Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring instalacji OZE - Power Manager Elnix

31 Gru 2015 13:55 2880 17
 • Poziom 9  
  Na forum pojawia się wiele pytań jak zmaksymalizować wykorzystanie energii z przydomowych elektrowni, jak sterować i jak zarządzać wyprodukowaną energią.
  Testujemy inne, nowe rozwiązanie do monitoringu i sterowania instalacją OZE, Power Manager Elnix, który współpracuje z platformą PVmonitor.pl ale może też działać autonomicznie rozszerzając możliwości PVmonitora. Zobaczcie na stronie elektronix.pl/pm.htm w dziale Energetyka/Power Manager. Czekamy na Wasze opinie i uwagi.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 23  
  Ile będzie kosztować takie rozwiązanie ?Może więcej napiszesz w tym dziale o tym urządzeniu ( Power Manager Elnix) bo nie wszyscy zaglądają na inne strony.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 21  
  Obsługa urządzenia wymaga znajomości w danym temacie. Hobbystów jest niewielu i to
  nie jest rynek, zwłaszcza że oni robią coś samemu. Osoba przeszkolona / przedsiębiorstwo
  instytucja,urzędy, szkoły/ do dodatkowe koszty.
  Urządzenie powinno działać na zasadzie podłącz i zapomnij.
  Inwestor winien wiedzieć ile to będzie go kosztowało i ile na tym zarobi. Wykresy statystyki
  itp dobre dla szkoły w celach edukacyjnych.
  Przedstawiać urządzenie konkretnie np;
  Dla spółdzielni mieszkaniowych do rozliczeń.
  Dla przedsiębiorcy, ile zostało nie prądu a kasy w kieszeni.
  Dlatego powinno powstać kilka wersji urządzenia zminimalizowanego pod względem obsługi
  i dedykowanego dla określonego obiorcy.
  Można też zebrać informacje od klijęnta i pod niego zaprogramować urządzenie. To wymaga w
  sprzedaży udziału firmy lub przeszkolonego serwisu.
  Na tym etapie jest to raczej półprodukt /coś jak LK / i wymaga dopracowania dla
  zwykłego Kowalskiego , który jest na etapie obsługi pilota do telewizora. Natomiast urządzenie
  może być od ręki umieszczane w nowo budowanych instalacjach. Tu potrzeba przekonać
  instalatorów /odpowiednia prowizja itp./
 • Poziom 9  
  Geneza PM (Power Managera) wywodzi sie z rozmów z klientami, ich sugestiami ale również przyczyniła się dyskusja na forum i problemy użytkowników z układem LK.
  Wielu klientów posiada po dwa (i więcej) nasze ELNIX inwertery solarne czy wiatrowe i wynikła potrzeba zbierania globalnych sumarycznych danych z tych inwerterów jak i analiza i wyliczania kosztów.

  Na forum był wielokrotnie poruszany temat maksymalnego wykorzystania energii ze źródeł energii odnawialnej. Klienci posiadający nasze inwertery tez nam ten temat sygnalizowało.
  Zbieraliśmy od klientów sugestie, propozycje stworzenia układu, który nie tylko będzie zbierał dane z wielu inwerterów ale również sterował i zarządzał wykorzystanie energii z urządzeń OZE a przy okazji spełniał wiele innych zadań, które zostały opisane na nasze stronie http://elektronix.pl/pm.htm


  Uwagi kolegi Zdzisław7 sa bardzo celne i cenne.
  Bardzo ważna dla nas była stabilność pracy urządzenia, bazy danych ale również ergonomia pracy z urządzeniem, czyli prostota obsługi przy jednoczesnym stworzeniu wielu różnorodnych funkcji w zastosowaniu urządzenia..

  Wielokrotnie słyszeliśmy, że są układy jak np. czeski watrouter ale cena jego jest wysoka, powalająca a nowe nasze urządzenie powinno kosztować nie tylko połowę czy jeszcze taniej jak rozwiązania konkurencyjne ale również powinno dostarczać wiele innych niespotykanych funkcji i zastosowań stwarzając tzw. wartości dodane.
  I tak powstało nasze urządzenie tańsze od rozwiązań konkurencji.
  PM ma za zadanie zbieranie danych z naszych inwerterów paneli fotowoltaicznych jak i wiatrowych ale również z dowolnych innych inwerterów innych producentów.
  Kolejnym sugerowanym przez klient i wielokrotnie poruszanym na forum jest układ sterowania liniowo grzałką oraz urządzeniami w zależności od ilości wytworzonej energii przez jeden jak i wiele inwerterów tak aby całą wytworzoną energie zużyć (bez wysyłki energii do operatora energetycznego) lub tak sterować urządzeniami aby uzyskać maksymalizacje sprzedaży energii.
  PM zbiera również dane z pomiarów czujników temperatury i wykonuje odpowiednie sterowanie urządzeniami w zależności do danych temperatur.
  Do tej funkcjonalności w PM przyczyniła się bardzo ciekawa i rzeczowa dyskusja na forum odnośnie rozwiązań z PVMonitorem.

  Kontakt z klientami jak spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (możemy się pochwalić spora sprzedażą dla nich naszych inwerterów PV - UISG) zaowocowały stworzeniem innych funkcji jak kontroler mocy, sterownik mocy czy funkcji licznika przedpłatowego. http://elektronix.pl/inwpv.htm

  Współpracujemy z PVMonitor i widzimy jego fajny i ciekawy rozwój. To tez była inspiracja do powstania naszego PM właśnie współpracującego z platforma PVMonitor.

  Tu należą się wielkie podziękowania dla firmy Pozyton, która jaka jedyna z producentów liczników nawiązała z nami współprace.
  Okazało sie w testach i rozmów w wieloma energetykami, że liczniki energii Pozyton to jedne z najlepszych na ryku w bardzo dobrej i przystępnej cenie.

  Sukcesywnie na naszej stronie www będziemy przedstawiali możliwości naszego PM .
  http://elektronix.pl/pm.htm
 • Poziom 9  
  Cena PM w wersji podstawowej - czyli pomiary 6 liczników energii w tym 4 po RS485 lub 4 inwertery ELNIX , 5 przekaźników sterujących, pomiar temperatury, układ pomiarowy 2x0-10V, serwer www i serwer poczty mailowej oraz współpracy z PVMonitor to koszt płytki tylko 390 zł. (obudowa do mocowania na szynę DIN35) cena 25 zł.
  Wersja zaawansowana z układem do sterowania przekaźnika liniowego od 25A do 100A - 470 zł.
  Nie są jeszcze ustalone wartości pakietów oprogramowania z serwerem MySQL do obsługi, monitoringu i analizy z jednego PM oraz pakiet 'profesional; do obsługi dowolnej (bez ograniczeń) liczby PM , liczników, temperatur.
  Jak to koledzy widzą, ze liczyć jednorazowo czy licencje (np. roczne)
  Dziękujemy za wszelkie uwagi i sugestie.
 • Poziom 23  
  Idea jak najbardziej może się podobać jednak aplikacja sama w sobie nie jest user friendly i nie wygląda na taką. Podobnie jak sama idea wykorzystania wszystkiego na własne potrzeby cwu dobije do 80oC, odpali się klimatyzacja później jeszcze coś innego.
  Moim zdaniem korzystam z klimatyzacji kiedy chce a nie kiedy mogę, a rozumiem że na tym urządzeniu ustawiam priorytety if cwu <40oC ON grzałkę jeśli dysponujemy powiedzmy 3kW zaczyna nam brakować na klimatyzację i co wtedy zasiadamy do komputera i zmieniamy? Moja żona nie umie włączyć inwertera a co dopiero zmieniać priorytety w dodatkowym urządzeniu.
  Cena od 390 PLN za magiczne słowo "płytka" słabe rozwiązanie kupuje albo wszystko z obudowa albo nic.
 • Poziom 19  
  Troche bez sensu że do sterowania liniowego np grzałką potrzebny jest pozyton to już dyskwalifikuje to urządzenie, i na pewno nie wyjdzie taniej jak Wattrouter.
 • Poziom 16  
  Nawet z Pozytonem 3F to i tak wychodzi dwa razy taniej od watroutera a sporo lepsza klasa pomiarowa. Ponadto licznik Pozytona można go mieć za darmo. Teraz ZE wymieniają za darmo na liczniki dwukierunkowe od Pozytona. Dopłaca się tylko za RS485 - 40 zł.
 • Poziom 19  
  piszesz ZE to za bardzo ogólnikowo u mnie tauron pozytonów nie daje,a z tym dwa razy to tez przesada licząc ze sama płytka 500zł i jeszcze do tego jakieś licencje czy tam inne.Wattrouter w Czechach znalazłem za 900zł i wogóle nie widzę porównania między wattrouterem a tym urządzeniem .
  Jak na razie to urządzanie się nie umywa do wattroutera.
 • Poziom 9  
  watrouter to cena 1600 zł a Power Managera to tylko 390zł z obudowa 410 .
  Ponadto do czeskiego można tylko trzy liczniki impulsowe podłączyć w PM nawet 1000. Brak pomiarów napięć, prądów , mocy , energii itp. Program - aplikacja i serwer PM ( z MySQl) dla jednego użytkownika, domowego jest bezpłatny. Dla celów komercyjnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe czy przemysł przy instalacji dużo punktów pomiarowych - cena 700 zł.
  W PM można uzyskać wszystkie pomiary elektryczne nawet z mocą bierną - czeski jako zabawka tego nie ma. Słyszymy od klientów, że coraz częściej ZE wymieniają liczniki na dwukierunkowe właśnie na Pozytony, a jak klient sobie taki zażyczy to mu Pozytony instalują.
 • Poziom 15  
  Jak z podłączeniem do Pozytona instalowanego przez ZE?
  Czy wymagane są jakieś dodatkowe moduły komunikacyjne itp...?
  Czy ZE zgodzi się na podłączenie do mojego urządzenia?
 • Poziom 9  
  Klienci nam mówią, ze licznik jest instalowany bezpłatnie ale moduł RS485 jest płatny jako dodatek ceny od 30 do 50 zł w zależności od ZE.
 • Poziom 11  
  Energa w moim rejonie instaluje tylko licznik na działce ( 2 kierunkowe oczywiście) , do którego nie ma dostępu .
  Ile wynosi koszt licznika 1 fazowego firmy pozyton bo rozumiem , że taki jest wymagany dla zliczania produkcji z inwertera oraz koszt licznika 3 fazowego aby zliczać zużycie w całym domu ?
 • Poziom 19  
  PM2016 dlaczego porównujesz najdroższy Wattrouter który ma wbudowane wyjścia triakowe przekaźniki ssr do tej płytki która nawet nie posiada przekaźników wysoko prądowych ? a tylko zwykłe przekaźniki NO które w życiu nic liniowo nie wysterują.
 • Poziom 9  
  Aktualny cennik liczników Pozyton można uzyskać - bok(malpa)pozyton.com.pl.
  Odnośnie wat routera i PM. PM jest to ulepszona wersja LM a watrouter do jest jedna z funkcji PM (strażnik mocy). PM ma wiele funkcji dodanych nie istniejących u czechów. Watroter nie ma również współpracy z PVMonitor co jest jego wielka wadą.
 • Poziom 19  
  OK pożyjemy zobaczymy,na razie to wszystko wirtualna gadka i schemat a urządzenia brak.
 • Poziom 9  
  Do kolegi kerson - prosimy o kontakt z działem handlowym
  http://elektronix.pl/kontakt.htm

  Na prośbę wielu kolegów przedstawiamy rysunek i możliwości podłączenia dowolnego inwertera oraz inwertery ELNIX do systemu Power Managera. Serwer obsługuje dowolna ilość PM czyli również dowolna ilość inwerterów.
  Liczniki jedno kierunkowe jak i dwu kierunkowe podłączane są do PM za pomocą złącza RS485 a inwertery ELNIX po sieci LAN. Widać globalną lub z danej grupy inwerterów czy z pojedynczego inwertera energię, moce (czynna - bierna), napięcia , prądy. Układy mogą być, jedno jak i trzy fazowe oraz mieszane do mocy nawet 100KW
 • Specjalista - odnawialne źródła energii
  Tak sie zastanawiam, czy temat tego urządzenia jest nadal aktualny? :-)