Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział dysku SSD 512 na partycje plus szyfrowanie

31 Gru 2015 13:40 978 2
  • Poziom 9  
    Witam,

W nowym laptopie mam zainstalowany dysk 512 SSD podzielony fabrycznie na dwie partycje widoczne C: i D: gdzie D: jest wielkości 25GB a cała reszta dla C. Jako że komputer kupiony jest z systemem są jeszcze partycje ukryte - dorzucę screena nieco później. Komputer posiada miejsce niestety tylko na jeden dysk i nie posiada napędu (Lenovo Y70-70).

Podział taki mi nie odpowiada i chciałbym mieć nieco bardziej uporządkowane dane tak jak na poprzednim komputerze gdzie miałem:
    C: system i zainstalowane programy
    D: dane (filmy, zdjęcia, gry, programy, itd) czyli różne różności
    E: dane do nauki, wykłady, książki, kody, firmowe ogólne dane, itd.
    F: zaszyfrowana partycja z ważnymi danymi, poczta, itd.

W starym laptopie używałem obrazów partycji więc przywrócenie systemu zajmowało 5 min wgrywając obraz na C: a reszta danych była nienaruszona.

W nowym zależy mi by mieć przynajmniej podział na system, dane i dane szyfrowane więc 3 partycje. Szyfrowanie całego dysku raczej nie ma sensu tym bardziej że z testów jakie znalazłem wynika że wydajność znacznie spada.

Jako że nie miałem wcześniej dysku SSD pytanie jak to się ma do tego co bym chciał osiągnąć - wiem że partycjonowanie było istotne tylko przy HDD ze względu na różny czas dostępu do różnych części dysku a przy SSD czas dostępu jest taki sam niezależnie od tego jak dane są ułożone i podział jest czysto logiczny ale czy szyfrowanie partycji ma jakiś wpływ dla dysku SSD?

Z tego co poczytałem to również mogę stracić możliwość używania recovery po zmianie układu partycji (choć znalazłem gdzieś artykuł jak na nowo ustawić wszystko by działał przycisk przywracania po zmianie układu partycji) lub używając recovery partycje zostaną przywrócone do stanu fabrycznego co by skutkowało utratą danych z całego dysku :/

Mam zrobiony pendrive do odzyskiwania, muszę jeszcze dla bezpieczeństwa zrobić kopię / klona całego dysku zanim się zacznę bawić i dobrze by było usłyszeć jakieś porady od osób mających więcej doświadczenia z dyskami SSD lub mających podobną konfiguracje.

PS Czy dzieląc 512 SSD zostawialiście recovery czy tworzyliście pendriva a partycje usuwaliście?

Pozdrawiam :)
  • Poziom 34  
    kaadi napisał:
    Z tego co poczytałem to również mogę stracić możliwość używania recovery po zmianie układu partycji (choć znalazłem gdzieś artykuł jak na nowo ustawić wszystko by działał przycisk przywracania po zmianie układu partycji) lub używając recovery partycje zostaną przywrócone do stanu fabrycznego co by skutkowało utratą danych z całego dysku :/

Z mojego doświadczenia z Lenovo wynika tyle, że po zrobieniu czegokolwiek możesz zapomnieć o recovery z dysku - jedyne co, to nagrać na płyty, ale wtedy wracasz do fabrycznego układu partycji.
  • Poziom 9  
    Dzięki, sprawa rozwiązana, zrobione kopie zapasowe i dysk podzielony. Co dalej się okaże, w razie czego mam obraz całego dysku.