Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

IBM t40 - problem po wymianie baterii na większą.

Piotr520 01 Jan 2016 10:38 1851 17
    Piotr520
    Level 23  
    Witam.
    Ze względu na stan baterii trzymała max 20 minut zostałem zmuszony do wymiany.
    Trafiłem okazyjnie baterię wzmocnioną z dodatkowym segmentem i po wymianie pojawił się problem.Stara bateria miał 4,4Ah a nowa ma 7,2 Ah oryginał IBM.Bateria po rozładowaniu normalnie się ładuje do 80% a potem zaczyna się problem.Zaczyna mrugać dioda baterii i ostanie 20% ładuję się jakieś 1,5-2 godziny.I teraz pytanie co powoduje taki stan rzeczy?Co decyduje o tym że bateria jest naładowana,zasilacz czy komputer?Bo jeśli zasilacz to mogę dokupić większy.Mój ma 16V 4,5A a następny jaki znalazłem do tego typu laptopa ma 16V 7,5A.W manualu dla T40 który znalazłem na forum jest opisane że te laptopy posiadały baterie fabrycznie 4,4Ah 6,2Ah oraz 7,2Ah więc ta moja powinna zachowywać się normalnie a tak nie jest.
    Czy kalibracja baterii w tym przypadku coś pomoże bo sporo tu czytałem na ten temat?
    Z góry dziękuję za pomoc.

Baterię lepiej rozładować pod kontrolą windows czy wejść w bios i tak zostawić?
  • Helpful post
    robertamel
    Level 27  
    Kontroler ładowania baterii jest na płycie głównej w większości laptopów. Myślę, że zakup większego zasilacza nie zmieni nic, bo układy wewnątrz laptopa są przystosowane do oryginalnego zasilacza. Ładowanie baterii może odbywać się również wówczas, gdy laptop jest całkowicie wyłączony, lecz oczywiście podpięty do zasilacza, wówczas cała dostępna energia z zasilacza może być wykorzystana na ładowanie baterii. Może lektura artykułu https://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_litowo-jonowy rozjaśni w czym może tkwić tzw. problem z ładowaniem.
    Piotr520
    Level 23  
    Dziękuję za odpowiedz.
    Zrobiłem formatowanie baterii i nic to nie dało.Nadal ładuje się w miarę szybko do 80% a potem raptownie zwalnia.Bateria raczej sprawna bo trzyma 5 godzin siedzenia na internecie.Jednak zastanawiam się nad zakupem mocniejszego zasilacza bo ten się dosyć mocno grzeje.
  • Helpful post
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Bateria do t40 ma swój kontroler, który czuwa nad ładowaniem baterii. Jest to np bq8011 + eeprom 24c01. Jeśli nowa bateria to oryginał, to znaczy że oprogramowanie ma jakieś błędy. Jeśli to zamiennik to często zdarza się, że laptop nie do końca dogaduje się z kontrolerem. Zakup mocniejszego zasilacza ma sens wtedy, gdy rzeczywiście prąd sumaryczny pobierany przez laptop i baterię jest bliski maksymalnemu prądowi obciążenia zasilacza. Ja sprawdzam to używając zasilacza laboratoryjnego.
  • Helpful post
    Yansen
    Level 22  
    Podpisuję się pod przedmówcą.

Bateria uszkodzona.
    Piotr520
    Level 23  
    Dzięki za odpowiedzi panowie.
    Bateria to oryginał ,używka tylko nie jestem pewien czy dedykowana pod T40.To co w takim razie można zrobić?Czy dać sobie spokój?
  • Helpful post
    Yansen
    Level 22  
    Co to za model baterii ? Używałeś softu Think do sprawdzenia parametrów baterii ?
    Piotr520
    Level 23  
    Jutro będę w domu to podam oznaczenie i sam przy okazji sprawdzę.Nie była sprawdzana żadnym programem.A ten soft Think to co to za program?
  • Helpful post
    Yansen
    Level 22  
    Think to grupa aplikacji, do odczytania danych z baterii służył chyba Think Power Manager lub Power Management - nie pamiętam, poszukaj w aplikacjach dla tego modelu laptopa.
  • Helpful post
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Ten program to darmowy IBM-a Battery Power Manager. Jeśli nie masz go - w trayu pokazuje się spory znaczek baterii - to zainstaluj BatMona i pokaż co pokazuje odczyt z niego przy rozładowaniu i ładowaniu, oraz zakładkę battery info. Wczoraj robiłem taką baterię, sanyo na BQ80201, ale mogą być też na bq8011 + eeprom, może też być na M37517 i 93c56 lub Max1781. :D
    Piotr520
    Level 23  
    Witam.
    Numer baterii FRU P/N 42T4608 ASM P/N 92P1076 i wygląda na to że jest dedykowana do tego modelu.Ściągnąłem ten program dla IBM ale nie mogę go uruchomić ,nie wiem co jest nie tak.Zainstaluje batMona i dodam odczyty.
  • Helpful post
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Wszystkie kontrolery, których nazwy napisałem, bez problemu komunikują się z T40.
    Pokaż te zrzuty z BatMona.
    Piotr520
    Level 23  
    Tak wygląda ładowanie.Po przekroczeniu 80% zaczyna mocno zwalniać,chociaż wydaje mi się że z dnia na dzień zaczyna ładować coraz szybciej.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Zależy ile lat ma bateria. Jeżeli jej wiek nie przekroczył jeszcze 2 lata, to wiele pomógłby reset elektroniki.
    Piotr520
    Level 23  
    Wiesław Rzepka wrote:
    Zależy ile lat ma bateria. Jeżeli jej wiek nie przekroczył jeszcze 2 lata, to wiele pomógłby reset elektroniki.

To już chyba trzeba ingerować w pamięć?
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Trzeba przywrócić ustawienia fabryczne we flashu lub eepromie (zależnie co jest na pcb). Bez otwierania baterii.
    Piotr520
    Level 23  
    Nie mam pojęcia ile lat ma bateria.Mam tani programatorek radzi sobie z zapisem 24c i 93c niestety odczytuje kosmiczne wartości nie wiem co z nim nie halo.Chyba odpuszczę tymczasowo temat bo nic nie wskóram.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Do tej baterii potrzebny jest EV2300 i program - odpowiedni.