Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przester bdb mikrofonu pojemnościowego, trzeszczenie...

01 Sty 2016 01:50 1167 8
  • Poziom 2  
    Witam.
    Nie wiem, gdzie się skierować po pomoc, bo do sklepu muzycznego mi daleko, a ci ludzie niezbyt chętni aby nawet ruszyć ręką. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi, choć mogę poczekać, byleby znalazła się osoba potrafiąca rozwiązać męczący problem, bo ja jestem w kompletnej dziurze.
    Otóż to. Mam pojemnościówkę Audio Technica AT2020 - mikrofon bardzo dobry, świetne brzmienie, można nagrywać i głos, i instrumenty. Jest on podłączany do interfejsu Miditech Audiolink III LE za pomocą kabla firmy Tender (?), a interfejs poprzez USB do laptopa Samsung R540, karta dźwiękowa AMD high definition audio device. Cóż jeszcze powiedzieć... używam programu Audacity, chwalony, łatwy program do nagrywania piosenek/coverów.
    Pojemnościówka siedzi sobie wygodnie na statywie. Wiem, kiedy podczas śpiewu oddalać usta, a kiedy zbliżać (czyli wyższy,mocniejszy dźwięk - cichy, szept). Myślałam, że robię coś źle, ale jednak wina nie stoi po mojej stronie. Kiedy nagrywam wokal do podkładu, w momencie podniesionego, wysokiego głosu - załóżmy, że śpiewamy refren piosenki Hello - Adele - w trakcie odtwarzania nagranego wokalu w tym momencie występuje trzeszczenie, jakby dobry mikrofon nagle zmienił się w marketowy bubel, choć na początku brzmiał cudownie i czysto. Jest to typowe trzeszczenie, zakłócanie dźwięku, ja to nazywam "kaszką" :p Próbowałam ściszać mikrofon na interfejsie, myślałam, że coś ze słuchawkami źle, to włączyłam głośniki i to samo, sprawdzałam w laptopie ustawienia dźwięku - znowu ściszałam - nic, podgłosiłam - zero zmian. Myślę sobie "kurczę, może mój paroletni laptop nie nadąża?" i popędziłam do brata, który ma nowy komputer... podłączyłam sprzęt i się nagrałam. I co? TO SAMO. Brzmi jakby nie wyłapywał tych wysokich dźwięków, a jak się oddalę jeszcze bardziej, to trzeszczenie się zmniejsza, za to słychać tą ogromną odległość od mikrofonu. Wyda się to dziwne, sprawa niby błaha, a ja nie wiem co robić. Sprzęt kosztował mnie dużo pieniędzy, miałam zacząć nagrywanie parę tyg. temu, stoję w miejscu. W internecie mało jest informacji o podobnych zdarzeniach, ktoś coś wspomniał o "przesterze mikrofonu", ale nie wiem do końca co to...
    Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś spróbował mi pomóc, gdyż bardzo mi zależy na jak najszybszym nagrywaniu. Zastanawiam się nad zmianą laptopa, bo ten w sumie młodzikiem nie jest, ale skoro efekt był taki sam na jednym z najnowszych komputerów to niepotrzebnie. Może coś z kartą dźwiękową? Ehh, już nie wiem... A te paseczki w Audacity śledzące wysokość dźwięku przy normalnym gadaniu sięgają nawet 70%, przy nieszczęsnym głośniejszym refrenie wychodzą poza (pojawia się czerwone pole) i wtedy pojawia się ta słaba jakość. Ściszenie mikrofonu nic nie daje. Ratunku :(
  • Poziom 35  
    Wzmocnienie w dół...., i to raczej to w systemowym mikserze, nie wiem co tam siedzi Linux czy Windows, ale ustawienia miksera i widełki do dołu.
    PS. Ustawienia do nagrywania oczywiście....
  • Poziom 18  
    Widać tu ewidentnie źle ustawiony gain w interfejsie. W ustawieniach wszędzie na wartości domyślne ustaw.
    Najprościej w Audacity włącz nagrywanie i śpiewaj i ustawiaj gain w interfejsie tak aby przy najgłośniejszych partiach pasek na górze nie był powiedzmy dalej jak -3dB- -6dB (taki mały zapas)
  • Poziom 2  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Ratujecie mi życie :P Rozumiem, że pokrętło w interfejsie odpowiadające za głośność mikrofonu mam skręcić do prawie minimum, ustawienia w komputerze ustawić na domyślne, tak? Zabrzmi to komicznie, ale chyba nie do końca rozumiem cóż to ten gain...
  • Poziom 18  
    Gain masz na interfejsie audio i nim ustawiasz wzmocnienie przedwzmacniacza. Jeśli będzie ustawiony za mocno (w prawo) to będzie przesterowywać przetwornik ADC i będą się pojawiały w/w trzaski itp.
  • Poziom 2  
    Okej, zaraz to sprawdzę. Nie mam przedwzmacniacza, bo podobno niepotrzebny. Mam jeszcze pytanie odnośnie interfejsu: oprócz gałek do zmieniania wzmocnienia, głośności w słuchawkach, mam jeszcze z tyłu takie przyciski:
    Stereo/Mono: Jest ustawiony na mono
    Monitor On/Off: Ustawiony na Off
    +48V-1 On/Off: Jest na On
    +48V-2 On/Off: Jest na Off

Czy mają one jakiś wpływ na jakość nagrywania/odsłuchiwania?
  • Poziom 18  
    Inaczej mowiac przedwzmacniacz jest wbudowany w interfejs. I ta galka gain ustawiasz wzmocnienie, i je musisz odpowiednio ustawic tak jak pisalem poprzednio. Stereo/mono:jesli uzywasz jednego wejscia (tak jak teraz przy spiewaniu) to trzeba na mono bo inaczej bylo by slychac tylko w jedenej sluchawce.
    Monitor: wlaczasz po to by miec odsluch tego co spiewasz bez opznienia.
    +48 wymagane jest przy mikrofonach pojemnosciowych (taki jaki masz)
  • Poziom 2  
    Dziękuję bardzo! Już wiem w czym tkwił problem. Teraz jest wszystko w porządku :D Jak dobrze, że jest Elektroda :wink: