Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem

ADAM Fx 01 Sty 2016 18:10 10440 2
  • Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem
    Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem
    Witajcie!
    Tokarka powstała z zamiłowania do budowy maszyn i Potrzeb mojego kolegi na wykonywanie większych serii elementów. Przeróbce poddana została manualna wersja tokarki Tytan 750 MTP (model wybrany ze względu na przelot wrzeciona ponad 25mm)

-Silniki krokowe 4,2N
    -Śruby kulowe Hiwin Z-16x5 X-12x4
    -Uchwyt automatyczny własnego projektu sterowany przez Arduino
    -Sterowanie z LinuxCNC
    Na życzenie dodatkowe rozszerzenie opisu:
    Serownie składa się z:
    koszt modułów (wersja do dostarczania 4.2Nm dużej energii):
    > > 2*(sterownik NDC856) + 1*(płyta główna OptoBob) +
    > > + 1*(kompletny zasilacz 70V 800W 5V 12V) +
    > > + 1*(moduł przekaźników 4*10A) +
    > > + 1* (moduł PWM2DC + zas12v) +
    > > + 1* (moduł transoptorów enkoderx3) +
    > > + przesyłka =
    > > = 2* 208 + 1* 100 + 1*540 + 1*60+ 1*(60+30) + 1*120 + 20 =
    1346zł

W zał: Pliki związane z tokarką np.config z linuxCNC , przykładowe programy,szkic z Arduino (jeżeli w jakimś folderze są podfoldery lub pliki 1,2,3,4,5 itd. to ten config jest najbardziej aktualny - dzięki starszym wersją i np. WinMerge można sobie porównywać jakie zmiany zostały wprowadzone np. żeby zaczęły działać krańcówki )
    OSTATECZNY...RDUINO.rar Download (18.33 MB)

W tym filmie w komentarzach https://youtu.be/jmdpQRlPMZwpada pytanie o uchwyt - pozwole sobie je wkleić:

Cytat:
    noel 20 3 tygodnie temu · POWIĄZANY KOMENTARZ
    Po co takie długie te żółte ramie?
    Dlaczego zacisk zrobiłeś na silniku i śrubie zamiast na siłowniku pneumatycznym?
    I ostatnie, co robi tam arduino?
    Odpowiedz ·
    Adam Maszynotwór (DIY machines) 3 tygodnie temu
    Ramie pozwala na ręczne zamykanie w czasie ustawiania .np po zmianie koszyka. siłownik na śrubie jest samohamowny co zapewnia bezp. w razie usterki ...na powietrze też można to rozwiązać ale bardziej kłopotliwymi metodami. Arduino steruje zmianą kier. , włącza hamowanie siłownika gdy zadziała krańc., steruje trybem Auto/ręczny/pedał , nie pozwala włączyć wrzeciona gdy uchwyt otwarty , wysyła E-stop w razie usterki.

O samej maszynie ciężko napisać coś ponad to co widać na filmie najbardziej skomplikowany i jednocześnie rzadko spotykany w innych DIY tokarka tzn. auto.uchwyt jest przedstawiony w wykonaniu niemalże krok po kroku. a jego zasada działania polega na dźwigni jaka powstanie poprzez nasuniecie łożyska umocowanego w ramieniu na hartowane zapadki. Krótsze ramiona zapadek zapierają się o śruby regulacyjne i zaciągają zewnętrzną część oprawy wciskając koszyk w stożek.
    Jedyny problem to koszyki - okazało się że różnią się wysokością (czego nie przewidziałem zakładając iż są dość precyzyjnymi elementami) w skutek czego musiałem zmienić koncepcje,przeciąć zewnętrzną tulej i dorobić nakrętkę. Dzięki nakrętce można szybko wyregulować moment i silę zaciśnięcia.

Jeśli kogoś interesuje enkoder wrzeciona to tu opisałem zasadę projektowania http://www.cnc.info.pl/topics89/tokarka-cnc-m...=0&postorder=asc&highlight=tytan+cnc&start=10

Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem

Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem Tokarka CNC - Tytan 750 MTP DIY z automatycznym uchwytem
    Na tym pozwolę sobie zakończyć opis gdyż filmy z budowy oraz dziania frezarki dość dokładnie pokazuje kolejne prace związane z wykonaniem i montażem podzespołów a także możliwości samej maszyny.

Przykładowy film z pracy tokarki - myślę że zachęci do zobaczenia całej playlisty.

Link

playlista:
    https://www.youtube.com/playlist?list=PLfHKOcnbjzKysdihre-tV5UX6ZeFAj53k

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ADAM Fx
    Poziom 12  
  • PCBway
    Macosmail
    Poziom 33  
    No to już prawdziwe CNC. Ja sam przymierzam się do przerobienia swojej zabawki tzn. tokarki Hobbymat MD65 na CNC, ale oczywiście z ręcznym mocowaniem detalu i ręcznym zmienieniem narzędzi, ew. ograniczeniem się do dwóch jak starczy miejsca. Jak na razie mam silnik 3f 0,25kW i falownik. Od czegoś trzeba zacząć :-)
    Są jakieś enkodery na posuwach?
  • PCBway
    ADAM Fx
    Poziom 12  
    Opcja z enkoderami jest droga bo jeden servokorokowiec kosztuje (ze sterownikiem) ok. 1000zł a bez ok. 500zł
    Przy małej maszynie na samych krokowych praca jest dość szybka i raczej bezbłędna. Problemy mogą wystąpić przez zanieczyszczenie prowadnic lub śruby ewentualnie z pracy na granicy możliwości silnika.
    Macosmail napisał:
    Hobbymat MD65
    Z takich małych też trafiła się przeróbka - może coś podpatrzysz.
    https://youtu.be/SVsThsQYCww?list=PLfHKOcnbjzKyw9EcUTIgKdMfh6VeK2lXI
    https://youtu.be/1pH98_fXwNI?list=PLfHKOcnbjzKwKZb0U1pov5ZTuZLeDVWFc