Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena w przyczepie kempingowej

thomas-cs 31 Gru 2015 09:43 2754 15
  • #1 31 Gru 2015 09:43
    thomas-cs
    Poziom 14  

U rodziców w przyczepie jest problem z odbiorem tv. Odbiera pojedyncze kanały, ale po zmianie kanału trzeba pomachać anteną aby uzyskać jako taki obraz. Rzecz się dzieje oczywiście na polu namiotowym w środku lasu. W instalacji jest jakiś wzmacniacz zasilany 230/12V ale nie wiem czy działa. W domu jak podłącze pod TV i do wzmacniacza podłączę antenę taką teleskopową (tylko taką mam) to praktycznie żadnej różnicy ze wzmacniaczem a bez. Obraz jest całkiem dobry. Domyślam się że siła obrazu jest na tyle duża w mieście, że nawet jakby działał to różnicy nie będzie. Zastanawiam się nad kupnem nowego wzmacniacza, ale wybór jest tak duży że nie wiem na co zwracać uwagę. A może coś innego zastosować.
    Antena jest prawie taka sama jak na zdjęciu w linku
    Antena

0 15
  • #2 31 Gru 2015 10:06
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Kilka razy walczyłem z podobnymi antenami i zawsze skutek był mizerny.

Kupiłem dobrą antenę siatkową i nawet nie muszę jej za okno wystawiać - odbiera wszystkie programy, a domek na wsi otoczony lasem.

0
  • #3 31 Gru 2015 10:08
    mihal2002
    Poziom 43  

thomas-cs napisał:
    w środku lasu

Masz złudną nadzieję że tam będzie odbierać wszystko bez żadnego problemu? I oczywiscie w tajemniczej lokalizacji.Powodzenia.
    thomas-cs napisał:
    W domu jak podłącze pod TV i do wzmacniacza podłączę antenę taką teleskopową (tylko taką mam) to praktycznie żadnej różnicy ze wzmacniaczem a bez.

Co podłączysz? Nic z tego nie wiadomo.
    thomas-cs napisał:
    Zastanawiam się nad kupnem nowego wzmacniacza

Aby cos kupić trzeba wiedzieć co jest popsute.
    I jeszcze jedno pytanie
    thomas-cs napisał:
    Rzecz się dzieje oczywiście na polu namiotowym
    w Sylwestra i przy minus 10 stopniach? :D

0
  • #4 31 Gru 2015 10:23
    thomas-cs
    Poziom 14  

Pole namiotowe w lesie nad jeziorem GIM (warmińsko-mazurskie)
    Rzecz się dzieje w lecie, kiedy rodzice wyjeżdżają na wakacje. Teraz jest czas na naprawy w ciepłym domku :)
    Co podłączam? Telewizor, wspomniany wzmacniacz i antenę teleskopową taką jak jest w radiach (nie wiem skąd ona jest ale w kuchni na niej działa telewizor :))
    W lesie tym jednak można odbierać tv bo inni w przyczepach mają normalny odbiór. Najprościej byłoby pewnie wypożyczać od nich elementy i podmieniać u siebie. Mnie tam niestety nie ma, a rodzice raczej takiej operacji robić nie będą.

Dodano po 2 [minuty]:

mihal2002 napisał:

Aby cos kupić trzeba wiedzieć co jest popsute.

Gdybym wiedział co jest zepsute to bym nie zadawał tutaj pytań

0
  • #6 31 Gru 2015 11:42
    andpol 33
    Poziom 35  

Korzystasz z telewizji naziemnej wykorzystując antenę satelitarną? Kup zwykłą siatkę ze wzmacniaczem. Wydatek nie duży, więc nie będzie szkoda, jak nie zadziała.

0
  • #7 31 Gru 2015 15:40
    Olek II
    Moderator

andpol 33 napisał:
    Korzystasz z telewizji naziemnej wykorzystując antenę satelitarną?

To jest antena satelitarna?

Czytaj ze zrozumieniem.

0
  • #8 31 Gru 2015 15:48
    andpol 33
    Poziom 35  

Mnie w podanych linkach otwierają się zdjęcia anten sat. A widzisz, i się wyjaśniło - nieaktualna przeglądarka IE.

0
  • #9 31 Gru 2015 15:50
    Olek II
    Moderator

andpol 33 napisał:
    Mnie w podanych linkach otwierają się zdjęcia anten sat.

To wejdź w link i chwilę zaczekaj......I co?

0
  • #10 31 Gru 2015 15:53
    andpol 33
    Poziom 35  

Stare przyzwyczajenie do IE 8 :cry:. Na Firefoxsie wyświetla prawidłowo. Wracam na drzewo :D

0
  • #13 09 Sty 2016 20:31
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Niech pan poda na forum dokładne położenie tego pola namiotowego aby koledzy mogli ocenić jak daleko jest do najbliższych RTCN (Radiowo Telewizyjnych Centrów Nadawczych), czy sygnału nie zasłaniają np. jakieś wzgórza lub duże masywy leśne. Według zdjęć satelitarnych podadzą panu optymalny kierunek ustawienia anteny odbiorczej.
    Jeśli las zasłania (tłumi sygnał) to podstawą jest umieszczenie anteny na zewnątrz przyczepy i umieszczenie jej na wysokim maszciku.
    Warto dowiedzieć się naocznie jak problemy z odbiorem rozwiązali sąsiedzi; rodzaj anten sposób umieszczenia i kierunek odbioru.

Ja w trudnych warunkach leśnych montowałem Link; anteny na drzewach

0
  • #14 11 Sty 2016 10:43
    thomas-cs
    Poziom 14  

Namiary na pole namiotowe
    53.576665, 20.605570

0
  • #15 16 Sty 2016 23:24
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Dla pozycji którą pan podał mapka z kierunkiem do nadajnika wygląda tak;

Odległość od RTCN Olsztyn Pieczewo jest bardzo mała więc sygnały wszystkich trzech multipleksów poza lasem będą bardzo silne. Natomiast w wysokim gęstym lesie ich natężenie może być stłumione nawet o 20÷30dB, czyli 100÷1000krotnie. No i jest jeszcze na tej pozycji górka, więc sygnał może być słabszy dodatkowo po jej południowej stronie a silniejszy po północnej i na jej samym szczycie.
    Linia niebieska to kierunek na nadajnik. Jakieś 700m przez las do otwartej przestrzeni. Na obrazku ma pan podany azymut.

Warto najpierw przywieźć już posiadaną antenę z przyczepy do domu i sprawdzić jej działanie. A wiosną spróbować ustawić antenę od strony nadajnika w oknie przyczepy, lub jeśli okna brak z tej strony to tymczasowo (do prób) na zewnętrznej ścianie przyczepy. Antena powinna być zamontowana w pozycji; "do pracy w polaryzacji poziomej"
    .
    Najprawdopodobniej o ile obecna antena nie ma uszkodzonego przedwzmacniacza lub zasilacza nie obędzie się bez konieczności umocowanie jej kilka metrów wyżej niż dach przyczepy.
    Zasadniczo, we wszystkich obliczeniach zasięgu odbioru nadajników telewizyjnych przyjmuje się, że odbiorcza antena telewizyjna powinna być zamontowana przynajmniej 10m nad poziomem terenu. Czyli potrzebna będzie jakaś tyczka z cienkiego drzewa lub pobliska (żywa) sosna.

UWAGA
    W celu uniknięcia w czasie burzy:
    - ewentualnego uszkodzenia przedwzmacniacza antenowego, zasilacza antenowego, odbiornika telewizyjnego,
    - porażenia prądem elektrycznym,
    - pożaru domu,
    >>> należy bezwzględnie i każdorazowo, przed wyjazdem z działki i przed burzą, w następującej kolejności:
    1. - odłączyć zasilacz antenowy i telewizor od sieci elektrycznej 230V, i odsunąć ich wtyczki sieciowe od sieciowego gniazdka ściennego na odległość minimum 1-metra,
    2. - odłączyć przewód antenowy od telewizora, magnetowidu, ewentualnie od innych odbiorników,
    3. - rozłączyć "rozłączkę burzową" na drzewie, tak aby jej metalowe części nie stykały się ze sobą i były rozsunięte na odpowiednio bezpieczną odległość, tj. umieścić oba końce "rozłączki burzowej" pod oddzielnymi kołpakami z plastyku.

Moim zdaniem powinna wystarczyć antena bez przedwzmacniacza (tzn, z samym symetryzatorem antenowym). Zmniejszy to prawdopodobieństwo pojawienia się ewentualnych problemów z możliwym( w tak bliskiej odległości od silnego nadajnika UHF-IVp) wystąpieniem zbyt wysokiego poziomu sygnału na wejściu głowicy w.cz.odbiornika DVB-T. Poza tym przedwzmacniacze antenowe łatwo ulegają uszkodzeniu od przepięć wywołanych wyładowaniami atmosferycznymi (piorunami). Z symetryzatorem nie ma tego problemu bo jest to element pasywny i nie potrzebujący zasilania prądem z zasilacza antenowego. Oczywiście bezpośrednie trafienie piorunem w antenę zniszczy również i symetryzator i antenę.

Link do opisu parametrów nadawania programów DVBT z RTCN Olsztyn Pieczewo

0
  • #16 07 Lip 2016 14:34
    thomas-cs
    Poziom 14  

Została kupiona antena korona i spisuje się świetnie :)

0