Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler elektryczny dla 8 osób (2 łazienki + 2 kuchnie) - jaka pojemność??

31 Dec 2015 17:51 4260 11
 • Level 9  
  Witam.

  Potrzebuję krótkiej i zwięzłej odpowiedzi na pytanie jakiej pojemności bojler elektryczny będzie wystarczający dla 8 osób (2 łazienki + 2 kuchnie).

  Ktoś porównywał koszty ogrzewania wody przy podobnej ilości osób dla ogrzewania gazem i ogrzewania en. elektryczną??

  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. :!:
 • Helpful post
  Level 17  
  Jeśli ogrzewanie elektryczne to raczej tylko i wyłącznie ogrzewacze przepływowe ale do takich z racji dużej mocy potrzebne jest zasilanie trójfazowe i odpowiedni przydział mocy.
 • Helpful post
  Level 16  
  Mój przypadek:
  4 osoby(3 kobiety). Zbiornik pojemnościowy, elektryczny 80l grzany tylko w 2 taryfie(mycie się zawsze koło północy). Włączany w dzień by pozmywać naczynia, umyć ręce po toalecie itp. Grzany do 60st. Wychodziło koło 200zł m-c. Po przejsciu na gaz mam ustawioną temp cwu na 50st. Grzanie 24h. Rachunek ok 50-70 zł m-c(ciepła woda bez ograniczeń większych w porównaniu do grzania elektrycznie).


  Dla 8 osób potrzebujesz większego zbiornika, co za tym idzie sporo większej grzałki by w miarę szybko go nagrzać. Może PC do grzania cwu??
 • Helpful post
  Level 16  
  Brak zwrotu z inwestycji jeśli masz gaz.
 • Helpful post
  Level 27  
  To co pisał "paltolicho" o grzaniu z przerwami potwierdza,że nie można grzać w bojlerze w ten sposób bo to robi koszty.Gdyby bojler był cały czas włączony to rachunki na pewno byłyby mniejsze.
 • Helpful post
  Level 31  
  Jeśli grzać prądem to tylko na 2 taryfie.
 • Helpful post
  Level 20  
  yanes wrote:
  nie można grzać w bojlerze w ten sposób bo to robi koszty.Gdyby bojler był cały czas włączony to rachunki na pewno byłyby mniejsze.

  Na moim bojlerze producent pisze, że utrzymywanie stałej temperatury przy braku poboru wody kosztuje mnie ok. 1,5 kWh/dobę. (bojler 60l moc 2kW)
 • Level 9  
  Czyli reasumując - nie ma co kombinować tylko wybrać coś z działu na Allegro?

  Albo bezpośrednio od producenta np. => Junkers ??

  A może macie jakąś firmę z Krakowa lub okolic, która ogarnia temat i byłaby w stanie udzielić jakichś sensownych porad, przedstawić jakieś wiarygodne kalkulacje i najważniejsze byłaby w stanie solidnie zrobić instalację??
 • Helpful post
  Level 33  
  Wszystko zależy od taryfy i sposobu użytkowania. Np. w rejonie Gdańsk 1 kWh z gazu kosztuje tyle samo co w G12r (wyłącznie na terenie Energa) na II-giej taryfie. Straty są na każdym bojlerze bez względu na to jak często jest właczany oraz z jakiego paliwa korzysta. A ich wysokość to głównie kwestia izolacji termicznej, jak jest marna to straty są duże. Ja mam bojler w obudowie ze skaju który nieco podrasowałem. Przede wszystkim pod skajem umieściłem folie aluminiową ktora ma za zadanie odbijac promieniowanie podczerwone ktore odpowiada za część strat. Pod górnym deklem (tam ucieka najwięcej ciepła) dodałem 3 cm izolacji z pianki poliuretanowej oraz na wierzch warstwę folii aluminiowej. Po tych drobnych i bardzo tanich modyfikacjach bojler wychładza sie bardzo długo, ciepła wodę mam nawet po kilku pochmurnych dniach. Gdy nie miałem kolektorów wetknięty do gniazdka wyłącznik czasowy (elektroniczne można kupić za ok. 100 zł) pilnował aby włączał się wyłącznie nocą. W dzień też jest kilka godzin taniego prądu (na G12r między 13 i 16-tą) ale wtedy niepotrzebnie obciążał sieć co utrudnialo korzystanie z krajzegi itp.

  Moim zdaniem jak ktoś nie ma podłaczonego gazu, to do CWU opłacalny jest tylko i wyłącznie prąd. Jeżeli gaz już jest to można instalować jakiś ogrzewacz przepływowy ale o dużej sprawności. Jak będzie zbyt niska (<90% licząc względem wartości opałowej) prąd na II-giej taryfie prawdopodobnie będzie tańszy. Moim zdaniem na 1 osobę powinno przypadać min. 50 l czyli dla 8-miu osób min. 400 l. Jeżeli planuje się kolektory warto dać więcej, optymalnie ok. 100 l na osobę.
 • Level 9  
  Witam ponownie.

  Na początek chciałem zwrócić uwagę, że parę tygodni temu edytowałem ostatni post, ale system nie odnotował tego faktu i nie zmienił daty, przez co nie ma chętnych do czytania poniższego zapytania, bo wszyscy myślą, że wątek umarł 2 lata temu. Dlatego napisałem osobny post, żeby się data odświeżyła. Treść poniżej.

  W połowie października na dachu wylądowało mi 6,5 kWp w panelach foto. Chciałbym uzupełnić instalację o podgrzewacz elektryczny - aktualnie mam wymuszony obieg wody, bo nie lubię czekać na ciepłą wodę i myślałem, że dodam po prostu w tą rurkę powrotną do gazowego zasobnika podgrzewacz elektryczny lub dodatkowy zasobnik na powiedzmy 100-150 litrów. Czy to ma sens?? W ten sposób ten zasobnik gazowy włączałby się okazjonalnie, jeśli zużycie rzeczywiście obniżyłoby temperaturę poniżej ustawionego progu. Schemat instalacji przesyłam w załączniku.

  Bojler elektryczny dla 8 osób (2 łazienki + 2 kuchnie) - jaka pojemność??

  Temat dosyć nagli dlatego z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

  Pozdrawiam serdecznie!!