Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa fizyczne dyski SSD połączenie w jedną partycję - jak to zrobić?

tomciu1 31 Gru 2015 20:03 2487 4
  • #1 31 Gru 2015 20:03
    tomciu1
    Poziom 9  

Witam,
    Posiadam w swoim komputerze 2 dyski SSD( identyczne TS128GSSD370).
    Chciałbym z tych dysków utworzyć jedną wspólną partycję systemową, i tu pytanie jak?
    Raid czy połączenie dysków dynamicznych?
    O dyskach dynamicznych naczytałem się sporo ale czasami sprzecznych informacji i nie wiem czy mógłbym zastosować je w moim przypadku.
    Mianowicie mam wątpliwości gdyż w tej chwili na jednym ssd mam zainstalowany system(drugi mam pusty dopiero co dołożony) i nie wiem czy można partycje systemową rozszerzyć o puste miejsce z drugiego dysku. Jedni piszą, że się da inni, że nie więc jak to w końcu jest?
    Co do RAID, to może to by było lepsze rozwiązanie?
    Tylko w takim wypadku co z funkcją TRIM? Gdzieś czytałem, że w macierzach funkcja ta nie działa.?
    Co polecacie, no i jak to wykonać(przy założeniu, że nie może nastąpić utrata danych na dysku) ?
    W załączniku konfiguracja dyskowa. Disk0 i Disk1 to dyski o których mowa.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Edit:
    Moja płyta główna to Asrock P67 PRO3 B3, i właśnie wyczytałem, że chipset P67 nie wspiera TRIM, chyba, że wgram nieoryginalny modyfikowany Bios

0 4
  • #2 01 Sty 2016 00:45
    kiss39
    Poziom 33  

Witam w 2016r

Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie identycznych dysków w tryb RAID 0. Co przez to otrzymasz ? Połączenie dysków w trybie RAID 0 daje użytkownikowi :

1. Zwiększenie wielkości obszaru, czyli sumuje wielkość GB np. 120GB tworzy jedną partycje ~240GB

2. Sumuję przepustowość dysków ~ dwukrotnie np. jeżeli dysk 120GB ma przepustowość 500GB/s to połączeniu w TRYB RAID 0 wzrosnie do ~900MB/s przydatne np. w grach.

Łącząc dwa dyski w TRYB RAID 0 musimy posiadać kontroler RAID na płycie głównej, a taki kontroler posiada Płyta główna Asrock P67 PRO3 B3 - http://www.asrock.com/mb/Intel/P67%20Pro3/?cat=Specifications

przyda Ci sie info na temat RAID 0

Przykałdowy Film : Raid 0 z dwóch dysków SSD - tworzenie macierzy i testy - https://www.youtube.com/watch?v=ELsdC4Bsc_8

0
  • #3 01 Sty 2016 01:57
    Robert B
    Poziom 43  

tomciu1 napisał:
    Co polecacie, no i jak to wykonać (przy założeniu, że nie może nastąpić utrata danych na dysku) ?

Przy RAID 0 możliwość utraty danych przy awarii jednego z dysków wzrasta dwukrotnie.
    Nie rozumiem po co chcesz mieć jeden dysk zamiast dwóch. Nie widzę logicznego wytłumaczenia na taki pomysł.
    Moja rada to zostaw jak jest, skoro zależy Ci na bezpieczeństwie danych.

0
  • #4 01 Sty 2016 02:47
    tomciu1
    Poziom 9  

Chce mieć jeden dysk a właściwie partycję z tego względu, że jedna 256 gigowa partycja jest dla mnie poręczniejsza niż dwie 128 gigowe (gdzie jedna już jest zapchana prawie na 100 %). Łatwiej jest wrzucać programy, które mają szybko działać na jedna partycję(choć z dwóch dysków) niż się zastanawiać . Co do RAID 0 to wiem, że wrasta niebezpieczeństwo utraty danych no i jeszcze ten TRIM dlatego jakoś specjalnie mnie do tego nie ciągnie(chociaż prędkość wzrośnie a i tak większość np. zdjęć mam na HDD). CO jednak z tymi dyskami dynamicznymi? Czy to by się nie sprawdziło?

0
  • #5 01 Sty 2016 07:40
    linuks
    Spec od komputerów

Najlepiej to zrób porządek z windowsem bo 128 GB to bardzo dużo na partycję systemową windowsa.
    U mnie win 7 ultimate mieści się na 20 GB. Win 8.1 podobnie. Pousuwaj zbędne pliki i nie będzie potrzeby kombinować.
    Pozdrawiam

0