Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bojler elektryczny dla 8 osób (2 łazienki + 2 kuchnie) - jaka pojemność??

31 Gru 2015 17:51 3087 10
  • Poziom 9  
    Witam.

Potrzebuję krótkiej i zwięzłej odpowiedzi na pytanie jakiej pojemności bojler elektryczny będzie wystarczający dla 8 osób (2 łazienki + 2 kuchnie).

Ktoś porównywał koszty ogrzewania wody przy podobnej ilości osób dla ogrzewania gazem i ogrzewania en. elektryczną??

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. :!:
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Jeśli ogrzewanie elektryczne to raczej tylko i wyłącznie ogrzewacze przepływowe ale do takich z racji dużej mocy potrzebne jest zasilanie trójfazowe i odpowiedni przydział mocy.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Mój przypadek:
    4 osoby(3 kobiety). Zbiornik pojemnościowy, elektryczny 80l grzany tylko w 2 taryfie(mycie się zawsze koło północy). Włączany w dzień by pozmywać naczynia, umyć ręce po toalecie itp. Grzany do 60st. Wychodziło koło 200zł m-c. Po przejsciu na gaz mam ustawioną temp cwu na 50st. Grzanie 24h. Rachunek ok 50-70 zł m-c(ciepła woda bez ograniczeń większych w porównaniu do grzania elektrycznie).

Dla 8 osób potrzebujesz większego zbiornika, co za tym idzie sporo większej grzałki by w miarę szybko go nagrzać. Może PC do grzania cwu??
  • Poziom 9  
    Czyli raczej zostać przy gazie? A próbowaliście zasięgnąć wiedzy jak kształtowały by się rachunki, gdyby wesprzeć się energią elektryczną z instalacji solarnej + podgrzaną wstępnie wodą z klasycznych solarów? Bilansowało by się to jakoś??
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Brak zwrotu z inwestycji jeśli masz gaz.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    To co pisał "paltolicho" o grzaniu z przerwami potwierdza,że nie można grzać w bojlerze w ten sposób bo to robi koszty.Gdyby bojler był cały czas włączony to rachunki na pewno byłyby mniejsze.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeśli grzać prądem to tylko na 2 taryfie.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    yanes napisał:
    nie można grzać w bojlerze w ten sposób bo to robi koszty.Gdyby bojler był cały czas włączony to rachunki na pewno byłyby mniejsze.

Na moim bojlerze producent pisze, że utrzymywanie stałej temperatury przy braku poboru wody kosztuje mnie ok. 1,5 kWh/dobę. (bojler 60l moc 2kW)
  • Poziom 9  
    Czyli reasumując - nie ma co kombinować tylko wybrać coś z działu na Allegro?

Albo bezpośrednio od producenta np. => Junkers ??

A może macie jakąś firmę z Krakowa lub okolic, która ogarnia temat i byłaby w stanie udzielić jakichś sensownych porad, przedstawić jakieś wiarygodne kalkulacje i najważniejsze byłaby w stanie solidnie zrobić instalację??
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Wszystko zależy od taryfy i sposobu użytkowania. Np. w rejonie Gdańsk 1 kWh z gazu kosztuje tyle samo co w G12r (wyłącznie na terenie Energa) na II-giej taryfie. Straty są na każdym bojlerze bez względu na to jak często jest właczany oraz z jakiego paliwa korzysta. A ich wysokość to głównie kwestia izolacji termicznej, jak jest marna to straty są duże. Ja mam bojler w obudowie ze skaju który nieco podrasowałem. Przede wszystkim pod skajem umieściłem folie aluminiową ktora ma za zadanie odbijac promieniowanie podczerwone ktore odpowiada za część strat. Pod górnym deklem (tam ucieka najwięcej ciepła) dodałem 3 cm izolacji z pianki poliuretanowej oraz na wierzch warstwę folii aluminiowej. Po tych drobnych i bardzo tanich modyfikacjach bojler wychładza sie bardzo długo, ciepła wodę mam nawet po kilku pochmurnych dniach. Gdy nie miałem kolektorów wetknięty do gniazdka wyłącznik czasowy (elektroniczne można kupić za ok. 100 zł) pilnował aby włączał się wyłącznie nocą. W dzień też jest kilka godzin taniego prądu (na G12r między 13 i 16-tą) ale wtedy niepotrzebnie obciążał sieć co utrudnialo korzystanie z krajzegi itp.

Moim zdaniem jak ktoś nie ma podłaczonego gazu, to do CWU opłacalny jest tylko i wyłącznie prąd. Jeżeli gaz już jest to można instalować jakiś ogrzewacz przepływowy ale o dużej sprawności. Jak będzie zbyt niska (<90% licząc względem wartości opałowej) prąd na II-giej taryfie prawdopodobnie będzie tańszy. Moim zdaniem na 1 osobę powinno przypadać min. 50 l czyli dla 8-miu osób min. 400 l. Jeżeli planuje się kolektory warto dać więcej, optymalnie ok. 100 l na osobę.
  • Poziom 9  
    Witam.

Po długich rozważaniach wybór padł na gazowy pojemnościowy podgrzewacz wody:

Bojler elektryczny dla 8 osób (2 łazienki + 2 kuchnie) - jaka pojemność??

Póki co ciepłej wody nie zabrakło. Co do kosztów wypowiem się po skończeniu pełnego okresu rozliczeniowego.

Pozdrawiam.

P.S. Do hydrauliki (i nie tylko) polecam RBS Instal