Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G580 - Przycisk One Key Recovery

01 Sty 2016 18:36 2280 2
  • Poziom 10  
    Witam,

piszę w sprawie przywrócenia funkcjonalności przycisku OKR w Lenovo G580. Zaczne od początku:

Baaardzo dawno temu usunąłem wszystkie partycję (kupiłem lapka bez systemu), a system pobrałem z portalu uczelni udostępniającej programy firmy Microsoft za darmo - DreamSpark (więc wszystko jest legalne).

Pobawiłem się troszkę, aby przywrócić partycję OKR z nowym systemem, jednak recovery lenovo mi się nie podobał i zamiast narzędzi do przywracania firmy Lenovo, skopiowałem narzędzia do przywracania programu Paragon & Backup Recovery. Przycisk OKR działał bez zarzutu, a po jego użyciu pojawiał się panel P&B Recovery z obrazem utworzonego przeze mnie dysku.

Po jakimś czasie zainstalowałem Ubuntu (obok Windowsa). Dziś stwierdziłem, że zaktualizuję wersję Windowsa do 10 - od zera. Usunąłem więc GRUBa, użyłem narzędzi fixmbr i fixboot, usunąłem partycję linuxa, zainstalowałem Windowsa 10, zaktualizowałem go.

No i... Tutaj się zaczęły klocki.. Bo przy próbie uruchomienia partycji recovery (po usunięciu Linuxa oraz instalacji windows 10) - zero reakcji - wczytuje się normalnie system Windows 10.

Znalazłem rozwiązanie, które nie do końca mnie interesuje (tutaj na elektrodzie), mianowicie użycie narzędzia Lenovo Rescue Enginering 7, ale ono usuwa wszystkie partycje (a nie chce ponownie tracić czasu na kolejną instalację windowsa 10..).

Czy da się jakoś przypisać ten przycisk, aby uruchamiał daną partycję, bez użycia narzędzia Lenovo Rescue Enginering? Kiedyś znalazłem na elektrodzie poradę w której był opis zmiany ID Partycji na OEM (może to by pomogło?), ale teraz szukam od 1h i nie mogę tego ponownie znaleźć :/ Macie jakieś rady?

@EDIT by PajDziku

Poradziłem sobie z problemem.. Dla potomnych:

Tak jak myślałem chodziło o id partycji. Z tego co znalazłem na anglojęzycznym forum, firma Lenovo (IBM) używa id partycji 12 jako diagnostycznej/konfiguracyjnej, która też jest odpowiedzialna (przynajmniej w moim przypadku) za partycję recovery. Tak więc, jeżeli chcecie zrobić własną partycję Recovery na laptopie firmy Lenovo, procedura jest taka, że wydzielacie sobie odpowiednią ilość miejsca na pliki odpowiedniego programu do recovery.

Wchodzicie w cmd, polecenia:
    Diskpart
    list disk
    select disk X (gdzie X to cyfra dysku na której chcecie zrobić partycję recovery)
    list partition
    select partition X (X - tak jak wyżej)
    set id=12

Od tego momentu możecie cieszyć się działającym przyciskiem OKR. Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
  • Poziom 9  
    W jaki sposób robiłeś partycje recovery? Chcę zrobić recovery z świeżym system odrazu po aktualizacjach i z sterownikami.
  • Poziom 10  
    Najpierw zrobiłem partycję w sposób, który opisałem w powyższym poście. Później programem Paragon Backup & Recovery (http://www.paragon-software.pl/products/free/id,257) stworzyłem sobie "płytę" bootowalną (specjalnie dałem cudzysłowy, bo plików, które wygenerował mi program nie nagrywałem na CD/DVD tylko skopiowałem je na utworzoną partycję). Dodatkowo na tej ukrytej partycji stworzyłem folder na plik (obraz czystego systemu ze sterownikami).

Wciskając przycisk recovery na obudowie laptopa i wybraniu wyboru uruchomienia (recovery) pojawia się Wizard programu Paragon Backup & Recovery i wtedy już z górki ;)