Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór oświetlenia LED 12V - Dobór źródła światła do ściemniacza

31 Gru 2015 09:52 972 3
  • Poziom 16  
    Witam,
    w nowym mieszkaniu postawiłem na oświetlenie LED. W salonie w suficie zastosowałem oświetlenie LED z trzonkiem GU10 zasilanych z 230V przez ściemniacz Zamela RDP-01. LEDy firmy Max-Led z diodą COB z funkcją ściemniania. Okazuje się jednak, że ściemniacz nie współpracuję do końca za dobrze z tymi LEDami - potrafią migać, po kilku godzinach ciągłej pracy żarówki się wyłączają.

Zastanawiam się nad przejściem zasilanie z zasilacza 12VDC. Konfiguracja miała by być następująca: zasilanie 230V -> zasilacz 12V DC -> ściemniacz zamel RDP-02 -> LEDy z trzonkiem MR16 - parametry to przynajmniej 390lm i szeroki kąt świecenia 120 stopni.

Na rynku jest sporo LEDów spełniających parametry zasilania, jednak nie ma przy nich informacji o możliwości ściemniania. Czy w przypadku zasilania niskim napięciem stałym też muszą być z funkcją ściemniania? Czy po stronie niskiego napięcia można ściemniać każdego LEDa?

Ewentualnie możecie zaproponować inne rozwiązanie?

Pozdrawiam
    Maciek
  • Poziom 43  
    scalok napisał:
    Spróbuj z kondensatorem.

Nie sądzę, aby to pomogło na
    G.A.P.A napisał:
    po kilku godzinach ciągłej pracy żarówki się wyłączają.

Pomóc jedynie mogą na migotanie.
  • Poziom 16  
    Spróbować zawsze można, zastanawiałem się czy może taki efekt wynika z niedociążonego odpowiednio ściemniacza?

"Współpraca z żarówkami tradycyjnymi
    oraz lampami halogenowymi zasilanymi
    przez transformator elektroniczny
    lub toroidalny" taka informacja widnieje w instrukcji.. Pewnie w środku siedzi triak..ciekawe czy dało by się dostawić jakiś układ który powodowałby że można by pracować na obciązeniu typu LED, tak że wyjście obecnego ściemniacza podajemy na wejście układu docelowego.