zrobił bym kopię tak ważnego dysku twardego.
  • Poziom 8  
    Tak jak pisałem powyżej, obraz dysku zrobiony.

System nie wstaje na nowej maszynie w awaryjnym.

Naprawa automatyczna nie pomaga, nakładki nie mogę zrobić z poziomu płyty bo windows 7 każe zrobić to z poziomu uruchomionego systemu.

Wszystkie standardowe kroki już wykonałem, teraz czekam na coś magicznego.

I nie nie ma czegoś takiego jak nie da się. Może się nie opłacać ale da się na pewno.
  • Poziom 33  
    Pewnie ze sie da. Zalatw plyte z wlasciwym chipsetem.
  • Poziom 8  
    A jaki jest właściwy?

Mam starego PC i na nim wstaje ale ja potrzebuje żeby wstało na I5 a nie na starym.
  • Poziom 43  
    Od początku źle się za to zabrałeś.
    Adams799 napisał:
    Mam starego PC i na nim wstaje

Zatem najpierw odinstaluj na tym PC wszystko z Menedżera Urządzeń, również urządzenia ukryte a przede wszystkim chipset i kontrolery dysków.
    Dopiero potem przełóż dysk na nową płytę i spróbuj wystartować w awaryjnym.
  • Poziom 22  
    Adams799 napisał:

I nie nie ma czegoś takiego jak nie da się. Może się nie opłacać ale da się na pewno.

Oczywiście, że się da. Problem tylko w tym, że "jak to zrobić" wiedzą wyłącznie szanowni programiści z M$. Sam system i jego instalator nie przewidują takiej operacji i obawiam się, że nikt spoza środowiska M$ nie wie jak to wykonać. Gdyby instalator windows potrafił to wykonać, realizował byś to poprzez operację naprawy systemu z poziomu płyty instalacyjnej albo ratunkowej. Instalator musiałby zastąpić stare sterowniki do płyty głównej nowymi i wygenerować nowe wpisy do rejestru systemowego aby pasowały do nowych bebechów. A trochę tego jest.
    Więc jeżeli dalej uważasz, że jest to wykonalne, zwróć się do pomocy technicznej M$. Życzę powodzenia.
  • Poziom 8  
    Robert B napisał:
    Adams799 napisał:

Zatem najpierw odinstaluj na tym PC wszystko z Menedżera Urządzeń, również urządzenia ukryte a przede wszystkim chipset i kontrolery dysków.

Kolego, oczywiście że tego też spróbowałem, i nie działa.
    Teoretycznie można postawić system na nowej maszynie i skopiować katalog ( nadpisać) system32 na stary dysk, ale zostaje jeszcze podmiana wpisów w rejestrze.....
    Chyba rzeczywiście trzeba zadzwonić do sekciarzy z M$ żeby usłyszeć że nie udzielają pomocy technicznej dla systemów oem ...:(
  • Poziom 30  
    A na którym etapie ładowania system się sypie (na nowej maszynie) ?
  • Poziom 8  
    Pojawia się logo windows i zaraz reset/bluescreen.
    Mniej więcej tak jak przy innym ustawieniu ahci w biosie.
  • Poziom 22  
    A ja widzę jeszcze światełko w tunelu.

1.Na innym komputerze, bądź nowym ale na innym dysku twardym (koniecznie musi być win 64 bit) instalujesz virtualbox.
    2.W programie tworzysz wirtualną maszynę, a następnie wchodzisz w opcje i ustawiasz chipset na ICH9 (w przeciwnym razie będzie PIIX3).
    3.Przywracasz system pod wirtualna maszyna.

Jeśli system ci wystartuje (może być nawet awaryjny) zabezpieczasz wszystkie licencje i przenosisz do nowego kompa jak koledzy wspominali.

Miałem kilka podobnych przypadków i jak na razie virtualbox dawał radę. Daj znać czy się udało.
  • Poziom 8  
    Niestety ale nie o to chodzi.

Licencji nie muszę zabezpieczać, bo jest to program wdrożony na zamówienie, pisany ręcznie, i trzeba płacić za jego ponowne pisanie na nowym serwerze.
    Tak więc samo uruchomienie systemu w wirtualnej maszynie nic mi nie da.

Ja potrzebuje zmodyfikować ten system tak żeby działał na nowej płycie. No bo serwer w wirtualnej maszynie to chyba trochę by wolno chodziło :)

PS microsoft oczywiście się wypiął.
  • Poziom 43  
    Pozostaje zwrócić się do autora owego programu lub dalej używać dotychczasowej płyty.
  • Poziom 30  
    Adams799 napisał:
    Robert B napisał:
    Adams799 napisał:

Kolego, oczywiście że tego też spróbowałem, i nie działa.
    Teoretycznie można postawić system na nowej maszynie i skopiować katalog ( nadpisać) system32 na stary dysk, ale zostaje jeszcze podmiana wpisów w rejestrze.....
    Chyba rzeczywiście trzeba zadzwonić do sekciarzy z M$ żeby usłyszeć że nie udzielają pomocy technicznej dla systemów oem ...:(

Nie wiem czy coś wniosę do tematu ale są programy do kopi i nadpisywania rejestru.
  • Poziom 13  
    Adams799 napisał:
    Niestety ale nie o to chodzi.

Licencji nie muszę zabezpieczać, bo jest to program wdrożony na zamówienie, pisany ręcznie, i trzeba płacić za jego ponowne pisanie na nowym serwerze.

- czy nie możesz skopiować tych programów na nowy system?

- może metoda niesłychana ale spróbować można :)
    - zrób kopię rejestrów - tak na wszelki wypadek aby potem można było coś z niej podciągnąć - i nie bawić się z obrazem dysku
    - zainstaluj czysty system na nowym dysku ( nowa płyta + sterowniki) - stary dysk odłączony
    - uruchom kompa z podłączonym starym dyskiem
    - skopiuj wszystko ( i ukryte pliki też) z nowego dysku na stary - nadpisując pliki
    - uruchom system z tak spreparowanego dysku
    Jeśli potem system "nie wstanie" - a raczej nie - to można użyć płyty instalacyjnej do naprawy.

- zakładam, ze obraz dysku masz sprawny (na wszelki wypadek) - bo zrobiłeś.

------------------------ Edit
    Zanim zrobisz powyższą kombinację to może na starej płycie odpal system i wpisz msconfig
    Są tam różne opcje uruchamiania systemu - może któraś zadziała i da się system uruchomić na nowej płycie a potem tylko sterowniki powymieniać- czyli
    - na starej płycie przestawiasz opcje
    - zamykasz system
    - podłączasz dysk do nowej płyty i uruchamiasz - i tak do wyczerpania możliwości

msconfig <-- klik
  • Poziom 8  
    Dziękuje kolegom za sugestie ale czas na eksperymenty mi się skończył.

Postawiłem nowy system i grzecznie wyskoczyłem z kasy na ponowne wdrożenie. :(

Temat zamykam